About: Chicken

An Entity of Type: bird, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

The chicken (Gallus gallus domesticus), a subspecies of the red junglefowl, is a type of domesticated fowl, originally from Southeastern Asia. Rooster or cock is a term for an adult male bird, and younger male may be called a cockerel. A male that has been castrated is a capon. The adult female bird is called a hen and a sexually immature female is called a pullet.

Property Value
dbo:abstract
 • الدجاج وهو حيوان مستأنس، ويعد من الطيور الدواجن، قصير الجناحين والذَّنب، ذكره يسمى ديكًا. يُعد الدجاج من أكثر الحيوانات الأليفة شيوعًا وانتشارًا، ويبلغ إجمالي عدد الدجاج 23.7 مليار اعتبارًا من عام 2018. ارتفاعًا من أكثر من 19 مليار في عام 2011. يوجد الدجاج في العالم أكثر من أي طائر آخر. يربي البشر الدجاج في المقام الأول كمصدر للغذاء (اللحوم والبيض)، وبشكل أقل شيوعًا كحيوانات أليفة. كان الدجاج يربى في الأصل لمصارعة الديوك أو للاحتفالات الخاصة، ولم تبدأ تربية الدجاج للغذاء حتى العصر الهلنستي (بين القرنين الرابع والثاني قبل الميلاد). أشارت الدراسات الجينية إلى أصول متعددة للدجاج تعود إلى جنوب آسيا وجنوب شرق آسيا وشرق آسيا، ولكن من المعتقد أن الفرع الحيوي الموجود في الأمريكتين وأوروبا والشرق الأوسط وأفريقيا قد نشأ في شبه القارة الهندية. من الهند القديمة، انتشر الدجاج المستأنس إلى ليديا في غرب الأناضول، وإلى اليونان بحلول القرن الخامس قبل الميلاد. عُرف الدجاج في مصر منذ منتصف القرن الخامس عشر قبل الميلاد، ووصف بأنه "الطائر الذي ينجب كل يوم"، وأتى إلى مصر من الأرض الواقعة بين سوريا وشنعار وبابل، وفقًا لحوليات تحتمس الثالث. (ar)
 • البط المستأنس هو بط يربى للاستفادة من بيضه ولحمه والريش. يربى غالب البط للعروض أو كحيوان أليف أو كشكل تزييني. تقريبا كل البط المستأنس ينحدر من بط بري، ماعدا البطة الموسكوفية. (ar)
 • الدجاج الرومي المستأنس هو طائر كبير الحجم، وأحد نوعين من جنس دجاج رومي ويشبه الدجاج الرومي البري. بالرغم من أن تدجين الدجاج الرومي حدث في وسط أمريكا قبل 2000 سنة مضت،اقترحت أبحاث حديثة بأن حدث تدجين أخر وقع في جنوب غرب الولايات المتحدة بين 200 قبل الميلاد و500 بعد الميلاد. على أي حال، يتنوع التدجين التجاري للدجاج الرومي اليوم المنحدر من الدجاج المربى في وسط المكسيك وانتقل في مابعد إلى أوروبا بواسطة الإسبان في القرن السادس عشر.يعتبر إنتاج لحم الدجاج الرومي شكل شائع من تربية الدواجن، ويربى الدجاج الرومي في أماكن مختلفة حول العالم، يعود ذلك جزئيا إلى التربية المحلية الرخيصة مقارنة مع حجم اللحم الذي ينتجه. تُختار الأغلبية من الدجاج الرومي المستأنس من سلالات ذات ريش أبيض بحيث يكون دبوس الريش (بالإنجليزية: pin feather)‏ أقل وضوحا عندما تُعد الذبيحة، بالرغم من ذلك، تربى أنواع ذات ريش بني وبرونزي. جاء الاسم الإنكليزي لهذا الأنواع نتيجة خطأ في تمييز الطائر مع نوع منفصل دخل إلى أوروبا عبر تركيا. (ar)
 • الإوز المستأنس هو إوز رمادي(إما إوزة ربداء أو إوزة سوان) مُدجن للاستفادة من لحمه وبيضه والريش المتساقط. (ar)
 • الديك الرومي البري أو الحَبَش البَرِّيّ (Meleagris gallopavo) موطنه أمريكا الشمالية والعضو الأثقل من بين (Galliformes). هو أحد نوعين من أنواع الديك الرومي، النوع الآخر يسمى (ديك رومي ذو عيينات) ويتواجد في أمريكا الوسطى. (ar)
 • L'ànec xerraire (Anas platyrhynchos domesticus) té el seu origen en l'ànec collverd (Anas platyrhynchos). (ca)
 • El gall dindi (Meleagris gallopavo) és una de les dues espècies d'ocells del gènere Meleagris, gènere d'aus gal·liformes de la família dels fasiànids. És originari de l'Amèrica del Nord, però s'ha introduït com a au domèstica a gairebé a tot el món. La seva població al moment de l'arribada dels europeus es calcula en 40 milions d'exemplars, sent fortament caçada o domesticada. En l'actualitat s'estima que n'hi ha 4 milions en estat salvatge i molts milions més en estat domèstic. Com altres espècies de l'ordre dels gal·liformes hi ha dimorfisme sexual i la femella és més menuda que el mascle i també menys acolorida. De les dues espècies de gall dindi Meleagris gallopavo és originària de Nord-amèrica i Meleagris ocellata ho és d'Amèrica Central. El gall dindi domèstic prové de M. gallopavo. Segurament els maies també van domesticar l'altra espècie M. ocellata. És objecte d'una cria intensiva en expansió atès que la seva carn és poc greixosa i per tant baixa en contingut energètic. És tradicional el seu consum en festes assenyalades dels Estats Units i Canadà com el Dia d'Acció de Gràcies i el Nadal i s'hi acostuma a servir amb una tradicional salsa de nabius de grua. També es coneix com o gall de les Índies, indiot (el mascle), pioc, titot, tito, indià, polit, tito/tita o dindi. (ca)
 • Kachna domácí (Anas platyrhynchos f. domestica) je domestikovaný pták z řádu vrubozobých, chovaný pro maso, vejce a peří po celém světě. Některá plemena jsou chována také jako okrasní ptáci. Plemena kachen jsou méně rozmanitá než u jiných druhů drůbeže, liší se především zbarvením a velikostí, některá také tělesným rámcem (postavou) nebo strukturou peří. Název kachna domácí by se měl používat pouze pro plemena odvozená od kachny divoké (Anas platyrhynchos), nikoli pro pižmovky domácí (tzv. pižmové kachny nebo nesprávně čínské kachny), odvozené od pižmovky velké (Cairina moschata). (cs)
 • Krocan divoký (Meleagris gallopavo) je nejtěžší hrabavý pták. Divoce žije v lesích Severní Ameriky, domestikovaná forma se nazývá krůta domácí. Samec krocana divokého je velký a těžký pták, měří až 120 cm a váží kolem 10 kg. Má dlouhé nohy a krk, krátká a zakulacená křídla a široký ocas. Hlava a krk jsou lysé, s masitými, červenými laloky a výrůstky na hlavě, bradě a krku. Při vzrušení laloky zduří. Opeření na zbytku těla je kovově bronzové. U krocana divokého je nápadný sexuální dimorfismus, slepice jsou téměř o polovinu menší, nemají tak lesklé peří a jsou spíše hnědé až šedé. Žije ve světlých lesích, kde hřaduje na stromech. Navzdory své velikosti dobře létá. Krocan je všežravý, potravu sbírá na zemi nebo na keřích či nízkých stromech. Dospělí ptáci se živí především semeny, pojídají žaludy, ořechy nebo semena borovic, také bobule, kořínky, pupeny a květy, občas konzumují i obojživelníky nebo malé plazy, a hmyz. Kuřata mají na svém jídelníčku větší podíl hmyzu než dospělci. Krocan divoký je stálý pták. Po většinu roku žije asi ve dvacetičlenných hejnech, v době hnízdění si samci rozdělí svá individuální teritoria. Je polygamní, každý samec se může pářit s více samicemi, kterým se dvoří roztahováním ocasních per, svěšováním křídel a hlasitým hudrováním. Samice hnízdí v dubnu až květnu, hnízdo je jednoduchý důlek v zemi vystlaný listím, skrytý v křoví. Inkubace vajec trvá okolo 28 dnů. Mláďata jsou nekrmivá, ochmýřená a už druhý den opouštějí hnízdo. Pohlavně dospívají druhý rok, krocan se může dožít až 12 let. (cs)
 • Kur domácí (Gallus gallus f. domestica) (hovorově označován jako slepice nebo slípka, slípečka, moravskoslovenským nářečím slépka, obecně moravsky slepica, oblastně též kura, kůra, koura) je domestikovaný pták. Všechna plemena kura domácího pocházejí pravděpodobně z kura bankivského, lesního kurovitého ptáka žijícího v jihovýchodní Asii. Domestikace proběhla před několika tisíci lety – kolem roku 3 200 př. n. l. byl kur bankivský chován v Asii, především v Indii. Kolem 1 400 př. n. l. chovali kury Číňané a Egypťané a v 7. stol. př. n. l. již byly domestikované slepice chovány v Evropě pro vejce a maso. První domestikovaní kurové se však pravděpodobně chovali hlavně pro kohoutí zápasy. Ve středověku slepice volně pobíhaly na dvorku statků, šlechta je chovala v parcích jako okrasnou zvěř.[zdroj?] První výstavy, stejně jako první intenzivní chovy, začínají od konce 19. stol. V roce 2003 bylo na světě chováno přes 24 miliard domácích kurů, což z nich činí nejpočetnější ptačí druh vůbec. Slepičí trus se oblastně označuje jako kuřinec, kuřina, slepičinec či slepičák. Jedná se o jedno z nejkvalitnějších přírodních hnojiv, jež je právě pro svou kvalitu i prodáváno a distribuováno. Kur domácí se chová hlavně kvůli produkci kuřecího masa a pro vejce. Svazy odborných chovatelů zabezpečují plemenitbu zvířat, ochranu genofondu a zvyšování úrovně plemen, zvláště hezká zvířata splňující standard bývají chovateli předváděna na výstavách. V některých státech se slepice stále chovají kvůli kohoutím zápasům. (cs)
 • Husa domácí (Anser anser domesticus) je domestikovaná forma husy velké (Anser anser), některá plemena však vznikla domestikací husy labutí (Anser cygnoides), případně křížením obou druhů. Domácí husy poskytují mnohostranný užitek, především maso, sádlo a peří, případně trus, používaný jako hnojivo. Méně se využívají husí vejce. Husy slouží také k údržbě krajiny vypásáním, některá plemena se chovají jako okrasná nebo pro výstavy. Husy mohou sloužit také k hlídání. Některá plemena hus byla speciálně vyšlechtěna pro potlačování plevelí nebo pro husí zápasy (např. ). Na rozdíl od divokých hus, vážících nejvíce 5 kg, může domácí husa vážit až 13 kg.[zdroj?] Rozdíl je i ve způsobu rozmnožování, neboť divoké husy žijí ve stabilních párech, ale husy domácí v polygamii. (cs)
 • Krůta domácí je po pštrosech největší domestikovaný pták a zároveň jedno z mála zvířat domestikovaných na americkém kontinentě (spolu s lamou, alpakou a morčetem). Krůta domácí je potomkem krocana divokého a chová se především pro maso. Používá se také peří, trus, zřídkakdy vejce. Na světě je v současnosti chováno přibližně 124 miliónů domácích krůt, nejvíce v USA.. Krůta domácí je chována zvláště pro maso, které má vysoký podíl bílkovin ve svalovině a naopak méně tuku. (cs)
 • Das Haushuhn (Gallus gallus domesticus), kurz auch Huhn (von mittelhochdeutsch huon) genannt, ist eine Zuchtform des Bankivahuhns, eines Wildhuhns aus Südostasien, und gehört zur Familie der Fasanenartigen (Phasianidae). Landwirtschaftlich zählen sie zum Geflügel. Das männliche Haushuhn nennt man Hahn oder Gockel, den kastrierten Hahn Kapaun. Das Weibchen heißt Henne, Jungtiere führende Hennen Glucke. Die Jungtiere heißen allgemein Küken. Das Haushuhn gilt als das häufigste Haustier des Menschen – der durchschnittliche tägliche Weltbestand wird auf mehr als 20 Milliarden Tiere geschätzt, damit kommen auf jeden Menschen drei Hühner. Die Zahl der jährlich geschlachteten Haushühner liegt deutlich über dem durchschnittlichen Bestand und wird auf 45 Milliarden geschätzt. Das ist darauf zurückzuführen, dass Hühner heute in nur wenigen Wochen ihr Schlachtgewicht erreichen. Auf Grund der langen Domestikationsgeschichte sind eine große Vielzahl unterschiedlicher Hühnerrassen entstanden. Allein im europäischen Rassegeflügelstandard werden über 180 Rassen und Farbenschläge unterschieden. In der industriellen Landwirtschaft kommen Hybridhühner (Hybridzucht verschiedener reinerbiger Inzuchtlinien) zum Einsatz, welche sich nicht zur Weiterzucht eignen. Mast- und Legehybride werden von weltweit nur vier Konzernen gezüchtet und vermarktet. (de)
 • Das Truthuhn (Meleagris gallopavo) ist eine in Nordamerika beheimatete Art der Truthühner. Es wird auch Wildtruthuhn oder Wildes Truthuhn genannt und ist die größte Art der Hühnervögel. Bereits von indianischen Völkern wurde es domestiziert und ist somit die Stammform des Haustruthuhns, der Pute. (de)
 • El gall (Gallus gallus domesticus) és un ocell domèstic; la femella s'anomena gallina, els mascles capats capons i els galls joves, especialment els destinats al consum, pollastres. Probablement deriva del gall de Bankiva que és considerada l'espècie salvatge que originà l'actual gall domèstic.És un dels animals domèstics més comuns i estesos, amb més de 24.000 milions d'exemplars al món a data del 2003.Els galls són l'espècie d'ocell més nombrosa del món. Les proves recents demostren que la domesticació del gall ja havia començat fa més de 10.000 anys al Vietnam;fins aquest descobriment, el saber convencional deia que el gall havia estat domesticat a l'Índia. Des de l'Índia, el gall domèstic arribà a Pèrsia. Del regne persianitzat de Lídia a l'oest de l'Àsia Menor, els galls domèstics foren importats a Grècia, possiblement no abans del segle v aC. S'han conegut galls a Egipte des de temps de la XVIII Dinastia. Segons les cròniques de Tuthmosis III, «l'ocell que pon ous cada dia» arribà a Egipte com un tribut de la terra entre Síria i Shinar, és a dir, Babilònia. Els galls són considerats omnívors, en estat lliure graten el terra constantment buscant llavors, insectes o animals més grans com alguns rèptils o ratolins joves. El gall és una au de corral criada per la seva carn (i pels seus ous en el cas de la femella, la gallina). La gallina es distingeix del mascle perquè és més petita de mida, té la cresta més curta i no té esperons. Es poden classificar les diferents races de gallines en espècies salvatges i espècies domèstiques. Té una esperança de vida d'entre cinc i deu anys. (ca)
 • Die Hausente ist ein Haustier und wird als Heim- und Nutztier gehalten. Die Stammform der Hausente ist die Stockente (Anas platyrhynchos). Die verbreitetste Hausente ist die Pekingente. (de)
 • Η όρνιθα ή κοινώς κότα, (αρσενικός: αλέκτωρ (καθαρεύουσα), ή κοινώς πετεινός ή κόκορας, ουδέτερο το κοτόπουλο) (επιστ. Gallus gallus domesticus - Όρνιθα η όρνιθα η οικιακή) είναι εξημερωμένο πτηνό. Είναι ένα από τα πιο κοινά και διαδεδομένα , αφού υπολογίζεται ότι το 2003 υπήρχαν γύρω στα 24 δισεκατομμύρια εκπρόσωποι του είδους. Δηλαδή υπάρχουν περισσότερες κότες στον κόσμο από οποιοδήποτε άλλο πουλί, ή και από τους ανθρώπους. Ο άνθρωπος εκτρέφει τις κότες κυρίως ως πηγή τροφίμων, για το κρέας τους και τα αυγά τους. Η κότα πιστεύεται ότι εξημερώθηκε στην Ινδία, ενώ πρόσφατα ανακαλύφτηκαν στοιχεία ότι η εξημέρωσή της είχε ήδη ξεκινήσει στο Βιετνάμ πριν από 10.000 χρόνια. Από την Ινδία το εξημερωμένο πτηνό διαδόθηκε στην Περσία, στη Λυδία, μετά στη δυτική Μικρά Ασία και γύρω στον 9-8 αιώνα π.Χ. και στην Ελλάδα. Η κότα ήταν γνωστή γαυριελλα στην Αίγυπτο από την 18η Δυναστεία, ως το "το πουλί που γεννάει ένα αυγό κάθε μέρα". Η κότα ήρθε στην Αίγυπτο από την Συρία και τη Βαβυλώνα, σύμφωνα με τα χρονικά του . Στην Παλαιά Διαθήκη δεν γίνεται καμιά αναφορά στην εξημερωμένη κότα. (el)
 • El pavo doméstico o guajolote es un ave de corral de gran tamaño utilizada en la alimentación humana, fundamentalmente por su carne, y en mucha menor medida por sus huevos. Fue introducido como ave doméstica en casi todo el mundo. La mayor demanda de carne de pavo ocurre para la fecha de Navidad. El agriotipo de esta ave domesticada es el guajolote o pavo salvaje mexicano , una subespecie del pavo salvaje común (Meleagris gallopavo), especie que aún vive en los bosques de México y Estados Unidos. (es)
 • Indioilar arrunt (Meleagris gallopavo) Meleagris generoko animalia da. Hegaztien barruko Phasianidae familian sailkatua dago. (eu)
 • Oiloa (emea) edo oilarra (arra), izen zientifikoa: Gallus gallus (batzuetan: Gallus gallus domesticus), hegazti etxekotua da, hegan egiten ez duena, moko sendoa eta gandor gorria dituena. Mundu osoan hedatua dago. Sexuaren eta adinaren arabera, hainbat izen hartzen du euskaraz: arra oilarra da, emea – oiloa, ar gaztea, janaritarako akabatzen dena, – oilaskoa, eme gaztea – oilanda, eta kume jaioberria – txita. Planetako hegaztirik ugariena da, hamasei mila milioi baino gehiago direla kalkulatzen baita. Oilarrak eta oiloak beren haragiagatik eta arrautzengatik hazten dira batez ere. Bere lumak ere aprobetxatzen dira, eta barietate batzuk, oilarren borroketan eta hegazti apaingarritzat erabiltzeko hazi eta entrenatzen dira. Hegazti orojalea da. Bere bizi-itxaropena bost eta hamar urte bitartekoa da, arrazaren arabera. (eu)
 • El pato doméstico (Anas platyrhynchos domesticus) es una subespecie de ave anseriforme de la familia Anatidae. A diferencia de algunos otros patos, el pato doméstico tiene un temperamento afable, lo que lo convierte en un buen animal de corral. Estos patos son muy versátiles y están presentes en estanques y en patios traseros. Su expectativa de vida es de nueve a doce años. (es)
 • El pavo salvaje (Meleagris gallopavo), también conocido como guajolote gallipavo,​​ ​​ guajolote norteño, pisca, chompipe, guanajo, totole, cocono, o simplemente pavo, es una especie de ave galliforme de la familia Phasianidae (guajolotes, codornices, perdices, y faisanes​). Es originario de México, pero se ha introducido como ave doméstica en casi todo el mundo. Su nombre originario en lengua náhuatl es huey xolotl (literalmente "gran criado"), de lo cual deriva su denominación popular como "guajolote". Su población al momento de la llegada de los europeos se calcula en cuarenta millones de ejemplares, siendo fuertemente cazada o domesticada. En la actualidad se estima que hay cuatro millones en estado salvaje y muchos millones más en estado doméstico. Su coloración es generalmente café oscura con reflejos verde metálico o bronceados. Los machos poseen plumas iridiscentes color rojo, verde, cobre, bronce y dorado. Las hembras son color gris o café. No posee plumas en cabeza y cuello, pero sí carúnculas rojizas, púrpura y azul. Posee una papada rojiza y una formación carnosa colgante que crece en la base del pico. Se distribuye en América del Norte, desde el sur de Ontario, Canadá, hasta el sur de México. En México se le ha registrado en veinticuatro estados del país (las excepciones son Baja California, Baja California Sur, Estado de México, Ciudad de México, Morelos, Tabasco, Campeche y Yucatán). ​ Habita principalmente bosque de pino-encino, también puede encontrarse en matorral xerófilo o en bosque de coníferas, de encino o mesófilo. Si bien en México la NOM-059-SEMARNAT-2001 clasificaba a la especie como "Sujeta a protección especial", en la NOM-059-SEMARNAT-2010 aparece como "No evaluada"; la UICN 2019-1 la considera como de Preocupación menor. Sus poblaciones son disminuidas por la explotación forestal, por el impacto de las actividades humanas y porque es muy susceptible a contraer enfermedades. La tendencia poblacional del guajolote silvestre parece ser que va en aumento, por lo cual no se encuentra en una categoría más alta, según la UICN. En México, es de gran importancia cinegética y está considerada como especie de caza limitada (se emite un permiso que autoriza la cacería de solo un ejemplar por temporada). La especie se ve afectada por el comercio ilícito nacional. ​ En muchos países, este pavo es apreciado por su carne, y su variante doméstica es una popular ave de corral. (es)
 • Gallus gallus domesticus, en français la Poule domestique (femelle), le coq domestique (mâle), est une sous-espèce de l'ordre des Galliformes. Cet oiseau, principalement issu de la domestication d'une espèce sauvage particulière (le Coq doré), est élevé à la fois pour sa chair, pour ses œufs, pour le combat, pour le chant, parfois pour ses plumes et plus rarement encore pour sa crête (rites). En 2018, de nombreuses races issues de la sélection opérée par les paysans au fil des siècles ont disparu. Il s'agit de l'espèce d'oiseaux dont la population est la plus importante. (fr)
 • L'expression canard domestique fait référence à des races principalement issues de deux espèces différentes de canards : les races issues du canard colvert, le canard le plus commun en Europe, et les races issues du canard musqué américain appelé plus souvent canard de Barbarie. Certaines lignées de canard branchu sont également considérées comme domestiques, quelques dendrocygnes aussi, principalement le dendrocygne veuf. Ces races sont élevées pour la chair (plus particulièrement pour le foie gras dans certaines régions) et les œufs. Ces oiseaux appartiennent à l'ordre des ansériformes, à la famille des anatidés et à la sous-famille des anatinés (canards de surface ou barboteurs). (fr)
 • The chicken (Gallus gallus domesticus), a subspecies of the red junglefowl, is a type of domesticated fowl, originally from Southeastern Asia. Rooster or cock is a term for an adult male bird, and younger male may be called a cockerel. A male that has been castrated is a capon. The adult female bird is called a hen and a sexually immature female is called a pullet. Originally raised for cockfighting or for special ceremonies, chickens were not kept for food until the Hellenistic period (4th–2nd centuries BCE). Humans now keep chickens primarily as a source of food (consuming both their meat and eggs) and as pets. Chickens are one of the most common and widespread domestic animals, with a total population of 23.7 billion as of 2018, up from more than 19 billion in 2011. There are more chickens in the world than any other bird. There are numerous cultural references to chickens – in myth, folklore and religion, and in language and literature. Genetic studies have pointed to multiple maternal origins in South Asia, Southeast Asia, and East Asia, but the clade found in the Americas, Europe, the Middle East and Africa originated from the Indian subcontinent. From ancient India, the chicken spread to Lydia in western Asia Minor, and to Greece by the 5th century BCE. Fowl have been known in Egypt since the mid-15th century BCE, with the "bird that gives birth every day" having come from the land between Syria and Shinar, Babylonia, according to the annals of Thutmose III. (en)
 • Meleagris gallopavo Cet article est une ébauche concernant les oiseaux. Vous pouvez partager vos connaissances en l’améliorant (comment ?) selon les recommandations du projet ornithologie. Meleagris gallopavo Dindon sauvage. Espèce Meleagris gallopavoLinnaeus, 1758 Statut de conservation UICN LC : Préoccupation mineure Le Dindon sauvage (Meleagris gallopavo) est une espèce d'oiseaux appartenant à la famille des Phasianidae. (fr)
 • Oie domestique est un nom vernaculaire, ambigu en français, désignant des oiseaux palmipèdes domestiqués à partir d'au moins deux espèces d'oies sauvages : l'Oie cendrée, l'Oie cygnoïde et leurs hybrides qui sont fertiles. Le mâle de l'oie domestique est nommé jars. L'élevage des oies domestiques est en progression : ces volailles sont appréciées tant pour leur chair (dont le foie gras) que pour la production de plumes. D'une manière plus marginale, les oies sont élevées pour fournir des œufs, et même pour faire du gardiennage et pour désherber les cultures. (fr)
 • Is éan clóis é an sicín. Is baill d'fhine na Phasianidae iad na sicíní. Gallus gallus domesticus a thugtar orthu mar ainm eolaíoch. Sa bhliain 2003, bhí breis is 24 billiún sicín ann. (ga)
 • Kalkun domestik adalah seekor burung unggas besar, salah satu dari dua spesies dalam genus dan sama dengan . Meskipun kalkun didomestikkan terjadi di Mesoamerika tengah pada 2,000 tahun yang lalu, penelitian terkini mengindikasikan sebuah domestikasi khas terjadi di Barat Daya Amerika Serikat antara 200 SM - 500 M. (in)
 • Angsa hewan yang bisa melihat mahluk goib/bisa menjaga., (in)
 • Bebek lokal, bebek domestik, bebek ternak, atau bebek peliharaan adalah beberapa jenis itik atau bebek (Anatidae) yang biasa dipelihara atau diternak untuk mendapatkan daging dan telur bebek. Jenis bebek yang diternak biasanya berasal dari genus Anas dan , seperti bebek pelari dan entog. Beberapa bebek lokal yang memiliki bulu dengan corak yang indah dipelihara sebagai binatang hias dan pertunjukan. Bebek lokal juga memiliki hubungan kekerabatan yang dekat dengan jenis bebek lainnya, seperti itik serati atau entog dan juga itik melewar. (in)
 • Ayam (Gallus gallus domesticus) adalah unggas yang biasa dipelihara orang untuk dimanfaatkan untuk keperluan hidup pemeliharanya. Ayam peliharaan (selanjutnya disingkat "ayam" saja) merupakan keturunan langsung dari salah satu subspesies ayam hutan yang dikenal sebagai ayam hutan merah (Gallus gallus) atau ayam bangkiwa (bankiva fowl). Semua ayam merupakan theropoda seperti tyrannosaurus. Kawin silang antarras ayam telah menghasilkan ratusan galur unggul atau galur murni dengan bermacam-macam fungsi; yang paling umum adalah ayam potong (untuk dipotong) dan ayam petelur (untuk diambil telurnya). Ayam biasa dapat pula dikawin silang dengan kerabat dekatnya, ayam hutan hijau, yang menghasilkan hibrida mandul yang jantannya dikenal sebagai ayam bekisar. Dengan populasi lebih dari 24 miliar pada tahun 2003, Firefly's Bird Encyclopaedia menyatakan ada lebih banyak ayam di dunia ini daripada burung lainnya. Ayam memasok dua sumber protein dalam pangan: daging ayam dan telur. Sudut pandang tradisional peternakan ayam dalam domestikasi spesies ini termaktub dalam Encyclopædia Britannica (2007): "Manusia pertama mendomestikasi ayam asal India untuk keperluan adu ayam di Asia, Afrika, dan Eropa. Tidak ada perhatian khusus diberikan ke produksi telur atau daging. (in)
 • L'anatra domestica (Anas platyrhynchos domesticus) è un uccello domestico appartenente all'ordine degli Anseriformi e alla famiglia degli Anatidi. Discende principalmente dal germano reale (Anas platyrhynchos). L'anatra muta è una specie di anatide completamente diversa e deriva dalla specie sudamericana Cairina moschata; tutte le razze di anatra domestica vengono definite appartenenti all'anatra comune, per differenziarle dall'anatra muta. L'anatra domestica viene allevata da molti secoli per svariati motivi, per produrre carne, uova, piume, come animale da compagnia, come uccello ornamentale o come richiamo per specie selvatiche. Oggi, per la produzione di carne d'anatra, si utilizzano largamente ibridi sterili tra anatra comune e anatra muta. (it)
 • Il tacchino selvatico (Meleagris gallopavo Linnaeus, 1758) è un uccello galliforme della famiglia dei Fasianidi. (it)
 • ニワトリ(鶏、庭鳥、学名:Gallus gallus domesticus)は、キジ科に属する鳥類の1種で、代表的な家禽として世界中で飼育されている。ニワトリを飼育することを養鶏と呼ぶ。 (ja)
 • アヒル(鶩、家鴨、鴨)は、水鳥であるカモ科のマガモを原種とする家禽で、生物学的にはマガモと同種である。ヨーロッパや中国などで飼育が始まり、飼育が容易なこともあり、世界中で幅広く飼育されている。漢名は舒鳧(じょふ)。 (ja)
 • シチメンチョウ(七面鳥、吐綬鶏、Meleagris gallopavo)は、シチメンチョウ属に分類される鳥である。 シチメンチョウ属の模式種である。なおシチメンチョウ属には他にヒョウモンシチメンチョウが属するが、まれにこれを別属とし七面鳥をシチメンチョウ属唯一の種とすることがある。 (ja)
 • ガチョウ(鵞鳥、鵝鳥、家雁、英: Domestic goose、仏: oie)は、カモ目カモ科ガン亜科の鳥。雁の仲間。家禽。白い姿はアヒルに似ているが互いに別の種。 (ja)
 • 닭(학명: Gallus gallus domesticus, 영어: chicken)은 닭목 꿩과에 속하는 가축화된 새이며, 적색야계의 아종이다. 닭은 가장 흔하고 널리 퍼져 있는 가축 중 하나다. 미국의 통계 전문 기관인 에 따르면 2016년 기준 지구 상에 적어도 227억마리의 닭이 존재하며, 이는 다른 어떤 조류보다도 수요가 압도적으로 많은 것이다. 인간은 닭을 주로 고기와 알과 같은 식품을 얻기 위해 기르며, 극히 드물게는 애완용으로 키우기도 한다. 닭의 기원에 대해서는 분명치 않으나 기원전 6000-8000년 즈음 동남아시아 일대에 서식하던 야생 적색야계가 인간에 의해 가축화되어 지금의 닭이 되었다는 가설이 가장 유력하다. 서구권에서 닭은 원래 닭싸움이나 종교적인 의식을 위해 키웠으며 헬레니즘 시대가 지나고 나서야 비로소 식용으로 키우기 시작하였다. 닭의 어린 개체는 병아리라 부른다. 닭의 알은 달걀 또는 계란(鷄卵)이라 부른다. (ko)
 • 집오리는 오리과에 속하는 새로, 가압(家鴨)이라고도 한다. 학명은 Anas platyrhynchos dom­esticus이다. 대부분의 가축화된 집오리는 야생청둥오리를 길들인 것이다. 몸은 청둥오리에 비해 뚱뚱하고 편평한 달걀 모양에 온 몸에 솜 같은 깃털이 빽빽이 자라나 있다. 수컷은 아름답고 목에 흰 띠를 두르고 큰 소리로 운다. 발가락 사이에 물갈퀴가 발달해서 물 속에 잘 들어간다. 곡물·어패·수초 등을 먹고 산다. 루앙종, 인디언러너종 등 25품종 이상으로 개량되어 있다. (ko)
 • De kalkoen (Meleagris gallopavo) is een vogel uit de familie van de hoenderachtigen en is familie van bijvoorbeeld de kip. (nl)
 • Een boerengans of een huisgans (Anser anser domesticus) is een witte variant van de gedomesticeerde grauwe gans (Anser anser), met een oranje snavel en poten. Boerenganzen en huisganzen moeten niet verward worden met andere tamme of hybride ganzen, zoals soepganzen en kruisingen van huisganzen met verschillende soorten parkganzen, (Anser anser forma domestica of Anser unox en Anserini x). Huisganzen kruisen gemakkelijk met andere ganzensoorten waartoe ze zich aangetrokken voelen, zoals met Indische ganzen en Canadese ganzen. (nl)
 • De tamme eend, ook wel soepeend of parkeend, is een gedomesticeerde wilde eend (Anas platyrhynchos domesticus of Anas platyrhynchos forma domestica). Parkeenden kunnen kruisingen van pekingeenden of witte kwakers met wilde eenden zijn, maar het kunnen ook kruisingen van parkeenden met andere, tamme eendensoorten zijn, die bijvoorbeeld als sierwatervogel in een eendenvijver worden gehouden. (nl)
 • De kip (Gallus gallus domesticus) of het huishoen is een zeer bekende gedomesticeerde vogelsoort uit de familie van de fazantachtigen (Phasianidae), die weer behoort tot de orde der hoendervogels (Galliformes), en kunnen dan ook niet ver of hoog vliegen. De kip is de meest voorkomende vogelsoort ter wereld, er zijn er op de wereld 52 miljard. Er bestaat een zeer groot aantal rassen. Zie daarvoor de lijst van kippenrassen. In strikte zin verwijst de naam kip specifiek naar de vrouwelijke exemplaren van deze hoendersoort, de hennen. In Nederland echter wordt de naam kip veelal gebruikt voor de soort als geheel, dus ook de hanen. (nl)
 • Indyk domowy (Meleagris gallopavo gallopavo var. domesticus) – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. Stanowi formę udomowioną indyka. (pl)
 • Kura domowa (Gallus gallus domesticus) – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Uważa się, że stanowi formę udomowioną kura bankiwa (Gallus gallus), lecz nie wyklucza się domieszki innych gatunków południowoazjatyckich kuraków (zarówno żyjących, np. kur siwy, jak i wymarłych). Udomowienie nastąpiło prawdopodobnie w III tysiącleciu p.n.e. w Indiach, chociaż badania archeologiczne wykazały, że pierwsze kuraki udomowiono w Chinach już w VI tysiącleciu p.n.e. Około 1000 p.n.e. kury hodowano już powszechnie w Chinach, a ok. 500 p.n.e. w Egipcie i Europie, w tym w Polsce (odnaleziono kości kur podczas wykopalisk w Biskupinie). W tym okresie w Chinach prowadzono już sztuczne wylęganie. Jak wykazały badania, ówczesne kury przypominały dzisiejsze kury bezrasowe, lecz miały lepiej rozwinięte skrzydła. (pl)
 • Gęś domowa (Anser domesticus) – ptak wodny, użytkowy, będący udomowioną formą gęsi gęgawy (Anser anser) i gęsi łabędzionosej (Anser cygnoides), rzadziej gęsi białoczelnej (Anser albifrons) oraz bernikli kanadyjskiej (Branta canadensis). (pl)
 • Indyk zwyczajny, indyk, indyk dziki (Meleagris gallopavo) – gatunek dużego ptaka grzebiącego z rodziny kurowatych (Phasianidae), zamieszkujący pierwotnie różne części Ameryki Północnej. (pl)
 • Kaczka domowa (Anas platyrhynchos f. domestica oraz Cairina moschata f. domestica) – ptak gospodarski z rodziny kaczkowatych, udomowiona forma kaczki krzyżówki (Anas platyrhynchos), (Anas zonorhyncha) i piżmówek (Cairina moschata). Zaliczają się do niej również niepłodne międzygatunkowe mieszańce kaczorów piżmówek i kaczek pekin – mulardy (krzyżowanie kaczki piżmówki z kaczorem pekin jest mniej korzystne). Kaczki domowe mogą być utrzymywane celem pozyskania mięsa, jaj, pierza, jako zwierzęta towarzyszące lub ozdobne, również w kilku celach (typ ogólnoużytkowy). (pl)
 • Os humanos mantêm variedades domesticadas de gansos como aves de corte, postura e para obter suas penas desde os tempos antigos. Os gansos domésticos são derivados da reprodução seletiva do ganso-bravo (Anser anser) e do ganso-africano (Anser cygnoides). Aproximadamente 700 milhões de gansos são abatidos a cada ano para obter carne em todo o mundo a partir de 2019. Na Europa, norte da África e oeste da Ásia, os gansos domesticados originais são derivados do ganso-bravo (Anser anser). No leste da Ásia, os gansos domesticados originais são derivados do ganso-africano (Anser cygnoides); estes são comumente conhecidos como gansos chineses . Ambos foram amplamente introduzidos em tempos mais recentes, e bandos modernos em ambas as áreas (e em outros lugares, como Austrália e América do Norte) podem consistir em espécies ou híbridos entre eles. Os gansos chineses podem ser facilmente distinguidos dos gansos europeus pela grande saliência na base do bico, embora os híbridos possam exibir todos os graus de variação entre as duas espécies. Charles Darwin observou em The Variation of Animals and Plants Under Domestication que a domesticação de gansos é muito antiga. Há evidências arqueológicas de gansos domesticados no Egito há mais de 4.000 anos. Foi proposto que os gansos foram domesticados por volta de 3000 a.C no sudeste da Europa, possivelmente na Grécia, mas a evidência confiável de gansos domésticos vem de um período muito posterior (século VIII a.C) na Odisséia. Outro local de domesticação potencial está no Egito durante o Império Antigo (2.686–1991 a.C) devido à evidência iconográfica da exploração do ganso, mas este cenário para o evento de domesticação original foi considerado menos provável. Os gansos também foram utilizados pelos antigos mesopotâmicos para alimentação e sacrifícios e retratados na arte mesopotâmica do início do período dinástico (2900–2350 a.C) em diante. Certamente, gansos totalmente domesticados estavam presentes durante os tempos do Novo Reino no Egito (1552–1151 a.C) e contemporaneamente na Europa, e a criação de ganso envolvendo várias variedades foi bem estabelecida pelos romanos no primeiro século a.C. Na Era Medieval, a criação de ganso estava no auge com grandes rebanhos mantidos por camponeses. Evidências arqueológicas do ganso doméstico no norte da Europa indicam que ele provavelmente foi introduzido na Escandinávia durante a Idade do Ferro (400 a.C-550 d.C). (pt)
 • O peru-selvagem (Meleagris gallopavo) é uma ave nativa da América do Norte e o membro mais pesado dos Galliformes. É a mesma espécie que o peru-doméstico, o qual é o resultado da domesticação da subespécie de peru-selvagem do sul do México. Os perus-selvagens adultos têm pernas compridas amarelo-avermelhadas a cinza-esverdeadas e corpo preto. Os machos, têm cabeça grande, avermelhada e desprovida de penas, pescoço vermelho e carúnculas vermelhas no pescoço e cabeça. Quando excitados, uma pala carnosa no bico dos machos expande-se, e esta e as carúnculas e a pele nua incham, quase tapando os olhos e o bico. A estrutura carnosa sobre o bico do macho chama-se crista. Quando um peru macho fica excitado, a sua cabeça fica azul; quando pronto para lutar, fica vermelha. Cada pé tem três dedos, e os machos têm um esporão na parte posterior de cada perna. Os perus têm uma cauda comprida, escura e em forma de leque, e asas reluzentes cor bronze. Como muitas outras espécies de Galliformes, os perus exibem forte dimorfismo sexual. O macho é bastante maior do que a fêmea, e as suas penas têm zonas de iridescência vermelha, violeta, verde, cobreada, bronze e dourada. As fêmeas têm penas que são no geral menos vistosas, em tons de castanho e cinzento. A coloração de ambos os sexos pode perder vivacidade devido à presença de parasitas; nos machos, a coloração pode servir como indicador da saúde. As penas primárias das penas têm listas brancas. Os perus têm entre 5000 e 6000 penas. As penas da cauda têm todas o mesmo comprimento nos adultos e comprimentos diferentes nos juvenis. Tipicamente os machos têm uma "barba", um tufo de pelos grossos (penas modificadas) que cresce a partir do centro do peito, com comprimento médio de 230 mm. Em algumas populações, 10 a 20% das fêmeas têm uma "barba", geralmente mais curta e menos espessa que a dos machos. O macho adulto pesa normalmente entre 5 e 11 kg e mede 100 a 125 cm. A fêmea adulta é tipicamente muito menor com 3 a 5,4 kg e com 76 a 95 cm de comprimento. A envergadura das asas varia entre 1,25 e 1,44 m. O maior macho de peru-selvagem de que há registo, segundo a National Wild Turkey Federation, pesava 17,2 kg. (pt)
 • O peru-doméstico (Meleagris gallopavo) é uma ave de criação de grande dimensão e uma das duas espécies do género Meleagris, a mesma do peru-selvagem. A ave foi inicialmente domesticada pelos povos indígenas da Mesoamérica há, pelo menos, 2000 anos, com evidências que apontam para a região que hoje correspondem às regiões centrais do México. Criado em todas as regiões temperadas do mundo, a carne de peru é uma das carnes de ave mais populares e a industrialização tornou-a numa das menos dispendiosas. (pt)
 • Дома́шняя инде́йка (Meleagris gallopavo Linnaeus, 1758; название самца — индю́к, самки — индю́шка, цыплят — индюша́та; устаревшее русское название домашних индеек — инде́йские ку́ры) — один из распространённых видов домашних птиц из отряда курообразных, который ведёт своё начало от дикой индейки. (ru)
 • Ankor är den domesticerade formen av gräsänder. Ett undantag är den tama myskankan som härstammar från den vilda myskanden. Ankor föds upp för köttets eller äggens skull. Hanen kallas andrake, drake, andrik eller ankbonde, honan oftast bara anka och ungarna ankungar eller ällingar. Ankor har platta simfötter. Ankor har oftast en orange näbb. Näbben är utvecklad för att kunna söka föda under vatten en kortare stund (en anka kan hålla sig under vatten i upp till 5 minuter). (sv)
 • Tamhöna (Gallus gallus domesticus) är en mycket vanlig typ av fjäderfä och den domesticerade varianten av röd djungelhöna (Gallus gallus). Tamhöns hålls för köttproduktion, äggproduktion, tuppfäktning eller som prydnad. En hane kallas för tupp, en hona för höna och en unge för kyckling. I Europa är idag ca 180 raser listade och på andra världsdelar finns fler av dessa. Hönsraserna uppvisar en stor variation vad gäller morfologi. (sv)
 • Kalkon (Meleagris gallopavo) är en hönsfågel i familjen fasanfåglar. Se även tamkalkon. (sv)
 • Tamgås är den domesticerade formen av gäss och finns över stora delar av världen. De härstammar från grågås eller svangås men har ofta kortare ben och rundare buk än sina vilda släktingar. Domesticeringen av gås har pågått under mycket lång tid och det finns arkeologiska fynd från Egypten som visar att tamgäss förekom för 4000 år sedan. Tamgäss har ofta en fjäderdräkt som går i grått, brunt och vitt. De är också ofta brokigare än vilda gäss. Tamgås hålls för ägg, dun och kött. I vissa länder, exempelvis Frankrike, används de också för att kunna producera delikatessen gåslever (foie gras). Gåsens fjädrar och dun används för stoppning av exempelvis dynor, kuddar och täcken. Fjädrarna används även vid tillverkning av fjäderpennor och badmintonbollar. I Sverige räknas ofta gås som helgmeny[källa behövs] och i södra delarna av landet är den viktig under jul och Mårtensafton. I Sverige brukar tamgåsen betraktas som en symbol för Skåne. (sv)
 • Дома́шняя у́тка (лат. Anas platyrhynchos, иногда — Anas platyrhynchos f. domestica, Anas platyrhynchos domesticus, Anas domesticus или Anas domestica (Anas boschas domestica); самец — се́лезень, птенцы — утя́та) — разводимая человеком водоплавающая птица, один из многочисленных и распространённых видов домашней птицы. Летает плохо, недалеко. Ведёт своё начало от обыкновенной дикой утки, или кряквы. За длительную историю одомашнивания человеком выведены различные породы уток. Разводят их ради мяса, а также яиц и жирной печени (фуа-гра); кроме того, от них получают перо и пух. (ru)
 • Tamkalkon är den domesticerade formen av kalkon (Gallopavo gallopavo). Tamkalkonen härstammar från södra Mexiko (delstater Jalisco, Guerrero och Veracruz), där den före européernas ankomst hölls tam av indianerna, som väl tamt den i deras land förekommande vilda arten. Antingen från Mexiko eller från Västindien fördes kalkonen (före 1524) till Spanien och därifrån s.å. till England; kort därefter kom den till Frankrike. Kalkonen kallades då "Indisk tupp" (emedan Amerika då ofta benämndes Indien) och kringspriddes med förvånande hastighet, så att den redan före 1550-talet tycks ha blivit betraktad såsom en vanlig och i södra Europa från forntiden känd tamfågel. En sägen är, att den kommit till Europa över Calicut i nuv. sydvästra Indien, varför tyskarna kallat den "Kalikutischer Hahn" ("Kalikut-tupp"), vilket givit upphov till dess svenska namn. Nu underhålles tama kalkoner över nästan hela Europa och finns i halvvilt tillstånd på en del ställen i England och Tyskland. (sv)
 • Ку́рица, или дома́шняя ку́рица (вид лат. Gallus gallus, подвид Gallus gallus domesticus, иногда — Gallus domesticus; самец — пету́х, птенцы — цыпля́та), — самая многочисленная и распространённая домашняя птица, а в XXI веке — самый многочисленный на Земле вид птиц. Курица является одомашненной формой банкивской джунглевой курицы. Летает плохо, недалеко, при этом хорошо и быстро бегает. За длительную историю одомашнивания человеком выведено большое количество разнообразных пород кур. Куры принадлежат к числу наиболее полезных и выдающихся по своей продуктивности домашних птиц. Разводят их ради мяса и яиц, кроме того, от них получают перо и пух. Согласно Далю, в русском языке встречаются также названия: ку́ра, ку́рита, ку́рета, ку́рка, ку́рочка. Вопреки распространенному мнению, курица не глупая птица. Исследования показали, что они умеют считать, имеют язык и неплохо коммуницируют между собой. Многие данные о жизни кур не изучены. (ru)
 • Домашний гусь — одомашненная форма водоплавающих птиц, происходящих от серого гуся (Anser anser) и от сухоноса (A. cygnoides), с которыми образует общие виды. Как правило, домашние гуси неспособны к полёту. Домашний гусь больше дикого и чаще белого цвета, чем серого. Приручен в глубокой древности; разводится ради мяса, , перьев и печени. Домашние гуси несут в год 15—30 яиц, из которых под гусыню в домашних условиях подкладывают 10—14 яиц. Через 28—30 дней вылупляются птенцы. (ru)
 • Инде́йка (самец — индю́к; Meleagris gallopavo (Linnaeus, 1758)) — крупная куриная птица Нового Света из рода индеек, семейства фазановых. Считается родоначальником домашней индейки. (ru)
 • Гуска домашня або гуска свійська — одомашнена форма гусей. Розводиться заради м'яса, жиру, пір'я і печінки. (uk)
 • Домашня качка ( лат. Anas platyrhynchos Anas platyrhynchos, іноді - Anas platyrhynchos f. domestica, Anas platyrhynchos domesticus, Anas domesticus або Anas domestica (Anas boschas domestica) ; самець - селезень, пташенята - каченята) - водоплавна птиця з ряду гускоподібних (Anseriformes), родини качкових яка розводиться людиною, один з численних і поширених видів домашньої птиці. Літає погано, недалеко. Веде свій початок від звичайної дикої качки, або крижні . За тривалу історію одомашнення людиною виведені різні породи качок . Розводять їх заради м'яса, а також яєць і жирної печінки ( фуа-гра ); крім того, від них отримують перо і пух . (uk)
 • Сві́йський інди́к (Meleagris gallopavo Linnaeus, 1758; назва самки — інди́чка, пташенят — індича́та; один із поширених видів свійської птиці з ряду куроподібних, бере свій початок від дикого індика. Також відомі діалектичні назви: трухан, индик, гиндик та розмовне дундук. Назва запозичена посередництвом польської з новолатинської indicus; назва зумовлена тим, що індик був завезений у Європу в XVI ст. з Америки, себто Вест-Індії. (uk)
 • Індик дикий (Meleagris gallopavo) — вид птахів із підродини індикових. Є родоначальником найпоширеніших порід свійського індика. Дикі індики мають великі розміри, важать до 8 кг (самець). Довжина самця 100—110 см, самиці 85 см. Ноги довгі, міцні. Верхня сторона індика буро-жовта і буро-руда, з металічним блиском, пір'я з чорними облямівками, нижня частина спини та покривне пір'я хвоста бурі із зеленими і чорними смужками. Нижня сторона від жовтувато-бурого до буро-сірого кольору. Махове пір'я чорно-буре зі світлішими смужками. Хвіст бурий з чорними хвилястими смужками. Дещо біднішим виглядає забарвлення самиці. Голова і верхня половина шиї блакитні, неоперені. Голова і шия покриті м'ясистими наростами: так звані «бородавки» червоного кольору: на лобі в основі дзьоба звішується м'ясистий придаток, на горлі висить складка шкіри. Ноги червоні або фіолетові. На грудях пучок щетинистого пір'я, схожого на . Живиться рослинною і тваринною їжею — горіхами, жолудями, зернами й різними плодами, а також комахами. Гніздяться на землі. У квітні самиця кладе від 10 до 15 і навіть 20 яєць і самовіддано їх охороняє. Дикі індики нерідко паруються зі свійськими самицями, пташенята виходять при цьому кращої якості, ніж від свійських індиків. Поширені на південному сході США та в Мексиці. Водяться у лісах Північної Америки. Дикий індик є об'єктом полювання, як рушничного (до самців підкрадаються на току, тобто в шлюбний період), так і пастками, останнє полегшується крайньою дурістю птаха. М'ясо індика хоча не таке ніжне і смачне як куряче, але дуже поживне і смачне. Самиця смачніша за самця, і тому вибирають першу, щоб начиняти її каштанами і трюфелями. Старі індики придатні тільки для виварювання з них супів та бульйонів. Оскільки дикі індики харчуються жолудями, ягодами і плодами, то м'ясо їх смачніше за домашніх. М'ясо індика, зняте з кісток, готують en daube, для чого згортають м'ясо в рулет і тушать його, або готують індика начинену фаршем, фісташками й іншим. (uk)
 • 家養火雞(學名:Meleagris gallopavo domesticus)是一種大型的雞雁小綱的動物。與野生火雞相同,是火雞屬的兩個物種之一。儘管人們認為至少2000年前的中美洲中部火雞就已經被馴化了,但最近的研究表明,美國西南部可能在公元前200年至公元500年之間被二次馴化了。但如今所有主要的家養火雞品種都來自墨西哥中部飼養的火雞,隨後該品種的火雞在16世紀被西班牙人引入歐洲。 (zh)
 • 家鴨(学名:Anas platyrhynchos domesticus)是经人工驯化和饲养的绿头鴨,是常见的家禽。經飼養的家鴨通常會用作食用或取其羽毛作羽絨,不少家鴨亦用於表演、觀賞或當為寵物。家鸭品种很多,北京鴨,土鸭,褐色菜鴨,和白色菜鴨等,是同一物种;但是,经常做為雜交肉鴨父系的番鸭(红面番鸭、香鹑雁,麝香鸭,红嘴雁)则是被驯化的疣鼻棲鴨,与一般家鸭不同属不同种。 (zh)
 • 野生火雞(學名:Meleagris gallopavo),又名普通火雞,是原產於北美洲的火雞,也是最重的火雞。家火雞與牠們屬於同一物種,是將墨西哥的亞種馴化而來的。 (zh)
 • 鹅又称家雁是經人类驯化的兩種雁之通稱,屬於家禽,東亞的鵝為馴化的鸿雁,歐洲、西亞與北非的鵝則為馴化的灰雁,其肉、蛋與絨羽皆為人類取用。據統計全世界一年有約7億隻鵝被宰殺以供人食用。 (zh)
 • Ку́ри сві́йські або дома́шня ку́рка (Gallus gallus domesticus) — свійські птахи, найпоширеніші птахи планети. На 2003 рік у світі налічувалося близько 24 мільярдів курей. За тривалу історію одомашнення людиною виведена велика кількість різних порід. Розводять їх заради м'яса та яєць, крім того, від них отримують перо і пух. (uk)
 • 雞(学名:Gallus gallus domesticus),是原鸡属原鸡中被人類驯化後而成的亚种,家雞最初被馴化成为家禽的目的是提供廉價優質的動物蛋白質食物來源,是家畜及家禽中數量最多,分布也最廣的。据统计,鸡的總數于2011年超過190億隻,高于世界上其他鸟类的总和。雞已喪失了大部分的飛行能力,但還留有極少的飛行能力,只能飛一小段,和大部份雉科鳥類一樣不善飛,但因為在人類刻意配種餵食下,雞被養成超重,不成比例的肥大,飛行能力才會比其他野生雉科鳥類還要差。 (zh)
dbo:thumbnail
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
 • 37402 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
 • 79331 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
 • 1025635149 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:authority
 • (en)
dbp:caption
 • In most breeds the adult rooster can be distinguished from the hen by his larger comb. (en)
 • Anatomy of a chicken. (en)
 • Diagram of a chicken skull. (en)
dbp:direction
 • vertical (en)
dbp:genus
 • Gallus (en)
dbp:image
 • CráneoAve.svg (en)
 • Didactic model of a chicken--FMVZ USP-29.jpeg (en)
 • Rooster portrait2.jpg (en)
dbp:imageCaption
 • A rooster and hen perching on a roost (en)
dbp:name
 • Chicken (en)
dbp:species
 • gallus (en)
dbp:speciesLink
 • Red junglefowl (en)
dbp:status
 • DOM (en)
dbp:subspecies
 • domesticus (en)
dbp:width
 • 300 (xsd:integer)
dbp:wikiPageUsesTemplate
dct:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
 • البط المستأنس هو بط يربى للاستفادة من بيضه ولحمه والريش. يربى غالب البط للعروض أو كحيوان أليف أو كشكل تزييني. تقريبا كل البط المستأنس ينحدر من بط بري، ماعدا البطة الموسكوفية. (ar)
 • الإوز المستأنس هو إوز رمادي(إما إوزة ربداء أو إوزة سوان) مُدجن للاستفادة من لحمه وبيضه والريش المتساقط. (ar)
 • الديك الرومي البري أو الحَبَش البَرِّيّ (Meleagris gallopavo) موطنه أمريكا الشمالية والعضو الأثقل من بين (Galliformes). هو أحد نوعين من أنواع الديك الرومي، النوع الآخر يسمى (ديك رومي ذو عيينات) ويتواجد في أمريكا الوسطى. (ar)
 • L'ànec xerraire (Anas platyrhynchos domesticus) té el seu origen en l'ànec collverd (Anas platyrhynchos). (ca)
 • Kachna domácí (Anas platyrhynchos f. domestica) je domestikovaný pták z řádu vrubozobých, chovaný pro maso, vejce a peří po celém světě. Některá plemena jsou chována také jako okrasní ptáci. Plemena kachen jsou méně rozmanitá než u jiných druhů drůbeže, liší se především zbarvením a velikostí, některá také tělesným rámcem (postavou) nebo strukturou peří. Název kachna domácí by se měl používat pouze pro plemena odvozená od kachny divoké (Anas platyrhynchos), nikoli pro pižmovky domácí (tzv. pižmové kachny nebo nesprávně čínské kachny), odvozené od pižmovky velké (Cairina moschata). (cs)
 • Husa domácí (Anser anser domesticus) je domestikovaná forma husy velké (Anser anser), některá plemena však vznikla domestikací husy labutí (Anser cygnoides), případně křížením obou druhů. Domácí husy poskytují mnohostranný užitek, především maso, sádlo a peří, případně trus, používaný jako hnojivo. Méně se využívají husí vejce. Husy slouží také k údržbě krajiny vypásáním, některá plemena se chovají jako okrasná nebo pro výstavy. Husy mohou sloužit také k hlídání. Některá plemena hus byla speciálně vyšlechtěna pro potlačování plevelí nebo pro husí zápasy (např. ). Na rozdíl od divokých hus, vážících nejvíce 5 kg, může domácí husa vážit až 13 kg.[zdroj?] Rozdíl je i ve způsobu rozmnožování, neboť divoké husy žijí ve stabilních párech, ale husy domácí v polygamii. (cs)
 • Krůta domácí je po pštrosech největší domestikovaný pták a zároveň jedno z mála zvířat domestikovaných na americkém kontinentě (spolu s lamou, alpakou a morčetem). Krůta domácí je potomkem krocana divokého a chová se především pro maso. Používá se také peří, trus, zřídkakdy vejce. Na světě je v současnosti chováno přibližně 124 miliónů domácích krůt, nejvíce v USA.. Krůta domácí je chována zvláště pro maso, které má vysoký podíl bílkovin ve svalovině a naopak méně tuku. (cs)
 • Das Truthuhn (Meleagris gallopavo) ist eine in Nordamerika beheimatete Art der Truthühner. Es wird auch Wildtruthuhn oder Wildes Truthuhn genannt und ist die größte Art der Hühnervögel. Bereits von indianischen Völkern wurde es domestiziert und ist somit die Stammform des Haustruthuhns, der Pute. (de)
 • Die Hausente ist ein Haustier und wird als Heim- und Nutztier gehalten. Die Stammform der Hausente ist die Stockente (Anas platyrhynchos). Die verbreitetste Hausente ist die Pekingente. (de)
 • El pavo doméstico o guajolote es un ave de corral de gran tamaño utilizada en la alimentación humana, fundamentalmente por su carne, y en mucha menor medida por sus huevos. Fue introducido como ave doméstica en casi todo el mundo. La mayor demanda de carne de pavo ocurre para la fecha de Navidad. El agriotipo de esta ave domesticada es el guajolote o pavo salvaje mexicano , una subespecie del pavo salvaje común (Meleagris gallopavo), especie que aún vive en los bosques de México y Estados Unidos. (es)
 • Indioilar arrunt (Meleagris gallopavo) Meleagris generoko animalia da. Hegaztien barruko Phasianidae familian sailkatua dago. (eu)
 • El pato doméstico (Anas platyrhynchos domesticus) es una subespecie de ave anseriforme de la familia Anatidae. A diferencia de algunos otros patos, el pato doméstico tiene un temperamento afable, lo que lo convierte en un buen animal de corral. Estos patos son muy versátiles y están presentes en estanques y en patios traseros. Su expectativa de vida es de nueve a doce años. (es)
 • Gallus gallus domesticus, en français la Poule domestique (femelle), le coq domestique (mâle), est une sous-espèce de l'ordre des Galliformes. Cet oiseau, principalement issu de la domestication d'une espèce sauvage particulière (le Coq doré), est élevé à la fois pour sa chair, pour ses œufs, pour le combat, pour le chant, parfois pour ses plumes et plus rarement encore pour sa crête (rites). En 2018, de nombreuses races issues de la sélection opérée par les paysans au fil des siècles ont disparu. Il s'agit de l'espèce d'oiseaux dont la population est la plus importante. (fr)
 • Meleagris gallopavo Cet article est une ébauche concernant les oiseaux. Vous pouvez partager vos connaissances en l’améliorant (comment ?) selon les recommandations du projet ornithologie. Meleagris gallopavo Dindon sauvage. Espèce Meleagris gallopavoLinnaeus, 1758 Statut de conservation UICN LC : Préoccupation mineure Le Dindon sauvage (Meleagris gallopavo) est une espèce d'oiseaux appartenant à la famille des Phasianidae. (fr)
 • Oie domestique est un nom vernaculaire, ambigu en français, désignant des oiseaux palmipèdes domestiqués à partir d'au moins deux espèces d'oies sauvages : l'Oie cendrée, l'Oie cygnoïde et leurs hybrides qui sont fertiles. Le mâle de l'oie domestique est nommé jars. L'élevage des oies domestiques est en progression : ces volailles sont appréciées tant pour leur chair (dont le foie gras) que pour la production de plumes. D'une manière plus marginale, les oies sont élevées pour fournir des œufs, et même pour faire du gardiennage et pour désherber les cultures. (fr)
 • Is éan clóis é an sicín. Is baill d'fhine na Phasianidae iad na sicíní. Gallus gallus domesticus a thugtar orthu mar ainm eolaíoch. Sa bhliain 2003, bhí breis is 24 billiún sicín ann. (ga)
 • Kalkun domestik adalah seekor burung unggas besar, salah satu dari dua spesies dalam genus dan sama dengan . Meskipun kalkun didomestikkan terjadi di Mesoamerika tengah pada 2,000 tahun yang lalu, penelitian terkini mengindikasikan sebuah domestikasi khas terjadi di Barat Daya Amerika Serikat antara 200 SM - 500 M. (in)
 • Angsa hewan yang bisa melihat mahluk goib/bisa menjaga., (in)
 • Bebek lokal, bebek domestik, bebek ternak, atau bebek peliharaan adalah beberapa jenis itik atau bebek (Anatidae) yang biasa dipelihara atau diternak untuk mendapatkan daging dan telur bebek. Jenis bebek yang diternak biasanya berasal dari genus Anas dan , seperti bebek pelari dan entog. Beberapa bebek lokal yang memiliki bulu dengan corak yang indah dipelihara sebagai binatang hias dan pertunjukan. Bebek lokal juga memiliki hubungan kekerabatan yang dekat dengan jenis bebek lainnya, seperti itik serati atau entog dan juga itik melewar. (in)
 • L'anatra domestica (Anas platyrhynchos domesticus) è un uccello domestico appartenente all'ordine degli Anseriformi e alla famiglia degli Anatidi. Discende principalmente dal germano reale (Anas platyrhynchos). L'anatra muta è una specie di anatide completamente diversa e deriva dalla specie sudamericana Cairina moschata; tutte le razze di anatra domestica vengono definite appartenenti all'anatra comune, per differenziarle dall'anatra muta. L'anatra domestica viene allevata da molti secoli per svariati motivi, per produrre carne, uova, piume, come animale da compagnia, come uccello ornamentale o come richiamo per specie selvatiche. Oggi, per la produzione di carne d'anatra, si utilizzano largamente ibridi sterili tra anatra comune e anatra muta. (it)
 • Il tacchino selvatico (Meleagris gallopavo Linnaeus, 1758) è un uccello galliforme della famiglia dei Fasianidi. (it)
 • ニワトリ(鶏、庭鳥、学名:Gallus gallus domesticus)は、キジ科に属する鳥類の1種で、代表的な家禽として世界中で飼育されている。ニワトリを飼育することを養鶏と呼ぶ。 (ja)
 • アヒル(鶩、家鴨、鴨)は、水鳥であるカモ科のマガモを原種とする家禽で、生物学的にはマガモと同種である。ヨーロッパや中国などで飼育が始まり、飼育が容易なこともあり、世界中で幅広く飼育されている。漢名は舒鳧(じょふ)。 (ja)
 • シチメンチョウ(七面鳥、吐綬鶏、Meleagris gallopavo)は、シチメンチョウ属に分類される鳥である。 シチメンチョウ属の模式種である。なおシチメンチョウ属には他にヒョウモンシチメンチョウが属するが、まれにこれを別属とし七面鳥をシチメンチョウ属唯一の種とすることがある。 (ja)
 • ガチョウ(鵞鳥、鵝鳥、家雁、英: Domestic goose、仏: oie)は、カモ目カモ科ガン亜科の鳥。雁の仲間。家禽。白い姿はアヒルに似ているが互いに別の種。 (ja)
 • 닭(학명: Gallus gallus domesticus, 영어: chicken)은 닭목 꿩과에 속하는 가축화된 새이며, 적색야계의 아종이다. 닭은 가장 흔하고 널리 퍼져 있는 가축 중 하나다. 미국의 통계 전문 기관인 에 따르면 2016년 기준 지구 상에 적어도 227억마리의 닭이 존재하며, 이는 다른 어떤 조류보다도 수요가 압도적으로 많은 것이다. 인간은 닭을 주로 고기와 알과 같은 식품을 얻기 위해 기르며, 극히 드물게는 애완용으로 키우기도 한다. 닭의 기원에 대해서는 분명치 않으나 기원전 6000-8000년 즈음 동남아시아 일대에 서식하던 야생 적색야계가 인간에 의해 가축화되어 지금의 닭이 되었다는 가설이 가장 유력하다. 서구권에서 닭은 원래 닭싸움이나 종교적인 의식을 위해 키웠으며 헬레니즘 시대가 지나고 나서야 비로소 식용으로 키우기 시작하였다. 닭의 어린 개체는 병아리라 부른다. 닭의 알은 달걀 또는 계란(鷄卵)이라 부른다. (ko)
 • 집오리는 오리과에 속하는 새로, 가압(家鴨)이라고도 한다. 학명은 Anas platyrhynchos dom­esticus이다. 대부분의 가축화된 집오리는 야생청둥오리를 길들인 것이다. 몸은 청둥오리에 비해 뚱뚱하고 편평한 달걀 모양에 온 몸에 솜 같은 깃털이 빽빽이 자라나 있다. 수컷은 아름답고 목에 흰 띠를 두르고 큰 소리로 운다. 발가락 사이에 물갈퀴가 발달해서 물 속에 잘 들어간다. 곡물·어패·수초 등을 먹고 산다. 루앙종, 인디언러너종 등 25품종 이상으로 개량되어 있다. (ko)
 • De kalkoen (Meleagris gallopavo) is een vogel uit de familie van de hoenderachtigen en is familie van bijvoorbeeld de kip. (nl)
 • Een boerengans of een huisgans (Anser anser domesticus) is een witte variant van de gedomesticeerde grauwe gans (Anser anser), met een oranje snavel en poten. Boerenganzen en huisganzen moeten niet verward worden met andere tamme of hybride ganzen, zoals soepganzen en kruisingen van huisganzen met verschillende soorten parkganzen, (Anser anser forma domestica of Anser unox en Anserini x). Huisganzen kruisen gemakkelijk met andere ganzensoorten waartoe ze zich aangetrokken voelen, zoals met Indische ganzen en Canadese ganzen. (nl)
 • De tamme eend, ook wel soepeend of parkeend, is een gedomesticeerde wilde eend (Anas platyrhynchos domesticus of Anas platyrhynchos forma domestica). Parkeenden kunnen kruisingen van pekingeenden of witte kwakers met wilde eenden zijn, maar het kunnen ook kruisingen van parkeenden met andere, tamme eendensoorten zijn, die bijvoorbeeld als sierwatervogel in een eendenvijver worden gehouden. (nl)
 • Indyk domowy (Meleagris gallopavo gallopavo var. domesticus) – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. Stanowi formę udomowioną indyka. (pl)
 • Gęś domowa (Anser domesticus) – ptak wodny, użytkowy, będący udomowioną formą gęsi gęgawy (Anser anser) i gęsi łabędzionosej (Anser cygnoides), rzadziej gęsi białoczelnej (Anser albifrons) oraz bernikli kanadyjskiej (Branta canadensis). (pl)
 • Indyk zwyczajny, indyk, indyk dziki (Meleagris gallopavo) – gatunek dużego ptaka grzebiącego z rodziny kurowatych (Phasianidae), zamieszkujący pierwotnie różne części Ameryki Północnej. (pl)
 • Kaczka domowa (Anas platyrhynchos f. domestica oraz Cairina moschata f. domestica) – ptak gospodarski z rodziny kaczkowatych, udomowiona forma kaczki krzyżówki (Anas platyrhynchos), (Anas zonorhyncha) i piżmówek (Cairina moschata). Zaliczają się do niej również niepłodne międzygatunkowe mieszańce kaczorów piżmówek i kaczek pekin – mulardy (krzyżowanie kaczki piżmówki z kaczorem pekin jest mniej korzystne). Kaczki domowe mogą być utrzymywane celem pozyskania mięsa, jaj, pierza, jako zwierzęta towarzyszące lub ozdobne, również w kilku celach (typ ogólnoużytkowy). (pl)
 • O peru-doméstico (Meleagris gallopavo) é uma ave de criação de grande dimensão e uma das duas espécies do género Meleagris, a mesma do peru-selvagem. A ave foi inicialmente domesticada pelos povos indígenas da Mesoamérica há, pelo menos, 2000 anos, com evidências que apontam para a região que hoje correspondem às regiões centrais do México. Criado em todas as regiões temperadas do mundo, a carne de peru é uma das carnes de ave mais populares e a industrialização tornou-a numa das menos dispendiosas. (pt)
 • Дома́шняя инде́йка (Meleagris gallopavo Linnaeus, 1758; название самца — индю́к, самки — индю́шка, цыплят — индюша́та; устаревшее русское название домашних индеек — инде́йские ку́ры) — один из распространённых видов домашних птиц из отряда курообразных, который ведёт своё начало от дикой индейки. (ru)
 • Ankor är den domesticerade formen av gräsänder. Ett undantag är den tama myskankan som härstammar från den vilda myskanden. Ankor föds upp för köttets eller äggens skull. Hanen kallas andrake, drake, andrik eller ankbonde, honan oftast bara anka och ungarna ankungar eller ällingar. Ankor har platta simfötter. Ankor har oftast en orange näbb. Näbben är utvecklad för att kunna söka föda under vatten en kortare stund (en anka kan hålla sig under vatten i upp till 5 minuter). (sv)
 • Tamhöna (Gallus gallus domesticus) är en mycket vanlig typ av fjäderfä och den domesticerade varianten av röd djungelhöna (Gallus gallus). Tamhöns hålls för köttproduktion, äggproduktion, tuppfäktning eller som prydnad. En hane kallas för tupp, en hona för höna och en unge för kyckling. I Europa är idag ca 180 raser listade och på andra världsdelar finns fler av dessa. Hönsraserna uppvisar en stor variation vad gäller morfologi. (sv)
 • Kalkon (Meleagris gallopavo) är en hönsfågel i familjen fasanfåglar. Se även tamkalkon. (sv)
 • Дома́шняя у́тка (лат. Anas platyrhynchos, иногда — Anas platyrhynchos f. domestica, Anas platyrhynchos domesticus, Anas domesticus или Anas domestica (Anas boschas domestica); самец — се́лезень, птенцы — утя́та) — разводимая человеком водоплавающая птица, один из многочисленных и распространённых видов домашней птицы. Летает плохо, недалеко. Ведёт своё начало от обыкновенной дикой утки, или кряквы. За длительную историю одомашнивания человеком выведены различные породы уток. Разводят их ради мяса, а также яиц и жирной печени (фуа-гра); кроме того, от них получают перо и пух. (ru)
 • Домашний гусь — одомашненная форма водоплавающих птиц, происходящих от серого гуся (Anser anser) и от сухоноса (A. cygnoides), с которыми образует общие виды. Как правило, домашние гуси неспособны к полёту. Домашний гусь больше дикого и чаще белого цвета, чем серого. Приручен в глубокой древности; разводится ради мяса, , перьев и печени. Домашние гуси несут в год 15—30 яиц, из которых под гусыню в домашних условиях подкладывают 10—14 яиц. Через 28—30 дней вылупляются птенцы. (ru)
 • Инде́йка (самец — индю́к; Meleagris gallopavo (Linnaeus, 1758)) — крупная куриная птица Нового Света из рода индеек, семейства фазановых. Считается родоначальником домашней индейки. (ru)
 • Гуска домашня або гуска свійська — одомашнена форма гусей. Розводиться заради м'яса, жиру, пір'я і печінки. (uk)
 • Домашня качка ( лат. Anas platyrhynchos Anas platyrhynchos, іноді - Anas platyrhynchos f. domestica, Anas platyrhynchos domesticus, Anas domesticus або Anas domestica (Anas boschas domestica) ; самець - селезень, пташенята - каченята) - водоплавна птиця з ряду гускоподібних (Anseriformes), родини качкових яка розводиться людиною, один з численних і поширених видів домашньої птиці. Літає погано, недалеко. Веде свій початок від звичайної дикої качки, або крижні . За тривалу історію одомашнення людиною виведені різні породи качок . Розводять їх заради м'яса, а також яєць і жирної печінки ( фуа-гра ); крім того, від них отримують перо і пух . (uk)
 • Сві́йський інди́к (Meleagris gallopavo Linnaeus, 1758; назва самки — інди́чка, пташенят — індича́та; один із поширених видів свійської птиці з ряду куроподібних, бере свій початок від дикого індика. Також відомі діалектичні назви: трухан, индик, гиндик та розмовне дундук. Назва запозичена посередництвом польської з новолатинської indicus; назва зумовлена тим, що індик був завезений у Європу в XVI ст. з Америки, себто Вест-Індії. (uk)
 • 家養火雞(學名:Meleagris gallopavo domesticus)是一種大型的雞雁小綱的動物。與野生火雞相同,是火雞屬的兩個物種之一。儘管人們認為至少2000年前的中美洲中部火雞就已經被馴化了,但最近的研究表明,美國西南部可能在公元前200年至公元500年之間被二次馴化了。但如今所有主要的家養火雞品種都來自墨西哥中部飼養的火雞,隨後該品種的火雞在16世紀被西班牙人引入歐洲。 (zh)
 • 家鴨(学名:Anas platyrhynchos domesticus)是经人工驯化和饲养的绿头鴨,是常见的家禽。經飼養的家鴨通常會用作食用或取其羽毛作羽絨,不少家鴨亦用於表演、觀賞或當為寵物。家鸭品种很多,北京鴨,土鸭,褐色菜鴨,和白色菜鴨等,是同一物种;但是,经常做為雜交肉鴨父系的番鸭(红面番鸭、香鹑雁,麝香鸭,红嘴雁)则是被驯化的疣鼻棲鴨,与一般家鸭不同属不同种。 (zh)
 • 野生火雞(學名:Meleagris gallopavo),又名普通火雞,是原產於北美洲的火雞,也是最重的火雞。家火雞與牠們屬於同一物種,是將墨西哥的亞種馴化而來的。 (zh)
 • 鹅又称家雁是經人类驯化的兩種雁之通稱,屬於家禽,東亞的鵝為馴化的鸿雁,歐洲、西亞與北非的鵝則為馴化的灰雁,其肉、蛋與絨羽皆為人類取用。據統計全世界一年有約7億隻鵝被宰殺以供人食用。 (zh)
 • Ку́ри сві́йські або дома́шня ку́рка (Gallus gallus domesticus) — свійські птахи, найпоширеніші птахи планети. На 2003 рік у світі налічувалося близько 24 мільярдів курей. За тривалу історію одомашнення людиною виведена велика кількість різних порід. Розводять їх заради м'яса та яєць, крім того, від них отримують перо і пух. (uk)
 • 雞(学名:Gallus gallus domesticus),是原鸡属原鸡中被人類驯化後而成的亚种,家雞最初被馴化成为家禽的目的是提供廉價優質的動物蛋白質食物來源,是家畜及家禽中數量最多,分布也最廣的。据统计,鸡的總數于2011年超過190億隻,高于世界上其他鸟类的总和。雞已喪失了大部分的飛行能力,但還留有極少的飛行能力,只能飛一小段,和大部份雉科鳥類一樣不善飛,但因為在人類刻意配種餵食下,雞被養成超重,不成比例的肥大,飛行能力才會比其他野生雉科鳥類還要差。 (zh)
 • الدجاج الرومي المستأنس هو طائر كبير الحجم، وأحد نوعين من جنس دجاج رومي ويشبه الدجاج الرومي البري. بالرغم من أن تدجين الدجاج الرومي حدث في وسط أمريكا قبل 2000 سنة مضت،اقترحت أبحاث حديثة بأن حدث تدجين أخر وقع في جنوب غرب الولايات المتحدة بين 200 قبل الميلاد و500 بعد الميلاد. على أي حال، يتنوع التدجين التجاري للدجاج الرومي اليوم المنحدر من الدجاج المربى في وسط المكسيك وانتقل في مابعد إلى أوروبا بواسطة الإسبان في القرن السادس عشر.يعتبر إنتاج لحم الدجاج الرومي شكل شائع من تربية الدواجن، ويربى الدجاج الرومي في أماكن مختلفة حول العالم، يعود ذلك جزئيا إلى التربية المحلية الرخيصة مقارنة مع حجم اللحم الذي ينتجه. (ar)
 • الدجاج وهو حيوان مستأنس، ويعد من الطيور الدواجن، قصير الجناحين والذَّنب، ذكره يسمى ديكًا. يُعد الدجاج من أكثر الحيوانات الأليفة شيوعًا وانتشارًا، ويبلغ إجمالي عدد الدجاج 23.7 مليار اعتبارًا من عام 2018. ارتفاعًا من أكثر من 19 مليار في عام 2011. يوجد الدجاج في العالم أكثر من أي طائر آخر. يربي البشر الدجاج في المقام الأول كمصدر للغذاء (اللحوم والبيض)، وبشكل أقل شيوعًا كحيوانات أليفة. كان الدجاج يربى في الأصل لمصارعة الديوك أو للاحتفالات الخاصة، ولم تبدأ تربية الدجاج للغذاء حتى العصر الهلنستي (بين القرنين الرابع والثاني قبل الميلاد). (ar)
 • El gall (Gallus gallus domesticus) és un ocell domèstic; la femella s'anomena gallina, els mascles capats capons i els galls joves, especialment els destinats al consum, pollastres. Probablement deriva del gall de Bankiva que és considerada l'espècie salvatge que originà l'actual gall domèstic.És un dels animals domèstics més comuns i estesos, amb més de 24.000 milions d'exemplars al món a data del 2003.Els galls són l'espècie d'ocell més nombrosa del món. (ca)
 • El gall dindi (Meleagris gallopavo) és una de les dues espècies d'ocells del gènere Meleagris, gènere d'aus gal·liformes de la família dels fasiànids. És originari de l'Amèrica del Nord, però s'ha introduït com a au domèstica a gairebé a tot el món. La seva població al moment de l'arribada dels europeus es calcula en 40 milions d'exemplars, sent fortament caçada o domesticada. En l'actualitat s'estima que n'hi ha 4 milions en estat salvatge i molts milions més en estat domèstic. Com altres espècies de l'ordre dels gal·liformes hi ha dimorfisme sexual i la femella és més menuda que el mascle i també menys acolorida. De les dues espècies de gall dindi Meleagris gallopavo és originària de Nord-amèrica i Meleagris ocellata ho és d'Amèrica Central. El gall dindi domèstic prové de M. gallopavo. (ca)
 • Kur domácí (Gallus gallus f. domestica) (hovorově označován jako slepice nebo slípka, slípečka, moravskoslovenským nářečím slépka, obecně moravsky slepica, oblastně též kura, kůra, koura) je domestikovaný pták. Všechna plemena kura domácího pocházejí pravděpodobně z kura bankivského, lesního kurovitého ptáka žijícího v jihovýchodní Asii. Domestikace proběhla před několika tisíci lety – kolem roku 3 200 př. n. l. byl kur bankivský chován v Asii, především v Indii. Kolem 1 400 př. n. l. chovali kury Číňané a Egypťané a v 7. stol. př. n. l. již byly domestikované slepice chovány v Evropě pro vejce a maso. První domestikovaní kurové se však pravděpodobně chovali hlavně pro kohoutí zápasy. Ve středověku slepice volně pobíhaly na dvorku statků, šlechta je chovala v parcích jako okrasnou zvěř.[zd (cs)
 • Krocan divoký (Meleagris gallopavo) je nejtěžší hrabavý pták. Divoce žije v lesích Severní Ameriky, domestikovaná forma se nazývá krůta domácí. Samec krocana divokého je velký a těžký pták, měří až 120 cm a váží kolem 10 kg. Má dlouhé nohy a krk, krátká a zakulacená křídla a široký ocas. Hlava a krk jsou lysé, s masitými, červenými laloky a výrůstky na hlavě, bradě a krku. Při vzrušení laloky zduří. Opeření na zbytku těla je kovově bronzové. U krocana divokého je nápadný sexuální dimorfismus, slepice jsou téměř o polovinu menší, nemají tak lesklé peří a jsou spíše hnědé až šedé. (cs)
 • Η όρνιθα ή κοινώς κότα, (αρσενικός: αλέκτωρ (καθαρεύουσα), ή κοινώς πετεινός ή κόκορας, ουδέτερο το κοτόπουλο) (επιστ. Gallus gallus domesticus - Όρνιθα η όρνιθα η οικιακή) είναι εξημερωμένο πτηνό. Είναι ένα από τα πιο κοινά και διαδεδομένα , αφού υπολογίζεται ότι το 2003 υπήρχαν γύρω στα 24 δισεκατομμύρια εκπρόσωποι του είδους. Δηλαδή υπάρχουν περισσότερες κότες στον κόσμο από οποιοδήποτε άλλο πουλί, ή και από τους ανθρώπους. Ο άνθρωπος εκτρέφει τις κότες κυρίως ως πηγή τροφίμων, για το κρέας τους και τα αυγά τους. (el)
 • Das Haushuhn (Gallus gallus domesticus), kurz auch Huhn (von mittelhochdeutsch huon) genannt, ist eine Zuchtform des Bankivahuhns, eines Wildhuhns aus Südostasien, und gehört zur Familie der Fasanenartigen (Phasianidae). Landwirtschaftlich zählen sie zum Geflügel. Das männliche Haushuhn nennt man Hahn oder Gockel, den kastrierten Hahn Kapaun. Das Weibchen heißt Henne, Jungtiere führende Hennen Glucke. Die Jungtiere heißen allgemein Küken. (de)
 • The chicken (Gallus gallus domesticus), a subspecies of the red junglefowl, is a type of domesticated fowl, originally from Southeastern Asia. Rooster or cock is a term for an adult male bird, and younger male may be called a cockerel. A male that has been castrated is a capon. The adult female bird is called a hen and a sexually immature female is called a pullet. (en)
 • El pavo salvaje (Meleagris gallopavo), también conocido como guajolote gallipavo,​​ ​​ guajolote norteño, pisca, chompipe, guanajo, totole, cocono, o simplemente pavo, es una especie de ave galliforme de la familia Phasianidae (guajolotes, codornices, perdices, y faisanes​). Es originario de México, pero se ha introducido como ave doméstica en casi todo el mundo. Su nombre originario en lengua náhuatl es huey xolotl (literalmente "gran criado"), de lo cual deriva su denominación popular como "guajolote". Su población al momento de la llegada de los europeos se calcula en cuarenta millones de ejemplares, siendo fuertemente cazada o domesticada. En la actualidad se estima que hay cuatro millones en estado salvaje y muchos millones más en estado doméstico. (es)
 • Oiloa (emea) edo oilarra (arra), izen zientifikoa: Gallus gallus (batzuetan: Gallus gallus domesticus), hegazti etxekotua da, hegan egiten ez duena, moko sendoa eta gandor gorria dituena. Mundu osoan hedatua dago. Sexuaren eta adinaren arabera, hainbat izen hartzen du euskaraz: arra oilarra da, emea – oiloa, ar gaztea, janaritarako akabatzen dena, – oilaskoa, eme gaztea – oilanda, eta kume jaioberria – txita. Planetako hegaztirik ugariena da, hamasei mila milioi baino gehiago direla kalkulatzen baita. Hegazti orojalea da. Bere bizi-itxaropena bost eta hamar urte bitartekoa da, arrazaren arabera. (eu)
 • L'expression canard domestique fait référence à des races principalement issues de deux espèces différentes de canards : les races issues du canard colvert, le canard le plus commun en Europe, et les races issues du canard musqué américain appelé plus souvent canard de Barbarie. Certaines lignées de canard branchu sont également considérées comme domestiques, quelques dendrocygnes aussi, principalement le dendrocygne veuf. Ces races sont élevées pour la chair (plus particulièrement pour le foie gras dans certaines régions) et les œufs. (fr)
 • Ayam (Gallus gallus domesticus) adalah unggas yang biasa dipelihara orang untuk dimanfaatkan untuk keperluan hidup pemeliharanya. Ayam peliharaan (selanjutnya disingkat "ayam" saja) merupakan keturunan langsung dari salah satu subspesies ayam hutan yang dikenal sebagai ayam hutan merah (Gallus gallus) atau ayam bangkiwa (bankiva fowl). Semua ayam merupakan theropoda seperti tyrannosaurus. Kawin silang antarras ayam telah menghasilkan ratusan galur unggul atau galur murni dengan bermacam-macam fungsi; yang paling umum adalah ayam potong (untuk dipotong) dan ayam petelur (untuk diambil telurnya). Ayam biasa dapat pula dikawin silang dengan kerabat dekatnya, ayam hutan hijau, yang menghasilkan hibrida mandul yang jantannya dikenal sebagai ayam bekisar. (in)
 • De kip (Gallus gallus domesticus) of het huishoen is een zeer bekende gedomesticeerde vogelsoort uit de familie van de fazantachtigen (Phasianidae), die weer behoort tot de orde der hoendervogels (Galliformes), en kunnen dan ook niet ver of hoog vliegen. De kip is de meest voorkomende vogelsoort ter wereld, er zijn er op de wereld 52 miljard. Er bestaat een zeer groot aantal rassen. Zie daarvoor de lijst van kippenrassen. (nl)
 • Kura domowa (Gallus gallus domesticus) – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Uważa się, że stanowi formę udomowioną kura bankiwa (Gallus gallus), lecz nie wyklucza się domieszki innych gatunków południowoazjatyckich kuraków (zarówno żyjących, np. kur siwy, jak i wymarłych). Udomowienie nastąpiło prawdopodobnie w III tysiącleciu p.n.e. w Indiach, chociaż badania archeologiczne wykazały, że pierwsze kuraki udomowiono w Chinach już w VI tysiącleciu p.n.e. Około 1000 p.n.e. kury hodowano już powszechnie w Chinach, a ok. 500 p.n.e. w Egipcie i Europie, w tym w Polsce (odnaleziono kości kur podczas wykopalisk w Biskupinie). W tym okresie w Chinach prowadzono już sztuczne wylęganie. Jak wykazały badania, ówczesne kury przypominały (pl)
 • Os humanos mantêm variedades domesticadas de gansos como aves de corte, postura e para obter suas penas desde os tempos antigos. Os gansos domésticos são derivados da reprodução seletiva do ganso-bravo (Anser anser) e do ganso-africano (Anser cygnoides). Aproximadamente 700 milhões de gansos são abatidos a cada ano para obter carne em todo o mundo a partir de 2019. (pt)
 • O peru-selvagem (Meleagris gallopavo) é uma ave nativa da América do Norte e o membro mais pesado dos Galliformes. É a mesma espécie que o peru-doméstico, o qual é o resultado da domesticação da subespécie de peru-selvagem do sul do México. (pt)
 • Ку́рица, или дома́шняя ку́рица (вид лат. Gallus gallus, подвид Gallus gallus domesticus, иногда — Gallus domesticus; самец — пету́х, птенцы — цыпля́та), — самая многочисленная и распространённая домашняя птица, а в XXI веке — самый многочисленный на Земле вид птиц. Вопреки распространенному мнению, курица не глупая птица. Исследования показали, что они умеют считать, имеют язык и неплохо коммуницируют между собой. Многие данные о жизни кур не изучены. (ru)
 • Tamkalkon är den domesticerade formen av kalkon (Gallopavo gallopavo). Tamkalkonen härstammar från södra Mexiko (delstater Jalisco, Guerrero och Veracruz), där den före européernas ankomst hölls tam av indianerna, som väl tamt den i deras land förekommande vilda arten. Antingen från Mexiko eller från Västindien fördes kalkonen (före 1524) till Spanien och därifrån s.å. till England; kort därefter kom den till Frankrike. Nu underhålles tama kalkoner över nästan hela Europa och finns i halvvilt tillstånd på en del ställen i England och Tyskland. (sv)
 • Індик дикий (Meleagris gallopavo) — вид птахів із підродини індикових. Є родоначальником найпоширеніших порід свійського індика. Дикі індики мають великі розміри, важать до 8 кг (самець). Довжина самця 100—110 см, самиці 85 см. Голова і верхня половина шиї блакитні, неоперені. Голова і шия покриті м'ясистими наростами: так звані «бородавки» червоного кольору: на лобі в основі дзьоба звішується м'ясистий придаток, на горлі висить складка шкіри. Ноги червоні або фіолетові. На грудях пучок щетинистого пір'я, схожого на . (uk)
 • Tamgås är den domesticerade formen av gäss och finns över stora delar av världen. De härstammar från grågås eller svangås men har ofta kortare ben och rundare buk än sina vilda släktingar. Domesticeringen av gås har pågått under mycket lång tid och det finns arkeologiska fynd från Egypten som visar att tamgäss förekom för 4000 år sedan. Tamgäss har ofta en fjäderdräkt som går i grått, brunt och vitt. De är också ofta brokigare än vilda gäss. I Sverige brukar tamgåsen betraktas som en symbol för Skåne. (sv)
rdfs:label
 • Chicken (en)
 • بط مستأنس (ar)
 • دجاج (ar)
 • دجاج رومي مستأنس (ar)
 • إوز مستأنس (ar)
 • ديك رومي بري (ar)
 • Gall (ca)
 • Ànec xerraire (ca)
 • Gall dindi (ca)
 • Husa domácí (cs)
 • Krocan divoký (cs)
 • Krůta domácí (cs)
 • Kur domácí (cs)
 • Kachna domácí (cs)
 • Haushuhn (de)
 • Hausente (de)
 • Hausgans (de)
 • Pute (de)
 • Truthuhn (de)
 • Όρνιθα (el)
 • Bredansero (eo)
 • Hejma meleagro (eo)
 • Hejmanaso (eo)
 • Koko (eo)
 • Komuna meleagro (eo)
 • Meleagris gallopavo (es)
 • Anas platyrhynchos domesticus (es)
 • Oilo (eu)
 • Pollo (es)
 • Indioilar arrunt (eu)
 • Pavo doméstico (es)
 • Canard domestique (fr)
 • Oie domestique (fr)
 • Gallus gallus domesticus (fr)
 • Dindon sauvage (fr)
 • Sicín (ga)
 • Ayam peliharaan (in)
 • Kalkun domestik (in)
 • Angsa lokal (in)
 • Bebek ternak (in)
 • Anas platyrhynchos domesticus (it)
 • アヒル (ja)
 • ニワトリ (ja)
 • シチメンチョウ (ja)
 • Meleagris gallopavo (it)
 • ガチョウ (ja)
 • 거위 (ko)
 • (ko)
 • 집오리 (ko)
 • 들칠면조 (ko)
 • Boerengans (nl)
 • Kip (vogel) (nl)
 • Kalkoen (dier) (nl)
 • Tamme eend (nl)
 • Gęś domowa (pl)
 • Indyk zwyczajny (pl)
 • Kura domowa (pl)
 • Indyk domowy (pl)
 • Kaczka domowa (pl)
 • Peru-doméstico (pt)
 • Ganso doméstico (pt)
 • Индейка (ru)
 • Курица (ru)
 • Домашняя утка (ru)
 • Peru-selvagem (pt)
 • Домашняя индейка (ru)
 • Домашний гусь (ru)
 • Tamkalkon (sv)
 • Tamgås (sv)
 • Kalkon (sv)
 • Tamhöna (sv)
 • Anka (sv)
 • Індик дикий (uk)
 • Качка свійська (uk)
 • Свійський індик (uk)
 • Курка (uk)
 • Гуска домашня (uk)
 • (zh)
 • 家鸭 (zh)
 • (zh)
 • 家養火雞 (zh)
 • 野生火雞 (zh)
rdfs:seeAlso
owl:sameAs
skos:narrower
prov:wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:associatedBand of
is dbo:associatedMusicalArtist of
is dbo:hasVariant of
is dbo:ingredient of
is dbo:product of
is dbo:species of
is dbo:type of
is dbo:wikiPageDisambiguates of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:associatedActs of
is dbp:blank3InfoSec of
is dbp:emblem of
is dbp:foodType of
is dbp:mainIngredient of
is dbp:mascot of
is dbp:meaning of
is dbp:products of
is dbp:shipNamesake of
is dbp:species of
is dbp:symbol of
is dbp:title of
is dbp:type of
is gold:hypernym of
is rdfs:seeAlso of
is owl:differentFrom of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License