An Entity of Type: Abstraction100002137, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

The Serfdom Patent of 1 November 1781 aimed to abolish aspects of the traditional serfdom (German: Leibeigenschaft) system of the Habsburg monarchy through the establishment of basic civil liberties for the serfs.

Property Value
dbo:abstract
  • Patent o zrušení nevolnictví byl výnos římského císaře a českého krále Josefa II. z 1. listopadu 1781, který pro české země zrušil nevolnictví, či jak je psáno v patentu „tělesné poddanství neboli člověčenství", a nahradil je „mírným poddanstvím podle příkladu zemí rakouských". Byla zrušena bezprostřední osobní závislost poddaných na vrchnosti, poddaný se stával osobně svobodným. Poddaní tak nově získali právo uzavírat manželství bez souhlasu vrchnosti, svobodně se stěhovat, odcházet pracovat a studovat i mimo hranice panství. Poddaní však zůstali zavázáni vůči vrchnosti poslušností, vrchnostenské úřady byly i nadále nejbližší autoritou, jejímž prostřednictvím stát vykonával svou moc. Beze změny zůstala zachována povinnost roboty i naturální a peněžní závazky rolníků vůči vrchnosti, a to až do roku 1848. Vydání patentu mělo značný význam pro hospodářský rozvoj Českých zemí v 19. století. Byl to také jeden z faktorů, který ovlivnil české národní obrození, když zvýšil mobilitu obyvatelstva a umožnil přesun venkovského obyvatelstva (zhusta česky mluvícího) do velkých měst (na konci 18. století silně germanizovaných). Na Slovensku byl podobný patent vydán roku 1785. (cs)
  • Das Untertanenpatent (auch als Leibeigenschaftsaufhebungspatent bezeichnet) vom 1. November 1781 war ein Erlass des Kaisers Joseph II. zur Neuordnung der Untertanenabhängigkeit vom jeweiligen Grundherren. Diese Reform sollte die Bauern von Frondiensten und anderen Leistungen befreien. (de)
  • The Serfdom Patent of 1 November 1781 aimed to abolish aspects of the traditional serfdom (German: Leibeigenschaft) system of the Habsburg monarchy through the establishment of basic civil liberties for the serfs. The feudal system bound farmers to inherited pieces of land and subjected them to the absolute control of their landlord. The landlord was obligated to provide protection, in exchange for the serfs' labor and goods. The Serfdom Patent, issued by the enlightened absolutist Emperor Joseph II, diminished the long-established mastery of the landlords; thus allowing the serfs to independently choose marriage partners, pursue career choices, and move between estates. (en)
dbo:wikiPageID
  • 7803125 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 5651 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1108588908 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
  • Das Untertanenpatent (auch als Leibeigenschaftsaufhebungspatent bezeichnet) vom 1. November 1781 war ein Erlass des Kaisers Joseph II. zur Neuordnung der Untertanenabhängigkeit vom jeweiligen Grundherren. Diese Reform sollte die Bauern von Frondiensten und anderen Leistungen befreien. (de)
  • Patent o zrušení nevolnictví byl výnos římského císaře a českého krále Josefa II. z 1. listopadu 1781, který pro české země zrušil nevolnictví, či jak je psáno v patentu „tělesné poddanství neboli člověčenství", a nahradil je „mírným poddanstvím podle příkladu zemí rakouských". Byla zrušena bezprostřední osobní závislost poddaných na vrchnosti, poddaný se stával osobně svobodným. Poddaní tak nově získali právo uzavírat manželství bez souhlasu vrchnosti, svobodně se stěhovat, odcházet pracovat a studovat i mimo hranice panství. (cs)
  • The Serfdom Patent of 1 November 1781 aimed to abolish aspects of the traditional serfdom (German: Leibeigenschaft) system of the Habsburg monarchy through the establishment of basic civil liberties for the serfs. (en)
rdfs:label
  • Patent o zrušení nevolnictví (cs)
  • Untertanenpatent (de)
  • Serfdom Patent (1781) (en)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License