About: Maple

An Entity of Type: plant, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

Acer /ˈeɪsər/ is a genus of trees and shrubs commonly known as maples. The genus is placed in the family Sapindaceae. There are approximately 132 species, most of which are native to Asia, with a number also appearing in Europe, northern Africa, and North America. Only one species, Acer laurinum, extends to the Southern Hemisphere. The type species of the genus is the sycamore maple, Acer pseudoplatanus, the most common maple species in Europe. The maples usually have easily recognizable palmate leaves (Acer negundo is an exception) and distinctive winged fruits. The closest relatives of the maples are the horse chestnuts. Maple syrup is made from the sap of some maple species.

Property Value
dbo:abstract
 • القيقب الدلبي الكاذب نوع نباتي ينتمي إلى جنس القيقب من الفصيلة الصابونية. (ar)
 • Javor klen (Acer pseudoplatanus) je kvetoucí rostlina z čeledi mýdelníkovité (Sapindaceae). Je to velký opadavý a širokolistý strom, tolerantní vůči větru a pobřežnímu prostředí. Je původem ze Střední Evropy a Západní Asie, od Francie na východ do Ukrajiny, severního Turecka a na Kavkaz a jih z hor severního Španělska a Itálie. Snadno se rozmnožuje ze semen a byl introdukovaný na Britské ostrovy v 16. století, kde je také naturalizovaný, stejně jako i v dalších částech Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu, kde se může stát invazním druhem. Může růst do výšky asi 40 metrů. Větve tvoří širokou a zaoblenou korunu. Mladá borka je šedá a hladká; když je starší, odlupují se z ní nepravidelné šupiny. Listy rostou na dlouhých červených řapících, jsou velké a dlouhé, s pěti velkými vyrůstajícími laloky a hrubými zoubky. Květy jsou zelenožluté barvy a uspořádány v převislém květenství nazývaném lata (panicula). Produkují velké množství pylu a nektaru, a jsou tak přitažlivé pro hmyz. Okřídlená semena nebo dvounažky (diachenium) se tvoří v párech. Když jsou zralé, tak se ve větru vrtí k zemi. Padají od října a během zimy. Následující jaro klíčí. Občas se pěstuje v městských oblastech jako okrasný strom. Má tvrdé, krémově bílé hutné dřevo, které se používá na výrobu hudebních nástrojů, nábytku, v truhlářství, na dřevěné podlahy a kuchyňské nářadí. Je také dobrý jako palivové dřevo. Jarní se používá pro výrobu cukru a výrobu alkoholických a nealkoholických nápojů. Včely vyrábějí z nektaru javorový med. (cs)
 • El fals plàtan (Acer pseudoplatanus, sicòmor, fals sicòmor, blada (Garrotxa o blesera (Rosselló és una espècie pertanyent a la família de les aceràcies. El plàtan fals prolifera al centre i sud d'Europa, i també al sud-oest d'Àsia. A la península Ibèrica únicament en el nord: Pirineus i Cantàbria, fins al nord de Portugal. Freqüentment cultivat i assilvestrat, és difícil precisar quan es tracta d'una planta espontània. Habita en terrenys frescos i profunds dels vessants i valls de muntanya, sense constituir mai formacions denses, sinó esteses en fagedes i altres boscos. El nom del gènere era ja utilitzat pels romans, Acer : tenaç, dur, segons altres autors el seu nom deriva de la veu celta ac : espina o punta, per haver-se utilitzat per fabricar puntes de llança. El nom específic pseudoplatanus , fa referència a la semblança de les seves fulles amb el plàtan de passeig. La seva fusta és de color pàl·lid, de gra continu, és lleugera i fàcil de tornejar. Les fulles, fruits i escorça de l'arrel s'han utilitzat com medicina, atribuint propietats astringents; del seu tronc i branques, si es fa una incisió a la primavera, s'obté un líquid ensucrat agradable com beguda. És vastament usat en els passejos i avingudes de les ciutats, especialment espanyoles perquè gràcies a la seva poda i a la seva capacitat d'unir-se per les branques creen interessants efectes d'arcs naturals quan estan sense fulles. A l'estiu proporcionen una excel·lent ombra i creen un microclima fresc i agradable, al podar a la tardor permet el pas de la llum a terra durant l'hivern però segueix embellint els passejos amb les seves singulars formes. A part d'això, quan la poda és correcta no aconsegueixen gran altura pel que no entorpeixen l'entrada de llum als habitatges circumdants. A la parròquia de Villapardín, Navia de Suarna (Lugo, Galícia hi ha un auró singular de més de 100 anys, 23,60 metres d'alçada, un perímetre de 2,95 metres i un diàmetre de copa de 18 metres. (ca)
 • Acer és un gènere d'arbre de l'ordre de les sapindals. En català reben el nom d'aurons. Comprèn unes 125 espècies, moltes de les quals són natives d'Àsia, d'altres només es troben a Europa, al nord d'Àfrica i a Nord-amèrica. Les plantes del gènere Acer són classificades de diverses maneres, en la seva pròpia família, la de les aceràcies, o (conjuntament amb Hippocastanaceae dins la família Sapindaceae. (ca)
 • القيقب أو الاسفندان جنس نباتي يوجد منه حوالي 125 نوعاً معظمها من الأشجار أو الشجيرات، ينمو في المناطق الشمالية في روسيا وأوروبا وكندا وغيرها. يسمى (بالإنجليزية: Maple)‏. كان سابقاً يصنف ضمن الفصيلة القيقبية إلى أن وضعت هذه الفصيلة عام 2009 ضمن الفصيلة الصابونية حسب نظام المجموعة الثالثة لعلم تطور سلالات مغطاة البذور. في 15 فبراير 1965 اتخذت كندا شعاراً لها من الورقة التي يتغير لونها في الخريف. (ar)
 • Javor (Acer) je rod dřevin z čeledi mýdelníkovité. V dřívějších taxonomických systémech byl řazen do čeledi javorovité (Aceraceae), která však nebyla akceptována fylogenetickým pojetím rostlinné systematiky. Jeho zástupci jsou obvykle vzrostlé opadavé stromy, některé druhy mají však jen slabší vzrůst a jsou to buď nižší stromy a nebo keře. Existuje též několik druhů stálezelených. Listy jsou vstřícné, zpravidla dlanité, s nápadným podzimním zbarvením. Květy jsou pravidelné, uspořádané ve vzpřímených nebo nících (převislých) květenstvích; rozvíjejí se před olistěním, současně s ním nebo po něm. Opylovány jsou až na výjimky hmyzem. Plody jsou křídlaté dvounažky, odborně nazývané samary, dobře přizpůsobené k šíření pomocí větru. Rod Acer čítá kolem 150 druhů, a to včetně mnohých hybridních taxonů. Jejich výskyt je omezen na mírné až subtropické oblasti severní polokoule; těžištěm rozšíření je střední Čína, Japonsko a východní Himálaj. V české květeně se jako původní uvádějí tři druhy, dalších několik zde příležitostně zplaňuje. Nejčastěji rostou ve vlhkých, živinami bohatých lesích jako úrovňové či podúrovňové dřeviny, menší počet druhů je adaptován na sucho. Javory jsou důležité lesnické i okrasné dřeviny. Jejich světlé dřevo je využíváno na výrobu nábytku, podlah, hudebních nástrojů a v papírenském průmyslu. V mnoha dekorativních kultivarech jsou vysazovány v parcích, alejích, drobné druhy též na skalkách či v květinových kompozicích. Dobře snášejí městské prostředí a hodí se též pro tvorbu bonsají. Kanada si javorový list zvolila za národní symbol a je vyobrazen na kanadské vlajce. Významným produktem Kanady a Nové Anglie je javorový sirup. (cs)
 • Ο σφένδαμος, το σφενδάμι ή σφεντάμι (αρχ. ελλ., ἡ σφένδαμνος) είναι γένος δένδρων ή ημίθαμνων με την επιστημονική ονομασία Acer. Η επιστημονική ονομασία του σφένδαμου οφείλεται στα χαρακτηριστικά φύλλα του με τρεις ή πέντε μυτερές απολήξεις (acer στα λατινικά σημαίνει οξύς, αιχμηρός). Επίσης χαρακτηριστικός είναι ο καρπός του σφένδαμου, που έχει δυο φύλλα με δύο πυρήνες στο μέσο και μοιάζει με έντομο με δυο μεγάλα φτερά. Ο σφένδαμος προσβάλλεται συχνά από μύκητες, ορισμένοι εκ των οποίων μπορούν να προκαλέσουν ακόμα και τον θάνατο του φυτού. (el)
 • Acero (science: Acer) estas genro de falfoliaj arboj, el kiuj pluraj rimarkeblas per aŭtune buntaj koloroj. La blanka aŭ helruĝa ligno estas utiligata precipe por mebloj kaj tornaĵoj. * Floroformulo: Ka4-5Ko4-5A4+4aŭ 5+5G (2) ovario supre staranta * Infloresko:umbelo, grapolo * Frukto: duopa samaro (eo)
 • Sikomora acero estas speco de aceroj. Ĝi estadas ĝis 25 metrojn alta. Tiu specio estas la plej abunda en la eŭropaj arbaroj, kies precipa arbospecio ĝi foje konsistas. Kompare kun la aliaj arboj sikomora acero estas pli rezista al malpura aero en urboj kaj al sala akvo, kiu aperas en vojo dum vintroj. Pro tio ĝi ofte estas uzata por verdigo de urboj. * * Sikomora acero * Sikomora acero (eo)
 • El Acer pseudoplatanus (arce blanco, falso plátano o arce sicómoro) es una especie arbórea caducifolia perteneciente a la familia de las sapindáceas. (es)
 • Astigarrak Sapindales ordenako Acer generoko zuhaitzak dira, loreak mordo zintzilikarietan eta haziak hego moduko mintz gogor batez hornituak dituztenak. Betidanik familian sailkatu dira, baina orain -ekin batera, Sapindaceae familia definitu dute, ebidentzia genetikoaren arabera azken aukera hori egokiagoa dela hobetsi dutelarik. Acer generoko zuhaitz batzuk euskaraz eihar izenaz ere izendatzen dira, hala nola eihar frantsesa eta eihar italiarra. (eu)
 • Astigar zuria edo ostartxa (Acer pseudoplatanus) Sapindaceae familiako zuhaitz espezie bat da, jatorriz Europakoa. Hosto erorkorrekoa da. (eu)
 • Is crann í an mhailp. (ga)
 • Is crann scaipeach duillsilteach é an seiceamar (nó seiceamóir. Is é Acer pseudoplatanus a ainm Laidine. Fásann 35 m ar airde, agus tá sé dúchasach do lár is deisceart na hEorpa agus iarthar na hÁise. Na duilleoga 10-15 cm ar leithead, roinnte go bosach i 5 mhaothán fiaclach. Na bláthanna scothbhuí gan pheitil i gcrobhaingí crochta. Fástar go forleathan é mar mhaisiúchán is foscadh. Téann sé chun síl agus scaipeann gan bhac. Tá an seiceamar cosúil leis na crainn maiple atá sa ghéineas Acer chomh maith, agus mar sin gaolta leis. (ga)
 • Die Ahorne (Acer) bilden eine Pflanzengattung in der Unterfamilie der Rosskastaniengewächse (Hippocastanoideae) innerhalb der Familie der Seifenbaumgewächse (Sapindaceae). Je nach Autor gibt es 110 bis 200 Ahorn-Arten. Sie sind in gemäßigten und tropischen Gebieten in Eurasien, Nordafrika, Zentral- und Nordamerika weit verbreitet. Viele Arten werden vielseitig genutzt. (de)
 • Acer /ˈeɪsər/ adalah sebuah genus dari pohon atau semak yang umumnya dikenal sebagai maple. Terdapat sekitar 128 spesies, kebanyakan berasal dari Asia, dengan beberapa juga ada di Eropa, Afrika utara, dan Amerika Utara. Hanya satu spesies, Acer laurinum, yang ada di Hemisfer Selatan. dari genus tersebut adalah maple sikamor, Acer pseudoplatanus, spesies maple paling umum di Eropa. Di Indonesia, tumbuhan ini hanya ditemukan di sebagian kecil Sumatra dan Jawa. Biasanya ditemukan tumbuh liar di lahan kosong, hutan, atau gunung. Getah xilem daun maple diambil sebagai bahan baku pembuatan yang digunakan untuk bahan pelengkap roti dan kue. (in)
 • Acer(Pour les articles homonymes, voir Acer.) Acer Feuilles d'érable Genre AcerL., 1753 Répartition géographique Répartition mondiale du genre Acer Les érables sont des arbres et des arbustes du genre Acer, type de la famille des Sapindacées selon la classification APG III (autrefois, selon la classification de Cronquist, de celle des Acéracées), dans l'ordre des Sapindales. Une érablaie est un peuplement forestier dominé par les érables. (fr)
 • Acer pseudoplatanus atau yang biasa disebut sycamore maple adalah tanaman yang memiliki batang keras dan kuat dengan bentuk tulang daun menjari (Palmuinervis). Karena pohonnya yang rindang, sycamore banyak ditanam di taman dan kebun yang besar. Sycamore merupakan tanaman asli Eropa Tengah, Eropa Timur, dan Eropa Selatan serta pegunungan Kaukasus di Asia Tengah yaitu Turki, Georgia, dan Rusia. Tinggi tumbuhan acer pseudoplatanus bisa mencapai 30-35 meter dengan diameter 60-80 sentimeter Pohon ini dapat tumbuh dengan baik di tanah dengan kelembaban sedang dan memiliki drainase yang baik serta langsung terpapar cahaya matahari. Pada musim semi tepat setelah daun baru muncul, tumbuhan ini bisa menghasilkan bunga hijau kekuningan berukuran kecil. Pohon ini juga menghasilkan buah bernama Samara yang panjangnya 3–5 cm (in)
 • Der Berg-Ahorn (Acer pseudoplatanus) ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Ahorne (Acer). Um seine Zugehörigkeit zur Gattung der Ahorne zu betonen, ist in der Botanik die Bindestrichschreibweise üblich und nicht die ansonsten geläufige Schreibweise Bergahorn. Er ist in Europa weit verbreitet und sowohl als Parkbaum als auch forstwirtschaftlich ein wichtiger Vertreter seiner Gattung. (de)
 • Acer pseudoplatanus Acer pseudoplatanus Érable sycomore Espèce Acer pseudoplatanusL., 1753 Classification APG III (2009) Répartition géographique L’érable sycomore (Acer pseudoplatanus) est une espèce d'arbres de grande taille de la famille des acéracées fréquent en Europe.Il appartient à la section Acer de la classification des érables selon de Jong (1976). Il s'agit d'un arbre à croissance rapide les premières années, et qui rejette facilement de souche quand il est coupé.L'érable sycomore ne doit pas être confondu avec l’espèce voisine Acer platanoides, l'érable plane ou érable platane dont le bout des feuilles est plus acéré. Selon l'ENGREF l'érable sycomore serait plus sensible à la maladie de la cime mais moins exigeant en lumière et moins xérophile que l'érable plane. On l'appelle parfois faux platane, grand érable, ou érable de montagne, plus rarement érable blanc. (fr)
 • セイヨウカジカエデ、シカモア またはシカモアカエデは、 カエデ の一種で、中央ヨーロッパと南西アジアに自生している。 フランスから、東はウクライナ、南はスペイン北部の山、トルコ北部やコーカサスに生息していたが、他の場所でも栽培され帰化している。 (ja)
 • Acer L. è un genere di piante a foglie caduche che appartiene alla famiglia Sapindaceae, e comprende oltre 200 specie spontanee o originarie dell'Europa, Cina, Corea, Giappone e Nord America. Il nome Acer, in latino "appuntito", è stato usato per primo da Joseph Pitton de Tournefort, in riferimento all'estremità appuntita delle foglie tipiche della famiglia. (it)
 • Esdoorn of ahorn (Acer) is een geslacht van loofbomen en heesters. Afhankelijk van de taxonomische opvatting wordt dit geslacht ingedeeld bij de esdoornfamilie (Aceraceae) of de zeepboomfamilie (Sapindaceae). Esdoorns komen voor in de gematigde streken van het noordelijk halfrond. Enkele soorten komen voor in Zuidoost-Azië en Indonesië. Het geslacht zal zo'n 120 soorten tellen. Deze worden onderverdeeld in zestien secties met 230 verschillende taxa (soorten, ondersoorten en variëteiten). Daarnaast zijn er verschillende hybriden. Inheems in Nederland en België zijn alleen de Spaanse aak (Acer campestre) en in Nederlands-Limburg en België de gewone esdoorn (Acer pseudoplatanus). (nl)
 • De gewone esdoorn (Acer pseudoplatanus) is een boom die van nature in Zuid- en Midden-Europa voorkomt. In Nederland en België is hij sinds lang ingeburgerd en wordt hij tot 30 m hoog. Deze soort heeft stevige twijgen die dikke tegenoverstaande knoppen met bleekgroene knopschubben dragen. De bladeren zijn vijflobbig en handnervig, bovenaan donkergroen, onderaan blauw-groen tot grijsrood. De toegespitste lobben zijn ongelijk gekarteld. De bladeren verschijnen iets voor de bloemen. De bloemen zijn geel-groen en ontstaan in hangende, aan de basis samengestelde trossen, in één tros kunnen mannelijke, vrouwelijke en steriele bloemen voorkomen. Net als alle esdoorns heeft deze soort gevleugelde vruchten, die twee aan twee bij elkaar zitten. De vleugels van de vruchten vormen een scherpe tot een rechte hoek, smaller aan de basis. Deze vruchten ontkiemen de volgende lente. Ze zijn giftig voor paarden. De gewone esdoorn heeft graag een diepe frisse grond, maar groeit ook op arme slechte grond. De soort is wel gevoelig voor bladluizen en meeldauw. Recent onderzoek (2016, Universiteit Utrecht) heeft aangetoond dat de gewone esdoorn en de vederesdoorn (Acer negundo) veroorzaker kunnen zijn van atypische myopathie en dus giftig zijn voor paarden. (nl)
 • L'acero di monte (Acer pseudoplatanus L., 1753 è una pianta appartenente alla famiglia delle Aceraceae (Sapindaceae secondo la classificazione APG III. Talvolta è chiamato impropriamente sicomoro. (it)
 • Acer /ˈeɪsər/ is a genus of trees and shrubs commonly known as maples. The genus is placed in the family Sapindaceae. There are approximately 132 species, most of which are native to Asia, with a number also appearing in Europe, northern Africa, and North America. Only one species, Acer laurinum, extends to the Southern Hemisphere. The type species of the genus is the sycamore maple, Acer pseudoplatanus, the most common maple species in Europe. The maples usually have easily recognizable palmate leaves (Acer negundo is an exception) and distinctive winged fruits. The closest relatives of the maples are the horse chestnuts. Maple syrup is made from the sap of some maple species. (en)
 • カエデ(槭、槭樹、楓、鶏冠木、蛙手)とはムクロジ科(旧カエデ科)カエデ属 (Acer) の落葉高木の総称。名前の由来は、葉の形がカエルの手「蝦手」に似ていることから、呼び方を略してカエデとなった。 モミジ(紅葉、椛)とも呼ばれるが、葉の切れ込みが深いものを「モミジ」、葉の切れ込みが浅いものを「カエデ」と呼んでいる(植物学的には同じ系統)。赤・黄・緑など様々な色合いを持つ為、童謡では色を錦と表現している。また、英語圏では一般にMaple(メイプル、メープル)と称する。 (ja)
 • Klon (Acer L.) – rodzaj roślin z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) (czasem, zwłaszcza dawniej z wyodrębnianej osobno rodziny klonowatych Aceraceae). Do rodzaju należy około 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków), występujących głównie w strefie umiarkowanej (kilka w górach tropikalnych). Występują w największym zróżnicowaniu w Azji, poza tym w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest klon jawor (Acer pseudoplatanus L.). (pl)
 • Acer pseudoplatanus L., conhecida pelos nomes comuns de bordo, padreiro ou sicómoro é uma espécie de árvore do género Acer (bordos, pertencente à família Sapindaceae, embora tradicionalmente considerada como membro da família Aceraceae. Pertence ao tipo fisionómico dos Mesofanerófitos. A espécie é nativa da Europa Central e do sudoeste da Ásia, distribuindo-se por uma vasta região que vai da França à Ucrânia, estendendo-se para sul até à Cantábria e ao Centro de Portugal, ao norte da Turquia e ao Cáucaso. É considerada uma espécie invasora nas regiões temperadas. (pt)
 • Klon jawor, jawor, klon jaworowy (Acer pseudoplatanus L.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Występuje naturalnie w środkowej Europie i północnym Kaukazie, poza tym zawleczony. (pl)
 • Lönnar (Acer är ett släkte i familjen kinesträdsväxter. Det innehåller både träd och buskar, som ömsom klassificeras i en egen familj lönnväxter (Aceraceae och ömsom tillsammans med hästkastanjeväxter (Hippocastanaceae förs till kinesträdsväxter (Sapindaceae. Släktet omfattar över 100 arter, varav tre förekommer vildväxande eller har förvildats i Sverige: skogslönn, naverlönn och tysklönn. (sv)
 • Клён бе́лый, или ло́жноплата́новый, или псе́вдоплата́новый, или я́вор (лат. Acer pseudoplatanus, немецкий клён) — дерево, вид рода Клён, характерный для Центральной Европы и Юго-западной Азии, от Франции на восток до Украины и на юг по горам до северной Испании, северной Турции и Кавказа. Клён белый является номенклатурным типом. Ружейный приклад из я́ворины — Явор. (ru)
 • Acer (também conhecido em linguagem coloquial como bordo é um género botânico pertencente à família Aceraceae. O seu porte pode ser arbóreo (árvore ou arbustivo (arbusto. Existem aproximadamente 128 espécies, na sua maioria nativas da Ásia, mas algumas também ocorrem na Europa, África Setentrional e América do Norte. As diferentes espécies de bordo ou são classificadas numa família própria, a Aceraceae, ou (juntamente com a Hippocastanaceae incluídas na família Sapindaceae. Classificações modernas, incluindo a classificação do Grupo de Filogenia de Angiospermas, favorecem a inclusão em Sapindaceae. A palavra ácer deriva de uma palavra latina que significa "agudo" (referindo-se às pontas características das folhas e foi empregada pela primeira vez para o género pelo botânico francês Joseph Pitton de Tournefort em 1700. Da seiva da árvore é produzido o xarope de bordo ou xarope de ácer, consumido principalmente com torradas, panquecas e rabanadas. (pt)
 • Клён (лат. Ácer) — род древесных растений семейства Сапиндовые (Sapindaceae), ранее помещался в семейство Клёновые (Aceraceae), ныне рассматриваемое в ранге трибы Клёновые (Acereae) в составе подсемейства Конскокаштановые (Hippocastanoideae). Клён широко распространён в Европе, Азии и Северной Америке. В словаре В. И. Даля указано: «Клён м. родовое названье дерев Асеr, обычно разумеют A. ptalonoides, русский клён.» (ru)
 • Tysklönn eller sykomorlönn (Acer pseudoplatanus är en art i familjen kinesträdsväxter och förekommer naturligt i Europa, Turkiet och Kaukasus. Tysklönn är inte ursprunglig i Sveriges flora, infördes cirka 1770 och är naturaliserad i södra Sverige. I Sverige hittas arten i områden runt städer och orter där den har planterats som parkträd, till exempel Halmstad i Halland där tysklönnen planterats i alléer och sedan spridit sig. Arten är ett träd som kan bli över 30 meter högt. Bladen är trubbiga och grovt tandade och mörkgröna på översidan. Arten är dödligt giftig för hästar, vilka oftast blir förgiftade genom att äta nedfallna "näsor" eller unga skott. Giftet (hypoglycin A finns även i andra växter, till exempel i asklönn (Acer negundo. Det ursprungliga levnadsområde ligger i bergstrakter mellan 700 och 1300 meter över havet. Tysklönn ingår oftast i lövfällande skogar och den bildar sällan trädgrupper där inga andra träd ingår. Den kan vara dominerande i kyliga och fuktiga dalgångar. Tysklönnens livslängd kan uppnå 500 år. Den introducerade skalbaggen asiatisk långhorning skadar delar av beståndet. Trädet är fortfarande vanligt förekommande och det listas av IUCN som livskraftig (LC. (sv)
 • 岩槭(学名:Acer pseudoplatanus),也称为岩槭、白槭、假挪威槭、欧亚槭,是楓属的一种被子植物、落叶植物,属于阔叶树,抗风能力好。它原产于中欧和西亚,从法国开始东至乌克兰、土耳其北和高加索地区,南至意大利和西班牙北部的山丘地带。 (zh)
 • Я́вір (Acer pseudoplatanus) — дерево родини кленових з великим п'ятилопатевим листям; до інших назв належать також білий клен, клен-явір, клен несправжньоплатановий, клен туполистий, клен гірський. Поширений по всій Європі, Малій Азії. В Україні найчастіше трапляється у Галичині та Закарпатті, на схід від Збруча — рідше. Із-поміж листяних видів дерев явір є фактично деревом-піонером на гірськолісових та субальпійських висотах. Явір належить до видів дерев із широкою екологічною амплітудою та як домішка зустрічається практично на всіх висотних рівнях лісу. Але в деяких масивах Карпат явір утворює чисті насадження. У горах він часто піднімається вище за бука і досягає висоти смереки. Переважно росте у мішаних яворово-букових, яворово-буково-ялицевих тощо лісах на схилах гір (Карпати, Медобори, Гологори, Опілля, Розточчя тощо). Від назви цього дерева утворено чоловіче ім'я Явір (наразі поширене переважно серед південних слов'ян), різноманітні прізвища, назви населених пунктів (найчастіше на території розселення західних та південних слов'ян, а також в Галичині та Закарпатті). (uk)
 • 枫属(学名:Acer)又名槭屬,是无患子目无患子科的一个属,通称为枫树、槭树,舊時歸類於舊科名槭树科(Aceraceae),但是最近分子生物学研究结果表明,它应该归到无患子科中。 本属大概有110到200种,幾乎都位在北半球,廣泛分佈於溫帶副熱帶地區,南半球僅一物種。 (zh)
 • Клен (Acer L.) — рід дерев та кущів родини сапіндових. Налічує близько 150 видів, батьківщина більшості з яких — Азія, але кілька видів також мешкають в Європі, Північній Африці та Північній Америці. Клени — медоноси. З кленової деревини виготовляють меблі, музичні інструменти тощо; із соку деяких кленів в Америці виготовляють кленовий цукор. Клени широко використовують у полезахисному лісорозведенні та ландшафтному дизайні. (uk)
dbo:thumbnail
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
 • 4649165 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
 • 28635 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
 • 1036110400 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:authority
dbp:imageCaption
 • Acer pseudoplatanus foliage (en)
dbp:rangeMap
 • Map genus Acer.png (en)
dbp:rangeMapCaption
 • Distribution (en)
dbp:subdivision
dbp:subdivisionRanks
 • Species (en)
dbp:taxon
 • Acer (en)
dbp:wikiPageUsesTemplate
dct:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
 • القيقب الدلبي الكاذب نوع نباتي ينتمي إلى جنس القيقب من الفصيلة الصابونية. (ar)
 • Acer és un gènere d'arbre de l'ordre de les sapindals. En català reben el nom d'aurons. Comprèn unes 125 espècies, moltes de les quals són natives d'Àsia, d'altres només es troben a Europa, al nord d'Àfrica i a Nord-amèrica. Les plantes del gènere Acer són classificades de diverses maneres, en la seva pròpia família, la de les aceràcies, o (conjuntament amb Hippocastanaceae dins la família Sapindaceae. (ca)
 • القيقب أو الاسفندان جنس نباتي يوجد منه حوالي 125 نوعاً معظمها من الأشجار أو الشجيرات، ينمو في المناطق الشمالية في روسيا وأوروبا وكندا وغيرها. يسمى (بالإنجليزية: Maple)‏. كان سابقاً يصنف ضمن الفصيلة القيقبية إلى أن وضعت هذه الفصيلة عام 2009 ضمن الفصيلة الصابونية حسب نظام المجموعة الثالثة لعلم تطور سلالات مغطاة البذور. في 15 فبراير 1965 اتخذت كندا شعاراً لها من الورقة التي يتغير لونها في الخريف. (ar)
 • Ο σφένδαμος, το σφενδάμι ή σφεντάμι (αρχ. ελλ., ἡ σφένδαμνος) είναι γένος δένδρων ή ημίθαμνων με την επιστημονική ονομασία Acer. Η επιστημονική ονομασία του σφένδαμου οφείλεται στα χαρακτηριστικά φύλλα του με τρεις ή πέντε μυτερές απολήξεις (acer στα λατινικά σημαίνει οξύς, αιχμηρός). Επίσης χαρακτηριστικός είναι ο καρπός του σφένδαμου, που έχει δυο φύλλα με δύο πυρήνες στο μέσο και μοιάζει με έντομο με δυο μεγάλα φτερά. Ο σφένδαμος προσβάλλεται συχνά από μύκητες, ορισμένοι εκ των οποίων μπορούν να προκαλέσουν ακόμα και τον θάνατο του φυτού. (el)
 • Acero (science: Acer) estas genro de falfoliaj arboj, el kiuj pluraj rimarkeblas per aŭtune buntaj koloroj. La blanka aŭ helruĝa ligno estas utiligata precipe por mebloj kaj tornaĵoj. * Floroformulo: Ka4-5Ko4-5A4+4aŭ 5+5G (2) ovario supre staranta * Infloresko:umbelo, grapolo * Frukto: duopa samaro (eo)
 • Sikomora acero estas speco de aceroj. Ĝi estadas ĝis 25 metrojn alta. Tiu specio estas la plej abunda en la eŭropaj arbaroj, kies precipa arbospecio ĝi foje konsistas. Kompare kun la aliaj arboj sikomora acero estas pli rezista al malpura aero en urboj kaj al sala akvo, kiu aperas en vojo dum vintroj. Pro tio ĝi ofte estas uzata por verdigo de urboj. * * Sikomora acero * Sikomora acero (eo)
 • El Acer pseudoplatanus (arce blanco, falso plátano o arce sicómoro) es una especie arbórea caducifolia perteneciente a la familia de las sapindáceas. (es)
 • Astigarrak Sapindales ordenako Acer generoko zuhaitzak dira, loreak mordo zintzilikarietan eta haziak hego moduko mintz gogor batez hornituak dituztenak. Betidanik familian sailkatu dira, baina orain -ekin batera, Sapindaceae familia definitu dute, ebidentzia genetikoaren arabera azken aukera hori egokiagoa dela hobetsi dutelarik. Acer generoko zuhaitz batzuk euskaraz eihar izenaz ere izendatzen dira, hala nola eihar frantsesa eta eihar italiarra. (eu)
 • Astigar zuria edo ostartxa (Acer pseudoplatanus) Sapindaceae familiako zuhaitz espezie bat da, jatorriz Europakoa. Hosto erorkorrekoa da. (eu)
 • Is crann í an mhailp. (ga)
 • Is crann scaipeach duillsilteach é an seiceamar (nó seiceamóir. Is é Acer pseudoplatanus a ainm Laidine. Fásann 35 m ar airde, agus tá sé dúchasach do lár is deisceart na hEorpa agus iarthar na hÁise. Na duilleoga 10-15 cm ar leithead, roinnte go bosach i 5 mhaothán fiaclach. Na bláthanna scothbhuí gan pheitil i gcrobhaingí crochta. Fástar go forleathan é mar mhaisiúchán is foscadh. Téann sé chun síl agus scaipeann gan bhac. Tá an seiceamar cosúil leis na crainn maiple atá sa ghéineas Acer chomh maith, agus mar sin gaolta leis. (ga)
 • Die Ahorne (Acer) bilden eine Pflanzengattung in der Unterfamilie der Rosskastaniengewächse (Hippocastanoideae) innerhalb der Familie der Seifenbaumgewächse (Sapindaceae). Je nach Autor gibt es 110 bis 200 Ahorn-Arten. Sie sind in gemäßigten und tropischen Gebieten in Eurasien, Nordafrika, Zentral- und Nordamerika weit verbreitet. Viele Arten werden vielseitig genutzt. (de)
 • Acer(Pour les articles homonymes, voir Acer.) Acer Feuilles d'érable Genre AcerL., 1753 Répartition géographique Répartition mondiale du genre Acer Les érables sont des arbres et des arbustes du genre Acer, type de la famille des Sapindacées selon la classification APG III (autrefois, selon la classification de Cronquist, de celle des Acéracées), dans l'ordre des Sapindales. Une érablaie est un peuplement forestier dominé par les érables. (fr)
 • Der Berg-Ahorn (Acer pseudoplatanus) ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Ahorne (Acer). Um seine Zugehörigkeit zur Gattung der Ahorne zu betonen, ist in der Botanik die Bindestrichschreibweise üblich und nicht die ansonsten geläufige Schreibweise Bergahorn. Er ist in Europa weit verbreitet und sowohl als Parkbaum als auch forstwirtschaftlich ein wichtiger Vertreter seiner Gattung. (de)
 • セイヨウカジカエデ、シカモア またはシカモアカエデは、 カエデ の一種で、中央ヨーロッパと南西アジアに自生している。 フランスから、東はウクライナ、南はスペイン北部の山、トルコ北部やコーカサスに生息していたが、他の場所でも栽培され帰化している。 (ja)
 • Acer L. è un genere di piante a foglie caduche che appartiene alla famiglia Sapindaceae, e comprende oltre 200 specie spontanee o originarie dell'Europa, Cina, Corea, Giappone e Nord America. Il nome Acer, in latino "appuntito", è stato usato per primo da Joseph Pitton de Tournefort, in riferimento all'estremità appuntita delle foglie tipiche della famiglia. (it)
 • L'acero di monte (Acer pseudoplatanus L., 1753 è una pianta appartenente alla famiglia delle Aceraceae (Sapindaceae secondo la classificazione APG III. Talvolta è chiamato impropriamente sicomoro. (it)
 • Acer /ˈeɪsər/ is a genus of trees and shrubs commonly known as maples. The genus is placed in the family Sapindaceae. There are approximately 132 species, most of which are native to Asia, with a number also appearing in Europe, northern Africa, and North America. Only one species, Acer laurinum, extends to the Southern Hemisphere. The type species of the genus is the sycamore maple, Acer pseudoplatanus, the most common maple species in Europe. The maples usually have easily recognizable palmate leaves (Acer negundo is an exception) and distinctive winged fruits. The closest relatives of the maples are the horse chestnuts. Maple syrup is made from the sap of some maple species. (en)
 • カエデ(槭、槭樹、楓、鶏冠木、蛙手)とはムクロジ科(旧カエデ科)カエデ属 (Acer) の落葉高木の総称。名前の由来は、葉の形がカエルの手「蝦手」に似ていることから、呼び方を略してカエデとなった。 モミジ(紅葉、椛)とも呼ばれるが、葉の切れ込みが深いものを「モミジ」、葉の切れ込みが浅いものを「カエデ」と呼んでいる(植物学的には同じ系統)。赤・黄・緑など様々な色合いを持つ為、童謡では色を錦と表現している。また、英語圏では一般にMaple(メイプル、メープル)と称する。 (ja)
 • Klon (Acer L.) – rodzaj roślin z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) (czasem, zwłaszcza dawniej z wyodrębnianej osobno rodziny klonowatych Aceraceae). Do rodzaju należy około 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków), występujących głównie w strefie umiarkowanej (kilka w górach tropikalnych). Występują w największym zróżnicowaniu w Azji, poza tym w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest klon jawor (Acer pseudoplatanus L.). (pl)
 • Acer pseudoplatanus L., conhecida pelos nomes comuns de bordo, padreiro ou sicómoro é uma espécie de árvore do género Acer (bordos, pertencente à família Sapindaceae, embora tradicionalmente considerada como membro da família Aceraceae. Pertence ao tipo fisionómico dos Mesofanerófitos. A espécie é nativa da Europa Central e do sudoeste da Ásia, distribuindo-se por uma vasta região que vai da França à Ucrânia, estendendo-se para sul até à Cantábria e ao Centro de Portugal, ao norte da Turquia e ao Cáucaso. É considerada uma espécie invasora nas regiões temperadas. (pt)
 • Klon jawor, jawor, klon jaworowy (Acer pseudoplatanus L.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Występuje naturalnie w środkowej Europie i północnym Kaukazie, poza tym zawleczony. (pl)
 • Lönnar (Acer är ett släkte i familjen kinesträdsväxter. Det innehåller både träd och buskar, som ömsom klassificeras i en egen familj lönnväxter (Aceraceae och ömsom tillsammans med hästkastanjeväxter (Hippocastanaceae förs till kinesträdsväxter (Sapindaceae. Släktet omfattar över 100 arter, varav tre förekommer vildväxande eller har förvildats i Sverige: skogslönn, naverlönn och tysklönn. (sv)
 • Клён бе́лый, или ло́жноплата́новый, или псе́вдоплата́новый, или я́вор (лат. Acer pseudoplatanus, немецкий клён) — дерево, вид рода Клён, характерный для Центральной Европы и Юго-западной Азии, от Франции на восток до Украины и на юг по горам до северной Испании, северной Турции и Кавказа. Клён белый является номенклатурным типом. Ружейный приклад из я́ворины — Явор. (ru)
 • Клён (лат. Ácer) — род древесных растений семейства Сапиндовые (Sapindaceae), ранее помещался в семейство Клёновые (Aceraceae), ныне рассматриваемое в ранге трибы Клёновые (Acereae) в составе подсемейства Конскокаштановые (Hippocastanoideae). Клён широко распространён в Европе, Азии и Северной Америке. В словаре В. И. Даля указано: «Клён м. родовое названье дерев Асеr, обычно разумеют A. ptalonoides, русский клён.» (ru)
 • 岩槭(学名:Acer pseudoplatanus),也称为岩槭、白槭、假挪威槭、欧亚槭,是楓属的一种被子植物、落叶植物,属于阔叶树,抗风能力好。它原产于中欧和西亚,从法国开始东至乌克兰、土耳其北和高加索地区,南至意大利和西班牙北部的山丘地带。 (zh)
 • 枫属(学名:Acer)又名槭屬,是无患子目无患子科的一个属,通称为枫树、槭树,舊時歸類於舊科名槭树科(Aceraceae),但是最近分子生物学研究结果表明,它应该归到无患子科中。 本属大概有110到200种,幾乎都位在北半球,廣泛分佈於溫帶副熱帶地區,南半球僅一物種。 (zh)
 • Клен (Acer L.) — рід дерев та кущів родини сапіндових. Налічує близько 150 видів, батьківщина більшості з яких — Азія, але кілька видів також мешкають в Європі, Північній Африці та Північній Америці. Клени — медоноси. З кленової деревини виготовляють меблі, музичні інструменти тощо; із соку деяких кленів в Америці виготовляють кленовий цукор. Клени широко використовують у полезахисному лісорозведенні та ландшафтному дизайні. (uk)
 • El fals plàtan (Acer pseudoplatanus, sicòmor, fals sicòmor, blada (Garrotxa o blesera (Rosselló és una espècie pertanyent a la família de les aceràcies. El plàtan fals prolifera al centre i sud d'Europa, i també al sud-oest d'Àsia. A la península Ibèrica únicament en el nord: Pirineus i Cantàbria, fins al nord de Portugal. Freqüentment cultivat i assilvestrat, és difícil precisar quan es tracta d'una planta espontània. Habita en terrenys frescos i profunds dels vessants i valls de muntanya, sense constituir mai formacions denses, sinó esteses en fagedes i altres boscos. (ca)
 • Javor klen (Acer pseudoplatanus) je kvetoucí rostlina z čeledi mýdelníkovité (Sapindaceae). Je to velký opadavý a širokolistý strom, tolerantní vůči větru a pobřežnímu prostředí. Je původem ze Střední Evropy a Západní Asie, od Francie na východ do Ukrajiny, severního Turecka a na Kavkaz a jih z hor severního Španělska a Itálie. Snadno se rozmnožuje ze semen a byl introdukovaný na Britské ostrovy v 16. století, kde je také naturalizovaný, stejně jako i v dalších částech Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu, kde se může stát invazním druhem. (cs)
 • Javor (Acer) je rod dřevin z čeledi mýdelníkovité. V dřívějších taxonomických systémech byl řazen do čeledi javorovité (Aceraceae), která však nebyla akceptována fylogenetickým pojetím rostlinné systematiky. Jeho zástupci jsou obvykle vzrostlé opadavé stromy, některé druhy mají však jen slabší vzrůst a jsou to buď nižší stromy a nebo keře. Existuje též několik druhů stálezelených. Listy jsou vstřícné, zpravidla dlanité, s nápadným podzimním zbarvením. Květy jsou pravidelné, uspořádané ve vzpřímených nebo nících (převislých) květenstvích; rozvíjejí se před olistěním, současně s ním nebo po něm. Opylovány jsou až na výjimky hmyzem. Plody jsou křídlaté dvounažky, odborně nazývané samary, dobře přizpůsobené k šíření pomocí větru. (cs)
 • Acer pseudoplatanus Acer pseudoplatanus Érable sycomore Espèce Acer pseudoplatanusL., 1753 Classification APG III (2009) Répartition géographique L’érable sycomore (Acer pseudoplatanus) est une espèce d'arbres de grande taille de la famille des acéracées fréquent en Europe.Il appartient à la section Acer de la classification des érables selon de Jong (1976). (fr)
 • Acer pseudoplatanus atau yang biasa disebut sycamore maple adalah tanaman yang memiliki batang keras dan kuat dengan bentuk tulang daun menjari (Palmuinervis). Karena pohonnya yang rindang, sycamore banyak ditanam di taman dan kebun yang besar. Sycamore merupakan tanaman asli Eropa Tengah, Eropa Timur, dan Eropa Selatan serta pegunungan Kaukasus di Asia Tengah yaitu Turki, Georgia, dan Rusia. (in)
 • Acer /ˈeɪsər/ adalah sebuah genus dari pohon atau semak yang umumnya dikenal sebagai maple. Terdapat sekitar 128 spesies, kebanyakan berasal dari Asia, dengan beberapa juga ada di Eropa, Afrika utara, dan Amerika Utara. Hanya satu spesies, Acer laurinum, yang ada di Hemisfer Selatan. dari genus tersebut adalah maple sikamor, Acer pseudoplatanus, spesies maple paling umum di Eropa. Di Indonesia, tumbuhan ini hanya ditemukan di sebagian kecil Sumatra dan Jawa. Biasanya ditemukan tumbuh liar di lahan kosong, hutan, atau gunung. (in)
 • De gewone esdoorn (Acer pseudoplatanus) is een boom die van nature in Zuid- en Midden-Europa voorkomt. In Nederland en België is hij sinds lang ingeburgerd en wordt hij tot 30 m hoog. Deze soort heeft stevige twijgen die dikke tegenoverstaande knoppen met bleekgroene knopschubben dragen. De bladeren zijn vijflobbig en handnervig, bovenaan donkergroen, onderaan blauw-groen tot grijsrood. De toegespitste lobben zijn ongelijk gekarteld. De bladeren verschijnen iets voor de bloemen. (nl)
 • Esdoorn of ahorn (Acer) is een geslacht van loofbomen en heesters. Afhankelijk van de taxonomische opvatting wordt dit geslacht ingedeeld bij de esdoornfamilie (Aceraceae) of de zeepboomfamilie (Sapindaceae). Esdoorns komen voor in de gematigde streken van het noordelijk halfrond. Enkele soorten komen voor in Zuidoost-Azië en Indonesië. Het geslacht zal zo'n 120 soorten tellen. Deze worden onderverdeeld in zestien secties met 230 verschillende taxa (soorten, ondersoorten en variëteiten). Daarnaast zijn er verschillende hybriden. (nl)
 • Acer (também conhecido em linguagem coloquial como bordo é um género botânico pertencente à família Aceraceae. O seu porte pode ser arbóreo (árvore ou arbustivo (arbusto. Existem aproximadamente 128 espécies, na sua maioria nativas da Ásia, mas algumas também ocorrem na Europa, África Setentrional e América do Norte. A palavra ácer deriva de uma palavra latina que significa "agudo" (referindo-se às pontas características das folhas e foi empregada pela primeira vez para o género pelo botânico francês Joseph Pitton de Tournefort em 1700. (pt)
 • Я́вір (Acer pseudoplatanus) — дерево родини кленових з великим п'ятилопатевим листям; до інших назв належать також білий клен, клен-явір, клен несправжньоплатановий, клен туполистий, клен гірський. Поширений по всій Європі, Малій Азії. В Україні найчастіше трапляється у Галичині та Закарпатті, на схід від Збруча — рідше. Від назви цього дерева утворено чоловіче ім'я Явір (наразі поширене переважно серед південних слов'ян), різноманітні прізвища, назви населених пунктів (найчастіше на території розселення західних та південних слов'ян, а також в Галичині та Закарпатті). (uk)
 • Tysklönn eller sykomorlönn (Acer pseudoplatanus är en art i familjen kinesträdsväxter och förekommer naturligt i Europa, Turkiet och Kaukasus. Tysklönn är inte ursprunglig i Sveriges flora, infördes cirka 1770 och är naturaliserad i södra Sverige. I Sverige hittas arten i områden runt städer och orter där den har planterats som parkträd, till exempel Halmstad i Halland där tysklönnen planterats i alléer och sedan spridit sig. Arten är ett träd som kan bli över 30 meter högt. Bladen är trubbiga och grovt tandade och mörkgröna på översidan. (sv)
rdfs:label
 • Maple (en)
 • قيقب (ar)
 • قيقب دلبي كاذب (ar)
 • Plàtan fals (ca)
 • Acer (gènere) (ca)
 • Javor klen (cs)
 • Javor (cs)
 • Berg-Ahorn (de)
 • Σφένδαμος (el)
 • Ahorne (de)
 • Sikomora acero (eo)
 • Acero (eo)
 • Acer pseudoplatanus (es)
 • Acer (planta) (es)
 • Astigar zuri (eu)
 • Astigar (eu)
 • Mailp (ga)
 • Seiceamar (ga)
 • Maple (in)
 • Acer pseudoplatanus (in)
 • Érable sycomore (fr)
 • Érable (fr)
 • Acer (botanica) (it)
 • カエデ (ja)
 • Acer pseudoplatanus (it)
 • セイヨウカジカエデ (ja)
 • Esdoorn (geslacht) (nl)
 • 단풍나무속 (ko)
 • Klon jawor (pl)
 • Gewone esdoorn (nl)
 • Acer pseudoplatanus (pt)
 • Acer (botânica) (pt)
 • Klon (roślina) (pl)
 • Клён белый (ru)
 • Lönnsläktet (sv)
 • Tysklönn (sv)
 • Клён (ru)
 • Клен (uk)
 • Явір (uk)
 • 岩槭 (zh)
 • 枫属 (zh)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:genus of
is dbo:namedAfter of
is dbo:wikiPageDisambiguates of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:blank1InfoSec of
is dbp:surface of
is dbp:woodbody of
is dbp:woodfingerboard of
is dbp:woodneck of
is gold:hypernym of
is owl:differentFrom of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License