About: Tree

An Entity of Type: plant, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

In botany, a tree is a perennial plant with an elongated stem, or trunk, usually supporting branches and leaves. In some usages, the definition of a tree may be narrower, including only woody plants with secondary growth, plants that are usable as lumber or plants above a specified height. In wider definitions, the taller palms, tree ferns, bananas, and bamboos are also trees. Trees are not a taxonomic group but include a variety of plant species that have independently evolved a trunk and branches as a way to tower above other plants to compete for sunlight. The majority of tree species are angiosperms or hardwoods; of the rest, many are gymnosperms or softwoods. Trees tend to be long-lived, some reaching several thousand years old. Trees have been in existence for 370 million years. It i

Property Value
dbo:abstract
 • علم الشجر ((بالإغريقية: δένδρον)‏، غصن، "شجر"؛ و(بالإغريقية: -λογία)‏،-logia، علم أو دراسة) أو xylology ((بالإغريقية: ξύλον)‏،ksulon، "خشب") هو علم ودراسة النباتات الشجرية بما في ذلك الأشجار والشجيرات والنباتات المتسلقة. لا توجد حدود واضحة بين وعلم الشجر. لكن، النباتات الخشبية لا تنتمي إلى العديد من العائلات النباتية المختلفة فحسب، بل قد تتكون هذه الانواع من أنواع خشبية وغير خشبية. وتشمل بعض العائلات عدداً قليلاً من الأنواع الخشبية. وهذا يحد كثيرا من فائدة وجود علم دقيق لدراسة الأشجار. يميل علم الشجر إلى التركيز على النباتات الخشبية المفيدة اقتصادياً، وتحديد نوعيتها والبستنة أو زراعة الغابات. (ar)
 • V botanice je strom vytrvalá rostlina s prodlouženým dřevnatým stonkem[zdroj?!] nebo kmenem, který u většiny druhů nese větve a listy. V některých případech může být definice stromu užší a zahrnuje pouze dřeviny s druhotným růstem, rostliny využitelné jako dříví nebo rostliny nad určitou výšku. V širších definicích jsou stromy také vyšší palmy, kapradiny, banány a bambus. Stromy nejsou taxonomickou skupinou, ale zahrnují různé druhy rostlin, které si nezávisle vyvinuly kmen a větve jako způsob, jak se tyčit nad jinými rostlinami a soutěžit o sluneční světlo. Stromy bývají dlouhověké, některé dosahují stáří několika tisíc let. Stromy na Zemi existují již 370 milionů let. Odhaduje se, že na světě jsou přibližně tři biliony vzrostlých stromů. Strom má obvykle mnoho sekundárních větví nesených kmenem nad zemí. Tento kmen obvykle obsahuje dřevní pletivo, která zajišťuje pevnost, a cévní svazky, které přenášejí materiál z jedné části stromu do druhé. U většiny stromů je obklopen vrstvou kůry, která slouží jako ochranná bariéra. Pod zemí se rozvětvují a široce rozprostírají kořeny, které slouží k ukotvení stromu a získávání vlhkosti a živin z půdy. Nad zemí se větve dělí na menší větve a výhony. Na výhoncích jsou obvykle listy, které zachycují světelnou energii a fotosyntézou ji přeměňují na cukry, které jsou potravou pro růst a vývoj stromu. Stromy se obvykle rozmnožují pomocí semen. Mohou na nich být přítomny květy a plody, ale některé stromy, například jehličnany, mají místo toho pylové a semenné šištice. Palmy, banány a bambusy také produkují semena, ale stromové kapradiny místo nich produkují spory. Stromy hrají významnou roli při snižování eroze a zmírňování klimatu. Odnímají oxid uhličitý z atmosféry a ukládají ve svých tkáních velké množství uhlíku. Stromy také mohou snižovat albedo, a tak v jistých případech i ohřívat planetu. Stromy a lesy poskytují stanoviště mnoha druhům zvířat a rostlin. Tropické deštné pralesy patří mezi biologicky nejrozmanitější stanoviště na světě. Stromy poskytují stín a úkryt, dřevo pro stavbu, palivo pro vaření a topení, ovoce na jídlo a mají mnoho dalších využití. V některých částech světa lesy ubývají, protože stromy jsou káceny, aby se zvětšila plocha pro zemědělství. Pro svou dlouhověkost a užitečnost byly stromy odjakživa uctívány, v různých kulturách se na nich zakládaly posvátné háje a hrají roli v mnoha světových mytologiích. (cs)
 • Un arbre (del llatí arbor) és una planta capaç de créixer a més de cinc metres d'alçària gràcies a una estructura que forma un tronc, i eventualment ramificacions anomenades branques. Del forcat del tronc ixen dos o tres branques o camals; estes es forquen en branques gruixudes i grosses, les quals després s'escindixen en un gran nombre de xicotetes rames. Els arbres són plantes perennes que en general viuen molts d'anys. En el sentit botànic, els arbres són plantes amb fusta veritable. La fusta, coneguda també com a xilema secundari, és produïda per una capa de cèl·lules, el càmbium vascular, situada davall l'escorça. La formació de la fusta és un procés repetitiu que superposa una nova capa a sobre de les anteriors. El resultat sovint és visible en forma d'anells de creixement. Els únics grups que contenen plantes amb fusta veritable i, per tant, arbres en el sentit estricte del terme, són les gimnospermes i les angiospermes magnoliòpsides. Hi ha altres tipus de plantes amb fusta veritable, però els arbres es diferencien per la seua mida més important (en comparació amb els arbustos) o per la formació d'un tronc clarament individualitzat d'alguns arbustos, i portador (mentre que les lianes llenyoses necessiten un suport per a elevar-se). Els primers arbres aparegueren a la Terra fa uns 370 milions d'anys,en el període devonià, i eren els avantpassats de les coníferes actuals. El desenvolupament en alçada i la ramificació de les branques permeten als arbres augmentar la seua capacitat d'explotació de l'espai aeri. La distribució de les fulles en diferents nivells permet a l'arbre augmentar la superfície d'intercanvi per la fotosíntesi. La seua gran capacitat fotosintètica fa que els arbres juguen un paper important en els cicles ecològics terrestres, gràcies a la seua capacitat d'emmagatzemar carboni, el seu rol en el cicle de l'aigua, i la seua formació dels ecosistemes complexos que són els boscos, fonts i refugis de la biodiversitat. Els arbres també representen una font considerable de recursos per a l'espècie humana, tant de materials (principalment fusta) com de provisions (particularment fruits) entre altres. Ocupen un lloc real i simbòlic important en quasi totes les cultures del món. (ca)
 • الشجر هو أحد أشكال الحياة النباتية، وينمو بشكل عام على اليابسة ويحتاج إلى كميات متفاوتة من الماء. تتميز الأشجار بشكل عام عن بقية النباتات بوجود جذور وساق وفروع، وبكبر حجمها النسبي مقارنة مع النباتات الأخرى كالحشائش والطحالب. كما أن الأشجار متعددة الأحجام فمنها الكبيرة والصغيرة. في عام 2015 قدّر فريق أكاديمي أمريكي بأن هناك أكثر من 3 تريليونات شجرة، أي بمعدل 400 شجرة لكل شخص. (ar)
 • La dendrologia (del grec δένδρον, "arbre" i λογία, "ciència") és la disciplina que estudia els arbres (o més exactament les plantes llenyoses, que inclou les lianes i altres vegetals). Pertany a la botànica i pot ajudar-se de disciplines auxiliars com la dendrocronologia, que usa els troncs per datar les plantes (per exemple comptant els anells d'una soca). El seu objectiu és descriure les espècies i mirar quin profit econòmic se'n pot treure o com es poden conservar millor. (ca)
 • Dendrologie (z řeckého dendron - strom a logie - nauka) je nauka o dřevinách, tj. o stromech, keřích a polokeřích. Dendrologie v užším slova smyslu je součástí systematické botaniky. Její počátky spadají do poloviny 19. století a jsou spojeny především s rozvojem tehdejšího německého lesnictví. První dendrologické učební texty byly mnohdy součástí učebnic . Postupně se vyčleňovaly jednotlivé aplikované obory, např. dendrologie: * lesnická (poskytující podklady pro pěstování lesů); v užším smyslu též dřevařská * sadovnická (zabývá se okrasnými dřevinami) * ovocnářská (zabývá se ovocnými dřevinami) * meliorační (dřeviny, které lze využít pro zlepšování životního prostředí) * arboristika (zabývá se přímo péčí o stromy) Součástí dendrologických studií se také stalo zkoumání možností introdukce a aklimatizace nepůvodních dřevin a pěstování dřevin v arboretech. Dendrologie se neomezuje na pouhou charakteristiku jednotlivých druhů, ale musí se především snažit o pochopení jejich úlohy v ekosystému. Proto je součástí studia dendrologie i informace o stanovištích jednotlivých druhů (taxonů) stromů a keřů, o území jejich přirozeného rozšíření (o areálech) a o klimatu, které tam panuje, o jejich ekologických interakcích atd. V České republice lze dendrologii studovat např. na Fakultě lesnické ČZU v Praze nebo na Lesnické a dřevařské fakultě MZLU v Brně. Specializovaná dendrologická zahrada se nachází v Průhonicích u Prahy. (cs)
 • Το δέντρο είναι πολυετές ξυλώδες φυτό που συνηθέστερα αναπτύσσεται από ένα αυτοστηριζόμενο κορμό ο οποίος στη συνέχεια διακλαδίζεται (όχι απαραίτητα). (el)
 • Als Baum (von westgerm. mhd., ahd. boum, Herkunft ungeklärt, Teil der Swadesh-Liste; im Behördendeutsch auch Großgrün) wird im allgemeinen Sprachgebrauch eine verholzte Pflanze verstanden, die aus einer Wurzel, einem daraus emporsteigenden, hochgewachsenen Stamm und einer belaubten Krone besteht. Die Botanik definiert Bäume als ausdauernde und verholzende Samenpflanzen, die eine dominierende Sprossachse aufweisen, die durch sekundäres Dickenwachstum an Umfang zunimmt. Diese Merkmale unterscheiden einen Baum von Sträuchern, Farnen, Palmen und anderen verholzenden Pflanzen. Im Gegensatz zu ihren entwicklungsgeschichtlichen Vorläufern verfügen die meisten Bäume zudem über wesentlich differenziertere Blattorgane, die mehrfach verzweigten Seitentrieben (Lang- und Kurztrieben) entspringen. Stamm, Äste und Zweige verlängern sich jedes Jahr durch Austreiben von End- und Seitenknospen, verholzen dabei und nehmen kontinuierlich an Umfang zu. Im Gegensatz zum Strauch ist es besonderes Merkmal der Bäume, dass die Endknospen über die Seitenknospen dominieren (Apikaldominanz) und sich dadurch ein vorherrschender Haupttrieb herausbildet (Akrotonie). (de)
 • La dendrologio (el la antikvaj grekaj. vortoj δένδρον (dendron) „arbo“ kaj λόγος (lógos), "instruo, scienco") aŭ arbologio estas la instruo pri la arboj kaj arbustoj. Temas pri subfako de la scienco botaniko, kiu traktas la lignoriĉajn plantojn, aparte arbojn, arbustojn kaj iujn grimpajn plantojn. Ĉar la lignoriĉaj plantoj apartenas al tre malsamaj taksonoj, kaj aliflanke ene de pluraj unuopaj plantaj genroj ekzistas lignaj kaj senlignaj plantoj, la utilo de pure dendrologia klasifiko estas tre limigita. La fokuso de esploro kaj apliko de la subfako estas la kultivo de ligno unuflanke kaj la esploro de la kultura utiligo de arboj kaj arbustoj kiel dekoraj plantoj en parkoj kaj ĝardenoj. Tial la dendrologio precipe atentiĝas aparte en forsto- kaj ĝardeno-sciencaj institucioj. Kiel antikva fondinto de la dendrologio konsideriĝas la greka filozofo kaj natursciencisto Teofrasto de Eresos, kiel moderna refondinto aŭ remalkovrinto de la scienco la germano Carl Ludwig Willdenow. (eo)
 • Arbo en la plantoscienco estas planto, kiun karakterizas * (minimume unu) pli malpli vertikala, ligneca trunko vivanta plurajn jarojn * radiko(j), kiuj ankras en la grundo kaj eltenas la trunkon * branĉoj kiuj etendiĝas de la trunko kaj produktas branĉetojn, foliojn, florojn kaj fruktojn. La vorto arbo devenas de la latina arbor. (En Esperanto oni formas nomon de frukto-arbo uzante la sufikson -uj- aŭ -arb-.) La plej oftaj arboj, la foliarboj, portas foliojn, dum pingl-arboj havas pinglojn. La foliarboj ludas gravan rolon en la fotosintezo, kiu interalie respondecas pri la natura purigado de la aero. La arboŝelo estas funkcie simila al la haŭto de bestoj, kaj protektas la arbon kontraŭ atakado de fungoj kaj infektoj. La arboŝelo ankaŭ transportas nutraĵojn kaj akvon al la kreskozonoj laŭlonge de branĉoj kaj folioj. Jam en frua mezozoiko aperis la unuaj pinglarboj, dum foliarboj estas rezulto de pli ĵusa evoluo. Pratempe, vastaj partoj de la tersurfaco kovratis per arbaroj. Poste, homo multege forbrulis kaj detruis la arbojn, kreanta savanojn kaj pligrandigis dezertojn (vidu artikolon senarbarigo). Hodiaŭ, la homa forsegado, aparte de la pluvarbaroj, serioze minacas onian propran ekziston sur la tero. Arboj ne estas taksonomia grupo sed ĝi inkludas varion de plantospecioj kiuj estis sendepende evoluciintaj lignajn trunkon kaj branĉojn kiel maniero superi super aliaj plantoj por konkurenci por sunlumo. Laŭ pli larĝa senso, ankaŭ la plej altaj palmoj, la arbofilikoj, bananarboj kaj bambuoj estas arboj. Arboj tendencas esti long-vivaj, kaj kelkaj atingas aĝon de kelkaj jarcentoj. La plej alta konata arba specio, nome sekvojo nomita Hyperion, staras 115.6 m alte. Arboj estis ekzistantaj dum 370 milionoj da jaroj. Oni ĉirkaŭkalkulis ke estas ĝuste ĉirkaŭ 3 trilionoj de maturaj arboj en la mondo. Arbo tipe havas multajn duarangajn branĉojn subtenitajn for el la grundo fare de la trunko. Tiu trunko tipe enhavas lignan histon por havi forton, kaj vaskulan histon por porti materialon el unu parto de la arbo al alia. Ĉe plej arboj ĝi estas ĉirkaŭata de tavolo de arboŝelo kiu utilas kiel protekta barilo. Sub la grundo, la radikoj branĉas kaj foretendas amplekse; ili utilas por ankri la arbon kaj elpreni malsekecon kaj nutraĵojn el la grundo. Sur la grundo, la branĉoj dividiĝas en pli malgrandaj branĉoj kaj branĉetoj. La tipe portas foliojn, kiuj kaptas lumenergion kaj konvertas ĝin en sukeroj pere de la procezo de fotosintezo, kiu havigas la nutraĵojn por la kresko kaj disvolviĝo de la arbo. Povas esti ankaŭ floroj kaj fruktoj, sed kelkaj arboj, kiaj koniferoj, anstataŭe havas polenkonusojn kaj semokonusojn; aliaj, kiaj arbofilikoj, produktas sporojn anstataŭe. Arboj ludas gravan rolon en malpliigo de erozio kaj moderado de la klimato. Ili forigas karbonan dioksidon el la atmosfero kaj stokigas grandajn kvantojn de karbono en siaj histoj. Arboj kaj arbaroj havigas habitaton por multaj specioj de animaloj kaj plantoj. Tropikaj pluvarbaroj estas unu el la plej biodiversaj habitatoj en la mondo. Arboj havigas ombron kaj ŝirmon, lignon por konstruado, brulaĵon por kuirado kaj hejtado, kaj fruktojn por manĝo (kaj de homoj kaj de bestoj) same kiel por multaj aliaj duarangaj uzoj, kiaj bariloj, ornamoj, simboloj ktp. En partoj de la mondo, arbaroj estas malpliiĝantaj ĉar arboj estas klarigitaj (forhakitaj) por pliigi la kvanton de plugebla tero disponebla por agrikulturo. Pro ties longdaŭro kaj utilo, arboj estis ĉiam adoritaj, kaj estas sanktaj arboj (aŭ arbospecioj) en variaj kulturoj, kaj ili ludas gravan rolon en multaj mitologioj de la mondo. (eo)
 • Die Dendrologie (altgriechisch δένδρον dendron ‚Baum‘ und -logie) ist die Lehre von den Bäumen und Gehölzen (Gehölzkunde). Sie beschäftigt sich als Teilgebiet der Botanik mit verholzenden Pflanzen, insbesondere Bäumen, Sträuchern und verschiedenen Kletterpflanzen. (de)
 • Este artículo se refiere al estudio científico de las plantas arbóreas. Para el estudio matemático de los grafos llamados árboles, véase Teoría de los grafos La dendrología (griego antiguo: δένδρον, dendron, «árbol» y griego antiguo: -λογία, -logia, ciencia o estudio de) o xilología (griego antiguo: ξύλον, ksulon, «madera») es la ciencia y el estudio de las plantas arboladas (árboles, arbustos y lianas), específicamente sus clasificaciones taxonómicas. La dendrología es la subcategoría de la botánica que se especializa en la caracterización e identificación de plantas leñosas. No existe un límite claro a nivel taxonómico entre la biología y la dendrología debido a que las plantas leñosas pueden pertenecer a familias de plantas no leñosas, es decir, estas familias pueden estar compuestas por miembros leñosos y no leñosos. Algunas familias incluyen solo algunas especies leñosas. La dendrología, como disciplina de la silvicultura industrial, tiende a centrarse en la identificación de plantas leñosas económicamente útiles y sus interrelaciones taxonómicas. Como un curso académico de estudio, la dendrología incluirá todas las plantas leñosas, nativas y no nativas, que se producen en una región. La dendrocronología es la investigación de la historia del árbol examinando sus anillos de crecimiento, es un aspecto específico que rinde además frutos para el conocimiento de la variación del clima reciente, aplicado a especímenes actuales, y pasado, cuando se examinan troncos fósiles. (es)
 • Un árbol es una planta, de tallo leñoso, que se ramifica a cierta altura del suelo.​ El término hace referencia habitualmente a aquellas plantas cuya altura supera un determinado límite en la madurez, diferente según las fuentes: dos metros,​ tres metros,​​ cinco metros​ o los seis metros.​ Además, producen ramas secundarias nuevas cada año, que parten de un único fuste o tronco, con clara dominancia apical,​ dando lugar a una nueva copa separada del suelo. Algunos autores establecen un mínimo de 10 cm de diámetro en el tronco (la longitud de la circunferencia sería de unos 30 cm).​ Las plantas leñosas que no reúnen estas características por tener varios troncos o por ser de pequeño tamaño son consideradas arbustos. Los árboles presentan una mayor longitud que otros tipos de plantas. Ciertas especies de vegetales (como las secuoyas) pueden superar los 100 m de altura, y llegar a vivir durante miles de años.​ Los árboles han existido desde hace 370 millones de años. Se estima que hay poco más de tres billones de árboles maduros en el mundo.​ Un estudio realizado por la Universidad de Yale y luego publicado en la revista Nature estima que en la Tierra hay alrededor de tres billones de árboles, y su cantidad se redujo un 46 % desde que comenzó la civilización humana,​ dando en promedio 422 árboles por persona, pero cada año se pierden 15 000 millones de ejemplares.​​ Los árboles son un importante componente del paisaje natural debido a que previenen la erosión y proporcionan un ecosistema protegido de las inclemencias del tiempo en su follaje y por debajo de él. También desempeñan un papel importante a la hora de producir oxígeno y reducir el dióxido de carbono en la atmósfera, así como moderar las temperaturas en el suelo. También, son elementos en el paisajismo y la agricultura, tanto por su atractivo aspecto como por su producción de frutos en huertos de frutales. La madera de los árboles es un material de construcción, así como una fuente de energía primaria en muchos países en vías de desarrollo. Los árboles desempeñan también un importante papel en muchas mitologías del mundo.​ (es)
 • Zuhaitza zurezko landare handi eta bizikorra da. Sustraiak, enbor bat edo gehiago, adarrak eta hostoak ditu. Azalak, larruaren parekoa dena, infekzioen eta onddoen aurka babesten du, eta garatzerako behar dituen ura eta elikagaiak adar eta hostoetara garraiatzen ahalbidetzen dio. Beste landareak baino handiagoak dira eta espezie batzuek (sekuoia gorriek, adibidez) 100 metroko garaiera gainditu dezakete, eta milaka urtez bizi. Zuhaitzak duela 370 milioi urte sortu ziren. Munduan 3 bilioi zuhaitz heldu baino gehiago daudela uste da. Zuhaitz talde txikiek zuhaiztiak osatzen dituzte eta populazio handiek, berriz, baso eta oihanak. Zuhaitzak paisaia naturalaren osagai garrantzitsuak dira, izan ere, higadura prebenitzen dute eta eguraldiaren gorabeheretatik babestutako ekosistema eratzen dute. Oxigenoa sortzeko eta atmosferan karbono dioxidoa murrizteko orduan ere gareantzitsuak dira, baita lurzoruko tenperatura txikitzeko ere. Landa- eta hiri-paisaiaren eta nekazaritzaren elementuak ere badira, bai itxura erakargarria dutelako, bai fruta-arbolen baratzeetan fruituak ekoizten dituztelako. Zuhaitzen zura eraikuntza-materiala da, baita lehen mailako energia-iturria ere. Zuhaitzek ere eginkizun garrantzitsua dute munduko mitologia askotan. Euskal Herrian, adibidez, Gernikako arbola garrantzi handiko ikurra da oraindik ere. (eu)
 • Dendrologia (grezierazko δένδρον, dendron, "zuhaitz" + -λογία, -logia, "zientzia") zur-landareak (zuhaitzak, zuhaixkak eta lianak) aztertzen dituen jakintza-arloa da. 1668an Ulisse Aldrovandi italiar naturalistak ezarritako terminoa da. Gai nagusiak normalean ekonomikoki inportantzia handienekoak dira,horregatik horietan nagusitzen da.Baina ekonomikoaz gain, beste ikuspuntu batzuk ere aztertzen ditu. Adibidez, ikuspuntu ekologiko eta fisiologikoak, zuraren hazkundea eta enborraren hazkundea kontuan hartuz. Zuhaitz bakoitzaren identitatea jakiteko dendrologiak erabiltzen duen metodoa hurrengoa da: hosto, landare, zurtoin edota fruitu baten deskripzioa aztertzen du eta horrela zuhaitz bakoitza zein den jakiteko kapazitatea du. (eu)
 • Un arbre (du latin arbor) est une plante ligneuse terrestre comportant un tronc sur lequel s'insèrent des branches ramifiées portant le feuillage dont l'ensemble forme le houppier, appelé aussi couronne. Les arbres sont des plantes pérennes qui vivent plusieurs années, plusieurs décennies, voire plusieurs siècles, et, dans de rares cas, plusieurs millénaires. Selon les estimations, la planète compte entre 60 000 et 100 000 espèces d'arbres. Près de 40 % d'entre elles seraient menacées de disparition. Une estimation récente (PNAS, 2022) répertorie environ 73 000 espèces d’arbres, dont 9 000 encore à décrire, la plupart vivant en zone tropicales. Quand les arbres poussent les uns à côté des autres on parle de forêts, mais les arbres peuvent aussi croître de manière plus ou moins isolée hors des forêts (dans la savane notamment). Ils jouent un rôle majeur dans le fonctionnement écologique terrestre, en raison de leur capacité à stocker le carbone (leur production de matière sèche annuelle correspond à deux tiers de la production mondiale des plantes terrestres), à prendre une part active dans le cycle de l'eau et de manière générale à constituer les écosystèmes complexes que sont les forêts, sources et refuges de biodiversité. Ils constituent aussi pour les sociétés humaines une ressource considérable de matériaux (principalement du bois), de denrées (notamment des fruits) et de multiples services. Ils occupent dans presque toutes les cultures du monde une place pratique et symbolique importante. La dendrologie (du grec dendron, « arbre », et logos, « discours, science ») est la science de reconnaissance (et classification) des arbres, et plus généralement la science des végétaux ligneux. (fr)
 • La dendrologie (du grec dendron signifiant « arbre », et logos signifiant « discours, science ») est la science de reconnaissance (et classification) des arbres, et plus généralement la science des végétaux ligneux. Une de ses branches est la dendrochronologie. (fr)
 • Is planda mór adhmadach é an crann. Fásann sé go hard agus bíonn sé , craobhach agus bíonn géaga air. Fásann duilleoga ar na géaga. Is é an tamhan croíleacán an chrainn. Is as an tamhan a fhásann na craobhacha. Bíonn an tamhan clúdaithe le coirt. Gach bliain, méadaíonn an tamhan. Fásann coirt nua air agus bíonn gach coirt níos leithne ná an ceann roimhe. Bíonn na coirteacha seo ar nós fáinní sa tamhan. Tá tábhachtach thar na bearta ag baint le crainn. Gan iad ní bheadh formhór na nithe beo ar domhan in ann maireachtáil in aon chor. Cuidíonn crainn le creimeadh a sheachaint nó a mhaolú. Súnn crainn agus plandaí dé-ocsaíd charbóin isteach agus scaoileann siad ocsaigin amach. Murach crainn, ní bheadh a dhóthain ocsaigin ar fáil do na nithe eile atá beo. Cónaíonn ainmhithe i gcrainn nó i scáth crainn. Tógann éanlaithe neadacha i gcraobhacha. Cónaíonn ioraí i bpoill i dtamhain na gcrann. Itear baill éagsúla an chrainn. Itheann daoine agus ainmhithe eile torthaí na gcrann amhail úlla, oráistí, bananaí agus araile. Itear cnónna freisin. Itheann feithidí agus ainmhithe na duilleoga. Baintear feidhm as chrainn mar ábhar tógála. Déanann éanlaithe a neadacha le duilleoga agus géaga bídeacha. Leagann agus gearrann daoine crainn chun troscáin a dhéanamh. Gearrtar na crainn agus glaoitear adhmad ar an ábhar crua a fhaightear ón gcrann. Níl teorainn leis na mbealaí ar féidir feidhm a bhaint as adhmad. (ga)
 • Dalam botani, pohon adalah tumbuhan menahun dengan batang yang tumbuh memanjang, mendukung dan daun pada sebagian besar spesies. Dalam beberapa penggunaan, definisi pohon mungkin lebih sempit, biasanya hanya mengacu pada tanaman berkayu dengan pertumbuhan sekunder, tanaman yang dapat digunakan sebagai kayu, atau tanaman yang tumbuh hingga ketinggian tertentu. Dalam definisi yang lebih luas, palem, pakis, pisang, dan bambu juga termasuk jenis pohon. Pohon bukanlah kelompok taksonomi tetapi mencakup berbagai spesies tumbuhan yang mengembangkan batang dan cabang sebagai cara untuk menjulang di atas tumbuhan lain demi bersaing mendapatkan sinar matahari. Pohon cenderung berumur panjang, beberapa pohon bisa hidup hingga beberapa ribu tahun. Pohon telah tumbuh di Bumi setidaknya selama 370 juta tahun. Diperkirakan terdapat sekitar tiga triliun pohon dewasa di dunia. Pohon biasanya memiliki banyak cabang sekunder yang ditopang oleh batangnya dari tanah. Batang ini biasanya mengandung jaringan kayu untuk kekuatan, dan jaringan pembuluh untuk membawa zat nutrisi dari satu bagian pohon ke bagian lain. Pada kebanyakan pohon, pembuluh ini dikelilingi oleh lapisan pepagan (kulit kayu) yang berfungsi sebagai penghalang dan pelindung. Di bawah tanah, akar bercabang dan menyebar luas; akar berfungsi untuk menambatkan pohon dan menyerap air, kelembapan dan nutrisi dari tanah. Di atas tanah, cabang-cabangnya terbagi menjadi cabang, ranting dan pucuk yang lebih kecil. Pucuk biasanya menghasilkan daun, yang menangkap energi cahaya dan mengubahnya menjadi gula melalui fotosintesis, menyediakan makanan untuk pertumbuhan dan perkembangan pohon. Pohon biasanya berkembang biak dengan menggunakan biji. Bunga dan buah juga umum ditemui, tetapi beberapa pohon, seperti tumbuhan runjung, memiliki kerucut serbuk sari dan kerucut biji alih-alih bunga dan buah. Palem, pisang, dan bambu juga menghasilkan biji, tetapi pohon pakis menghasilkan spora. Pohon memainkan peran penting dalam mengurangi erosi dan menjaga iklim. Pohon menghilangkan karbon dioksida dari atmosfer dan menyimpan karbon dalam jumlah besar pada jaringannya. Pohon dan hutan menyediakan habitat bagi banyak spesies hewan dan tumbuhan. Hutan hujan tropis adalah salah satu habitat dengan keanekaragaman hayati paling banyak di dunia. Pohon menyediakan keteduhan dan tempat tinggal bagi banyak spesies, kayu untuk konstruksi, bahan bakar untuk memasak dan pemanas, buah untuk bahan makanan serta banyak kegunaan lain. Di beberapa bagian dunia, hutan menyusut karena pohon ditebangi untuk meningkatkan jumlah lahan yang tersedia untuk pertanian. Karena umur panjang dan kegunaannya, pohon serung dianggap sakral, banyak ditemui hutan larangan atau hutan suci dalam berbagai budaya. Pohon juga merupakan tema umum dalam berbagai mitologi dunia. (in)
 • Dendrologi adalah cabang biologi yang mempelajari tentang pohon maupun tumbuhan berkayu lainnya, seperti liana dan semak. Cabang ilmu ini terutama dipelajari dalam bidang botani dan terapannya, kehutanan. Dalam ilmu ini terutama dipelajari morfologi dan anatomi untuk memperoleh dasar-dasar pengenalan pohon. Selain itu, fisiologi dan ekologi juga menjadi fokus utama dalam bidang ini. Berbagai macam metode membentuk sejumlah metode khas dendrologi, seperti pendugaan umur melalui , penentuan jenis berdasarkan pola kulit kayu dan bentuk buah serta biji). (in)
 • 樹木学(じゅもくがく、英語: Dendrology、古代ギリシア語: δένδρον, dendron, "tree"; and 古代ギリシア語: -λογία, -logia, science of or study of) or xylology (古代ギリシア語: ξύλον, ksulon, "wood")は、木、潅木、つる植物等の木本植物を研究する学問の分野である。木本植物は多くの他の植物の科に含まれるだけではなく、これらの科は木本と草本の両方の植物から構成されている。しかし、科によってはごく少数の木本植物しか含まれない場合もあり、このことが(純粋な植物学としての)樹木学的アプローチの有用性を損なう要因にもなっている。従って、樹木学は経済的に有用な樹木の同定や園芸学、林学といった、応用的側面に重点を置く傾向がある。 (ja)
 • 木(き)とは、 * 植物の一種を指すための用語。樹(き)、樹木(じゅもく)とも言う。木本(もくほん、植物学用語)ともいう。 * 用材や材木のこと。 「き」「木」や「樹」というのは古代から用いられてきた呼称・概念である。 現代では、「木」は高木と低木の総称であるとも、木は大きさによって高木(喬木 きょうぼく)と低木(灌木 かんぼく)に区別するとも考えられている。「木・樹」と言って、たちき(立木)を指していることもある。また「木・樹」と言って、特に高木を指す場合もある。 現代の植物学では(素朴な言葉として用いられている「木」という語を避け、学術的な用語を用いる場合)「木本植物」という用語で呼んでおり、これは「草(草本植物)」と対比する語である。 高さは、高いものではたとえばオーストラリア大陸のユーカリの一種、北米大陸のセコイアデンドロン(セコイアオスギ)のように130mほどに達するものがあり、小さいものではフッキソウやヤブコウジのような例がある。 高木が集まってできた植物社会が森林であり、地球の陸地のほぼ半分は森林で占められているものの、近年は伐採(森林破壊)が進行中である。樹木が高い密度で集まっているものを密林、まばらに生育しているものを疎林と呼ぶ。森林による植生は地球の自然環境を支えているうえ、後述するように人類は木を燃料(薪)や建築材料(木材・材木)、食料採取、落ち葉の堆肥利用、観賞(庭園・公園や盆栽)、さらに防風林、防砂林、防潮林などとして現代に至るまで利用してきた。自然の植生に頼るだけでなく、植樹・植林により有用な樹種を維持・拡大し、育った後に伐採・加工する林業も営んできた。 樹木の生育できる気候において自然状態でまったく樹木が生育しないということは珍しく、何らかの形で樹木は生育している。気候が限界を超えて寒冷な地域(南極大陸など)や乾燥した地域(オアシスを除く砂漠など)、森林限界よりさらに標高が高く単体の木も見られなくなる高山など、樹木は生育できない土地も多い。 ケッペンの気候区分においては乾燥しすぎて樹木が生育しない地帯を乾燥帯、寒冷すぎて樹木が生育しない地帯を寒帯と呼び、樹木の生育する3気候(熱帯、温帯、冷帯)と区別する。ただし、これはあくまでも降雨量と気温による区分であり、乾燥帯においては外来河川やオアシスなど、降雨によらず水分を得ることのできる地点においては樹木は生育している。また、まれに樹木が発芽し十分に発育して地下の水脈に根を到達させたのちに周囲の気候が乾燥した場合、本来全く樹木が生育できる条件がないのもかかわらず樹木が存在することとなる。こうした例で最も著名なものの一つに、アフリカのテネレ砂漠に存在したテネレの木がある。この木は地球上で最も孤立したところに立っていた木として知られ、最も近い別の木から少なくとも200㎞は離れたところに立っていた。 木は古来、人間の生活・文化と密接な関係があり、洋の東西を問わず祭祀に何らかのかかわりを持っている。 (ja)
 • In botany, a tree is a perennial plant with an elongated stem, or trunk, usually supporting branches and leaves. In some usages, the definition of a tree may be narrower, including only woody plants with secondary growth, plants that are usable as lumber or plants above a specified height. In wider definitions, the taller palms, tree ferns, bananas, and bamboos are also trees. Trees are not a taxonomic group but include a variety of plant species that have independently evolved a trunk and branches as a way to tower above other plants to compete for sunlight. The majority of tree species are angiosperms or hardwoods; of the rest, many are gymnosperms or softwoods. Trees tend to be long-lived, some reaching several thousand years old. Trees have been in existence for 370 million years. It is estimated that there are some three trillion mature trees in the world. A tree typically has many secondary branches supported clear of the ground by the trunk. This trunk typically contains woody tissue for strength, and vascular tissue to carry materials from one part of the tree to another. For most trees it is surrounded by a layer of bark which serves as a protective barrier. Below the ground, the branch and spread out widely; they serve to anchor the tree and extract moisture and nutrients from the soil. Above ground, the branches divide into smaller branches and shoots. The shoots typically bear leaves, which capture light energy and convert it into sugars by photosynthesis, providing the food for the tree's growth and development. Trees usually reproduce using seeds. Flowers and fruit may be present, but some trees, such as conifers, instead have pollen cones and seed cones. Palms, bananas, and bamboos also produce seeds, but tree ferns produce spores instead. Trees play a significant role in reducing erosion and moderating the climate. They remove carbon dioxide from the atmosphere and store large quantities of carbon in their tissues. Trees and forests provide a habitat for many species of animals and plants. Tropical rainforests are among the most biodiverse habitats in the world. Trees provide shade and shelter, timber for construction, fuel for cooking and heating, and fruit for food as well as having many other uses. In parts of the world, forests are shrinking as trees are cleared to increase the amount of land available for agriculture. Because of their longevity and usefulness, trees have always been revered, with sacred groves in various cultures, and they play a role in many of the world's mythologies. (en)
 • Un albero (dal latino arbor) è una pianta legnosa perenne, capace di svilupparsi in altezza grazie ad un fusto legnoso, detto "tronco", che di solito inizia a ramificarsi a qualche metro dal suolo. L'insieme dei rami e delle foglie determina la chioma che può avere forme diverse a seconda delle specie e delle condizioni ambientali. (it)
 • ( 다른 뜻에 대해서는 나무 (동음이의) 문서를 참고하십시오.) 나무(樹, 영어: tree)는 뿌리, 잎, 열매, 나무질로 된 줄기 등을 가지고 있는 여러해살이 식물이다. 또한 나무는 우리가 숨을 쉴 수 있는 산소를 내보내고, 이산화탄소를 빨아들인다. 그리고 나무는 사람에게 이로운 피톤치드 성분을 내보내지만, 사실 이 피톤치드 성분은 자신을 벌레 등으로부터 지키려고 내보내는 보호를 위한 성분이다. (ko)
 • 수목학(樹木學)은 나무, 관목, 덩굴 식물 등의 나무 식물을 연구하는 학문 분야이다. 수목학은 종종 식물학과 혼동되나, 식물학은 일반적인 모든 종류의 식물을 다루는 학문인 반면 수목학은 나무 식물만을 대상으로 한다. (ko)
 • La dendrologia è la scienza che si occupa dello studio delle piante che hanno accrescimento secondario, ossia che producono legno (alberi, arbusti e liane). La parola è di origine greca: τό δένδρον (déndron) significa "albero" e λόγος (lògos) "studio/dottrina/discorso". I campi d'interesse della dendrologia sono molteplici: dalla botanica forestale e sistematica alla fitogeografia, alla fitosociologia e all'ecologia vegetale. Questa scienza cura inoltre numerosi aspetti della silvicoltura, del giardinaggio e dell'ecologia. (it)
 • Dendrologie (Grieks δένδρον, dendron = „boom“) is de studie van bomen, heesters en in het algemeen houtachtige planten. De term boomkunde is misleidend en wordt weinig gebruikt. Het is een wetenschappelijk deelgebied van de botanie. Als grondlegger van de dendrologie wordt de Griekse filosoof en natuurvorser Theophrastus van Eresus beschouwd. Dendrologen beperken zich veelal tot de gewassen die in de gematigde streken groeien, omdat het hout in de tropen wezenlijke verschillen toont door de afwezigheid van seizoenen. Dendrologie en de taxonomie van andere planten zijn moeilijk te scheiden. Houtachtige planten komen niet in alle families voor, maar de families waar ze wel voorkomen, hebben vaak ook niet-houtachtige leden. Veelal vormen de houtachtigen een minderheid. In Nederland houdt de Nederlandse Dendrologische Vereniging zich met de studie van bomen bezig. In België is dat . Een deelgebied is de dendrochronologie, beter bekend als jaarringenonderzoek. (nl)
 • Dendrologia (gr. déndron „drzewo”, lógos „słowo, nauka”), drzewoznawstwo – dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami, w tym m.in. ich morfologią, anatomią, geografią, genetyką. Zajmuje się też introdukcją – wprowadzeniem do uprawy obcych gatunków roślin oraz ich aklimatyzacją. Badania i obserwacje drzew są prowadzone w arboretach i ogrodach botanicznych oraz ogrodach dendrologicznych.Dendrologia ma duże znaczenie w ogrodnictwie, leśnictwie oraz architekturze krajobrazu. (pl)
 • In de plantkunde wordt met een boom een relatief hoge (doorgaans vanaf vijf meter) overblijvende plant bedoeld met één verhoute stam (ontstaan de secundaire diktegroei) en meestal een kroon. Er is geen nauwkeurige definitie van een boom; overgangsvormen naar een struik komen voor. De boomlaag is de vegetatielaag waarin bomen domineren. Onder de boomlaag kunnen zich een struiklaag en de kruidlaag bevinden. Bomen kunnen afhankelijk van de soort tot meer dan honderd meter hoog worden en groeien in verschillende klimaten en op verschillende ondergronden. De mangrovesoorten groeien in de tropen in brak water. Ook kan een boom afhankelijk van de soort en de omstandigheden heel oud worden, van vele honderden tot enkele duizenden jaren. Zo kan de Japanse notenboom meer dan 1000 jaar oud worden: in China is de oudste Japanse notenboom ongeveer 3500 jaar. Wilg en populier behoren tot de boomsoorten die meestal niet meer dan honderd jaar oud worden. Vanwege bouw en afmetingen spelen bomen vaak een dominante rol in levensgemeenschappen met een boomlaag. Vogels bouwen er hun nest, mossen, korstmossen en andere schimmels en algen leven epifytisch op de stam, op de takken en soms op de bladeren. Schimmels leven in symbiose met of parasitair in of op of in bomen. Insecten leven van de bladeren, de schors of het hout (onder andere houtworm). Sluipwespen parasiteren weer op deze insecten. Ook zijn bomen vanwege de vruchten en zaden een belangrijke voedselbron voor frugivoren, waaronder apen, eekhoorns en vogels. Daarnaast bieden bomen beschutting en nestgelegenheid. De mens gebruikt bomen naast fruitteelt en sier ook voor de productie van timmer- en brandhout en papier. Naar schatting bestaan er ongeveer 73.300 verschillende boomsoorten waarvan 9.200 bekend zijn. (nl)
 • Träd är en mångårig växt som är bunden till ståndort och består av ved. Ett träd har en eller flera stammar som bär upp hela trädet från roten.Veden ger träden egenskapen att bli mycket gamla och stora. Veden består av cellulosa och lignin, som är en form av limsubstans. De högsta träden är amerikansk sekvoja (Sequoia sempervirens) och Mammutträd (Sequoiadendron giganteum) som växer i Nordamerikanska västkustens berg. På engelska kallas de Redwood. De kan bli över hundra meter höga, men det högsta trädet som någonsin noterats är en douglasgran (Pseudotsuga menziesii) vilken år 1895 fälldes vid Vancouver i Kanada. Den mätte 125,7 meter. Träd är större än buskar, som också har vedartad stam. Botaniskt finns inte någon entydigt fastslagen gräns mellan träd och buskar. Vissa trädslag uppträder både som träd och buske beroende på växtförhållandena. Enligt Nationalencyklopedin anses att ett träd ska kunna nå en höjd av minst fem meter, vilket dock många buskar också kan göra. Vissa arter som platsar både som buske och som träd benämns ibland buskträd. Benämningen träd används både på barrträd, som är större medlemmar av gruppen barrväxter (ordningen Coniferales), och på lövträd, som är (med undantag för Ginkgo) större medlemmar i gruppen gömfröväxter (underdivisionen Angiospermae), även kallade blomväxter. Barrträd är en evolutionärt sett betydligt äldre grupp, och lövträden är trots sin storlek betydligt närmare släkt med gräs och vanliga prydnadsblommor än vad de är med barrträd. Ett träd består av rötter, stam, grenar, kvistar, bark och löv eller barr. Formen på träd kan variera och man skiljer på palmtyp, ektyp och grantyp. Inom skogsbruket övergår en planta till att vara ett träd när den uppnått brösthöjd (1,3 meter); det är också vid den höjden stamomkretsen normalt mäts. Med sly avses unga träd, oftast lövträd, utan ekonomiskt värde för skogsbruket. Inom plantskolenäringen mäts ett träds stamomfång (stamomkrets) en meter från marken. Den minsta storleken till försäljning brukar vara 6–8 cm i stamomfång, och den största ca 60–70 cm. Det är dock endast specialiserade plantskolor som kan leverera så stora träd. Träd som är mindre än 6–8 cm i stamomfång mäts i topphöjd (höjd mellan mark och topp) och brukar benämnas ungträd. Ungträd är dock minst en meter i topphöjd. Personer som arbetar med vård och inspektion av träd kallas för arborister, efter latinets arbor, träd. (sv)
 • Drzewo – wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny. Do drzew zaliczają się największe rośliny lądowe. Grupa ta nie jest taksonem – grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Od innych roślin drzewiastych (krzewów i krzewinek) różnią się posiadaniem pnia lub pni rozgałęziających się dopiero od pewnej wysokości. Do drzew zalicza się niekiedy rośliny posiadające kłodzinę zamiast pnia zakończoną pękiem liści tj. paprocie drzewiaste, sagowcowe, palmy, pandany, juki i draceny. Oprócz drzew typowych i kłodziniastych wyróżnia się również sukulenty drzewiaste (np. niektóre kaktusy) czy drzewiaste trawy (bambusy). Dział botaniki zajmujący się drzewami to dendrologia (gr. δένδρον – drzewo). W Polsce kilkadziesiąt tysięcy najstarszych i najbardziej okazałych drzew podlega ochronie prawnej jako pomniki przyrody. W leksykonach lub spisach gatunków roślin drzewa bywają oznaczane symbolem podwójnie kreślonego h, przypominającym symbol Saturna lub alchemiczny symbol ołowiu (pojedynczo kreślone h, czyli ħ, oznacza krzew). Na całym świecie rośnie obecnie około 3 bilionów 40 miliardów drzew. (pl)
 • Dendrologi (av grekiska dendron δένδρον = "träd" och logos λόγος = "lära"/"ord") är den vetenskap som studerar de vedartade växterna, träd och buskar. Det finns ingen skarp gräns mellan och dendrologi. Se vidare Dendrokronologi. Denna växtartikel saknar väsentlig information. Du kan hjälpa till genom att lägga till den. (sv)
 • Dendrologia (do grego: “dendron”, árvore; e “logia” (logos), estudo) é uma ciência ramificada da Botânica e se relaciona ao estudo das árvores, arbustos e liana lenhosas. Para tanto, é utilizado a análise de caracteres morfológicos, ecológicos e econômicos. Dentre dos aspectos morfológicos, são usadas as estruturas e órgãos vegetativos para nomear corretamente as árvores em estudos de flora (nomenclatura), reconhecer as espécies em campo usando características-chave (identificação) e, conhecendo as espécies, saber classificá-las conforme sistema vigente (classificação). Terminologias mais usadas: forma da copa e do tronco, ritidoma, cor, tipo de folha, padrão de nervação, presença de acúleos e espinhos, exsudações, odores, entre outros. Nos aspectos ecológicos são analisadas as relações entre os organismos vivos no ambiente florestal. Podem ser classificados em autecologia (estudos de biogeografia), qualidade de sítio (condições macro e microclimáticas e edáficas), reprodução e fenologia, sinecologia (estudos sobre posicionamento e funcionalidade das árvores em uma comunidade vegetal, interações planta-planta e planta-animal) e o histórico (história da ocorrência das espécies e uso pelas civilizações). Na vertente econômica busca-se a viabilização econômica da dendroflora usando a anatomia da madeira, tecnologia da madeira, produtos florestais não-madeireiros e cultivo. (pt)
 • Árvore é um vegetal de tronco lenhoso cujos ramos só saem a certa altura do solo. Em termos biológicos é uma planta permanentemente lenhosa de grande porte, com raízes pivotantes, caule lenhoso do tipo tronco, que forma ramos bem acima do nível do solo e que se estendem até o ápice da raiz. Os arbustos, além do menor porte, podem exibir ramos desde junto ao solo. Desta maneira apenas as gimnospermas e angiospermas dicotiledôneas lenhosas são consideradas espécies arbóreas. Por pequeno porte, embora não exista uma definição consensual, costuma-se entender uma altura mínima de quatro metros na maturidade, sendo uma sequoia chamada Hyperion, localizada no Parque Nacional de Redwood ao norte de São Francisco, Estados Unidos, o maior exemplar vivo conhecido no momento, possuindo 115,55 m. Essa definição exclui as palmeiras, que não possuem crescimento do diâmetro de seu caule para a formação do tronco, além do mesmo também não ser ramificado. Da mesma forma exclui plantas perenes lenhosas de pequeno porte, mas que se desenvolvem como se fossem árvores em miniatura como o salgueiro-anão herbáceo (‘’Salix herbacea L.’’) e o salgueiro-anão reticulado (‘’Salix reticulata L.’’). (pt)
 • Де́рево (лат. árbor) — жизненная форма деревянистых растений с единственной, отчётливо выраженной, многолетней, в разной степени одревесневшей, сохраняющейся в течение всей жизни, разветвлённой (кроме пальм) главной осью — стволом. Общее число деревьев на планете Земля в 2015 году было оценено в 3 триллиона. На территории России из них — 640 млрд деревьев (первое место в мире). На территориях Канады и Бразилии — по 300 млрд. Ежегодно число деревьев на планете уменьшается примерно на 15 млрд, это происходит как в результате вырубки лесов, так и изменения климата. Вырубка деревьев производится прежде всего для получения древесины, являющейся довольно распространённым стройматериалом, а также использующейся для изготовления бумаги. (ru)
 • Де́рево — велика, багаторічна, дерев'яниста рослина. Хоча не існує встановленого визначення щодо максимального розміру, термін «дерево» загалом застосовується до рослин заввишки як мінімум від 3 м до 6 мв зрілості і які, що важливо, мають вторинні гілки, котрі ростуть на єдиному головному стеблі або стовбурі, з ясно вираженим домінуванням стовбура над вторинними гілками (див. кущ для порівняння). В порівнянні з більшістю інших форм рослин тривалість життя дерев вища. Декілька видів дерев можуть досягати понад 100 м заввишки і деякі можуть жити протягом кількох тисяч років. (uk)
 • Дендрология, или Ксилология (от др.-греч. δένδρον «дерево» + λόγος «учение») — раздел ботаники, предметом изучения которого являются древесные растения: помимо деревьев, это также кустарники, полукустарники, кустарнички, древовидные лианы, а также стелющиеся древесные растения (стланики) и подушкообразные растения. Знания в области дендрологии особенно важны для специалистов по лесному хозяйству, а также по озеленению. Учёных, изучающих дендрологию, называют дендрологами. Один из наиболее известных российских учёных-дендрологов — Владимир Сукачёв (1880—1967), основоположник биогеоценологии, один из основоположников учения о фитоценозе. (ru)
 • 樹木學(英文:Dendrology,dendro源自古希臘語:δένδρον,其意義為dendron,表示“樹木”的意思;logy源自古希臘語:-λογία,意義為,表示“科學”或者“研究”的意思。)亦稱木材學或木質學(英文:Xylology,源自古希臘語:ξύλον,意義為ksulon,表示“木材”的意思。)。 樹木學為一種專門研究木本植物分類的學科,研究對象以喬木為主,灌木與木質藤本植物次之,研究範圍包含樹木分類方法、體系、分類群(如科、屬、種)、樹木型態、構造、生態、分布、用途等等,在植物分類學領域中,許多植物科別底下的成員除了木本植物之外,通常也包含了非木本植物,因此樹木學也可視為狹義的植物分類學。 (zh)
 • 樹是具有木質樹幹及樹枝的植物,可存活多年。一般将乔木称为树,主干,植株一,分枝距离地面较高,可以形成树冠。俗语中也将比较大的灌木称为“树”,如石榴树、茶树等。此外,高大的草本植物,口语也将之称为“树”,如香蕉树。无论是哪种定义,树指的都不是一个单一的分类阶元——树的共同特征是多种植物趋同演化的结果。 樹在減少土地侵蝕及調整氣候上相當的重要,樹可以從空氣中吸收二氧化碳,將大量的碳儲存在組織內。樹木和森林是許多物種的棲息地。热带雨林是世界上生物多樣性最豐富的地方之一。樹可以提供遮陰及保護,木材可供建築用,木炭可以用來加熱及烹煮,果子可以用來作為食物。在世界各地的森林面積正在下降,目的是要增加可以農業使用的土地。由於樹的長壽及實用,在許多神話中也有樹的出現。 2015年有報告估計地球上共有約3兆棵大樹,當中約1.39兆棵在熱帶和亞熱帶,6100億棵在溫帶,7400億棵在圍繞北極的北方森林。與11000年前比較,人類活動已導致樹的數量減少一半。現時人類每年除去約150億棵樹,只植回約50億棵。 经过2年的努力,2020年(BGCI)携手全球植物学机构,首次全面系统地统计了全世界树木的种类,为60065种,并构建了全球树木查询数据库[1] (zh)
 • Дендрологія (з дав.-гр. δένδρον «дерево» + λόγος «вчення, наука») — розділ ботаніки, що вивчає деревні рослини (дерева, чагарники, напівчагарники, чагарнички, деревоподібні ліани, а також сланкі деревні рослини й ). Складовими частинами дендрології є морфологія, екологія, фенологія та систематика деревних рослин, а також вчення про рослинний покрив природних зон земної кулі. Учених, що вивчають дендрологію, називають дендрологами. Один з найвідоміших вчених-дендрологів — Володимир Миколайович Сукачов (1880–1967), основоположник біогеоценології, один з основоположників науки про фітоценоз. (uk)
dbo:thumbnail
dbo:wikiPageID
 • 18955875 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
 • 124207 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
 • 1119630849 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
 • علم الشجر ((بالإغريقية: δένδρον)‏، غصن، "شجر"؛ و(بالإغريقية: -λογία)‏،-logia، علم أو دراسة) أو xylology ((بالإغريقية: ξύλον)‏،ksulon، "خشب") هو علم ودراسة النباتات الشجرية بما في ذلك الأشجار والشجيرات والنباتات المتسلقة. لا توجد حدود واضحة بين وعلم الشجر. لكن، النباتات الخشبية لا تنتمي إلى العديد من العائلات النباتية المختلفة فحسب، بل قد تتكون هذه الانواع من أنواع خشبية وغير خشبية. وتشمل بعض العائلات عدداً قليلاً من الأنواع الخشبية. وهذا يحد كثيرا من فائدة وجود علم دقيق لدراسة الأشجار. يميل علم الشجر إلى التركيز على النباتات الخشبية المفيدة اقتصادياً، وتحديد نوعيتها والبستنة أو زراعة الغابات. (ar)
 • الشجر هو أحد أشكال الحياة النباتية، وينمو بشكل عام على اليابسة ويحتاج إلى كميات متفاوتة من الماء. تتميز الأشجار بشكل عام عن بقية النباتات بوجود جذور وساق وفروع، وبكبر حجمها النسبي مقارنة مع النباتات الأخرى كالحشائش والطحالب. كما أن الأشجار متعددة الأحجام فمنها الكبيرة والصغيرة. في عام 2015 قدّر فريق أكاديمي أمريكي بأن هناك أكثر من 3 تريليونات شجرة، أي بمعدل 400 شجرة لكل شخص. (ar)
 • La dendrologia (del grec δένδρον, "arbre" i λογία, "ciència") és la disciplina que estudia els arbres (o més exactament les plantes llenyoses, que inclou les lianes i altres vegetals). Pertany a la botànica i pot ajudar-se de disciplines auxiliars com la dendrocronologia, que usa els troncs per datar les plantes (per exemple comptant els anells d'una soca). El seu objectiu és descriure les espècies i mirar quin profit econòmic se'n pot treure o com es poden conservar millor. (ca)
 • Το δέντρο είναι πολυετές ξυλώδες φυτό που συνηθέστερα αναπτύσσεται από ένα αυτοστηριζόμενο κορμό ο οποίος στη συνέχεια διακλαδίζεται (όχι απαραίτητα). (el)
 • Die Dendrologie (altgriechisch δένδρον dendron ‚Baum‘ und -logie) ist die Lehre von den Bäumen und Gehölzen (Gehölzkunde). Sie beschäftigt sich als Teilgebiet der Botanik mit verholzenden Pflanzen, insbesondere Bäumen, Sträuchern und verschiedenen Kletterpflanzen. (de)
 • La dendrologie (du grec dendron signifiant « arbre », et logos signifiant « discours, science ») est la science de reconnaissance (et classification) des arbres, et plus généralement la science des végétaux ligneux. Une de ses branches est la dendrochronologie. (fr)
 • Dendrologi adalah cabang biologi yang mempelajari tentang pohon maupun tumbuhan berkayu lainnya, seperti liana dan semak. Cabang ilmu ini terutama dipelajari dalam bidang botani dan terapannya, kehutanan. Dalam ilmu ini terutama dipelajari morfologi dan anatomi untuk memperoleh dasar-dasar pengenalan pohon. Selain itu, fisiologi dan ekologi juga menjadi fokus utama dalam bidang ini. Berbagai macam metode membentuk sejumlah metode khas dendrologi, seperti pendugaan umur melalui , penentuan jenis berdasarkan pola kulit kayu dan bentuk buah serta biji). (in)
 • 樹木学(じゅもくがく、英語: Dendrology、古代ギリシア語: δένδρον, dendron, "tree"; and 古代ギリシア語: -λογία, -logia, science of or study of) or xylology (古代ギリシア語: ξύλον, ksulon, "wood")は、木、潅木、つる植物等の木本植物を研究する学問の分野である。木本植物は多くの他の植物の科に含まれるだけではなく、これらの科は木本と草本の両方の植物から構成されている。しかし、科によってはごく少数の木本植物しか含まれない場合もあり、このことが(純粋な植物学としての)樹木学的アプローチの有用性を損なう要因にもなっている。従って、樹木学は経済的に有用な樹木の同定や園芸学、林学といった、応用的側面に重点を置く傾向がある。 (ja)
 • Un albero (dal latino arbor) è una pianta legnosa perenne, capace di svilupparsi in altezza grazie ad un fusto legnoso, detto "tronco", che di solito inizia a ramificarsi a qualche metro dal suolo. L'insieme dei rami e delle foglie determina la chioma che può avere forme diverse a seconda delle specie e delle condizioni ambientali. (it)
 • ( 다른 뜻에 대해서는 나무 (동음이의) 문서를 참고하십시오.) 나무(樹, 영어: tree)는 뿌리, 잎, 열매, 나무질로 된 줄기 등을 가지고 있는 여러해살이 식물이다. 또한 나무는 우리가 숨을 쉴 수 있는 산소를 내보내고, 이산화탄소를 빨아들인다. 그리고 나무는 사람에게 이로운 피톤치드 성분을 내보내지만, 사실 이 피톤치드 성분은 자신을 벌레 등으로부터 지키려고 내보내는 보호를 위한 성분이다. (ko)
 • 수목학(樹木學)은 나무, 관목, 덩굴 식물 등의 나무 식물을 연구하는 학문 분야이다. 수목학은 종종 식물학과 혼동되나, 식물학은 일반적인 모든 종류의 식물을 다루는 학문인 반면 수목학은 나무 식물만을 대상으로 한다. (ko)
 • La dendrologia è la scienza che si occupa dello studio delle piante che hanno accrescimento secondario, ossia che producono legno (alberi, arbusti e liane). La parola è di origine greca: τό δένδρον (déndron) significa "albero" e λόγος (lògos) "studio/dottrina/discorso". I campi d'interesse della dendrologia sono molteplici: dalla botanica forestale e sistematica alla fitogeografia, alla fitosociologia e all'ecologia vegetale. Questa scienza cura inoltre numerosi aspetti della silvicoltura, del giardinaggio e dell'ecologia. (it)
 • Dendrologia (gr. déndron „drzewo”, lógos „słowo, nauka”), drzewoznawstwo – dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami, w tym m.in. ich morfologią, anatomią, geografią, genetyką. Zajmuje się też introdukcją – wprowadzeniem do uprawy obcych gatunków roślin oraz ich aklimatyzacją. Badania i obserwacje drzew są prowadzone w arboretach i ogrodach botanicznych oraz ogrodach dendrologicznych.Dendrologia ma duże znaczenie w ogrodnictwie, leśnictwie oraz architekturze krajobrazu. (pl)
 • Dendrologi (av grekiska dendron δένδρον = "träd" och logos λόγος = "lära"/"ord") är den vetenskap som studerar de vedartade växterna, träd och buskar. Det finns ingen skarp gräns mellan och dendrologi. Se vidare Dendrokronologi. Denna växtartikel saknar väsentlig information. Du kan hjälpa till genom att lägga till den. (sv)
 • Де́рево — велика, багаторічна, дерев'яниста рослина. Хоча не існує встановленого визначення щодо максимального розміру, термін «дерево» загалом застосовується до рослин заввишки як мінімум від 3 м до 6 мв зрілості і які, що важливо, мають вторинні гілки, котрі ростуть на єдиному головному стеблі або стовбурі, з ясно вираженим домінуванням стовбура над вторинними гілками (див. кущ для порівняння). В порівнянні з більшістю інших форм рослин тривалість життя дерев вища. Декілька видів дерев можуть досягати понад 100 м заввишки і деякі можуть жити протягом кількох тисяч років. (uk)
 • 樹木學(英文:Dendrology,dendro源自古希臘語:δένδρον,其意義為dendron,表示“樹木”的意思;logy源自古希臘語:-λογία,意義為,表示“科學”或者“研究”的意思。)亦稱木材學或木質學(英文:Xylology,源自古希臘語:ξύλον,意義為ksulon,表示“木材”的意思。)。 樹木學為一種專門研究木本植物分類的學科,研究對象以喬木為主,灌木與木質藤本植物次之,研究範圍包含樹木分類方法、體系、分類群(如科、屬、種)、樹木型態、構造、生態、分布、用途等等,在植物分類學領域中,許多植物科別底下的成員除了木本植物之外,通常也包含了非木本植物,因此樹木學也可視為狹義的植物分類學。 (zh)
 • 樹是具有木質樹幹及樹枝的植物,可存活多年。一般将乔木称为树,主干,植株一,分枝距离地面较高,可以形成树冠。俗语中也将比较大的灌木称为“树”,如石榴树、茶树等。此外,高大的草本植物,口语也将之称为“树”,如香蕉树。无论是哪种定义,树指的都不是一个单一的分类阶元——树的共同特征是多种植物趋同演化的结果。 樹在減少土地侵蝕及調整氣候上相當的重要,樹可以從空氣中吸收二氧化碳,將大量的碳儲存在組織內。樹木和森林是許多物種的棲息地。热带雨林是世界上生物多樣性最豐富的地方之一。樹可以提供遮陰及保護,木材可供建築用,木炭可以用來加熱及烹煮,果子可以用來作為食物。在世界各地的森林面積正在下降,目的是要增加可以農業使用的土地。由於樹的長壽及實用,在許多神話中也有樹的出現。 2015年有報告估計地球上共有約3兆棵大樹,當中約1.39兆棵在熱帶和亞熱帶,6100億棵在溫帶,7400億棵在圍繞北極的北方森林。與11000年前比較,人類活動已導致樹的數量減少一半。現時人類每年除去約150億棵樹,只植回約50億棵。 经过2年的努力,2020年(BGCI)携手全球植物学机构,首次全面系统地统计了全世界树木的种类,为60065种,并构建了全球树木查询数据库[1] (zh)
 • Un arbre (del llatí arbor) és una planta capaç de créixer a més de cinc metres d'alçària gràcies a una estructura que forma un tronc, i eventualment ramificacions anomenades branques. Del forcat del tronc ixen dos o tres branques o camals; estes es forquen en branques gruixudes i grosses, les quals després s'escindixen en un gran nombre de xicotetes rames. Els arbres són plantes perennes que en general viuen molts d'anys. En el sentit botànic, els arbres són plantes amb fusta veritable. La fusta, coneguda també com a xilema secundari, és produïda per una capa de cèl·lules, el càmbium vascular, situada davall l'escorça. (ca)
 • V botanice je strom vytrvalá rostlina s prodlouženým dřevnatým stonkem[zdroj?!] nebo kmenem, který u většiny druhů nese větve a listy. V některých případech může být definice stromu užší a zahrnuje pouze dřeviny s druhotným růstem, rostliny využitelné jako dříví nebo rostliny nad určitou výšku. V širších definicích jsou stromy také vyšší palmy, kapradiny, banány a bambus. Stromy nejsou taxonomickou skupinou, ale zahrnují různé druhy rostlin, které si nezávisle vyvinuly kmen a větve jako způsob, jak se tyčit nad jinými rostlinami a soutěžit o sluneční světlo. Stromy bývají dlouhověké, některé dosahují stáří několika tisíc let. Stromy na Zemi existují již 370 milionů let. Odhaduje se, že na světě jsou přibližně tři biliony vzrostlých stromů. (cs)
 • Dendrologie (z řeckého dendron - strom a logie - nauka) je nauka o dřevinách, tj. o stromech, keřích a polokeřích. Dendrologie v užším slova smyslu je součástí systematické botaniky. Její počátky spadají do poloviny 19. století a jsou spojeny především s rozvojem tehdejšího německého lesnictví. První dendrologické učební texty byly mnohdy součástí učebnic . Postupně se vyčleňovaly jednotlivé aplikované obory, např. dendrologie: Součástí dendrologických studií se také stalo zkoumání možností introdukce a aklimatizace nepůvodních dřevin a pěstování dřevin v arboretech. (cs)
 • Als Baum (von westgerm. mhd., ahd. boum, Herkunft ungeklärt, Teil der Swadesh-Liste; im Behördendeutsch auch Großgrün) wird im allgemeinen Sprachgebrauch eine verholzte Pflanze verstanden, die aus einer Wurzel, einem daraus emporsteigenden, hochgewachsenen Stamm und einer belaubten Krone besteht. (de)
 • La dendrologio (el la antikvaj grekaj. vortoj δένδρον (dendron) „arbo“ kaj λόγος (lógos), "instruo, scienco") aŭ arbologio estas la instruo pri la arboj kaj arbustoj. Temas pri subfako de la scienco botaniko, kiu traktas la lignoriĉajn plantojn, aparte arbojn, arbustojn kaj iujn grimpajn plantojn. Kiel antikva fondinto de la dendrologio konsideriĝas la greka filozofo kaj natursciencisto Teofrasto de Eresos, kiel moderna refondinto aŭ remalkovrinto de la scienco la germano Carl Ludwig Willdenow. (eo)
 • Arbo en la plantoscienco estas planto, kiun karakterizas * (minimume unu) pli malpli vertikala, ligneca trunko vivanta plurajn jarojn * radiko(j), kiuj ankras en la grundo kaj eltenas la trunkon * branĉoj kiuj etendiĝas de la trunko kaj produktas branĉetojn, foliojn, florojn kaj fruktojn. (eo)
 • Un árbol es una planta, de tallo leñoso, que se ramifica a cierta altura del suelo.​ El término hace referencia habitualmente a aquellas plantas cuya altura supera un determinado límite en la madurez, diferente según las fuentes: dos metros,​ tres metros,​​ cinco metros​ o los seis metros.​ Además, producen ramas secundarias nuevas cada año, que parten de un único fuste o tronco, con clara dominancia apical,​ dando lugar a una nueva copa separada del suelo. Algunos autores establecen un mínimo de 10 cm de diámetro en el tronco (la longitud de la circunferencia sería de unos 30 cm).​ Las plantas leñosas que no reúnen estas características por tener varios troncos o por ser de pequeño tamaño son consideradas arbustos. (es)
 • Este artículo se refiere al estudio científico de las plantas arbóreas. Para el estudio matemático de los grafos llamados árboles, véase Teoría de los grafos La dendrología (griego antiguo: δένδρον, dendron, «árbol» y griego antiguo: -λογία, -logia, ciencia o estudio de) o xilología (griego antiguo: ξύλον, ksulon, «madera») es la ciencia y el estudio de las plantas arboladas (árboles, arbustos y lianas), específicamente sus clasificaciones taxonómicas. (es)
 • Zuhaitza zurezko landare handi eta bizikorra da. Sustraiak, enbor bat edo gehiago, adarrak eta hostoak ditu. Azalak, larruaren parekoa dena, infekzioen eta onddoen aurka babesten du, eta garatzerako behar dituen ura eta elikagaiak adar eta hostoetara garraiatzen ahalbidetzen dio. Beste landareak baino handiagoak dira eta espezie batzuek (sekuoia gorriek, adibidez) 100 metroko garaiera gainditu dezakete, eta milaka urtez bizi. Zuhaitzak duela 370 milioi urte sortu ziren. Munduan 3 bilioi zuhaitz heldu baino gehiago daudela uste da. (eu)
 • Dendrologia (grezierazko δένδρον, dendron, "zuhaitz" + -λογία, -logia, "zientzia") zur-landareak (zuhaitzak, zuhaixkak eta lianak) aztertzen dituen jakintza-arloa da. 1668an Ulisse Aldrovandi italiar naturalistak ezarritako terminoa da. Gai nagusiak normalean ekonomikoki inportantzia handienekoak dira,horregatik horietan nagusitzen da.Baina ekonomikoaz gain, beste ikuspuntu batzuk ere aztertzen ditu. Adibidez, ikuspuntu ekologiko eta fisiologikoak, zuraren hazkundea eta enborraren hazkundea kontuan hartuz. (eu)
 • Un arbre (du latin arbor) est une plante ligneuse terrestre comportant un tronc sur lequel s'insèrent des branches ramifiées portant le feuillage dont l'ensemble forme le houppier, appelé aussi couronne. Les arbres sont des plantes pérennes qui vivent plusieurs années, plusieurs décennies, voire plusieurs siècles, et, dans de rares cas, plusieurs millénaires. Quand les arbres poussent les uns à côté des autres on parle de forêts, mais les arbres peuvent aussi croître de manière plus ou moins isolée hors des forêts (dans la savane notamment). (fr)
 • Is planda mór adhmadach é an crann. Fásann sé go hard agus bíonn sé , craobhach agus bíonn géaga air. Fásann duilleoga ar na géaga. Is é an tamhan croíleacán an chrainn. Is as an tamhan a fhásann na craobhacha. Bíonn an tamhan clúdaithe le coirt. Gach bliain, méadaíonn an tamhan. Fásann coirt nua air agus bíonn gach coirt níos leithne ná an ceann roimhe. Bíonn na coirteacha seo ar nós fáinní sa tamhan. (ga)
 • Dalam botani, pohon adalah tumbuhan menahun dengan batang yang tumbuh memanjang, mendukung dan daun pada sebagian besar spesies. Dalam beberapa penggunaan, definisi pohon mungkin lebih sempit, biasanya hanya mengacu pada tanaman berkayu dengan pertumbuhan sekunder, tanaman yang dapat digunakan sebagai kayu, atau tanaman yang tumbuh hingga ketinggian tertentu. Dalam definisi yang lebih luas, palem, pakis, pisang, dan bambu juga termasuk jenis pohon. Pohon bukanlah kelompok taksonomi tetapi mencakup berbagai spesies tumbuhan yang mengembangkan batang dan cabang sebagai cara untuk menjulang di atas tumbuhan lain demi bersaing mendapatkan sinar matahari. Pohon cenderung berumur panjang, beberapa pohon bisa hidup hingga beberapa ribu tahun. Pohon telah tumbuh di Bumi setidaknya selama 370 juta (in)
 • In botany, a tree is a perennial plant with an elongated stem, or trunk, usually supporting branches and leaves. In some usages, the definition of a tree may be narrower, including only woody plants with secondary growth, plants that are usable as lumber or plants above a specified height. In wider definitions, the taller palms, tree ferns, bananas, and bamboos are also trees. Trees are not a taxonomic group but include a variety of plant species that have independently evolved a trunk and branches as a way to tower above other plants to compete for sunlight. The majority of tree species are angiosperms or hardwoods; of the rest, many are gymnosperms or softwoods. Trees tend to be long-lived, some reaching several thousand years old. Trees have been in existence for 370 million years. It i (en)
 • 木(き)とは、 * 植物の一種を指すための用語。樹(き)、樹木(じゅもく)とも言う。木本(もくほん、植物学用語)ともいう。 * 用材や材木のこと。 「き」「木」や「樹」というのは古代から用いられてきた呼称・概念である。 現代では、「木」は高木と低木の総称であるとも、木は大きさによって高木(喬木 きょうぼく)と低木(灌木 かんぼく)に区別するとも考えられている。「木・樹」と言って、たちき(立木)を指していることもある。また「木・樹」と言って、特に高木を指す場合もある。 現代の植物学では(素朴な言葉として用いられている「木」という語を避け、学術的な用語を用いる場合)「木本植物」という用語で呼んでおり、これは「草(草本植物)」と対比する語である。 高さは、高いものではたとえばオーストラリア大陸のユーカリの一種、北米大陸のセコイアデンドロン(セコイアオスギ)のように130mほどに達するものがあり、小さいものではフッキソウやヤブコウジのような例がある。 樹木の生育できる気候において自然状態でまったく樹木が生育しないということは珍しく、何らかの形で樹木は生育している。気候が限界を超えて寒冷な地域(南極大陸など)や乾燥した地域(オアシスを除く砂漠など)、森林限界よりさらに標高が高く単体の木も見られなくなる高山など、樹木は生育できない土地も多い。 (ja)
 • In de plantkunde wordt met een boom een relatief hoge (doorgaans vanaf vijf meter) overblijvende plant bedoeld met één verhoute stam (ontstaan de secundaire diktegroei) en meestal een kroon. Er is geen nauwkeurige definitie van een boom; overgangsvormen naar een struik komen voor. De boomlaag is de vegetatielaag waarin bomen domineren. Onder de boomlaag kunnen zich een struiklaag en de kruidlaag bevinden. De mens gebruikt bomen naast fruitteelt en sier ook voor de productie van timmer- en brandhout en papier. (nl)
 • Dendrologie (Grieks δένδρον, dendron = „boom“) is de studie van bomen, heesters en in het algemeen houtachtige planten. De term boomkunde is misleidend en wordt weinig gebruikt. Het is een wetenschappelijk deelgebied van de botanie. Als grondlegger van de dendrologie wordt de Griekse filosoof en natuurvorser Theophrastus van Eresus beschouwd. Dendrologen beperken zich veelal tot de gewassen die in de gematigde streken groeien, omdat het hout in de tropen wezenlijke verschillen toont door de afwezigheid van seizoenen. Een deelgebied is de dendrochronologie, beter bekend als jaarringenonderzoek. (nl)
 • Drzewo – wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny. Do drzew zaliczają się największe rośliny lądowe. Grupa ta nie jest taksonem – grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Od innych roślin drzewiastych (krzewów i krzewinek) różnią się posiadaniem pnia lub pni rozgałęziających się dopiero od pewnej wysokości. Do drzew zalicza się niekiedy rośliny posiadające kłodzinę zamiast pnia zakończoną pękiem liści tj. paprocie drzewiaste, sagowcowe, palmy, pandany, juki i draceny. Oprócz drzew typowych i kłodziniastych wyróżnia się również sukulenty drzewiaste (np. niektóre kaktusy) czy drzewiaste trawy (bambusy). Dział botaniki zajmu (pl)
 • Árvore é um vegetal de tronco lenhoso cujos ramos só saem a certa altura do solo. Em termos biológicos é uma planta permanentemente lenhosa de grande porte, com raízes pivotantes, caule lenhoso do tipo tronco, que forma ramos bem acima do nível do solo e que se estendem até o ápice da raiz. Os arbustos, além do menor porte, podem exibir ramos desde junto ao solo. Desta maneira apenas as gimnospermas e angiospermas dicotiledôneas lenhosas são consideradas espécies arbóreas. (pt)
 • Dendrologia (do grego: “dendron”, árvore; e “logia” (logos), estudo) é uma ciência ramificada da Botânica e se relaciona ao estudo das árvores, arbustos e liana lenhosas. Para tanto, é utilizado a análise de caracteres morfológicos, ecológicos e econômicos. Na vertente econômica busca-se a viabilização econômica da dendroflora usando a anatomia da madeira, tecnologia da madeira, produtos florestais não-madeireiros e cultivo. (pt)
 • Дендрология, или Ксилология (от др.-греч. δένδρον «дерево» + λόγος «учение») — раздел ботаники, предметом изучения которого являются древесные растения: помимо деревьев, это также кустарники, полукустарники, кустарнички, древовидные лианы, а также стелющиеся древесные растения (стланики) и подушкообразные растения. Знания в области дендрологии особенно важны для специалистов по лесному хозяйству, а также по озеленению. (ru)
 • Де́рево (лат. árbor) — жизненная форма деревянистых растений с единственной, отчётливо выраженной, многолетней, в разной степени одревесневшей, сохраняющейся в течение всей жизни, разветвлённой (кроме пальм) главной осью — стволом. (ru)
 • Träd är en mångårig växt som är bunden till ståndort och består av ved. Ett träd har en eller flera stammar som bär upp hela trädet från roten.Veden ger träden egenskapen att bli mycket gamla och stora. Veden består av cellulosa och lignin, som är en form av limsubstans. De högsta träden är amerikansk sekvoja (Sequoia sempervirens) och Mammutträd (Sequoiadendron giganteum) som växer i Nordamerikanska västkustens berg. På engelska kallas de Redwood. De kan bli över hundra meter höga, men det högsta trädet som någonsin noterats är en douglasgran (Pseudotsuga menziesii) vilken år 1895 fälldes vid Vancouver i Kanada. Den mätte 125,7 meter. (sv)
 • Дендрологія (з дав.-гр. δένδρον «дерево» + λόγος «вчення, наука») — розділ ботаніки, що вивчає деревні рослини (дерева, чагарники, напівчагарники, чагарнички, деревоподібні ліани, а також сланкі деревні рослини й ). Складовими частинами дендрології є морфологія, екологія, фенологія та систематика деревних рослин, а також вчення про рослинний покрив природних зон земної кулі. (uk)
rdfs:label
 • Tree (en)
 • شجرة (ar)
 • علم الشجر (ar)
 • Dendrologia (ca)
 • Arbre (ca)
 • Dendrologie (cs)
 • Strom (cs)
 • Baum (de)
 • Dendrologie (de)
 • Δέντρο (el)
 • Arbo (eo)
 • Dendrologio (eo)
 • Dendrología (es)
 • Árbol (es)
 • Zuhaitz (eu)
 • Dendrologia (eu)
 • Crann (ga)
 • Pohon (in)
 • Dendrologi (in)
 • Dendrologie (fr)
 • Dendrologia (it)
 • Arbre (fr)
 • Albero (it)
 • 樹木学 (ja)
 • 수목학 (ko)
 • (ja)
 • 나무 (ko)
 • Dendrologie (nl)
 • Boom (plant) (nl)
 • Drzewo (pl)
 • Dendrologia (pl)
 • Árvore (pt)
 • Дендрология (ru)
 • Дерево (ru)
 • Dendrologia (pt)
 • Träd (sv)
 • Dendrologi (sv)
 • Дендрологія (uk)
 • 樹木學 (zh)
 • (zh)
 • Дерево (uk)
owl:sameAs
skos:narrower
prov:wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageDisambiguates of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:architecturalStyle of
is dbp:content of
is dbp:list of
is dbp:mascot of
is dbp:title of
is gold:hypernym of
is rdfs:seeAlso of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License