About: Yugoslavia

An Entity of Type: place, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

Yugoslavia (/ˌjuːɡoʊˈslɑːviə/; Serbo-Croatian: Jugoslavija / Југославија [juɡǒslaːʋija]; Slovene: Jugoslavija [juɡɔˈslàːʋija]; Macedonian: Југославија [juɡɔˈsɫavija]; lit. 'Land of the South Slavs') was a country in Southeast Europe and Central Europe for most of the 20th century. It came into existence after World War I in 1918 under the name of the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes by the merger of the provisional State of Slovenes, Croats and Serbs (which was formed from territories of the former Austria-Hungary) with the Kingdom of Serbia, and constituted the first union of the South Slavic people as a sovereign state, following centuries in which the region had been part of the Ottoman Empire and Austria-Hungary. Peter I of Serbia was its first sovereign. The kingdom gained intern

Property Value
dbo:abstract
 • La República Federal de Iugoslàvia va ser la denominació que van rebre els actuals estats de Sèrbia i Montenegro des del 27 d'abril de 1992 fins al 4 de febrer de 2003. Estava integrada per dues repúbliques federals: la República Autònoma de Montenegro i la . (ca)
 • La República Federal Socialista de Iugoslàvia (RFSI) va ser un Estat socialista europeu que va existir entre els anys 1943 i 1992, substituint en la seva creació a la República Federal Popular de Iugoslàvia. Estava formada per Sèrbia, Eslovènia, Bòsnia i Hercegovina, Croàcia, Macedònia i Montenegro. Va ser governada fins a l'any 1980 per Josip Broz Tito, el qual va mantenir un distanciament amb els països del Bloc de l'Est i va criticar les intervencions soviètiques a Hongria, Txecoslovàquia i Afganistan. (ca)
 • يوغوسلافيا (Jugoslavija) دولة كانت قائمة في غرب البلقان جنوبَ شرق أوروبا في القرن العشرين (1918-2006). (ar)
 • Iugoslàvia (en croat, serbi i eslovè: Jugoslavija; en macedònic i serbi ciríl·lic: Југославија) és un terme que descriu genèricament diverses entitats polítiques que existiren successivament a la part occidental de la península Balcànica d'Europa, durant la majoria del segle xx. El primer país a ser conegut amb aquest nom fou el Regne de Iugoslàvia, que abans del 3 d'octubre del 1929 es coneixia com a Regne dels Serbis, Croats i Eslovens. Aquest s'havia establert l'1 de desembre del 1918 a través de la unió de l'Estat dels Eslovens, Croats i Serbis i el Regne de Sèrbia (al qual el Regne de Montenegro s'havia unit el 13 de novembre del 1918). El Regne de Iugoslàvia fou envaït per les potències de l'Eix el 1941 i, a causa dels esdeveniments posteriors, fou oficialment abolit entre el 1943 i el 1945. Després del triomf de les forces aliades i partisanes a la Segona Guerra Mundial, el territori rebé les denominacions de República Democràtica Federal de Iugoslàvia el 1945 i República Federal Popular de Iugoslàvia el 1946. El 1963 passà a dir-se República Federal Socialista de Iugoslàvia (RFSI), que fou l'estat iugoslau de major durada. Aquest estat estava compost per sis Repúbliques Socialistes i dues províncies autònomes: la República Socialista de Bòsnia i Hercegovina, la República Socialista de Croàcia, la República Socialista d'Eslovènia, la República Socialista de Macedònia, la República Socialista de Montenegro i la República Socialista de Sèrbia (que incloïa les províncies autònomes de Vojvodina i ). A partir del 1991, la República Socialista Federativa es desintegrà a causa de la guerra dels Balcans que seguí la secessió de la majoria d'entitats constitutives del país. El següent estat anomenat Iugoslàvia, la República Federal de Iugoslàvia, ja amb diferent composició geogràfica, existí fins al 2003, en què passà a denominar-se Sèrbia i Montenegro. (ca)
 • Socialistická federativní republika Jugoslávie (zkratkou SFRJ) byl federativní mnohonárodní socialistický stát, ležící v západní části Balkánského poloostrova. Hlavním městem státu bylo jeho největší město Bělehrad. Federace se skládala ze šesti republik: Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska, Makedonie, Slovinska a Srbska. Na základě Pařížské mírové smlouvy získala země v roce 1947 od Itálie většinu Istrijského poloostrova. Země vznikla a prohlášena byla za druhé světové válce v roce 1943 ze zbytků Království Jugoslávie jako Demokratická federativní Jugoslávie. Po skončení války byla roku 1945 vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie, která v roce 1963 změnila název na Socialistická federativní republika Jugoslávie. V letech 1991–1992 se rozpadla na jednotlivé státy, zánik federace byl doprovázen rozsáhlými válečnými konflikty, které přetrvaly až do začátku 21. století. (cs)
 • Jugoslávie (slovinsky i srbochorvatsky Jugoslavija, srbskou i makedonskou cyrilicí Југославија) je označení pro společný stát jižních Slovanů na území jihovýchodní a střední Evropy na břehu Jaderského moře existující mezi lety 1918 a 1991, kdy začala války v Jugoslávii a její rozpad. Součástí oficiálního názvu států byla „Jugoslávie“ v letech 1929–2003. Vznikl po první světové válce v roce 1918 pod názvem Království Srbů, Chorvatů a Slovinců sloučením prozatímního státu Slovinců, Chorvatů a Srbů (vznikl z území bývalého Rakousko-Uherska) se srbským královstvím a představoval první spojení jižních Slovanů jako suverénního státu po staletí, ve kterém byl region součástí Osmanské říše a Rakousko-Uherska. Prvním panovníkem se stal Petr I. Karađorđević a království získalo mezinárodní uznání 13. července 1922 na konferenci velvyslanců v Paříži. Oficiální název státu byl 3. října 1929 změněn na Království Jugoslávie. Za dobu své existence vystřídala několik forem uspořádání, často se měnila její rozloha, stejně jako obyvatelstvo. Dne 6. dubna 1941 byla Jugoslávie napadena silami osy. Druhá světová válka pro ni byla těžkou zkouškou. V roce 1943 byla jugoslávskými partyzány vyhlášena Demokratická federativní Jugoslávie a v roce 1944 ji král Petr II., tehdy žijící v exilu, uznal jako legitimní vládu. Monarchie byla následně v listopadu 1945 zrušena. V roce 1946 byla zřízena komunistická vláda a země přejmenována na Federativní lidovou republiku Jugoslávii. Od Itálie získala Istrii, Rijeku a Zadar. Partyzánský vůdce Josip Broz Tito vládl zemi jako prezident až do své smrti v roce 1980. V roce 1963 byla země znovu přejmenována na Socialistickou federativní republiku Jugoslávii (SFRJ). Země se sice přidala k socialistickému táboru, ale zachovala si větší míru samostatnosti a vydala se na vlastní cestu k socialismu. SFRJ tvořilo šest socialistických republik - Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Makedonie, Srbsko a Slovinsko. Srbsko obsahovalo dvě socialistické autonomní provincie, Vojvodinu a Kosovo, které se po roce 1974 do značné míry rovnaly ostatním členům federace. Po hospodářské a politické krizi v 80. letech a vzestupu nacionalismu se Jugoslávie rozpadla nejprve na pět republik, což vedlo k Válce v Jugoslávii. Od roku 1993 do roku 2017 soudil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii politické a vojenské představitele bývalé Jugoslávie za válečné zločiny, genocidu a další trestné činy spáchané během těchto válek. Po rozpadu Srbsko a Černá Hora vytvořily Svazovou republiku Jugoslávii. Tento stát usiloval o status jediného právního nástupce SFRJ, ale proti těmto nárokům se postavily další bývalé republiky. Nakonec bylo přijato stanovisko Badinterova arbitrážního výboru o sdíleném nástupnictví a v roce 2003 se oficiální název změnil na Srbsko a Černou Horu. Tento stát se rozpustil, když se Černá Hora a Srbsko v roce 2006 staly nezávislými státy, zatímco Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku. (cs)
 • Svazová republika Jugoslávie (srbsky Savezna Republika Jugoslavija, Савезна Република Југославија) byla federací Černé Hory a Srbska, která vznikla na zbytku území Jugoslávie (SFRJ) 27. dubna 1992 po odtržení Slovinska, Chorvatska, Makedonie a Bosny a Hercegoviny a přijetí nové ústavy. Jejím hlavní městem byla srbská metropole Bělehrad. Federace byla transformována 4. února 2003 ve volnější soustátí Srbsko a Černá Hora. Toto soustátí poté zaniklo 3. června 2006 rozpadem na dva samostatné státy Srbsko a Černá Hora. Svazová republika Jugoslávie byla cílem leteckých útoků Severoatlantické aliance na jaře roku 1999. Následoval ekonomický propad a buldozerová revoluce, která svrhla dosavadního prezidenta Slobodana Miloševiče a nastolila vládu Vojislava Koštunici. * * (cs)
 • جمهورية يوغوسلافيا الاشتراكية الاتحادية (بالمقدونية: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija) (بالسلوفينية: Socialistična federativna republika Jugoslavija)‏، التي يشار إليها عادة باسم إس إف آر يوغوسلافيا أو يوغوسلافيا فحسب. كانت بلدًا في جنوب شرق ووسط أوروبا، ووُجِدت منذ تأسيسها في أعقاب الحرب العالمية الثانية حتى تفككها في عام 1992 في خضم الحروب اليوغوسلافية. تبلغ مساحتها 255,804 كم مربع (98,766 ميل مربع). كانت جمهورية يوغوسلافيا الاتحادية الاشتراكية محدودة بالبحر الأدرياتيكي وإيطاليا غربًا، والنمسا وهنغاريا شمالًا وبلغاريا ورومانيا شرقًا. كانت دولة اشتراكية واتحاد تحكمه رابطة شيوعيي يوغوسلافيا وتتألف من ست جمهوريات اشتراكية –البوسنة والهرسك، كرواتيا، مقدونيا، الجبل الأسود، صربيا، سلوفينيا– وعاصمتها بلغراد. وبالإضافة إلى ذلك، ضمت مقاطعتين متمتعتين بالحكم الذاتي داخل صربيا: كوسوفو وفويفودينا. يمكن تتبع أصول جمهورية يوغوسلافيا الاشتراكية الاتحادية حتى 26 نوفمبر 1942، حين تأسس مجلس التحرير الشعبي لمكافحة الفاشية في يوغوسلافيا خلال الحرب العالمية الثانية. في 29 نوفمبر 1945، أُعلن قيام جمهورية يوغوسلافيا الشعبية الاتحادية بعد خلع الملك بيتر الثاني وإنهاء نظام الحكم المَلَكي. حتى عام 1948، انحازت الحكومة الشيوعية الجديدة إلى الكتلة الشرقية تحت قيادة جوزيف بروز تيتو في بداية الحرب الباردة، ولكن بعد انقسام تيتو-ستالين في عام 1948، اتبعت يوغوسلافيا سياسة الحياد، وأصبحت واحدة من الأعضاء المؤسسين لحركة عدم الانحياز، وانتقلت من الاقتصاد المخطط مركزيًا إلى الاشتراكية القائمة على السوق. حافظت جمهورية يوغوسلافيا الاتحادية الاشتراكية على الحياد خلال الحرب الباردة كجزء من سياستها الخارجية. وهي عضو مؤسس في منظمة سيرن، والأمم المتحدة، وحركة عدم الانحياز، ومنظمة الأمن والتعاون في أوروبا، والصندوق الدولي للتنمية الزراعية، ومنظمة التجارة العالمية، ويوتلسات، ومعاهدة حظر الأسلحة البيولوجية. في أعقاب وفاة تيتو في الرابع من مايو 1980، بدأ الاقتصاد اليوغسلافي في الانهيار، الأمر الذي أدى إلى زيادة البطالة والتضخم. ونتج عن ذلك حدوث الانشقاق بين الأعراق المتعددة داخل الجمهوريات المؤسسة. مع انهيار الشيوعية في أوروبا الشرقية، فشلت أيضًا المحادثات بين الجمهوريات بشأن تحويل الدولة الاتحادية إلى كونفدرالية بعد انفصال أغنى جمهوريتين (كرواتيا وسلوفينيا). في عام 1991 اعترفت بعض الدول الأوروبية باستقلالهما. انهار الاتحاد على امتداد حدود الجمهوريات الاتحادية، تلا ذلك بداية الحروب اليوغوسلافية والسقوط النهائي وتفكك الاتحاد في 27 أبريل 1992. ظلت جمهوريتان فقط –صربيا والجبل الأسود– ضمن دولة أعيد تشكيلها باسم «جمهورية يوغوسلافيا الاتحادية» أو «إف آر يوغوسلافيا» لكن هذه الدولة لم يُعترف بها دوليًا بوصفها الدولة الخلف رسميًا لجمهورية يوغوسلافيا الاتحادية الاشتراكية. ويشيع الآن استخدام مصطلح يوغوسلافيا السابقة بأثر رجعي. (ar)
 • Η Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (σερβικά: Савезна Република Југославија-СРЈ, Savezna Republika Jugoslavija-SRJ) ή απλά Γιουγκοσλαβία ήταν ανεξάρτητο κράτος της Ευρώπης που σχηματίστηκε τον Απρίλιο του 1992 με απόφαση του Ομοσπονδιακού Εκτελεστικού Συμβουλίου της Σοσιαλιστικής Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γιουγκοσλαβίας και τα εναπομείναντα μέλη της, Σερβίας και Μαυροβουνίου (μαζί με τις αυτόνομες περιοχές της Βοϊβοντίνας και του Κοσσυφοπεδίου), μετά την απόσχιση των υπολοίπων μελών από το ενιαίο κράτος. Τον Μάρτιο του 2002, οι εκπρόσωποι της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γιουγκοσλαβίας και των ομόσπονδων δημοκρατιών της Σερβίας και του Μαυροβουνίου, με την παρουσία του Ύπατου Εκπροσώπου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, υπογράφουν την αναδιάταξη των σχέσεων μεταξύ της Σερβίας και του Μαυροβουνίου η οποία, μεταξύ άλλων, ορίζει ότι η Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας θα φέρει το όνομα Σερβία και Μαυροβούνιο. Τον Φεβρουάριο του 2003, το κοινοβούλιο της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γιουγκοσλαβίας αποφασίζει τη σύσταση Συνομοσπονδίας, στη θέση της έως τότε Ομοσπονδίας, με το όνομα Ένωση Κρατών Σερβίας και Μαυροβουνίου. (el)
 • Η Σοσιαλιστική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (ΣΟΔ Γιουγκοσλαβίας ή ΣΟΔΓ) ήταν ένα κράτος στην Κεντρική και Νοτιοανατολική Ευρώπη, που υπήρχε από την ίδρυσή της μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο μέχρι τη διάλυσή της το 1992 κατά τη διάρκεια των . Καλύπτοντας μια έκταση 255.804 χλμ. η ΣΟΔΓ συνόρευε με την Αδριατική Θάλασσα και την Ιταλία στα δυτικά, την Αυστρία και την Ουγγαρία στα βόρεια, τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία στα ανατολικά και την Αλβανία και την Ελλάδα στα νότια. Ηταν ένα σοσιαλιστικό και ομοσπονδιακό κράτος που το κυβερνούσε η Ένωση Κομμουνιστών της Γιουγκοσλαβίας και αποτελείτο από έξι σοσιαλιστικές δημοκρατίες: τη , την Κροατία, τη Σλαβομακεδονία, το Μαυροβούνιο, τη Σερβία και τη Σλοβενία ​​με πρωτεύουσα το Βελιγράδι. Επιπλέον περιλάμβανε δύο αυτόνομες επαρχίες εντός της Σερβίας: το Κοσσυφοπέδιο και τη Βοϊβοντίνα. Η προέλευση της ΣΟΔΓ ανάγεται στις 26 Νοεμβρίου 1942, κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου ιδρύθηκε το Αντιφασιστικό Συμβούλιο για την Εθνική Απελευθέρωση της Γιουγκοσλαβίας. Στις 29 Νοεμβρίου 1945 ανακηρύχθηκε η Ομοσπονδιακή Λαϊκή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας μετά την εκθρόνιση του Βασιλιά Πέτρου Β΄ και την κατάργηση της μοναρχίας. Μέχρι το 1948 η νέα κομμουνιστική κυβέρνηση εντάχθηκε αρχικά, υπό την ηγεσία του Γιόσιπ Μπροζ Τίτο, στο Ανατολικό Μπλοκ στις αρχές του Ψυχρού Πολέμου, αλλά μετά το σχίσμα Τίτο-Στάλιν το 1948 η ΣΟΔΓ ακολούθησε πολιτική ουδετερότητας. Έγινε ένα από τα ιδρυτικά μέλη του Κινήματος των Αδεσμεύτων και μεταφέρθηκε από σχεδιασμένη οικονομία σε σοσιαλισμό της αγοράς. Η ΣΟΔ Γιουγκοσλαβίας διατήρησε την ουδετερότητα κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου στο πλαίσιο της εξωτερικής της πολιτικής. Ήταν ιδρυτικό μέλος του CERN, των Ηνωμένων Εθνών, του Κινήματος των Αδεσμεύτων, του ΟΑΣΕ, του ΠΟΕ, του Eutelsat και της Σύμβασης Βιολογικών Όπλων. Μετά τον θάνατο του Τίτο στις 4 Μαΐου 1980 η γιουγκοσλαβική οικονομία άρχισε να καταρρέει, γεγονός που αύξησε την ανεργία και τον πληθωρισμό. Η οικονομική κρίση οδήγησε σε αύξηση των εθνικισμών στα τέλη της δεκαετίας του 1980 και στις αρχές της δεκαετίας του 1990, με αποτέλεσμα συγκρούσεις μεταξύ των πολλών εθνοτήτων μέσα στις συνιστώσες δημοκρατίες. Με την κατάρρευση του κομμουνισμού στην Ανατολική Ευρώπη απέτυχαν επίσης οι συνομιλίες μεταξύ των δημοκρατιών για τη μεταρρύθμιση της ομοσπονδίας. Το 1991 ορισμένα ευρωπαϊκά κράτη αναγνώρισαν την ανεξαρτησία τους. Η ομοσπονδία κατέρρευσε κατά μήκος των ομοσπονδιακών συνόρων και ακολούθησε η έναρξη των Γιουγκοσλαβικών πολέμων και η τελική κατάρρευση και διάλυση της ομοσπονδίας στις 27 Απριλίου 1992. Δύο από τις δημοκρατίες της, Σερβία και Μαυροβούνιο, παρέμειναν μέσα σε ένα ανασυγκροτημένο κράτος γνωστό ως «Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας», αλλά αυτή η ένωση δεν αναγνωρίστηκε διεθνώς ως το επίσημο διάδοχο κράτος της ΣΟΔΓ. Ο όρος «πρώην Γιουγκοσλαβία» (bivša Jugoslavija / бивша Југославија) ​​χρησιμοποιείται σήμερα για το παρελθόν. (el)
 • Jugoslawien (serbokroatisch Југославија Jugoslavija, slowenisch Jugoslavija, mazedonisch Југославија; zu Deutsch: Jugoslawien) war ein von 1918 bis 2003 bestehender Staat in Mittel- und Südosteuropa, dessen Staatsform und -territorium sich im Laufe seiner Geschichte mehrfach änderten. Von 1918 bis 1945 existierte das Königreich Jugoslawien („Erstes Jugoslawien“), danach bestand von 1945 bis 1992 die Sozialistische Föderative Republik Jugoslawien („Zweites Jugoslawien“). Während der Jugoslawienkriege bildete sich von 1992 bis 2003 aus Serbien und Montenegro die Bundesrepublik Jugoslawien, gefolgt 2003 bis 2006 vom territorial und völkerrechtlich identischen Staatenbund Serbien und Montenegro („Restjugoslawien“). Derzeit gibt es sechs international anerkannte Nachfolgestaaten Jugoslawiens: Bosnien und Herzegowina, Kroatien, Montenegro, Nordmazedonien, Serbien und Slowenien. Der völkerrechtliche Status des Kosovo ist hingegen strittig. (de)
 • Η Γιουγκοσλαβία (Σερβοκροατικά: Jugoslavija/Југославија, Σλοβενικά: Jugoslavija, σλαβομακεδονικά: Југославија‎) ήταν κράτος της Ευρώπης στο δυτικό μέρος των Βαλκανίων κατά το μεγαλύτερο διάστημα του 20ού αιώνα. Σχηματίστηκε μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο το 1918 με το όνομα Βασίλειο των Σέρβων, Κροατών και Σλοβένων μετά τη συγχώνευση του προσωρινού Κράτους των Σλοβένων, Κροατών και Σέρβων (που αυτοανακηρύχθηκε μετά τη διάλυση της πρώην Αυστροουγγαρίας) με το ανεξάρτητο Βασίλειο της Σερβίας. Η σερβική βασιλική οικογένεια των Καρατζόρτζεβιτς έγινε η δυναστεία του Βασιλείου των Σέρβων, Κροατών και Σλοβένων. Το Βασίλειο κέρδισε τη διεθνή του αναγνώριση στις 13 Ιουλίου του 1922 στη Διάσκεψη των Πρεσβευτών στο Παρίσι. Η χώρα ονομάστηκε έτσι από τους Νότιους Σλαβικούς λαούς που σχημάτισαν την πρώτη τους ένωση, μετά από αιώνες στους οποίους τα εδάφη τους ήταν μέρος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και της Αυστροουγγαρίας. Μετονομάστηκε σε Βασίλειο της Γιουγκοσλαβίας στις 3 Οκτωβρίου 1929 και στις 6 Απριλίου 1941 οι δυνάμεις του Άξονα εισέβαλαν στη Γιουγκοσλαβία και τη διαμέλισαν. Το 1943 ανακηρύχθηκε η Δημοκρατική Ομοσπονδιακή Γιουγκοσλαβία από τους Γιουγκοσλάβους Παρτιζάνους. Το 1944, ο βασιλιάς τους αναγνώρισε ως νόμιμη κυβέρνηση, αλλά το Νοέμβριο του 1945 η μοναρχία καταργήθηκε. Η Γιουγκοσλαβία μετονομάστηκε σε Ομοσπονδιακή Λαϊκή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας το 1946, όταν και σχηματίστηκε η κομμουνιστική κυβέρνηση. Απέκτησε τα εδάφη της Ίστριας, της Ριέκας και το Ζαντάρ από την Ιταλία. Ο κομματικός ηγέτης Γιόσιπ Μπροζ Τίτο κυβέρνησε τη χώρα ως πρόεδρος μέχρι το θάνατό του το 1980. Το 1963, η χώρα μετονομάστηκε σε Σοσιαλιστική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (ΣΟΔΓ). Οι έξι Σοσιαλιστικές Δημοκρατίες που αποτελούσαν τη Σοσιαλιστική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας ήταν η , η Σ.Δ. Κροατίας, η Σ.Δ. Μαυροβουνίου, η Σ.Δ. Σλοβενίας, η Σ.Δ. Σερβίας και η Σ.Δ. Μακεδονίας. Η Σερβία περιείχε δύο Σοσιαλιστικές Αυτόνομες Επαρχίες, τη Σ.Α.Ε. Βοϊβοντίνας και τη Σ.Α.Ε. Κοσσυφοπεδίου (η οποία μετά το 1974 ήταν σε μεγάλο βαθμό ίση με τα άλλα μέλη της ομοσπονδίας). Μετά από την οικονομική και πολιτική κρίση της δεκαετίας του 1980 και την άνοδο του εθνικισμού, η Γιουγκοσλαβία διαλύθηκε και χωρίστηκε στις επιμέρους δημοκρατίες της, στα ήδη υπάρχοντα σύνορά τους, στην αρχή σε πέντε κράτη που τελικά οδηγήθηκαν σε πόλεμο μεταξύ τους. Μετά τη διάλυση, οι δημοκρατίες της Σερβίας και του Μαυροβουνίου σχημάτισαν ένα μικρότερο κράτος την Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (ΟΔΓ), η οποία φιλοδοξούσε να έχει την ιδιότητα του μοναδικού νόμιμου διαδόχου της ΣΟΔΓ, αλλά οι ισχυρισμοί αυτοί βρήκαν αντίθετες τις άλλες δημοκρατίες. Τελικά, η Σερβία και το Μαυροβούνιο αποδέχθηκαν τη γνώμη της επιτροπής Μπατιντέρ για την από κοινού διαδοχή. Η ΟΔΓ μετονομάσθηκε σε Ένωση Κρατών Σερβίας και Μαυροβουνίου το 2003. Η Σερβία και το Μαυροβούνιο χωρίστηκαν το 2006 και έγιναν ανεξάρτητα κράτη, ενώ το Κοσσυφοπέδιο διακήρυξε την ανεξαρτησία του το 2008. (el)
 • Die Sozialistische Föderative Republik Jugoslawien (abgekürzt SFR Jugoslawien oder SFRJ) war ein blockfreier sozialistischer Staat in Südosteuropa, der von 1945 bis zum 26. April 1992 bestand. Vor dem Zweiten Weltkrieg wurde Jugoslawien als das Königreich Jugoslawien, oder auch Königreich der Serben, Kroaten und Slowenen bezeichnet. Die Bezeichnung nach dem Zweiten Weltkrieg war zunächst Demokratisches Föderatives Jugoslawien sowie von 1946 bis 1963 Föderative Volksrepublik Jugoslawien (FVRJ). Jugoslawien umfasste nach dem Anschluss der Zone B des Freien Territoriums von Triest von 1954 bis 1992 eine Fläche von 255.804 km². Es bestand aus den sechs Teilrepubliken Slowenien, Kroatien, Bosnien-Herzegowina, Serbien, Montenegro und Mazedonien sowie den beiden zu Serbien gehörenden autonomen Provinzen Kosovo sowie Vojvodina.Der Staat umfasste damit das Territorium der heutigen Staaten Slowenien, Kroatien, Bosnien und Herzegowina, Montenegro, Serbien, Nordmazedonien und Kosovo. (de)
 • Socialisma federacia respubliko Jugoslavio estis federacia socialisma multnacia ŝtato situanta en okcidenta parto de la Balkana duoninsulo. Ĉefurbo de la ŝtato estis samtempe ankaŭ la plej granda urbo Beogrado. Ĝi estiĝis kaj proklamita ĝi estis en la jaro 1943 kiel Demokrata federacia Jugoslavio el restoj de Reĝlando de serboj, kroatoj kaj slovenoj. Ekde 1946 ĝi portis nomon Federacia popola respubliko Jugoslavio kaj en 1963 fine Socialisma federacia respubliko Jugoslavio. Ĝi konsistis el ses respublikoj: * Socialista Respubliko Bosnio kaj Hercegovino * Socialista Respubliko Kroatio * Socialista Respubliko Makedonio * Socialista Respubliko Montenegro * Socialista Respubliko Serbio * Socialista Respubliko Slovenio (eo)
 • Jugoslavio, aŭ Jugoslavujo, estis nomo de historia ŝtato en sud-orienta Eŭropo, kiu ekzistis ekde 1918 ĝis 2003 en iom malsamaj formoj. Ĝi konsistis el ses landoj: * Bosnio kaj Hercegovino * Kroatio * Nord-Makedonio * Montenegro * Serbio * Slovenio Post la sendependiĝo de kvar el tiuj respublikoj, la du restantaj respublikoj, Serbio kaj Montenegro kune formis la ŝtaton Federacia Respubliko Jugoslavio, kelkfoje nomata "Rest-Jugoslavio". Ekde 2003 tiu federaciaĵo nomis sin Serbio kaj Montenegro. En 2006, post referendumo Montenegro deklaris sin sendependa, kio rezultis en du memstaraj ŝtatoj Serbio kaj Montenegro, kaj finis la historion de la sud-slava federacio nomata "Jugoslavio". (eo)
 • Yugoslavia (en serbocroata, Jugoslavija, Југославија)​ fue un Estado ubicado en el sudeste de Europa que existió durante la mayor parte del siglo XX. Fue fundado en 1918 tras el final de la Primera Guerra Mundial bajo el nombre de Reino de los Serbios, Croatas y Eslovenos al fusionarse el efímero Estado de los Eslovenos, Croatas y Serbios (tras declarar su independencia del Imperio austrohúngaro) con el Reino de Serbia. Fue la primera unión de los pueblos sudeslavos bajo un Estado soberano tras siglos de ocupación por el Imperio otomano y Austria-Hungría. Su primer jefe de Estado fue el rey Pedro I de Serbia. Obtuvo reconocimiento internacional el 13 de julio de 1922 al tomar lugar la Conferencia de Embajadores en París. El país cambió su nombre oficial a Reino de Yugoslavia el 3 de octubre de 1929, si bien ya era denominado bajo ese nombre de forma coloquial desde su fundación. Durante la Segunda Guerra Mundial, Yugoslavia fue invadida por las potencias del Eje el 6 de abril de 1941. Dos años después, en 1943, la resistencia partisana surgida durante la ocupación proclamó un nuevo Estado bajo el nombre de Yugoslavia Democrática Federal. En 1944, el rey Pedro II (quien se encontraba en el exilio) le dio su reconocimiento como el gobierno legítimo de ese país. Tras el triunfo de los partisanos en la liberación de Yugoslavia en 1945 al final de la guerra, el nuevo gobierno abolió la monarquía en noviembre de ese año. El país cambió de nombre a República Federal Popular de Yugoslavia al año siguiente, con la instauración de un gobierno comunista. Se añadieron a su territorio las regiones de Istria, Fiume y Zadar, anteriormente ocupadas por Italia en el período de entreguerras. El líder de los partisanos, Josip Broz Tito, gobernó el país como presidente hasta su muerte en 1980. Para 1963, el país cambió su denominación nuevamente a República Federativa Socialista de Yugoslavia (RFSY). El país, durante su etapa socialista, estaba compuesto por seis repúblicas constituyentes, las cuales fueron (en calidad de «repúblicas socialistas») Bosnia y Herzegovina, Croacia, Eslovenia, Macedonia, Montenegro y Serbia. Esta última contaba con dos provincias autónomas (Voivodina y Kosovo), las cuales pasaron a tener la misma autonomía que el resto de repúblicas tras la adopción de una nueva constitución en 1974. Yugoslavia atravesó por una crisis económica y política durante los años 1980 y experimentó el surgimiento del nacionalismo, factores que originaron la desintegración del país bajo las fronteras de sus repúblicas constituyentes, en un inicio dando lugar a cinco nuevos Estados. Esta situación desencadenó las Guerras yugoslavas, considerado el peor conflicto bélico en Europa desde la Segunda Guerra Mundial, con un saldo de 140 000 muertos y 4 millones de desplazados. Entre 1993 y 2017, el Tribunal Penal Internacional para la ex-Yugoslavia se encargó de condenar a los líderes políticos y militares del ya disuelto país por crímenes de guerra, genocidio u otros crímenes durante este conflicto. Tras la disolución, las repúblicas de Montenegro y Serbia formaron en 1992 la República Federal de Yugoslavia (RFY), un Estado federativo reducido que se consideraba a sí mismo como único sucesor legal de la Yugoslavia socialista, postura que rechazaban el resto de las nuevas repúblicas. En 2003, tras adoptar finalmente la resolución de la Comisión de Arbitraje Badinter en relación con la sucesión compartida del legado de Yugoslavia con el resto de naciones surgidas en 1991, la RFY cambió su nombre a Unión Estatal de Serbia y Montenegro y reformó su sistema político existente para brindar mayor autonomía a sus dos repúblicas constituyentes. Este país dejó de existir en 2006 con la declaración de independencia de Montenegro, mientras que la hasta entonces provincia autónoma de Kosovo declaró unilateralmente su independencia de Serbia dos años después, en 2008. (es)
 • La República Federativa de Yugoslavia fue un estado europeo formado por las repúblicas federadas de Montenegro y Serbia que existió desde el 27 de abril de 1992 hasta el 4 de febrero de 2003 cuando fue reconstituido y renombrado por Serbia y Montenegro, auspiciado por presiones extranjeras.​ La República Federativa de Yugoslavia fue el sucesor legal de la disuelta República Federativa Socialista de Yugoslavia. (es)
 • Jugoslaviako Errepublika Federala edo Jugoslavia (Savezna Republika Jugoslavija serbieraz) 1992ko apirilaren 27an Serbia eta Montenegroren arteko batasunatik (Voivodina eta Kosovoko lurralde autonomoak barne) Europan sortu zen estatu independientea izan zen. 1992an, Jugoslaviako Errepublika Federal Sozialista desegin ostean, egitura federalarekin jarraitu nahi izan zuen lurralde bakarra izan zen; Kroazia, Eslovenia, Bosnia-Herzegovina eta Mazedonia independizatu baitziren. 2003an federazioa izatetik konfederazio izatera igaro zen, Serbia eta Montenegroren izendapenarekin. 2006ko maiatzaren 21aren erreferendumak Montenegroko errepublikaren aldeko jarrera berretsi zuen Serbia eta Montenegroko konfederazioa bukaera emanez. * * (eu)
 • Jugoslavia (serbokroazieraz: Jugoslavija/Југославија; eslovenieraz: Jugoslavija; mazedonieraz: Југославија; : Югославия) Europako hego-ekialdeko eta erdialdeko herrialdea izan zen XX. mendean. Etimologikoki, "Eslaviako hegoaldea" esan nahi du. Erresuma izan zen 1918-1941 bitartean, eta errepublika sozialista 1945etik 1992ra. (eu)
 • Jugoslaviako Errepublika Federal Sozialista(serbokroazieraz: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija / Социјалистичка Федеративна Република Југославија; eslovenieraz: Socialistična federativna republika Jugoslavija) edo Jugoslavia Europako hego-ekialdeko eta erdialdeko estatu sozialista-plurinazionala izan zen, 1945ean sortu eta 1992an desegin zena. Gaur egungo Eslovenia, Kroazia, Bosnia-Herzegovina, Ipar Mazedonia, Serbia, Kosovo eta Montenegro hartzen zituen. Ipar-mendebaldean Italia eta Austria zituen, Hungaria eta Errumania iparraldean, Bulgaria ekialdean, Grezia eta Albania hegoaldean, eta Adriatikoa mendebaldean. 255.804 kilometro koadroko eremua hartzen zuen, eta 23,2 milioi biztanle zituen 1991n. Hiriburua Belgrad zen. Herrialdea 1945ean sortu zen, Bigarren Mundu Gerraren ostean, eta gerra aurreko Jugoslaviako Erresumaren ondorengoa izan zen. Hasieran Jugoslavia Federal Demokratikoa izena eman zitzaion, Jugoslaviako Herri Errepublika Federala 1946an, eta Jugoslaviako Errepublika Federal Sozialista 1963an. Gerra Hotzaren garaian, Lerrokatu Gabeko Herrialdeen Mugimenduko kide garrantzitsua izan zen. (eu)
 • La république fédérative socialiste de Yougoslavie (plutôt que république fédérale socialiste de Yougoslavie) ou RFSY, ou encore RFS de Yougoslavie, est le deuxième et dernier nom officiel employé par la Yougoslavie durant la période allant de 1945 à 1992, alors que le pays était dominé par la Ligue des communistes de Yougoslavie et, jusqu'à sa mort en 1980, par la personne du maréchal Tito (d'abord chef du gouvernement, puis chef de l'État, et enfin président à vie). La Yougoslavie de Tito a eu la particularité, en tant que régime communiste (dit de « démocratie populaire »), de maintenir durant l'essentiel de la guerre froide une politique de neutralité et d'avoir été le seul État de ce type situé à l'ouest du rideau de fer. À partir de la rupture Tito-Staline en 1948, le pays ne fut en effet plus affilié au bloc de l'Est, et ne fut jamais membre du pacte de Varsovie. La Yougoslavie participa à la fondation du Mouvement des non-alignés en devenant un des principaux membres, et maintient une politique d'ouverture vis à vis de l'Europe occidentale notamment sur le plan de la circulation des personnes. (fr)
 • La República Federativa Socialista de Yugoslavia (en serbocroata, Социјалистичка Федеративна Република Југославијa/Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija), abreviado RFS de Yugoslavia o RFSY, fue el estado yugoslavo que existió desde el final de la Segunda Guerra Mundial hasta su disolución en 1992, durante las llamadas "Guerras Yugoslavas". Se trató de un estado socialista compuesto por la federación de seis repúblicas menores: Bosnia y Herzegovina, Croacia, Eslovenia, Macedonia, Montenegro y Serbia. A pesar de haber estado alineado inicialmente con el Bloque del Este, a partir de la Ruptura Tito-Stalin de 1948 el país adoptó una política de neutralidad y fue uno de los estados fundadores del Movimiento de Países No Alineados. Hasta 1980, Yugoslavia fue gobernada en la práctica por Josip Broz Tito, quien mantuvo un distanciamiento con los países del Pacto de Varsovia y criticó las intervenciones soviéticas en Hungría (1956), Checoslovaquia (1968) y Afganistán (1979). Tras la muerte de Tito en 1980, el ascenso de los movimientos nacionalistas en las repúblicas constituyentes a finales de los años 1980 llevaron al desencuentro entre los múltiples grupos étnicos, seguido por el fracaso de las conversaciones entre las repúblicas para la transformación del país y también por el reconocimiento de independencia hecho por algunos estados europeos en 1991. Además esto se producía en una época en la que el país sufría una fuerte crisis económica y laboral. En definitiva, todos estos hechos llevarían a un colapso del Estado yugoslavo, de su desintegración y caída final en 1992, eclipsado todo ello con el comienzo de las guerras yugoslavas. (es)
 • La république fédérale de Yougoslavie est le régime politique de la Yougoslavie après le changement constitutionnel de 1992 et l'abandon de toute référence au socialisme. La république fédérale de Yougoslavie disparaît en 2003 à la suite de la création de la Serbie-et-Monténégro, État qui éclatera à son tour en 2006 après l'indépendance du Monténégro. (fr)
 • La Yougoslavie (prononcé : /ju.gɔ.sla.vi/ ; Jugoslavija et Југославија en serbo-croate, Jugoslavija en slovène, signifiant « pays des Slaves du Sud ») est un État d'Europe du Sud-Est qui existe sous différents noms et formes entre 1918 et 2006. Jusqu'en 1992, il regroupe les actuels pays de Slovénie, Croatie, Bosnie-Herzégovine, Monténégro, Serbie, Macédoine du Nord, ainsi que le Kosovo, une république dont l'indépendance obtenue le 17 février 2008 n'est pas reconnue unanimement par la communauté internationale. (fr)
 • Tugadh an Iúgslaiv ar thrí aonad éagsúla polaitiúla sa bhfichiú haois. Tír na Slavach ó Dheas is ciall leis an ainm i dteangacha Slavacha na mBalcán. (ga)
 • Republik Federal Sosialis Yugoslavia, umumnya disingkat menjadi RFS Yugoslavia atau hanya Yugoslavia, adalah sebuah negara yang terletak di Eropa Tenggara dan Tengah yang ada sejak pendiriannya pasca-Perang Dunia II hingga pembubarannya pada 1992 di tengah Perang Yugoslavia. Dengan luas sebesar 255,804 km2, RFSY berbatasan dengan Laut Adriatik dan Italia di sisi barat, Austria dan Hongaria di sisi utara, Bulgaria dan Rumania di sisi timur, dan Albania dan Yunani di sisi selatan. RFSY merupakan negara sosialis yang diperintah oleh Liga Komunis Yugoslavia juga merupakan federasi yang terdiri dari enam republik sosialis: Bosnia dan Herzegovina, Kroasia, Makedonia, Montenegro, Serbia, dan Slovenia dengan Beograd sebagai ibu kotanya. Selain itu, terdapat pula dua di dalam Serbia, yaitu Kosovo dan . Cikal bakal RFSY bermula pada 26 November 1942 ketika Dewan Antifasis untuk Pembebasan Nasional Yugoslavia dibentuk pada Perang Dunia II. Pada 29 November 1945, Republik Rakyat Federal Yugoslavia dinyatakan setelah Raja Petar II turun takhta dan karenanya mengakhiri bentuk negara kerajaan. Pada awal Perang Dingin hingga 1948, pemerintah komunis yang baru berpihak pada Blok Timur di bawah pimpinan Josip Broz Tito. Namun, setelah Perpecahan Tito-Stalin pada 1948, Yugoslavia mengedepankan kebijakan kenetralan. Yugoslavia menjadi salah satu negara pendiri Gerakan Non-Blok dan beralih dari ekonomi terencana menjadi sosialisme pasar. RFSY juga menjadi salah satu negara pendiri CERN, PBB, OSCE, IFAD, WTO, , dan . Setelah pada 4 Mei 1980, mulai tumbang dan berakibat pada peningkatan tingkat pengangguran dan inflasi. Krisis ekonomi berdampak pada tumbuhnya nasionalisme etnis pada akhir 1980-an dan permulaan 1990-an, termasuk pembangkangan oleh beberapa suku bangsa di dalam republik-republik konstituen. Seiring dengan runtuhnya komunisme di Eropa Timur ditambah dengan gagalnya musyawarah antarrepublik untuk mengubah federasi menjadi konfederasi berakhir dengan pemisahan diri dua republik terkaya, yakni Kroasia dan Slovenia. Pada 1991, beberapa negara Eropa mengakui kemerdekaan keduanya. Federasi pun terpecah sesuai dengan batas republik konstituen sebelumnya, diikuti dengan pecahnya Perang Yugoslavia, perpecahan akhir, dan pembubaran resmi federasi pada 27 April 1992. Dua republik konstituen, Serbia dan Montenegro, bertahan dalam Yugoslavia dan menata ulang Yugoslavia menjadi Republik Federal Yugoslavia, walaupun negara tersebut tidak diakui secara internasional sebagai negara penerus resmi RFS Yugoslavia. (in)
 • Republik Federal Yugoslavia (bahasa Serbia: Савезна Република Југославија / Savezna Republika Jugoslavija) atau RFY adalah negara federal yang terdiri dari Serbia dan Montenegro dari bekas Republik Federal Sosialis Yugoslavia (RFSY), dibentuk setelah empat republik lainnya memisahkan diri dari Yugoslavia di tengah ketegangan etnik yang memanas. Negara ini eksis dari 1992 sampai 2003, ketika dibentuk ulang sebagai Uni Negara Serbia dan Montenegro. (in)
 • Yugoslavia (bahasa Serbo-Kroasia: Jugoslavija / Југославија [juɡǒslaːʋija]; bahasa Slovenia: Jugoslavija [juɡɔˈslàːʋija]; bahasa Makedonia: Југославија [juɡɔˈsɫavija]; terj. har. 'Slavia Selatan'), merupakan sebuah negara yang pernah ada di daerah Balkan, di sebelah tenggara Eropa, dari tahun 1918 sampai tahun 2003. Dalam perjalanannya, negara ini pernah berbentuk kerajaan dan republik. Negara ini beribu kota di Beograd. (in)
 • ユーゴスラビア(セルビア・クロアチア語: Jugoslavija/Југославија)は、かつて南東ヨーロッパのバルカン半島地域に存在した、南スラヴ人を主体に合同して成立した国家の枠組みである。 国名の「ユーゴスラビア」は「南スラヴ人の国」であり、こう名乗っていたのは1929年から2003年までの期間であるが、実質的な枠組みとしては1918年に建国されたセルビア人・クロアチア人・スロベニア人王国に始まり、2006年6月にモンテネグロの独立で解体されたセルビア・モンテネグロまでを系譜とする。戦前は全人口の4分の3が農民であったが、1945年の第二次世界大戦後はチトーによって、ユーゴスラビア社会主義連邦共和国となり、1948年にソ連率いるコミンフォルムから追放されるまで、ソ連型の社会主義建設に専念した。追放された後は労働者自主管理型の分権的な社会主義が生み出し、外交政策の非同盟主義への転換とともに「(ユーゴスラビア)独自の社会主義」の二本柱となった。また、その間に国名や国家体制、国土の領域についてはいくつかの変遷が存在する(参照)。 なお、ユーゴスラビアの名は解体後においても政治的事情により、構成国のひとつであった北マケドニアが現在の国名に改名する2019年までの間、同国の国際連合等における公式呼称であった「マケドニア旧ユーゴスラビア共和国」として残存していた。 国家の多様性から『七つの国境、六つの共和国、五つの民族、四つの言語、三つの宗教、二つの文字、一つの国家』と形容される。 詳細は「ユーゴスラビア社会主義連邦共和国#多様性を内包した国家」を参照 (ja)
 • ユーゴスラビア連邦共和国(ユーゴスラビアれんぽうきょうわこく、セルビア語・セルビア・クロアチア語:Савезна Република Југославија; СРЈ / Savezna Republika Jugoslavija; SRJ)は、1992年から2003年まで存在した南ヨーロッパ・バルカン半島中部の連邦国家。 ユーゴスラビア社会主義連邦共和国(SFRJ)が崩壊して4つの共和国が独立した後、同国に留まっていたセルビア共和国とモンテネグロ共和国によって結成された。スロベニア、クロアチア、ボスニア・ヘルツェゴビナ、マケドニア分離前のユーゴスラビアと区別して「新ユーゴスラビア」と呼ぶことが多い。 (ja)
 • La Repubblica Federale di Jugoslavia o anche semplicemente FR Jugoslavia (in serbo: Савезна Република Југославија?, traslitterato: Savezna Republika Jugoslavija) è stato uno Stato indipendente dell'Europa, formatasi il 27 aprile 1992 dall'unione delle repubbliche di Serbia e Montenegro (comprese le regioni autonome di Voivodina e Kosovo). Il nome di Jugoslavia tuttavia non è mai stato accettato dalla comunità internazionale, segnatamente dall'Organizzazione delle Nazioni Unite, la quale aveva stabilito tramite propria risoluzione che lo Stato jugoslavo, rappresentante degli slavi del sud, aveva cessato di esistere nel 1992. Anche per questo motivo, nel 2003 cambiò la sua natura da federazione a confederazione, assumendo ufficialmente il nome di Serbia e Montenegro. In seguito al referendum del 21 maggio 2006, poi, la Repubblica del Montenegro è diventata nuovamente uno Stato indipendente. (it)
 • La Jugoslavia o Iugoslavia (AFI: /juɡoˈzlavja/; in croato e in sloveno: Jugoslavija, in serbo e in macedone: Југославија; letteralmente "terra degli slavi del sud") fu un'entità statale che, a più riprese e attraverso diversi assetti istituzionali, amministrò la Penisola balcanica occidentale per gran parte del XX secolo. (it)
 • ( 다른 뜻에 대해서는 유고슬라비아 (동음이의) 문서를 참고하십시오.)( 1992년부터 2006년까지 존재했던 세르비아와 몬테네그로 간의 연방이자 국가연합에 관해서는 세르비아 몬테네그로 문서를 보십시오.) 유고슬라비아(세르보크로아트어: Jugoslavija / Југославија 유고슬라비야[*], 마케도니아어: Југославија 유고슬라비야, 슬로베니아어: Jugoslavija 유고슬라비야,; '남슬라브족의 땅')는 1918년부터 1992년까지 존재했던 동남유럽과 중앙유럽의 옛 국가이다. 1918년 제1차 세계 대전 이후, 슬로벤인 크로아트인 세르브인국(옛 오스트리아-헝가리의 영토에 형성)이 세르비아 왕국에 합병되면서 세르브인 크로아트인 슬로벤인 왕국이라는 이름으로 성립되었으며, 주권 국가로서 남슬라브족의 최초의 연합을 구성하였다. 이 지역은 과거 몇 세기 동안 오스만 제국과 오스트리아-헝가리의 영토였다. 페타르 1세는 첫번째 군주였다. 1922년 1월 13일 파리에서 열린 에서 국제적으로 인정받았다. 1929년 10월 3일 유고슬라비아 왕국으로 국명을 변경하였다. 1941년 4월 6일 유고슬라비아는 추축국의 침공을 받았다. 1943년 유고슬라비아 파르티잔은 민주연방 유고슬라비아를 성립하였다. 1944년 당시 망명 중이었던 페타르 2세는 이를 합법적인 정부로 인정하였다. 이후 군주제는 1945년 11월에 폐지되었다. 공산정부가 수립된 1946년, 유고슬라비아는 유고슬라비아 연방인민공화국으로 국명을 변경하였고, 이탈리아로부터 이스트라, 리예카, 자다르를 획득하였다. 파르티잔의 지도자였던 요시프 브로즈 티토는 1980년 사망할 때까지 대통령으로서 국가를 통치하였다. 1963년 국명을 유고슬라비아 사회주의 연방 공화국으로 변경하였다. 유고슬라비아 사회주의 연방 공화국을 구성하는 6개의 구성국은 마케도니아 사회주의 공화국, 몬테네그로 사회주의 공화국, 보스니아 헤르체고비나 사회주의 공화국, 세르비아 사회주의 공화국, 슬로베니아 사회주의 공화국, 크로아티아 사회주의 공화국이었다. 1974년 이후 세르비아에는 다른 연방 구성국과 거의 대등한 지위를 가진 코소보 사회주의 자치주와 보이보디나 사회주의 자치주가 있었다. 1980년대의 경제적, 정치적 위기와 민족주의의 부상 이후, 처음에는 공화국의 국경에 따라 5개국으로 분열되어 유고슬라비아 전쟁으로 이어졌다. 1993년부터 2017년까지 구유고슬라비아 국제형사재판소는 구유고슬라비아의 정치, 군사 지도자들을 전쟁범죄, 집단학살, 그리고 전쟁 중 벌어진 기타 범죄로 재판하였다. 해체 이후, 세르비아 공화국과 몬테네그로 공화국은 축소된 연방 국가인 유고슬라비아 연방 공화국을 성립했으며, 2003년부터 2006년까지는 세르비아 몬테네그로로 불렸다. 이 국가는 유고슬라비아 사회주의 연방 공화국의 법적 승계국 지위를 원했지만, 다른 이전 공화국들의 반대로 이루어지지 않았다. 결국 공유 승계에 대한 의 의견을 수용하여, 2003년 세르비아 몬테네그로로 국명을 변경하였다. 2006년 세르비아와 몬테네그로가 각각 독립국이 되면서 해체되었고, 2008년 코소보가 세르비아로부터 독립을 선언하였다. (ko)
 • ユーゴスラビア社会主義連邦共和国(ユーゴスラビアしゃかいしゅぎれんぽうきょうわこく、セルビア・クロアチア語、セルビア語、クロアチア語、ボスニア語、マケドニア語: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija / Социјалистичка Федеративна Република Југославија、スロベニア語: Socialistična federativna republika Jugoslavija)は、第二次世界大戦中の1943年から、解体される1992年まで存続した、ユーゴスラビアの社会主義国家。 (ja)
 • ( 이 문서는 1945년부터 1992년 사이에 존재한 유고슬라비아의 형태에 관한 것입니다. 국가 전체에 대해서는 유고슬라비아 문서를 참고하십시오.) 유고슬라비아 사회주의 연방 공화국(세르보크로아트어: Socijalistička federativna republika Jugoslavija / Социјалистичка Федеративна Република Југославија 소치얄리스티치카 페데라티브나 레푸블리카 유고슬라비야[*], 마케도니아어: Социјалистичка Федеративна Република Југославија, 슬로베니아어: Socialistična federativna republika Jugoslavija 소치알리스티치나 페데라티브나 레푸블리카 유고슬라비야)은 1945년에서 1992년까지 동남유럽에 존재했던 사회주의 연방 국가였다. 1945년부터 1963년까지는 유고슬라비아 연방 인민 공화국(세르보크로아트어: Federativna Narodna Republika Jugoslavija / Федеративна Народна Република Југославија, 마케도니아어: Федеративна Народна Република Југославија, 슬로베니아어: Federativna ljudska republika Jugoslavija)이라고 불렸다. '유고슬라비아 연방', '유고 연방'이라고 불렸다. 유고슬라비아는 세계 2차 대전의 독일과 그 추축국들의 여파로 건국되었으며, 1992년 해체 될 때까지 유럽의 남동부 및 중부 유럽에 존재했던 연방국가이다. 또한 공산주의자 연맹이 통치하는 일당 사회주의 공화국이었다. 보스니아 헤르체고비나, 크로아티아, 마케도니아, 몬테네그로, 세르비아, 슬로베니아 총 7개의 사회주의 공화국으로 이루어진 연방 형태이었으며, 베오그라드를 수도로 삼았다. 유고슬라비아는 1942년 11월 26일 유고슬라비아 왕국의 추축국 점령에 저항하기 위해 제2차 세계 대전 중 유고슬라비아 민족 해방을 위한 반파시스트 위원회가 결성된 때로 그 기원을 추적한다. 국가가 해방된 후 표트르 2세 왕이 폐위되고 군주제가 종료되었으며 1945년 11월 29일에 유고슬라비아 인민 연방 공화국이 선포되었다. 요시프 브로즈 티토(Josip Broz Tito)가 이끄는 새 공산주의 정부는 냉전 초기에 동구권 편을 들었지만 1948년 스탈린 반열 즉 코민포름에서 유고슬라비아 제명 및 티토가 스탈린과의 사이가 분열된 후 유고슬라비아는 중립 정책을 추구했다. 그후 인도, 이집트, 인도네시아와 같은 제3국의 중심이 되어 유고연방은 많은 본보기가 되었다. 1980년 5월 4일 류블랴나의 한 병원에 입원해있던 티토가 회복에 실패해 사망하자 유고슬라비아 경제는 점점 붕괴되기 시작했고 실업률과 인플레이션이 증가했다. 경제 위기는 1980년대 후반과 1990년대 초반에 민족적 민족주의와 정치적 반체제 인사를 증가시켰다. 동유럽에서 소비에트 연방같은 공산주의 국가들이 무너지면서 연방으로의 전환도 실패하고 말았다. 연방 중에서 가장 부유했던 공화국인 크로아티아와 슬로베니아는 1991년에 분리되어 국제적으로 인정을 받았다. 연방 공화국의 경계를 따라 해산된 연방은 유고슬라비아 전쟁의 시작으로 가속화되었으며 연방은 1992년 4월 27일에 공식적으로 해체되었다. 이후 20세기 최악의 비극이라 불리는 유고슬라비아 내전이 일어나며 유고는 박살이 나고 말았다. 그후 세르비아 몬테네그로 즉 유고슬라비아 연방공화국 신유고는 구유고 연방이 재구성된 국가로 남아 있었지만 이 주는 국제적으로 유고슬라비아 사회주의 연방공화국의 공식 후계자로 인정받지 못했다. 구 유고슬라비아라는 용어는 이제 일반적으로 과거 발칸에 존재했던 공산유고를 지칭하며 사용된다. (ko)
 • Yugoslavia (/ˌjuːɡoʊˈslɑːviə/; Serbo-Croatian: Jugoslavija / Југославија [juɡǒslaːʋija]; Slovene: Jugoslavija [juɡɔˈslàːʋija]; Macedonian: Југославија [juɡɔˈsɫavija]; lit. 'Land of the South Slavs') was a country in Southeast Europe and Central Europe for most of the 20th century. It came into existence after World War I in 1918 under the name of the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes by the merger of the provisional State of Slovenes, Croats and Serbs (which was formed from territories of the former Austria-Hungary) with the Kingdom of Serbia, and constituted the first union of the South Slavic people as a sovereign state, following centuries in which the region had been part of the Ottoman Empire and Austria-Hungary. Peter I of Serbia was its first sovereign. The kingdom gained international recognition on 13 July 1922 at the Conference of Ambassadors in Paris. The official name of the state was changed to Kingdom of Yugoslavia on 3 October 1929. The Kingdom was invaded by the Axis powers on 6 April 1941. In 1943, a Democratic Federal Yugoslavia was proclaimed by the Partisan resistance. In 1944, King Peter II, then living in exile, recognised it as the legitimate government. The monarchy was subsequently abolished in November 1945. Yugoslavia was renamed the Federal People's Republic of Yugoslavia in 1945, when a communist government was established. It acquired the territories of Istria, Rijeka, and Zadar from Italy. Partisan leader Josip Broz Tito ruled the country as president until his death in 1980. In 1963, the country was renamed again, as the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (SFRY). The six constituent republics that made up the SFRY were the SR Bosnia and Herzegovina, SR Croatia, SR Macedonia, SR Montenegro, SR Serbia, and SR Slovenia. SR Serbia contained two Socialist Autonomous Provinces, Vojvodina and Kosovo, which after 1974 were largely equal to the other members of the federation. After an economic and political crisis in the 1980s and the rise of nationalism, Yugoslavia broke up along its republics' borders, at first into five countries, leading to the Yugoslav Wars. From 1993 to 2017, the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia tried political and military leaders from the former Yugoslavia for war crimes, genocide, and other crimes committed during those wars. After the breakup, the republics of Montenegro and Serbia formed a reduced federative state, the Federal Republic of Yugoslavia (FRY), known from 2003 to 2006 as Serbia and Montenegro. This state aspired to the status of sole legal successor to the SFRY, but those claims were opposed by the other former republics. Eventually, it accepted the opinion of the Badinter Arbitration Committee about shared succession and in 2003 its official name was changed to Serbia and Montenegro. This state dissolved when Montenegro and Serbia each became independent states in 2006, with Kosovo having an ongoing dispute over its declaration of independence in 2008. (en)
 • De Socialistische Federale Republiek Joegoslavië (Servo-Kroatisch/Macedonisch: Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија; Sloveens: Socialistična federativna republika Jugoslavija, Albanees: Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë), vaak aangeduid als Joegoslavië, was tussen 1943 en 1992 een socialistische staat op de Balkan in Zuidoost-Europa. Slovenië, Kroatië, Bosnië en Herzegovina, Servië, Montenegro, Noord-Macedonië en Kosovo zijn de staten die tussen 1991 en 2008 op het grondgebied van Joegoslavië zijn ontstaan. (nl)
 • Joegoslavië was tussen 1918 en 2003 de naam van meerdere opeenvolgende staten in Zuid-Europa op de Balkan. De hoofdstad was telkens Belgrado. Vanaf 2003 heette het land Servië en Montenegro, in 2006 viel het uiteen in Servië en Montenegro. Joegoslavië grensde aan Italië, Oostenrijk, Hongarijë, Roemenië, Bulgarijë, Griekenland en Albanië. (nl)
 • La Repubblica Socialista Federale di Jugoslavia (Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, SFRJ) fu la forma istituzionale assunta dalla Jugoslavia dal 1945 al 1992, anno della sua dissoluzione a seguito delle guerre jugoslave: in ambito locale ci si riferisce anche come «Druga Jugoslavija» («Seconda Jugoslavia») o anche «Bivša Jugoslavija» («Ex Jugoslavia»). Confinava a nord con l'Austria e l'Ungheria, a est con la Romania e la Bulgaria, a sud con l'Albania e la Grecia e ad ovest con l'Italia e il mare Adriatico. Durante la Guerra fredda fu un importante membro dei paesi non allineati. (it)
 • De Federale Republiek Joegoslavië (Servisch: Савезна Република Југославија, Savezna Republika Jugoslavija) was tussen 1992 en 2003 de naam van een staat in Zuidoost-Europa op de Balkan. De hoofdstad was Belgrado. Vanaf 2003 heette het land onder een nieuwe confederatieve grondwet Servië en Montenegro en in 2006 viel het uiteen in Servië en Montenegro. In 2008 zou ook de zuidelijke provincie Kosovo de onafhankelijkheid uitroepen, welke, in tegenstelling tot die van Montenegro, niet door Servië erkend wordt. De Federale Republiek Joegoslavië is een van de drie staten die aangeduid worden met de naam Joegoslavië. De andere twee zijn het Koninkrijk Joegoslavië (1919-1943) en de Socialistische Federale Republiek Joegoslavië (1943-1992). (nl)
 • Federalna Republika Jugosławii (Савезна Република Југославија – Savezna Republika Jugoslavija, potocznie trzecia Jugosławia) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (1991–1992), będące federacją dwóch republik – Serbii i Czarnogóry. Państwo to istniało w latach 1992–2003. (pl)
 • Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (mac. Социјалистичка федеративна република Југославија, serb.-chorw. Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија, słoweń. Socialistična federativna republika Jugoslavija) – państwo socjalistyczne na Półwyspie Bałkańskim, istniejące w latach 1945–1992, obejmujące teren Jugosławii. Formalnie państwo to zostało proklamowane w 1943 roku jako Demokratyczna Federacyjna Jugosławia. Dopiero w listopadzie 1945 zdominowany przez komunistów parlament zdetronizował króla i proklamował republikę. W 1946 roku nazwę oficjalną zmieniono na Federacyjna Ludowa Republika Jugosławii, a w 1963 – na Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii. Potocznie była przez mieszkańców niekiedy nazywana „drugą Jugosławią” (dla odróżnienia od „pierwszej”, czyli Królestwa Jugosławii). (pl)
 • Jugosławia – nazwa państwa związkowego narodów południowosłowiańskich (słowo jug w językach południowosłowiańskich oznacza „południe”), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1945 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991–1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003, a w latach 2003–2006 Serbii i Czarnogóry jako konfederacji. (pl)
 • A Jugoslávia (português europeu) ou Iugoslávia (português brasileiro) foi um país que existiu na região dos Bálcãs na Europa durante a maior parte do século XX. Surgiu após a Primeira Guerra Mundial, em 1918, sob o nome de Reino dos Sérvios, Croatas e Eslovenos através da fusão do provisório Estado dos Eslovenos, Croatas e Sérvios (ele próprio formado por territórios do antigo Império Austro-Húngaro) com o Reino da Sérvia, anteriormente independente. A casa real sérvia de Karađorđević tornou-se a dinastia real iugoslava. A Iugoslávia ganhou reconhecimento internacional em 13 de julho de 1922 na Conferência dos Embaixadores em Paris. O país recebeu o nome dos povos eslavos meridionais e constituiu a sua primeira união, após séculos em que tais territórios tinham sido parte do Império Otomano e da Áustria-Hungria. Renomeado para Reino da Iugoslávia em 3 de outubro de 1929, o país foi invadido pelas Potências do Eixo em 6 de abril de 1941. Em 1943, uma Iugoslávia democrática e federal é proclamada pela resistência de partisan. Em 1944, o rei o reconheceu como o governo legítimo da nação, mas em novembro de 1945 a monarquia foi abolida. A Iugoslávia foi renomeada para República Popular Federativa da Iugoslávia em 1946, quando um governo comunista foi estabelecido. O país adquiriu os territórios de Istria, de Rijeka e de Zadar da Itália. O líder partidário Josip Broz Tito governou o país como presidente até sua morte em 1980. Em 1963, o país foi rebatizado novamente para República Socialista Federal da Iugoslávia (RSFI). As seis repúblicas socialistas que constituíram o país eram a RS da Bósnia e Herzegovina, RS da Croácia, RS da Macedônia, RS de Montenegro, RS da Eslovênia e a RS da Sérvia. A Sérvia continha ainda duas províncias socialistas autônomas, Vojvodina e Kosovo, que depois de 1974 eram em grande parte iguais aos outros membros da federação. Depois de uma crise econômica e política na década de 1980 e do surgimento do nacionalismo, a Iugoslávia foi desintegrada ao longo das fronteiras de suas repúblicas, inicialmente em cinco países, levando à Guerra da Iugoslávia. Depois da dissolução, as repúblicas da Sérvia e Montenegro formaram uma federação reduzida, a República Federal da Iugoslávia (RFI), que aspirava ao estatuto de único sucessor legal da RFSI, mas essas reivindicações eram negadas pelas outras ex-repúblicas. Finalmente a Sérvia e Montenegro aceitaram a opinião do Comitê de Arbitragem de Badinter sobre a sucessão compartilhada. A própria Sérvia e Montenegro se separaram em 2006 e tornaram-se Estados independentes, enquanto o Kosovo proclamou a sua independência em 2008. (pt)
 • A República Socialista Federativa da Iugoslávia (português brasileiro) ou Jugoslávia (português europeu) (Социјалистичка Федеративна Република Југославија em sérvio; Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija em croata; e Socialistična Federativna Republika Jugoslavija em esloveno) foi o Estado iugoslavo que existiu do término da Segunda Guerra Mundial (2 de dezembro de 1945) até o fim da Guerra Fria em 1992. Com a forma de governo de uma república socialista, o país era constituído pela união federal de seis repúblicas: Sérvia, com as regiões autônomas de Kosovo e Voivodina; Croácia; Montenegro; Eslovénia; Bósnia e Herzegovina e Macedónia. Ao longo da Guerra Fria, a República Socialista Federativa da Iugoslávia foi um membro importante do Movimento Não Alinhado. (pt)
 • A República Federal da Jugoslávia (português europeu) ou Iugoslávia (português brasileiro) foi um estado federal formado pelas repúblicas da Sérvia e de Montenegro que existiu entre 1992 e 2003, quando foi reconstituído e renomeado para Sérvia e Montenegro. Sua capital era Belgrado. A federação surgiu da dissolução da República Socialista Federal da Iugoslávia, quando Croácia, Eslovênia, Bósnia e Herzegovina e a Macedónia do Norte se autodeclararam independentes. (pt)
 • Förbundsrepubliken Jugoslavien, ibland kallat Restjugoslavien, var namnet på en statsbildning på Balkan mellan 1992 och 2003. Staten omfattade republikerna Serbien och Montenegro från den före detta Socialistiska federationen Jugoslavien. Förbundsrepubliken Jugoslavien skapades efter att övriga fyra republiker bröt sig ut under ökande etniska spänningar. 2003 ombildades Förbundsrepubliken Jugoslavien till konfederationen Serbien och Montenegro, vilken existerade till 2006. * * (sv)
 • Socialistiska federala republiken Jugoslavien (serbokroatiska och makedonska: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija/Социјалистичка Федеративна Република Југославија, slovenska: Socialistična Federativna Republika Jugoslavija), förkortat SFRJ/СФРЈ, var en statsbildning på Balkan mellan 1963 och 1992. Under andra världskrigets slutskede och monarkens landsflykt ombildades Kungariket Jugoslavien 1943 till Demokratiska Federationen Jugoslavien. Staten bar detta namn till 1944. 1946 döptes federationen till Folkrepubliken Jugoslavien för att 1963 slutligen anta namnet Socialistiska Federala Republiken Jugoslavien med tvåbokstavskod "YU", den som användes som nationalitetsbeteckning på bland annat motorfordon, trebokstavskod "YUG" och numerisk kod "890". (sv)
 • Jugoslavien (makedonska, montenegrinsk och serbisk kyrilliska: Југославија, bosniska, kroatiska, serbiska (latinska), slovenska: Jugoslavija och albanska: Jugosllavia), med betydelsen Sydslavien på de sydslaviska språken, var benämningen på en serie statsbildningar som från första världskrigets slut 1918 och fram till 2003 fanns på Balkanhalvön. Jugoslavien omfattade hela eller delar av det område som idag utgör staterna Bosnien och Hercegovina, Kroatien, Kosovo, Nordmakedonien, Montenegro, Slovenien och Serbien. (sv)
 • Сою́зная Респу́блика Югосла́вия (сокращённо СРЮ, также называемая неофициально Малая или Третья Югославия) была создана 27 апреля 1992 года после распада СФРЮ и включала в себя две республики: Сербию и Черногорию. В 1999 году подверглась бомбардировкам силами НАТО в ходе военной операции «Союзная сила». 4 февраля 2003 года Союзная Республика Югославия была переименована в Государственный Союз Сербии и Черногории, была создана конфедерация, и обе республики, Сербия и Черногория, были уравнены в правах. Так, к примеру, Подгорица наравне с Белградом начала принимать на себя обязанности столицы: если Белград был коммерческой столицей, то Подгорица — судебной. В мае 2006 года по результатам референдума Черногория была преобразована в независимое государство, после чего Союзная Республика Югославия прекратила своё существование. (ru)
 • Югосла́вия — государство в Европе, существовавшее на Балканском полуострове с 1918 по 2003 год. Имело выход к Адриатическому морю. В Большую Югославию — до 1947 года унитарное государство (КСХС, Королевство Югославия), с 1947 года федеративное государство (ФНРЮ, СФРЮ) — входили 6 республик: Сербия, Хорватия, Словения, Македония, Черногория и Босния и Герцеговина, ныне все независимые. В Малую Югославию — (СРЮ) — входили ныне независимые государства Черногория и Сербия. Идея государственно-политического объединения южнославянских этносов зародилась в XVII веке на территории Славонии и Хорватии и была развита в XIX веке хорватскими интеллектуалами-иллиристами. Югославия образовалась (как Королевство Сербов, Хорватов и Словенцев) после Первой мировой войны и распада Австро-Венгерской империи в начале XX века. В конце XX — начале XXI века страна распалась на несколько государств. Государственным языком в результате сотрудничества сербских и хорватских лингвистов первоначально был сербохорватский или хорватосербский. После Второй мировой войны языки союзных республик были объявлены равноправными государственными языками, хотя сербохорватский и сербский пользовались относительным преимуществом. Основное население — южные славяне: боснийцы (бошняки), сербы, хорваты, словенцы, македонцы, черногорцы, а также неславянские народности — албанцы и венгры. Меньшими общинами были представлены турки, русины, словаки, румыны, болгары, итальянцы, чехи, цыгане. (ru)
 • Социалисти́ческая Федерати́вная Респу́блика Югосла́вия (СФРЮ) — государство, существовавшее в 1945—1992 годах в юго-восточной Европе, на северо-западе и центре Балканского полуострова. До 1963 года носила название Федеративная Народная Республика Югославия. СФРЮ граничила с Италией и Австрией на северо-западе, с Венгрией на севере, с Румынией и Болгарией на востоке, с Грецией на юге, с Албанией на юго-западе. До 1990 года в политической жизни страны господствовала однопартийная система во главе с Союзом коммунистов Югославии. В международных отношениях бо́льшую часть своей истории (после 1948 года) СФРЮ придерживалось политики неприсоединения. (ru)
 • Югосла́вія (серб. Jugoslavija, Југославија) — федеративна держава, яка існувала у XX столітті на Балканському півострові, що у Південній Європі. Основними народами Югославії були серби, хорвати, словенці, боснійці, македонці, чорногорці та албанці. Столицею Югославії був Белград. Югославія виникла внаслідок падіння Австро-Угорської імперії по завершенню Першої світової війни. Спершу ця держава була королівством, що об'єднало Сербію, Чорногорію і колишні австро-угорські землі Боснії, Хорватії та Словенії. Після Другої світової війни до влади в Югославії прийшли комуністи і вона перетворилася на союзну федеративну республіку, що складалася з шести республік і двох автономій. На початку 1990-х більшість цих республік проголосили незалежність від Белграда, що спричинило низку воєнних конфліктів, відомих як Югославські війни. З 1992 по 2003 роки у складі Югославії залишилися лише дві республіки і дві автономії. 2006 року Югославія остаточно розпалася на Чорногорію та Сербію, а 2008 року Сербія де-факто втратила одну з автономій — Косово. (uk)
 • Союзна Республіка Югославія — держава на півдні Європи, яка існувала в 1992—2003 роках. 4 лютого 2003 змінила державний лад, ставши державним союзом із назвою Сербія і Чорногорія. В історіографії щодо Союзної Республіки Югославія часом використовується термін «Третя Югославія» для позначення її відмінності від монархічного Королівства Югославія Олександра I Карагеоргієвича («Перша Югославія», 1929—1945) і комуністичних Демократичної Федеративної Югославії (ДФЮ, 1945—1946), Федеративної Народної Республіки Югославія (ФНРЮ, 1946—1963), Соціалістичної Федеративної Республіки Югославії (СФРЮ, 1963—1992) — все разом «Друга Югославія». (uk)
 • Соціалісти́чна Федерати́вна Респу́бліка Югосла́вія — колишня югославська держава, яка існувала у 1945–1992 роках. Офіційно країна називалася Федеративна Народна Республіка Югославія у 1945–1963, і Соціалістична Федеративна Республіка Югославія у 1963–1992. (uk)
 • 南斯拉夫(塞尔维亚-克罗地亚语西里爾字母:Југославија,拉丁字母:Jugoslavija),是1918年至2003年存在於南歐巴爾幹半島上的國家。以从鄂圖曼土耳其帝国独立的塞尔维亚族所建立的塞尔维亚王国为基础,经两次巴尔干战争及第一次世界大战,隨著鄂圖曼土耳其帝国、奥匈帝国的戰敗,塞爾維亞和附近的各南斯拉夫人地區合併,創建了君主制的南斯拉夫王国。1941年,轴心国入侵,占领并分裂了南斯拉夫。第二次世界大战结束后,南斯拉夫王国改组为聯邦制的社会主义国家,称南斯拉夫联邦人民共和国。 冷战期间,约瑟普·布罗兹·铁托领导下的南斯拉夫并不投靠美国或苏联任何一方,参与组建了不结盟运动。1963年随着新宪法颁布,地方自治权逐渐扩大,南斯拉夫更名为南斯拉夫社会主义联邦共和国。1971年和1974年的新宪法再次继续分权,将各共和国权力提升。使得各个共和国离心力增强。 1991年至1992年間,除了塞爾維亞和黑山之外的其他民族国家纷纷从南斯拉夫独立,原聯邦政體也因此而逐渐解體。塞爾維亞和黑山两国在1992年重新组织成立了南斯拉夫联盟共和国,希望能够成为原联邦的继承者。然而由于新边界的划分问题,导致了前南各国之间爆发了连续十年之久的南斯拉夫内战。 在2003年南斯拉夫联盟共和国重组成为更为鬆散的邦联,并易名为塞爾維亞和黑山,南斯拉夫也随之成為歷史名詞。自2008年后,前南斯拉夫的领土共分裂出北马其顿、塞尔维亚、波斯尼亚和黑塞哥维那、克罗地亚、斯洛文尼亚、黑山等六个受联合国承认的国家,以及只得到部分国家承认的科索沃。 (zh)
 • 南斯拉夫联盟共和国(塞爾維亞語:Савезна Република Југославија, СРЈ/Savezna Republika Jugoslavija,SRJ,常简称南联盟)是在1992年到2003年期间存在于东南欧巴尔干半岛中部的一个聯邦制共和国,其前身是南斯拉夫社会主义联邦共和国。1990年代初期,随着东欧剧变,南斯拉夫社会主义联邦共和国也趋于瓦解,斯洛文尼亚、克罗地亚、波黑、马其顿四国宣布独立。1992年,原南斯拉夫的两个加盟国塞爾維亞和黑山组建了南斯拉夫联盟共和国。南联盟成立後长期处在战争泥沼中,先后直接参与了克罗地亚战争、波斯尼亚战争和科索沃战争。 2003年,南斯拉夫联盟共和国改名為“塞爾維亞與蒙特內哥羅”这一松散的邦联制的国家联盟。2006年,黑山通过公投方式实现独立。隨著黑山的獨立,塞爾維亞也同時獨立,兩國均因此成為各自獨立的主權國家。 隨著南斯拉夫社會主義聯邦共和國四个加盟国的独立,剩下兩國組建的南聯盟民族成份較為單一。兩國的主体民族雖然分別是塞爾維亞人、黑山人,不过兩者在文化方面極為相似。黑山民族主義者主張黑山人是和塞爾維亞人不同的独立民族,但有相當多人認為黑山人是塞爾維亞人的支系。南聯盟的少數民族有阿爾巴尼亞人、馬扎爾人、羅馬尼亞人等。在科索沃自治省,占人口多數的阿爾巴尼亞人和占少数的塞爾維亞人之間的民族矛盾日益加剧,兩族的衝突在南聯盟時期始終都是嚴重的問題。 南斯拉夫聯盟共和國(塞爾維亞和黑山)認為自己是南斯拉夫社会主义联邦共和国的繼承國,但其他原加盟國對此表示反對。聯合國也未許可南聯盟繼承南斯拉夫社会主义联邦共和国在聯合國的席位。直到2000年11月2日,南斯拉夫联盟共和国才重新加入聯合國。1992年至2000年期間,美國等國家稱南聯盟為「塞爾維亞和黑山」,或者因塞爾維亞在南聯盟內擁有支配地位而單稱其為「塞爾維亞」。特別是在斯洛博丹·米洛舍維奇擔任塞爾維亞總統的時期,米洛舍維奇有比聯邦總統更強的影響力。反對米洛舍維奇和塞爾維亞民族主義的人稱米洛舍維奇統治下的南斯拉夫聯盟共和國為「大塞爾維亞」。 (zh)
 • 南斯拉夫社會主義聯邦共和國(塞爾維亞-克羅埃西亞語拉丁字母:Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija;馬其頓語:Социјалистичка Федеративна Република Југославија;斯洛維尼亞語:Socialistična Federativna Republika Jugoslavija)是一個存在於1945年至1992年的巴爾幹社會主義國家联邦,由馬其頓、塞爾維亞、波士尼亞與赫塞哥維納、克羅地亞、斯洛文尼亞、黑山等6个社會主義共和國所組成,首都為貝爾格勒。南斯拉夫為多民族國家,政府奉行聯邦制,由南斯拉夫共產主義者聯盟一黨执政。由於該國承襲有著「第一南斯拉夫」之稱的南斯拉夫王國,因此另有別名「第二南斯拉夫」。 該國起源於第二次世界大戰期間受軸心國武裝侵略而滅亡的南斯拉夫王國。在德國、意大利、匈牙利、保加利亞佔領期間,原南斯拉夫境內出現反抗勢力,其中一支為约瑟普·布罗兹·铁托所領導的共產黨游擊隊,1943年意大利投降後,西方盟軍認可其為領導南斯拉夫抗戰的盟軍,開始大量軍事增援,狄托的共產黨政權成為了該國的政府代表之一。1945年3月,南斯拉夫由當時的流亡政府和狄托領導的「民族解放委員會」組成聯合政府,同年11月29日,狄托排除與整肅了其他政黨,建立完整的共產黨一党制政權,並將國號立為「南斯拉夫聯邦人民共和國」,1963年4月7日,新宪法生效,又改名為「南斯拉夫社會主義聯邦共和國」。冷戰期間,在狄托領導下的南斯拉夫走上了與其他東歐國家不同的路線,不但有著偏向自由化的經濟體制、政治氣氛與言論自由,也不參加以美國為首的北大西洋公約組織和蘇聯為首的華沙公約組織兩大軍事聯盟,反而與印度、埃及、印尼和拉丁美洲國家創立了不結盟運動組織,並擁有領導地位。 1980年代至1990年代,隨著東歐社会主义國家經濟衰退、民族主義的復活與東歐劇變,南斯拉夫各组成国之間的矛盾逐漸激化。民族間的不和及分裂,伴隨著暴力的排斥其他民族的行為逐漸升級。在此之後,南斯拉夫聯邦走向解體。新國家從南斯拉夫的6个国家联盟中陆续獨立出來,之間因民族問題產生了一系列的暴力衝突,并發展為南斯拉夫內戰。時至1992年,除了塞爾維亞和黑山之外,其他加盟國均退出南斯拉夫聯邦,剩下的兩國則組建成新的「南斯拉夫聯盟共和國」,南斯拉夫社會主義聯邦共和國宣告終結。2008年後,前南斯拉夫的領土分裂出北馬其頓、塞爾維亞、波斯尼亞和黑塞哥維那、克羅地亞、斯洛文尼亞、黑山等六個受聯合國承認的國家,而他们在联邦中本来就是有限主权的国家,而科索沃(原为自治省)只得到部分國家承認。 (zh)
dbo:anthem
dbo:capital
dbo:currency
dbo:demonym
 • Yugoslav (en)
dbo:dissolutionDate
 • 1992-04-27 (xsd:date)
dbo:dissolutionYear
 • 1992-01-01 (xsd:gYear)
dbo:foundingDate
 • 1918-12-01 (xsd:date)
dbo:foundingYear
 • 1918-01-01 (xsd:gYear)
dbo:governmentType
dbo:language
dbo:officialLanguage
dbo:thumbnail
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
 • 34244 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
 • 82849 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
 • 1122734114 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:align
 • right (en)
dbp:callingCode
 • 38 (xsd:integer)
dbp:capital
dbp:caption
 • Banovinas of Yugoslavia, 1929–39. After 1939 the Sava and Littoral banovinas were merged into the Banovina of Croatia. (en)
 • Yugoslavia at the time of its dissolution, early 1992 (en)
 • The state of affairs of the territory of the former Yugoslavia, 2008 (en)
dbp:cctld
dbp:commonName
 • Yugoslavia (en)
dbp:conventionalLongName
 • Yugoslavia (en)
dbp:currency
dbp:dateEnd
 • 0001-04-27 (xsd:gMonthDay)
dbp:dateEvent
 • 1941-04-06 (xsd:date)
 • 1945-10-24 (xsd:date)
 • 1945-11-29 (xsd:date)
dbp:dateStart
 • 0001-12-01 (xsd:gMonthDay)
dbp:demonym
dbp:direction
 • vertical (en)
dbp:event
dbp:eventEnd
dbp:eventStart
dbp:flagP
 • Flag of the State of Slovenes, Croats and Serbs.svg (en)
 • Flag of Austria-Hungary .svg (en)
 • State Flag of Serbia .svg (en)
 • Flag of the Free State of Fiume.svg (en)
 • Flag of the Kingdom of Montenegro.svg (en)
dbp:flagS
 • Flag of Slovenia.svg (en)
 • Flag of Bosnia and Herzegovina .svg (en)
 • Flag of Croatia .svg (en)
 • Flag of Serbia and Montenegro .svg (en)
 • Flag of Macedonia .svg (en)
dbp:flagType
dbp:governmentType
 • dbr:Socialist_Federal_Republic_of_Yugoslavia
 • dbr:Kingdom_of_Yugoslavia
 • (en)
 • Government-in-exile (en)
 • Federal Titoist one-party socialist republic (en)
 • Federal constitutional monarchy - (en)
 • Federal parliamentary constitutional republic (en)
 • Unitary constitutional monarchy - (en)
 • Unitary absolute monarchy under a royal dictatorship (en)
 • Provisional socialist government presiding over liberated territories (en)
 • Federal Marxist–Leninist one-party socialist republic (en)
dbp:image
 • Banovine Jugoslavia.png (en)
 • Former Yugoslavia 2008.PNG (en)
 • Map of war in Yugoslavia, 1992.png (en)
dbp:imageCoat
 • 70 (xsd:integer)
dbp:imageFlag
 • Flag of SFR Yugoslavia.svg (en)
 • Flag of the Kingdom of Yugoslavia.svg (en)
dbp:imageMap
 • Yugoslavia location map.svg (en)
dbp:imageMapCaption
 • Yugoslavia during the Interwar period and the Cold War (en)
dbp:largestCity
 • capital (en)
dbp:lifeSpan
 • 1918 (xsd:integer)
 • (en)
dbp:nationalAnthem
 • "National Anthem of the Kingdom of Yugoslavia" center"Hey, Slavs" center (en)
dbp:nativeName
 • Jugoslavija (en)
 • Југославија (en)
dbp:officialLanguages
dbp:p
 • Austria-Hungary (en)
 • State of Slovenes, Croats and Serbs (en)
 • Free State of FiumeFiume (en)
 • Kingdom of MontenegroMontenegro (en)
 • Kingdom of SerbiaSerbia (en)
dbp:s
 • Croatia (en)
 • Slovenia (en)
 • North MacedoniaMacedonia (en)
 • Republic of Bosnia and HerzegovinaBosnia and Herzegovina (en)
 • Serbia and MontenegroFederal Republic of Yugoslavia (en)
dbp:statPop
 • 17522438 (xsd:integer)
 • 19489605 (xsd:integer)
 • 21441297 (xsd:integer)
 • 23121383 (xsd:integer)
 • 23532279 (xsd:integer)
dbp:statYear
 • 1955 (xsd:integer)
 • 1965 (xsd:integer)
 • 1975 (xsd:integer)
 • 1985 (xsd:integer)
 • 1991 (xsd:integer)
dbp:symbolType
dbp:today
dbp:width
 • 210 (xsd:integer)
 • 250 (xsd:integer)
dbp:wikiPageUsesTemplate
dbp:yearEnd
 • 1992 (xsd:integer)
dbp:yearStart
 • 1918 (xsd:integer)
dcterms:subject
gold:hypernym
schema:sameAs
georss:point
 • 44.81666666666667 20.45
rdf:type
rdfs:comment
 • La República Federal de Iugoslàvia va ser la denominació que van rebre els actuals estats de Sèrbia i Montenegro des del 27 d'abril de 1992 fins al 4 de febrer de 2003. Estava integrada per dues repúbliques federals: la República Autònoma de Montenegro i la . (ca)
 • La República Federal Socialista de Iugoslàvia (RFSI) va ser un Estat socialista europeu que va existir entre els anys 1943 i 1992, substituint en la seva creació a la República Federal Popular de Iugoslàvia. Estava formada per Sèrbia, Eslovènia, Bòsnia i Hercegovina, Croàcia, Macedònia i Montenegro. Va ser governada fins a l'any 1980 per Josip Broz Tito, el qual va mantenir un distanciament amb els països del Bloc de l'Est i va criticar les intervencions soviètiques a Hongria, Txecoslovàquia i Afganistan. (ca)
 • يوغوسلافيا (Jugoslavija) دولة كانت قائمة في غرب البلقان جنوبَ شرق أوروبا في القرن العشرين (1918-2006). (ar)
 • La República Federativa de Yugoslavia fue un estado europeo formado por las repúblicas federadas de Montenegro y Serbia que existió desde el 27 de abril de 1992 hasta el 4 de febrero de 2003 cuando fue reconstituido y renombrado por Serbia y Montenegro, auspiciado por presiones extranjeras.​ La República Federativa de Yugoslavia fue el sucesor legal de la disuelta República Federativa Socialista de Yugoslavia. (es)
 • Jugoslavia (serbokroazieraz: Jugoslavija/Југославија; eslovenieraz: Jugoslavija; mazedonieraz: Југославија; : Югославия) Europako hego-ekialdeko eta erdialdeko herrialdea izan zen XX. mendean. Etimologikoki, "Eslaviako hegoaldea" esan nahi du. Erresuma izan zen 1918-1941 bitartean, eta errepublika sozialista 1945etik 1992ra. (eu)
 • La république fédérale de Yougoslavie est le régime politique de la Yougoslavie après le changement constitutionnel de 1992 et l'abandon de toute référence au socialisme. La république fédérale de Yougoslavie disparaît en 2003 à la suite de la création de la Serbie-et-Monténégro, État qui éclatera à son tour en 2006 après l'indépendance du Monténégro. (fr)
 • La Yougoslavie (prononcé : /ju.gɔ.sla.vi/ ; Jugoslavija et Југославија en serbo-croate, Jugoslavija en slovène, signifiant « pays des Slaves du Sud ») est un État d'Europe du Sud-Est qui existe sous différents noms et formes entre 1918 et 2006. Jusqu'en 1992, il regroupe les actuels pays de Slovénie, Croatie, Bosnie-Herzégovine, Monténégro, Serbie, Macédoine du Nord, ainsi que le Kosovo, une république dont l'indépendance obtenue le 17 février 2008 n'est pas reconnue unanimement par la communauté internationale. (fr)
 • Tugadh an Iúgslaiv ar thrí aonad éagsúla polaitiúla sa bhfichiú haois. Tír na Slavach ó Dheas is ciall leis an ainm i dteangacha Slavacha na mBalcán. (ga)
 • Republik Federal Yugoslavia (bahasa Serbia: Савезна Република Југославија / Savezna Republika Jugoslavija) atau RFY adalah negara federal yang terdiri dari Serbia dan Montenegro dari bekas Republik Federal Sosialis Yugoslavia (RFSY), dibentuk setelah empat republik lainnya memisahkan diri dari Yugoslavia di tengah ketegangan etnik yang memanas. Negara ini eksis dari 1992 sampai 2003, ketika dibentuk ulang sebagai Uni Negara Serbia dan Montenegro. (in)
 • Yugoslavia (bahasa Serbo-Kroasia: Jugoslavija / Југославија [juɡǒslaːʋija]; bahasa Slovenia: Jugoslavija [juɡɔˈslàːʋija]; bahasa Makedonia: Југославија [juɡɔˈsɫavija]; terj. har. 'Slavia Selatan'), merupakan sebuah negara yang pernah ada di daerah Balkan, di sebelah tenggara Eropa, dari tahun 1918 sampai tahun 2003. Dalam perjalanannya, negara ini pernah berbentuk kerajaan dan republik. Negara ini beribu kota di Beograd. (in)
 • ユーゴスラビア連邦共和国(ユーゴスラビアれんぽうきょうわこく、セルビア語・セルビア・クロアチア語:Савезна Република Југославија; СРЈ / Savezna Republika Jugoslavija; SRJ)は、1992年から2003年まで存在した南ヨーロッパ・バルカン半島中部の連邦国家。 ユーゴスラビア社会主義連邦共和国(SFRJ)が崩壊して4つの共和国が独立した後、同国に留まっていたセルビア共和国とモンテネグロ共和国によって結成された。スロベニア、クロアチア、ボスニア・ヘルツェゴビナ、マケドニア分離前のユーゴスラビアと区別して「新ユーゴスラビア」と呼ぶことが多い。 (ja)
 • La Jugoslavia o Iugoslavia (AFI: /juɡoˈzlavja/; in croato e in sloveno: Jugoslavija, in serbo e in macedone: Југославија; letteralmente "terra degli slavi del sud") fu un'entità statale che, a più riprese e attraverso diversi assetti istituzionali, amministrò la Penisola balcanica occidentale per gran parte del XX secolo. (it)
 • ユーゴスラビア社会主義連邦共和国(ユーゴスラビアしゃかいしゅぎれんぽうきょうわこく、セルビア・クロアチア語、セルビア語、クロアチア語、ボスニア語、マケドニア語: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija / Социјалистичка Федеративна Република Југославија、スロベニア語: Socialistična federativna republika Jugoslavija)は、第二次世界大戦中の1943年から、解体される1992年まで存続した、ユーゴスラビアの社会主義国家。 (ja)
 • De Socialistische Federale Republiek Joegoslavië (Servo-Kroatisch/Macedonisch: Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија; Sloveens: Socialistična federativna republika Jugoslavija, Albanees: Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë), vaak aangeduid als Joegoslavië, was tussen 1943 en 1992 een socialistische staat op de Balkan in Zuidoost-Europa. Slovenië, Kroatië, Bosnië en Herzegovina, Servië, Montenegro, Noord-Macedonië en Kosovo zijn de staten die tussen 1991 en 2008 op het grondgebied van Joegoslavië zijn ontstaan. (nl)
 • Joegoslavië was tussen 1918 en 2003 de naam van meerdere opeenvolgende staten in Zuid-Europa op de Balkan. De hoofdstad was telkens Belgrado. Vanaf 2003 heette het land Servië en Montenegro, in 2006 viel het uiteen in Servië en Montenegro. Joegoslavië grensde aan Italië, Oostenrijk, Hongarijë, Roemenië, Bulgarijë, Griekenland en Albanië. (nl)
 • Federalna Republika Jugosławii (Савезна Република Југославија – Savezna Republika Jugoslavija, potocznie trzecia Jugosławia) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (1991–1992), będące federacją dwóch republik – Serbii i Czarnogóry. Państwo to istniało w latach 1992–2003. (pl)
 • Jugosławia – nazwa państwa związkowego narodów południowosłowiańskich (słowo jug w językach południowosłowiańskich oznacza „południe”), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1945 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991–1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003, a w latach 2003–2006 Serbii i Czarnogóry jako konfederacji. (pl)
 • A República Federal da Jugoslávia (português europeu) ou Iugoslávia (português brasileiro) foi um estado federal formado pelas repúblicas da Sérvia e de Montenegro que existiu entre 1992 e 2003, quando foi reconstituído e renomeado para Sérvia e Montenegro. Sua capital era Belgrado. A federação surgiu da dissolução da República Socialista Federal da Iugoslávia, quando Croácia, Eslovênia, Bósnia e Herzegovina e a Macedónia do Norte se autodeclararam independentes. (pt)
 • Förbundsrepubliken Jugoslavien, ibland kallat Restjugoslavien, var namnet på en statsbildning på Balkan mellan 1992 och 2003. Staten omfattade republikerna Serbien och Montenegro från den före detta Socialistiska federationen Jugoslavien. Förbundsrepubliken Jugoslavien skapades efter att övriga fyra republiker bröt sig ut under ökande etniska spänningar. 2003 ombildades Förbundsrepubliken Jugoslavien till konfederationen Serbien och Montenegro, vilken existerade till 2006. * * (sv)
 • Jugoslavien (makedonska, montenegrinsk och serbisk kyrilliska: Југославија, bosniska, kroatiska, serbiska (latinska), slovenska: Jugoslavija och albanska: Jugosllavia), med betydelsen Sydslavien på de sydslaviska språken, var benämningen på en serie statsbildningar som från första världskrigets slut 1918 och fram till 2003 fanns på Balkanhalvön. Jugoslavien omfattade hela eller delar av det område som idag utgör staterna Bosnien och Hercegovina, Kroatien, Kosovo, Nordmakedonien, Montenegro, Slovenien och Serbien. (sv)
 • Союзна Республіка Югославія — держава на півдні Європи, яка існувала в 1992—2003 роках. 4 лютого 2003 змінила державний лад, ставши державним союзом із назвою Сербія і Чорногорія. В історіографії щодо Союзної Республіки Югославія часом використовується термін «Третя Югославія» для позначення її відмінності від монархічного Королівства Югославія Олександра I Карагеоргієвича («Перша Югославія», 1929—1945) і комуністичних Демократичної Федеративної Югославії (ДФЮ, 1945—1946), Федеративної Народної Республіки Югославія (ФНРЮ, 1946—1963), Соціалістичної Федеративної Республіки Югославії (СФРЮ, 1963—1992) — все разом «Друга Югославія». (uk)
 • Соціалісти́чна Федерати́вна Респу́бліка Югосла́вія — колишня югославська держава, яка існувала у 1945–1992 роках. Офіційно країна називалася Федеративна Народна Республіка Югославія у 1945–1963, і Соціалістична Федеративна Республіка Югославія у 1963–1992. (uk)
 • جمهورية يوغوسلافيا الاشتراكية الاتحادية (بالمقدونية: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija) (بالسلوفينية: Socialistična federativna republika Jugoslavija)‏، التي يشار إليها عادة باسم إس إف آر يوغوسلافيا أو يوغوسلافيا فحسب. كانت بلدًا في جنوب شرق ووسط أوروبا، ووُجِدت منذ تأسيسها في أعقاب الحرب العالمية الثانية حتى تفككها في عام 1992 في خضم الحروب اليوغوسلافية. تبلغ مساحتها 255,804 كم مربع (98,766 ميل مربع). كانت جمهورية يوغوسلافيا الاتحادية الاشتراكية محدودة بالبحر الأدرياتيكي وإيطاليا غربًا، والنمسا وهنغاريا شمالًا وبلغاريا ورومانيا شرقًا. كانت دولة اشتراكية واتحاد تحكمه رابطة شيوعيي يوغوسلافيا وتتألف من ست جمهوريات اشتراكية –البوسنة والهرسك، كرواتيا، مقدونيا، الجبل الأسود، صربيا، سلوفينيا– وعاصمتها بلغراد. وبالإضافة إلى ذلك، ضمت مقاطعتين متمتعتين بالحكم الذاتي داخل صربيا: كوسوف (ar)
 • Iugoslàvia (en croat, serbi i eslovè: Jugoslavija; en macedònic i serbi ciríl·lic: Југославија) és un terme que descriu genèricament diverses entitats polítiques que existiren successivament a la part occidental de la península Balcànica d'Europa, durant la majoria del segle xx. (ca)
 • Socialistická federativní republika Jugoslávie (zkratkou SFRJ) byl federativní mnohonárodní socialistický stát, ležící v západní části Balkánského poloostrova. Hlavním městem státu bylo jeho největší město Bělehrad. Federace se skládala ze šesti republik: Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska, Makedonie, Slovinska a Srbska. Na základě Pařížské mírové smlouvy získala země v roce 1947 od Itálie většinu Istrijského poloostrova. (cs)
 • Svazová republika Jugoslávie (srbsky Savezna Republika Jugoslavija, Савезна Република Југославија) byla federací Černé Hory a Srbska, která vznikla na zbytku území Jugoslávie (SFRJ) 27. dubna 1992 po odtržení Slovinska, Chorvatska, Makedonie a Bosny a Hercegoviny a přijetí nové ústavy. Jejím hlavní městem byla srbská metropole Bělehrad. Federace byla transformována 4. února 2003 ve volnější soustátí Srbsko a Černá Hora. Toto soustátí poté zaniklo 3. června 2006 rozpadem na dva samostatné státy Srbsko a Černá Hora. * * (cs)
 • Jugoslávie (slovinsky i srbochorvatsky Jugoslavija, srbskou i makedonskou cyrilicí Југославија) je označení pro společný stát jižních Slovanů na území jihovýchodní a střední Evropy na břehu Jaderského moře existující mezi lety 1918 a 1991, kdy začala války v Jugoslávii a její rozpad. Součástí oficiálního názvu států byla „Jugoslávie“ v letech 1929–2003. (cs)
 • Die Sozialistische Föderative Republik Jugoslawien (abgekürzt SFR Jugoslawien oder SFRJ) war ein blockfreier sozialistischer Staat in Südosteuropa, der von 1945 bis zum 26. April 1992 bestand. Vor dem Zweiten Weltkrieg wurde Jugoslawien als das Königreich Jugoslawien, oder auch Königreich der Serben, Kroaten und Slowenen bezeichnet. Die Bezeichnung nach dem Zweiten Weltkrieg war zunächst Demokratisches Föderatives Jugoslawien sowie von 1946 bis 1963 Föderative Volksrepublik Jugoslawien (FVRJ). (de)
 • Jugoslawien (serbokroatisch Југославија Jugoslavija, slowenisch Jugoslavija, mazedonisch Југославија; zu Deutsch: Jugoslawien) war ein von 1918 bis 2003 bestehender Staat in Mittel- und Südosteuropa, dessen Staatsform und -territorium sich im Laufe seiner Geschichte mehrfach änderten. Derzeit gibt es sechs international anerkannte Nachfolgestaaten Jugoslawiens: Bosnien und Herzegowina, Kroatien, Montenegro, Nordmazedonien, Serbien und Slowenien. Der völkerrechtliche Status des Kosovo ist hingegen strittig. (de)
 • Η Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (σερβικά: Савезна Република Југославија-СРЈ, Savezna Republika Jugoslavija-SRJ) ή απλά Γιουγκοσλαβία ήταν ανεξάρτητο κράτος της Ευρώπης που σχηματίστηκε τον Απρίλιο του 1992 με απόφαση του Ομοσπονδιακού Εκτελεστικού Συμβουλίου της Σοσιαλιστικής Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γιουγκοσλαβίας και τα εναπομείναντα μέλη της, Σερβίας και Μαυροβουνίου (μαζί με τις αυτόνομες περιοχές της Βοϊβοντίνας και του Κοσσυφοπεδίου), μετά την απόσχιση των υπολοίπων μελών από το ενιαίο κράτος. (el)
 • Η Σοσιαλιστική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (ΣΟΔ Γιουγκοσλαβίας ή ΣΟΔΓ) ήταν ένα κράτος στην Κεντρική και Νοτιοανατολική Ευρώπη, που υπήρχε από την ίδρυσή της μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο μέχρι τη διάλυσή της το 1992 κατά τη διάρκεια των . Καλύπτοντας μια έκταση 255.804 χλμ. η ΣΟΔΓ συνόρευε με την Αδριατική Θάλασσα και την Ιταλία στα δυτικά, την Αυστρία και την Ουγγαρία στα βόρεια, τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία στα ανατολικά και την Αλβανία και την Ελλάδα στα νότια. (el)
 • Η Γιουγκοσλαβία (Σερβοκροατικά: Jugoslavija/Југославија, Σλοβενικά: Jugoslavija, σλαβομακεδονικά: Југославија‎) ήταν κράτος της Ευρώπης στο δυτικό μέρος των Βαλκανίων κατά το μεγαλύτερο διάστημα του 20ού αιώνα. Σχηματίστηκε μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο το 1918 με το όνομα Βασίλειο των Σέρβων, Κροατών και Σλοβένων μετά τη συγχώνευση του προσωρινού Κράτους των Σλοβένων, Κροατών και Σέρβων (που αυτοανακηρύχθηκε μετά τη διάλυση της πρώην Αυστροουγγαρίας) με το ανεξάρτητο Βασίλειο της Σερβίας. Η σερβική βασιλική οικογένεια των Καρατζόρτζεβιτς έγινε η δυναστεία του Βασιλείου των Σέρβων, Κροατών και Σλοβένων. Το Βασίλειο κέρδισε τη διεθνή του αναγνώριση στις 13 Ιουλίου του 1922 στη Διάσκεψη των Πρεσβευτών στο Παρίσι. Η χώρα ονομάστηκε έτσι από τους Νότιους Σλαβικούς λαούς που σχημάτισαν την πρ (el)
 • Jugoslavio, aŭ Jugoslavujo, estis nomo de historia ŝtato en sud-orienta Eŭropo, kiu ekzistis ekde 1918 ĝis 2003 en iom malsamaj formoj. Ĝi konsistis el ses landoj: * Bosnio kaj Hercegovino * Kroatio * Nord-Makedonio * Montenegro * Serbio * Slovenio (eo)
 • Socialisma federacia respubliko Jugoslavio estis federacia socialisma multnacia ŝtato situanta en okcidenta parto de la Balkana duoninsulo. Ĉefurbo de la ŝtato estis samtempe ankaŭ la plej granda urbo Beogrado. Ĝi estiĝis kaj proklamita ĝi estis en la jaro 1943 kiel Demokrata federacia Jugoslavio el restoj de Reĝlando de serboj, kroatoj kaj slovenoj. Ekde 1946 ĝi portis nomon Federacia popola respubliko Jugoslavio kaj en 1963 fine Socialisma federacia respubliko Jugoslavio. Ĝi konsistis el ses respublikoj: (eo)
 • La República Federativa Socialista de Yugoslavia (en serbocroata, Социјалистичка Федеративна Република Југославијa/Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija), abreviado RFS de Yugoslavia o RFSY, fue el estado yugoslavo que existió desde el final de la Segunda Guerra Mundial hasta su disolución en 1992, durante las llamadas "Guerras Yugoslavas". Se trató de un estado socialista compuesto por la federación de seis repúblicas menores: Bosnia y Herzegovina, Croacia, Eslovenia, Macedonia, Montenegro y Serbia. (es)
 • Yugoslavia (en serbocroata, Jugoslavija, Југославија)​ fue un Estado ubicado en el sudeste de Europa que existió durante la mayor parte del siglo XX. Fue fundado en 1918 tras el final de la Primera Guerra Mundial bajo el nombre de Reino de los Serbios, Croatas y Eslovenos al fusionarse el efímero Estado de los Eslovenos, Croatas y Serbios (tras declarar su independencia del Imperio austrohúngaro) con el Reino de Serbia. Fue la primera unión de los pueblos sudeslavos bajo un Estado soberano tras siglos de ocupación por el Imperio otomano y Austria-Hungría. Su primer jefe de Estado fue el rey Pedro I de Serbia. Obtuvo reconocimiento internacional el 13 de julio de 1922 al tomar lugar la Conferencia de Embajadores en París. El país cambió su nombre oficial a Reino de Yugoslavia el 3 de octubr (es)
 • Jugoslaviako Errepublika Federala edo Jugoslavia (Savezna Republika Jugoslavija serbieraz) 1992ko apirilaren 27an Serbia eta Montenegroren arteko batasunatik (Voivodina eta Kosovoko lurralde autonomoak barne) Europan sortu zen estatu independientea izan zen. 1992an, Jugoslaviako Errepublika Federal Sozialista desegin ostean, egitura federalarekin jarraitu nahi izan zuen lurralde bakarra izan zen; Kroazia, Eslovenia, Bosnia-Herzegovina eta Mazedonia independizatu baitziren. * * (eu)
 • Jugoslaviako Errepublika Federal Sozialista(serbokroazieraz: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija / Социјалистичка Федеративна Република Југославија; eslovenieraz: Socialistična federativna republika Jugoslavija) edo Jugoslavia Europako hego-ekialdeko eta erdialdeko estatu sozialista-plurinazionala izan zen, 1945ean sortu eta 1992an desegin zena. Gaur egungo Eslovenia, Kroazia, Bosnia-Herzegovina, Ipar Mazedonia, Serbia, Kosovo eta Montenegro hartzen zituen. Ipar-mendebaldean Italia eta Austria zituen, Hungaria eta Errumania iparraldean, Bulgaria ekialdean, Grezia eta Albania hegoaldean, eta Adriatikoa mendebaldean. 255.804 kilometro koadroko eremua hartzen zuen, eta 23,2 milioi biztanle zituen 1991n. Hiriburua Belgrad zen. (eu)
 • La république fédérative socialiste de Yougoslavie (plutôt que république fédérale socialiste de Yougoslavie) ou RFSY, ou encore RFS de Yougoslavie, est le deuxième et dernier nom officiel employé par la Yougoslavie durant la période allant de 1945 à 1992, alors que le pays était dominé par la Ligue des communistes de Yougoslavie et, jusqu'à sa mort en 1980, par la personne du maréchal Tito (d'abord chef du gouvernement, puis chef de l'État, et enfin président à vie). (fr)
 • Republik Federal Sosialis Yugoslavia, umumnya disingkat menjadi RFS Yugoslavia atau hanya Yugoslavia, adalah sebuah negara yang terletak di Eropa Tenggara dan Tengah yang ada sejak pendiriannya pasca-Perang Dunia II hingga pembubarannya pada 1992 di tengah Perang Yugoslavia. Dengan luas sebesar 255,804 km2, RFSY berbatasan dengan Laut Adriatik dan Italia di sisi barat, Austria dan Hongaria di sisi utara, Bulgaria dan Rumania di sisi timur, dan Albania dan Yunani di sisi selatan. RFSY merupakan negara sosialis yang diperintah oleh Liga Komunis Yugoslavia juga merupakan federasi yang terdiri dari enam republik sosialis: Bosnia dan Herzegovina, Kroasia, Makedonia, Montenegro, Serbia, dan Slovenia dengan Beograd sebagai ibu kotanya. Selain itu, terdapat pula dua di dalam Serbia, yaitu Kosovo (in)
 • La Repubblica Socialista Federale di Jugoslavia (Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, SFRJ) fu la forma istituzionale assunta dalla Jugoslavia dal 1945 al 1992, anno della sua dissoluzione a seguito delle guerre jugoslave: in ambito locale ci si riferisce anche come «Druga Jugoslavija» («Seconda Jugoslavia») o anche «Bivša Jugoslavija» («Ex Jugoslavia»). (it)
 • Yugoslavia (/ˌjuːɡoʊˈslɑːviə/; Serbo-Croatian: Jugoslavija / Југославија [juɡǒslaːʋija]; Slovene: Jugoslavija [juɡɔˈslàːʋija]; Macedonian: Југославија [juɡɔˈsɫavija]; lit. 'Land of the South Slavs') was a country in Southeast Europe and Central Europe for most of the 20th century. It came into existence after World War I in 1918 under the name of the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes by the merger of the provisional State of Slovenes, Croats and Serbs (which was formed from territories of the former Austria-Hungary) with the Kingdom of Serbia, and constituted the first union of the South Slavic people as a sovereign state, following centuries in which the region had been part of the Ottoman Empire and Austria-Hungary. Peter I of Serbia was its first sovereign. The kingdom gained intern (en)
 • La Repubblica Federale di Jugoslavia o anche semplicemente FR Jugoslavia (in serbo: Савезна Република Југославија?, traslitterato: Savezna Republika Jugoslavija) è stato uno Stato indipendente dell'Europa, formatasi il 27 aprile 1992 dall'unione delle repubbliche di Serbia e Montenegro (comprese le regioni autonome di Voivodina e Kosovo). (it)
 • ( 다른 뜻에 대해서는 유고슬라비아 (동음이의) 문서를 참고하십시오.)( 1992년부터 2006년까지 존재했던 세르비아와 몬테네그로 간의 연방이자 국가연합에 관해서는 세르비아 몬테네그로 문서를 보십시오.) 유고슬라비아(세르보크로아트어: Jugoslavija / Југославија 유고슬라비야[*], 마케도니아어: Југославија 유고슬라비야, 슬로베니아어: Jugoslavija 유고슬라비야,; '남슬라브족의 땅')는 1918년부터 1992년까지 존재했던 동남유럽과 중앙유럽의 옛 국가이다. 1918년 제1차 세계 대전 이후, 슬로벤인 크로아트인 세르브인국(옛 오스트리아-헝가리의 영토에 형성)이 세르비아 왕국에 합병되면서 세르브인 크로아트인 슬로벤인 왕국이라는 이름으로 성립되었으며, 주권 국가로서 남슬라브족의 최초의 연합을 구성하였다. 이 지역은 과거 몇 세기 동안 오스만 제국과 오스트리아-헝가리의 영토였다. 페타르 1세는 첫번째 군주였다. 1922년 1월 13일 파리에서 열린 에서 국제적으로 인정받았다. 1929년 10월 3일 유고슬라비아 왕국으로 국명을 변경하였다. (ko)
 • ユーゴスラビア(セルビア・クロアチア語: Jugoslavija/Југославија)は、かつて南東ヨーロッパのバルカン半島地域に存在した、南スラヴ人を主体に合同して成立した国家の枠組みである。 国名の「ユーゴスラビア」は「南スラヴ人の国」であり、こう名乗っていたのは1929年から2003年までの期間であるが、実質的な枠組みとしては1918年に建国されたセルビア人・クロアチア人・スロベニア人王国に始まり、2006年6月にモンテネグロの独立で解体されたセルビア・モンテネグロまでを系譜とする。戦前は全人口の4分の3が農民であったが、1945年の第二次世界大戦後はチトーによって、ユーゴスラビア社会主義連邦共和国となり、1948年にソ連率いるコミンフォルムから追放されるまで、ソ連型の社会主義建設に専念した。追放された後は労働者自主管理型の分権的な社会主義が生み出し、外交政策の非同盟主義への転換とともに「(ユーゴスラビア)独自の社会主義」の二本柱となった。また、その間に国名や国家体制、国土の領域についてはいくつかの変遷が存在する(参照)。 なお、ユーゴスラビアの名は解体後においても政治的事情により、構成国のひとつであった北マケドニアが現在の国名に改名する2019年までの間、同国の国際連合等における公式呼称であった「マケドニア旧ユーゴスラビア共和国」として残存していた。 (ja)
 • ( 이 문서는 1945년부터 1992년 사이에 존재한 유고슬라비아의 형태에 관한 것입니다. 국가 전체에 대해서는 유고슬라비아 문서를 참고하십시오.) 유고슬라비아 사회주의 연방 공화국(세르보크로아트어: Socijalistička federativna republika Jugoslavija / Социјалистичка Федеративна Република Југославија 소치얄리스티치카 페데라티브나 레푸블리카 유고슬라비야[*], 마케도니아어: Социјалистичка Федеративна Република Југославија, 슬로베니아어: Socialistična federativna republika Jugoslavija 소치알리스티치나 페데라티브나 레푸블리카 유고슬라비야)은 1945년에서 1992년까지 동남유럽에 존재했던 사회주의 연방 국가였다. 1945년부터 1963년까지는 유고슬라비아 연방 인민 공화국(세르보크로아트어: Federativna Narodna Republika Jugoslavija / Федеративна Народна Република Југославија, 마케도니아어: Федеративна Народна Република Југославија, 슬로베니아어: Federativna ljudska republika Jugoslavija)이라고 불렸다. '유고슬라비아 연방', '유고 연방'이라고 불렸다. (ko)
 • De Federale Republiek Joegoslavië (Servisch: Савезна Република Југославија, Savezna Republika Jugoslavija) was tussen 1992 en 2003 de naam van een staat in Zuidoost-Europa op de Balkan. De hoofdstad was Belgrado. Vanaf 2003 heette het land onder een nieuwe confederatieve grondwet Servië en Montenegro en in 2006 viel het uiteen in Servië en Montenegro. In 2008 zou ook de zuidelijke provincie Kosovo de onafhankelijkheid uitroepen, welke, in tegenstelling tot die van Montenegro, niet door Servië erkend wordt. (nl)
 • A República Socialista Federativa da Iugoslávia (português brasileiro) ou Jugoslávia (português europeu) (Социјалистичка Федеративна Република Југославија em sérvio; Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija em croata; e Socialistična Federativna Republika Jugoslavija em esloveno) foi o Estado iugoslavo que existiu do término da Segunda Guerra Mundial (2 de dezembro de 1945) até o fim da Guerra Fria em 1992. (pt)
 • Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (mac. Социјалистичка федеративна република Југославија, serb.-chorw. Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија, słoweń. Socialistična federativna republika Jugoslavija) – państwo socjalistyczne na Półwyspie Bałkańskim, istniejące w latach 1945–1992, obejmujące teren Jugosławii. (pl)
 • A Jugoslávia (português europeu) ou Iugoslávia (português brasileiro) foi um país que existiu na região dos Bálcãs na Europa durante a maior parte do século XX. Surgiu após a Primeira Guerra Mundial, em 1918, sob o nome de Reino dos Sérvios, Croatas e Eslovenos através da fusão do provisório Estado dos Eslovenos, Croatas e Sérvios (ele próprio formado por territórios do antigo Império Austro-Húngaro) com o Reino da Sérvia, anteriormente independente. A casa real sérvia de Karađorđević tornou-se a dinastia real iugoslava. A Iugoslávia ganhou reconhecimento internacional em 13 de julho de 1922 na Conferência dos Embaixadores em Paris. O país recebeu o nome dos povos eslavos meridionais e constituiu a sua primeira união, após séculos em que tais territórios tinham sido parte do Império Otoman (pt)
 • Сою́зная Респу́блика Югосла́вия (сокращённо СРЮ, также называемая неофициально Малая или Третья Югославия) была создана 27 апреля 1992 года после распада СФРЮ и включала в себя две республики: Сербию и Черногорию. В 1999 году подверглась бомбардировкам силами НАТО в ходе военной операции «Союзная сила». В мае 2006 года по результатам референдума Черногория была преобразована в независимое государство, после чего Союзная Республика Югославия прекратила своё существование. (ru)
 • Социалисти́ческая Федерати́вная Респу́блика Югосла́вия (СФРЮ) — государство, существовавшее в 1945—1992 годах в юго-восточной Европе, на северо-западе и центре Балканского полуострова. До 1963 года носила название Федеративная Народная Республика Югославия. СФРЮ граничила с Италией и Австрией на северо-западе, с Венгрией на севере, с Румынией и Болгарией на востоке, с Грецией на юге, с Албанией на юго-западе. (ru)
 • Югосла́вия — государство в Европе, существовавшее на Балканском полуострове с 1918 по 2003 год. Имело выход к Адриатическому морю. В Большую Югославию — до 1947 года унитарное государство (КСХС, Королевство Югославия), с 1947 года федеративное государство (ФНРЮ, СФРЮ) — входили 6 республик: Сербия, Хорватия, Словения, Македония, Черногория и Босния и Герцеговина, ныне все независимые. В Малую Югославию — (СРЮ) — входили ныне независимые государства Черногория и Сербия. (ru)
 • Socialistiska federala republiken Jugoslavien (serbokroatiska och makedonska: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija/Социјалистичка Федеративна Република Југославија, slovenska: Socialistična Federativna Republika Jugoslavija), förkortat SFRJ/СФРЈ, var en statsbildning på Balkan mellan 1963 och 1992. (sv)
 • Югосла́вія (серб. Jugoslavija, Југославија) — федеративна держава, яка існувала у XX столітті на Балканському півострові, що у Південній Європі. Основними народами Югославії були серби, хорвати, словенці, боснійці, македонці, чорногорці та албанці. Столицею Югославії був Белград. 2006 року Югославія остаточно розпалася на Чорногорію та Сербію, а 2008 року Сербія де-факто втратила одну з автономій — Косово. (uk)
 • 南斯拉夫(塞尔维亚-克罗地亚语西里爾字母:Југославија,拉丁字母:Jugoslavija),是1918年至2003年存在於南歐巴爾幹半島上的國家。以从鄂圖曼土耳其帝国独立的塞尔维亚族所建立的塞尔维亚王国为基础,经两次巴尔干战争及第一次世界大战,隨著鄂圖曼土耳其帝国、奥匈帝国的戰敗,塞爾維亞和附近的各南斯拉夫人地區合併,創建了君主制的南斯拉夫王国。1941年,轴心国入侵,占领并分裂了南斯拉夫。第二次世界大战结束后,南斯拉夫王国改组为聯邦制的社会主义国家,称南斯拉夫联邦人民共和国。 冷战期间,约瑟普·布罗兹·铁托领导下的南斯拉夫并不投靠美国或苏联任何一方,参与组建了不结盟运动。1963年随着新宪法颁布,地方自治权逐渐扩大,南斯拉夫更名为南斯拉夫社会主义联邦共和国。1971年和1974年的新宪法再次继续分权,将各共和国权力提升。使得各个共和国离心力增强。 1991年至1992年間,除了塞爾維亞和黑山之外的其他民族国家纷纷从南斯拉夫独立,原聯邦政體也因此而逐渐解體。塞爾維亞和黑山两国在1992年重新组织成立了南斯拉夫联盟共和国,希望能够成为原联邦的继承者。然而由于新边界的划分问题,导致了前南各国之间爆发了连续十年之久的南斯拉夫内战。 (zh)
 • 南斯拉夫社會主義聯邦共和國(塞爾維亞-克羅埃西亞語拉丁字母:Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija;馬其頓語:Социјалистичка Федеративна Република Југославија;斯洛維尼亞語:Socialistična Federativna Republika Jugoslavija)是一個存在於1945年至1992年的巴爾幹社會主義國家联邦,由馬其頓、塞爾維亞、波士尼亞與赫塞哥維納、克羅地亞、斯洛文尼亞、黑山等6个社會主義共和國所組成,首都為貝爾格勒。南斯拉夫為多民族國家,政府奉行聯邦制,由南斯拉夫共產主義者聯盟一黨执政。由於該國承襲有著「第一南斯拉夫」之稱的南斯拉夫王國,因此另有別名「第二南斯拉夫」。 (zh)
 • 南斯拉夫联盟共和国(塞爾維亞語:Савезна Република Југославија, СРЈ/Savezna Republika Jugoslavija,SRJ,常简称南联盟)是在1992年到2003年期间存在于东南欧巴尔干半岛中部的一个聯邦制共和国,其前身是南斯拉夫社会主义联邦共和国。1990年代初期,随着东欧剧变,南斯拉夫社会主义联邦共和国也趋于瓦解,斯洛文尼亚、克罗地亚、波黑、马其顿四国宣布独立。1992年,原南斯拉夫的两个加盟国塞爾維亞和黑山组建了南斯拉夫联盟共和国。南联盟成立後长期处在战争泥沼中,先后直接参与了克罗地亚战争、波斯尼亚战争和科索沃战争。 2003年,南斯拉夫联盟共和国改名為“塞爾維亞與蒙特內哥羅”这一松散的邦联制的国家联盟。2006年,黑山通过公投方式实现独立。隨著黑山的獨立,塞爾維亞也同時獨立,兩國均因此成為各自獨立的主權國家。 (zh)
rdfs:label
 • Yugoslavia (en)
 • يوغوسلافيا (ar)
 • جمهورية يوغوسلافيا الاشتراكية الاتحادية (ar)
 • República Federal de Iugoslàvia (ca)
 • Iugoslàvia (ca)
 • República Federal Socialista de Iugoslàvia (ca)
 • Svazová republika Jugoslávie (cs)
 • Jugoslávie (cs)
 • Socialistická federativní republika Jugoslávie (cs)
 • Jugoslawien (de)
 • Sozialistische Föderative Republik Jugoslawien (de)
 • Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (el)
 • Σοσιαλιστική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας (el)
 • Γιουγκοσλαβία (el)
 • Jugoslavio (eo)
 • Socialisma federacia respubliko Jugoslavio (eo)
 • Yugoslavia (es)
 • República Federativa Socialista de Yugoslavia (es)
 • República Federal de Yugoslavia (es)
 • Jugoslaviako Errepublika Federal Sozialista (eu)
 • Jugoslavia (eu)
 • Jugoslaviako Errepublika Federala (eu)
 • An Iúgslaiv (ga)
 • Yougoslavie (fr)
 • Yugoslavia (in)
 • Republik Federal Yugoslavia (in)
 • Republik Federal Sosialis Yugoslavia (in)
 • République fédérale de Yougoslavie (fr)
 • Repubblica Federale di Jugoslavia (it)
 • République fédérative socialiste de Yougoslavie (fr)
 • Repubblica Socialista Federale di Jugoslavia (it)
 • Jugoslavia (it)
 • 유고슬라비아 연방공화국 (ko)
 • ユーゴスラビア (ja)
 • ユーゴスラビア連邦共和国 (ja)
 • ユーゴスラビア社会主義連邦共和国 (ja)
 • 유고슬라비아 (ko)
 • 유고슬라비아 사회주의 연방공화국 (ko)
 • Joegoslavië (nl)
 • Socialistische Federale Republiek Joegoslavië (nl)
 • Jugosławia (pl)
 • Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (pl)
 • Federale Republiek Joegoslavië (nl)
 • Federalna Republika Jugosławii (pl)
 • Jugoslávia (pt)
 • República Socialista Federativa da Iugoslávia (pt)
 • República Federal da Jugoslávia (pt)
 • Югославия (ru)
 • Союзная Республика Югославия (ru)
 • Социалистическая Федеративная Республика Югославия (ru)
 • Jugoslavien (sv)
 • Socialistiska federativa republiken Jugoslavien (sv)
 • Förbundsrepubliken Jugoslavien (sv)
 • 南斯拉夫 (zh)
 • Соціалістична Федеративна Республіка Югославія (uk)
 • Югославія (uk)
 • 南斯拉夫联盟共和国 (zh)
 • Союзна Республіка Югославія (uk)
 • 南斯拉夫社会主义联邦共和国 (zh)
rdfs:seeAlso
owl:sameAs
geo:geometry
 • POINT(20.450000762939 44.816665649414)
geo:lat
 • 44.816666 (xsd:float)
geo:long
 • 20.450001 (xsd:float)
skos:exactMatch
prov:wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Yugoslavia (en)
 • Jugoslavija (en)
 • Југославија (en)
is dbo:assembly of
is dbo:birthPlace of
is dbo:broadcastArea of
is dbo:builder of
is dbo:citizenship of
is dbo:city of
is dbo:country of
is dbo:deathPlace of
is dbo:headquarter of
is dbo:hometown of
is dbo:jurisdiction of
is dbo:knownFor of
is dbo:locatedInArea of
is dbo:location of
is dbo:locationCountry of
is dbo:nationality of
is dbo:occupation of
is dbo:opponent of
is dbo:origin of
is dbo:place of
is dbo:predecessor of
is dbo:regionServed of
is dbo:residence of
is dbo:spokenIn of
is dbo:stateOfOrigin of
is dbo:wikiPageDisambiguates of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:allegiance of
is dbp:allies of
is dbp:appointer of
is dbp:areaServed of
is dbp:assembly of
is dbp:birthDate of
is dbp:birthPlace of
is dbp:body of
is dbp:citizenship of
is dbp:country of
is dbp:deathPlace of
is dbp:debuts of
is dbp:designGroup of
is dbp:establishedEvent of
is dbp:formerNames of
is dbp:foundedBy of
is dbp:headquarters of
is dbp:home of
is dbp:host of
is dbp:hostCity of
is dbp:hqLocationCountry of
is dbp:jurisdiction of
is dbp:label of
is dbp:locale of
is dbp:location of
is dbp:locationCountry of
is dbp:markTitle of
is dbp:markets of
is dbp:moreUsers of
is dbp:namedAfter of
is dbp:nation of
is dbp:nationalOrigin of
is dbp:nationality of
is dbp:nationalteam of
is dbp:olympicPlace of
is dbp:opponents of
is dbp:origin of
is dbp:originalSignatories of
is dbp:personalbest of
is dbp:place of
is dbp:rd1Text of
is dbp:rd1t2Loc of
is dbp:rd1t3Loc of
is dbp:rd1t4Loc of
is dbp:rd1t5Loc of
is dbp:rd1t6Loc of
is dbp:rd1t7Loc of
is dbp:rd1t8Loc of
is dbp:rd2Text of
is dbp:rd2t1Loc of
is dbp:rd2t2Loc of
is dbp:rd2t3Loc of
is dbp:rd2t4Loc of
is dbp:rd2t5Loc of
is dbp:rd2t6Loc of
is dbp:rd2t7Loc of
is dbp:rd3t1Loc of
is dbp:rd3t3Loc of
is dbp:rd3t4Loc of
is dbp:rd4t1Loc of
is dbp:rd4t2Loc of
is dbp:rd5t1Loc of
is dbp:referee of
is dbp:region of
is dbp:returns of
is dbp:shipCountry of
is dbp:stadium of
is dbp:team of
is dbp:usedBy of
is dbp:usingJurisdiction of
is dbp:venue of
is dbp:withdrawals of
is dbp:withdraws of
is gold:hypernym of
is rdfs:seeAlso of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License