An Entity of Type: AdministrativeUnit108077292, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

Organizational studies is "the examination of how individuals construct organizational structures, processes, and practices and how these, in turn, shape social relations and create institutions that ultimately influence people". Organizational studies comprise different areas that deal with the different aspects of the organizations, many of the approaches are functionalist but critical research also provide alternative frame for understanding in the field. Fundamental to the study of management is organizational change.

Property Value
dbo:abstract
 • Organizační studia jsou souhrnným označením pro skupinu vědních disciplín zabývajících se studiem organizací z převážně společenskovědní perspektivy. V centru zájmu těchto disciplín stojí poznání a porozumění chování člověka v organizaci, vzájemné vztahy organizací a vliv organizací na společnost (a naopak). Nejvýznamnějšími disciplínami chápanými jako součást této skupiny jsou (Organizational Behavior) a (Organization Theory). Lze se však setkat i s pojmy organizační věda (organizational science), administrativní věda (administrative science) či organizační analýza (organizational analysis). Jejich přesné vymezení oproti sobě je však problematické. Organizační studia se řadí do širší skupiny profesně orientovaných akademických disciplín ve světě běžně označovaných jako „Business and Management studies“ a studovaných na tzv. „business schools“ (ekonomické vysoké školy zaměřené na aplikované ekonomické a jiné obory). Ačkoliv situace v České republice je doposud odlišná, především anglo-americká vědecká literatura v uplynulých dekádách z velké části opustila označení Management ve smyslu teoretické disciplíny hodné zájmu akademiků. V tomto smyslu je možno chápat Organizační studia jako jednu z disciplín snažících se vědeckými metodami vybudovat „teorii managementu“. Používá k tomu metodologický aparát a teorie původně pocházející především z psychologie, sociologie a sociokulturní antropologie. Za negativní jev je považováno, že v posledních několika desetiletích dochází pod tlakem institucionálních faktorů (mezinárodní akreditace a žebříčky škol, tlak na publikační výstupy ve špičkových časopisech aj.) stále více k odklonu od problémově orientované interdisciplinární vědy směrem k teoreticky zaměřenému výzkumu odtrženému od praxe. Ten navíc znatelně tíhne k tématům a výzkumné metodologii původních společenskovědních oborů. Tak dochází k opětovné segmentaci, upouštění od interdisciplinarity, a tedy i částečnému návratu k původnímu disciplinárnímu začlenění výzkumu do výchozích společenských věd formujících organizační studia. (cs)
 • 組織研究 (英: organizational studies)は、「個人がどのように組織構造、プロセス、および慣行を構築し、次にこれらがどのように社会関係を形成し、最終的に人々に影響を与える制度を作成するかを調べること」である。 組織研究は、組織のさまざまな側面を扱うさまざまな分野で構成され、アプローチの多くは機能主義的であるが、この分野の理解のための代替フレームを提供する批判的な研究の立場もある。経営学の研究の基本は組織の変化に基づく。 最近の歴史的転換に伴い、歴史的組織研究への関心が高まっている。組織研究と、信憑性と概念的厳密さに支えられる歴史研究のより緊密な連携が行われ、歴史的、現代的、未来志向の社会的現実への理解を高めている。 (ja)
 • Organizational studies is "the examination of how individuals construct organizational structures, processes, and practices and how these, in turn, shape social relations and create institutions that ultimately influence people". Organizational studies comprise different areas that deal with the different aspects of the organizations, many of the approaches are functionalist but critical research also provide alternative frame for understanding in the field. Fundamental to the study of management is organizational change. With the recent historical turn, there is growing interest in historical organization studies, promising a closer union between organizational and historical research whose validity derives from historical veracity and conceptual rigor, enhancing understanding of historical, contemporary and future-directed social realities. (en)
 • Nauka o organizacji lub teoria organizacji (ang. organizational studies lub organizational science) - dyscyplina naukowa zajmująca się zbiorowym, zorganizowanym działaniem ludzi, której przedmiotem badań są organizacje. Jest to subdysciplina w ramach nauk o zarządzaniu, choć w swojej naturze jest interdyscyplinarna czerpiąc głównie z socjologii oraz psychologii społecznej. (pl)
dbo:wikiPageID
 • 34147424 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
 • 2189 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
 • 1026112599 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dct:isPartOf
dct:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
 • 組織研究 (英: organizational studies)は、「個人がどのように組織構造、プロセス、および慣行を構築し、次にこれらがどのように社会関係を形成し、最終的に人々に影響を与える制度を作成するかを調べること」である。 組織研究は、組織のさまざまな側面を扱うさまざまな分野で構成され、アプローチの多くは機能主義的であるが、この分野の理解のための代替フレームを提供する批判的な研究の立場もある。経営学の研究の基本は組織の変化に基づく。 最近の歴史的転換に伴い、歴史的組織研究への関心が高まっている。組織研究と、信憑性と概念的厳密さに支えられる歴史研究のより緊密な連携が行われ、歴史的、現代的、未来志向の社会的現実への理解を高めている。 (ja)
 • Nauka o organizacji lub teoria organizacji (ang. organizational studies lub organizational science) - dyscyplina naukowa zajmująca się zbiorowym, zorganizowanym działaniem ludzi, której przedmiotem badań są organizacje. Jest to subdysciplina w ramach nauk o zarządzaniu, choć w swojej naturze jest interdyscyplinarna czerpiąc głównie z socjologii oraz psychologii społecznej. (pl)
 • Organizační studia jsou souhrnným označením pro skupinu vědních disciplín zabývajících se studiem organizací z převážně společenskovědní perspektivy. V centru zájmu těchto disciplín stojí poznání a porozumění chování člověka v organizaci, vzájemné vztahy organizací a vliv organizací na společnost (a naopak). Nejvýznamnějšími disciplínami chápanými jako součást této skupiny jsou (Organizational Behavior) a (Organization Theory). Lze se však setkat i s pojmy organizační věda (organizational science), administrativní věda (administrative science) či organizační analýza (organizational analysis). Jejich přesné vymezení oproti sobě je však problematické. Organizační studia se řadí do širší skupiny profesně orientovaných akademických disciplín ve světě běžně označovaných jako „Business and Man (cs)
 • Organizational studies is "the examination of how individuals construct organizational structures, processes, and practices and how these, in turn, shape social relations and create institutions that ultimately influence people". Organizational studies comprise different areas that deal with the different aspects of the organizations, many of the approaches are functionalist but critical research also provide alternative frame for understanding in the field. Fundamental to the study of management is organizational change. (en)
rdfs:label
 • Organizational studies (en)
 • Organizační studia (cs)
 • 組織研究 (ja)
 • Nauka o organizacji (pl)
owl:sameAs
skos:closeMatch
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:academicDiscipline of
is dbo:knownFor of
is dbo:nonFictionSubject of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:discipline of
is dbp:field of
is dbp:fields of
is dbp:subject of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License