A new religious movement (NRM) is a religious, ethical, or spiritual group or community with practices of relatively modern origins. NRMs may be novel in origin or they may exist on the fringes of a wider religion, in which case they will be distinct from pre-existing denominations. Academics identify a variety of characteristics which they employ in categorizing groups as new religious movements. The term is broad and inclusive, rather than sharply defined. New religious movements are generally seen as syncretic, employing human and material assets to disseminate their ideas and worldviews, deviating in some degree from a society's traditional forms or doctrines, focused especially upon the self, and having a peripheral relationship that exists in a state of tension with established socie

Property Value
dbo:abstract
  • Tento seznam nových náboženských hnutí obsahuje taková hnutí, která buď sama sebe chápou jako náboženské, etické či duchovní společenství, nebo je na ně takovýmto způsobem nahlíženo širší vědeckou komunitou. Tak, jako není jednotná definice náboženství, která by byla uznávaná širší vědeckou komunitou, tak není jednotná definice nových náboženských hnutí. Někteří autoři jako Eileen Barker či David V. Barrett zařazují do nových náboženských hnutí jen taková hnutí, která vznikla, nebo která se objevila po druhé světové válce. Jiní autoři slovem „nová“ rozumí hnutí vzniklá po Bahá'ismu (polovina 19. století) nebo dokonce Sikhismu (17. století). Slovo „nová“ je tedy do značné míry relativní. Následující seznam je jakousi syntézou mezi těmito názory. U hnutí, která vznikla před koncem druhé světové války, je poznamenána doba jejich vzniku. Společenství, která vznikla před polovinou 19. století, tedy před vznikem Bahá'ismu, zde zařazena nejsou až na některé výjimky (např. Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů). Seznam zahrnuje i taková společenství a organizace, na které mnohdy nebývá pohlíženo jako na nová náboženství (například právě Víra Bahá'í), nicméně jsou zde zařazena. Na světě existují tisíce náboženských či duchovních hnutí a je prakticky nemožné udělat jejich úplný seznam. Tento seznam je samozřejmě také neúplný. (cs)
  • A new religious movement (NRM) is a religious, ethical, or spiritual group or community with practices of relatively modern origins. NRMs may be novel in origin or they may exist on the fringes of a wider religion, in which case they will be distinct from pre-existing denominations. Academics identify a variety of characteristics which they employ in categorizing groups as new religious movements. The term is broad and inclusive, rather than sharply defined. New religious movements are generally seen as syncretic, employing human and material assets to disseminate their ideas and worldviews, deviating in some degree from a society's traditional forms or doctrines, focused especially upon the self, and having a peripheral relationship that exists in a state of tension with established societal conventions. An NRM may be one of a wide range of movements ranging from those with loose affiliations based on novel approaches to spirituality or religion to communitarian enterprises that demand a considerable amount of group conformity and a social identity that separates their adherents from mainstream society. Use of the term NRM is not universally accepted among the groups to which it is applied. Scholars have estimated that NRMs now number in the tens of thousands worldwide, with most in Asia and Africa. Most have only a few members, some have thousands, and very few have more than a million. Academics occasionally propose amendments to technical definitions and continue to add new groups. (en)
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
  • 2399768 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 124450 (xsd:integer)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 986532875 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dct:subject
rdfs:comment
  • Tento seznam nových náboženských hnutí obsahuje taková hnutí, která buď sama sebe chápou jako náboženské, etické či duchovní společenství, nebo je na ně takovýmto způsobem nahlíženo širší vědeckou komunitou. Tak, jako není jednotná definice náboženství, která by byla uznávaná širší vědeckou komunitou, tak není jednotná definice nových náboženských hnutí. Někteří autoři jako Eileen Barker či David V. Barrett zařazují do nových náboženských hnutí jen taková hnutí, která vznikla, nebo která se objevila po druhé světové válce. Jiní autoři slovem „nová“ rozumí hnutí vzniklá po Bahá'ismu (polovina 19. století) nebo dokonce Sikhismu (17. století). Slovo „nová“ je tedy do značné míry relativní. (cs)
  • A new religious movement (NRM) is a religious, ethical, or spiritual group or community with practices of relatively modern origins. NRMs may be novel in origin or they may exist on the fringes of a wider religion, in which case they will be distinct from pre-existing denominations. Academics identify a variety of characteristics which they employ in categorizing groups as new religious movements. The term is broad and inclusive, rather than sharply defined. New religious movements are generally seen as syncretic, employing human and material assets to disseminate their ideas and worldviews, deviating in some degree from a society's traditional forms or doctrines, focused especially upon the self, and having a peripheral relationship that exists in a state of tension with established socie (en)
rdfs:label
  • Seznam nových náboženských hnutí (cs)
  • List of new religious movements (en)
  • Daftar gerakan agama baru (in)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is rdfs:seeAlso of
is foaf:primaryTopic of