About: Dice pool

An Entity of Type: Thing, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

In some role-playing game (RPG) systems, the dice pool is the number of dice that a player is allowed to roll when attempting to perform a certain action.

Property Value
dbo:abstract
  • In some role-playing game (RPG) systems, the dice pool is the number of dice that a player is allowed to roll when attempting to perform a certain action. (en)
  • Pula kości to w niektórych grach fabularnych liczba kości, którymi ma rzucić gracz wykonując dany . W większości systemów każda nietrywialna akcja wykonywana przez postać gracza wymaga testu. Najczęściej polega on na rzuceniu określoną liczbą kości, dodaniu do wyniku modyfikatorów zależnych od współczynników (zarówno od cech jak i umiejętności) i porównaniu ostatecznego wyniku z poziomem trudności danej czynności. W niektórych systemach testy wyglądają jednak odmiennie – współczynniki posiadane przez postać gracza określają iloma kości ma rzucić gracz. Czasami (np. w mechanice ) wynik na każdej z kości jest porównywany z poziomem trudności testu a ilość kości, na których wypadł wynik wyższy niż poziom trudności określa poziom sukcesu. W innych (np. w systemie ) wyniki z wszystkich kości są sumowane i suma jest porównywana z poziomem trudności. Warto zauważyć, iż w takim typie mechaniki także łatwo może dojść do dziwacznych sytuacji. Np. we wczesnych wersjach mechaniki Storyteller słynne było to, iż szansa na wyrzucenie krytycznej porażki zwiększała się wraz z powiększaniem się umiejętności i cech postaci. Różne czynniki mogą zwiększać bądź też zmniejszać liczbę kości w puli. Przykładowo kontuzja nogi postaci może zmniejszać pulę kości, gdy wykonuje ona akcje związane z bieganiem, skakaniem lub wspinaczką. Natomiast dokładniejsze przyjrzenie się i skupienie uwagi na działaniu, które postać będzie za chwilę wykonywać może skutkować zwiększeniem się puli. Pierwszą grą, która używała puli kości i odniosła sukces była gra Star Wars Role-Playing Game (1987 rok). Podobny system był jednak używany już rok wcześniej w grze , nad którą pracowali , i Sandy Petersen. (Obie gry zostały wydane przez West End Games; Costikyan wzorował się na Ghostbusters.) Następne gry, które korzystały z puli kości to (1992) i Wampir: Maskarada (1992) – obie były oparte na projekcie stworzonym wspólnie przez Jonathana Tweeta i Marka Rein•Hagena. Później stworzyli oni także system Ars Magica. (pl)
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
  • 2150260 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 8240 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1104829679 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
gold:hypernym
rdfs:comment
  • In some role-playing game (RPG) systems, the dice pool is the number of dice that a player is allowed to roll when attempting to perform a certain action. (en)
  • Pula kości to w niektórych grach fabularnych liczba kości, którymi ma rzucić gracz wykonując dany . W większości systemów każda nietrywialna akcja wykonywana przez postać gracza wymaga testu. Najczęściej polega on na rzuceniu określoną liczbą kości, dodaniu do wyniku modyfikatorów zależnych od współczynników (zarówno od cech jak i umiejętności) i porównaniu ostatecznego wyniku z poziomem trudności danej czynności. W niektórych systemach testy wyglądają jednak odmiennie – współczynniki posiadane przez postać gracza określają iloma kości ma rzucić gracz. Czasami (np. w mechanice ) wynik na każdej z kości jest porównywany z poziomem trudności testu a ilość kości, na których wypadł wynik wyższy niż poziom trudności określa poziom sukcesu. W innych (np. w systemie ) wyniki z wszystkich kości są (pl)
rdfs:label
  • Dice pool (en)
  • Pula kości (pl)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageWikiLink of
is rdfs:seeAlso of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License