An Entity of Type: television show, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

Deportations of Hungarians to the Czech lands were a series of mass deportations of Hungarian population from southern Slovakia to Czech lands by Czechoslovak authorities. Deportations took place during the period from 1945 to 1947.

Property Value
dbo:abstract
 • Přesídlení Maďarů do českých zemí bylo součástí poválečných perzekucí maďarské menšiny. Českoslovenští představitelé, vzhledem k předchozí ofenzivní iredentistické politice Maďarska, vnímali přítomnost maďarské menšiny jako trvalou hrozbu pro mír a stabilitu státu. Po neúspěšných pokusech dosáhnout jejího jednostranného odsunu podle vzoru Němců se těžištěm řešení maďarské otázky staly výměna obyvatelstva s Maďarskem, reslovakizace a nucené přesídlování v rámci státu. Tato opatření měla snížit koncentraci maďarské menšiny na jižním Slovensku, rozptýlit ji po republice a připravit tak podmínky pro její asimilaci. Velmi důležitým motivem pro přesídlování byl i nedostatek pracovní síly po odsunu Němců. Maďaři však nebyli přesídlováni výhradně do českého pohraničí, ale i do centrálních okresů. První vlna přesídlení proběhla od září do prosince 1945, kdy bylo do Česka deportováno 9 247 Maďarů. Akce byla poměrně rychle zastavena, neboť se Československo v této době soustředilo na uzavření dohody o výměně obyvatelstva. Od července do srpna 1946 Československo organizovalo nábor pracovních sil do českých zemí na dobrovolném základě pod heslem Pomoc Slovenska českým zemím při zemědělských pracích, kterého se však maďarská menšina zúčastnila v minimální míře. Po neúspěchu akce mezi maďarským obyvatelstvem a v souvislosti s , která odmítla revizionistické nároky Maďarska i jednostranný transfer maďarského obyvatelstva, se československé orgány rozhodly využít nucené přesídlení. Hlavní fáze odsunu do českých zemí se uskutečnila mezi listopadem 1946 až únorem 1947, kdy bylo vysídleno 41 666 osob maďarské národnosti. Československo akci odůvodňovalo pracovní povinností na základě dekretu prezidenta republiky č. 88/1945 Sb., Několik ustanovení dekretu však nebylo dodržováno. Odsun měl formu násilných deportací za účasti bezpečnostních orgánů státu. Vzhledem k tomu, že byly deportovány celé rodiny včetně žen a dětí, byla celá akce značně nehumánní a přinášela množství citově vypjatých scén. Situaci začátkem roku ještě zhoršovalo nepříznivé zimní počasí. Konflikty s bezpečnostními orgány a pokusy o útěk přinesly i oběti na životech. Rozdělování Maďarů mezi české rolníky bylo prováděno způsobem ponižujícím lidskou důstojnost. Maďaři z nových pracovních míst hromadně utíkali a vraceli se zpět do svých domovů, kde pak docházelo ke konfliktům s novými osídlenci, které našli na svých majetcích. Organizovaný návrat proběhl teprve v lednu až dubnu 1949. Většina Maďarů se vrátila do svých bydlišť na území Slovenska. (cs)
 • Deportations of Hungarians to the Czech lands were a series of mass deportations of Hungarian population from southern Slovakia to Czech lands by Czechoslovak authorities. Deportations took place during the period from 1945 to 1947. (en)
 • Deportasi orang Hongaria ke Ceko adalah deportasi massal orang Hongaria dari wilayah Slowakia selatan ke Ceko. Tindakan ini dilancarkan oleh pemerintah Cekoslowakia dari tahun 1945 hingga 1947. Dengan dalih "perekrutan buruh", orang-orang Hongaria dipindah ke wilayah perbatasan Ceko yang baru saja dikosongkan akibat pengusiran massal orang-orang Jerman. Kereta-kereta yang mengangkut orang-orang Hongaria diberi cap "buruh tani sukarela". Nyatanya, tujuan deportasi ini adalah untuk mengubah komposisi etnis di Slowakia Selatan. "Perekrutan buruh" ini dianggap sebagai bentuk "kolonisasi internal" oleh sejarawan Ceko , dan menurutnya "tujuan politik[nya]... adalah untuk memindahkan sebagian minoritas Hongaria dari perbatasan Hongaria dan menghancurkan kesatuan wilayahnya. Kolonisasi ini juga memiliki tujuan industrial secara langsung - untuk menyediakan tenaga kerja bagi wilayah yang baru dikosongkan penduduknya". Antara Juli hingga Agustus 1946, dengan semboyan "buruh tani Slowakia membantu tanah Ceko", semakin banyak orang Hongaria yang dideportasi ke Ceko. Pada akhirnya terdapat 40.000-45.000-50.000 orang Hongaria yang dideportasi ke bekas wilayah orang Jerman Sudeten di Ceko serta ke wilayah yang sedang membutuhkan tenaga kerja. Harta benda mereka di Slowakia disita, tetapi harta benda orang Jerman Sudeten diberikan kepada mereka. (in)
dbo:thumbnail
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
 • 43070186 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
 • 7697 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
 • 1121868206 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
 • Deportations of Hungarians to the Czech lands were a series of mass deportations of Hungarian population from southern Slovakia to Czech lands by Czechoslovak authorities. Deportations took place during the period from 1945 to 1947. (en)
 • Přesídlení Maďarů do českých zemí bylo součástí poválečných perzekucí maďarské menšiny. Českoslovenští představitelé, vzhledem k předchozí ofenzivní iredentistické politice Maďarska, vnímali přítomnost maďarské menšiny jako trvalou hrozbu pro mír a stabilitu státu. Po neúspěšných pokusech dosáhnout jejího jednostranného odsunu podle vzoru Němců se těžištěm řešení maďarské otázky staly výměna obyvatelstva s Maďarskem, reslovakizace a nucené přesídlování v rámci státu. Tato opatření měla snížit koncentraci maďarské menšiny na jižním Slovensku, rozptýlit ji po republice a připravit tak podmínky pro její asimilaci. Velmi důležitým motivem pro přesídlování byl i nedostatek pracovní síly po odsunu Němců. Maďaři však nebyli přesídlováni výhradně do českého pohraničí, ale i do centrálních okresů. (cs)
 • Deportasi orang Hongaria ke Ceko adalah deportasi massal orang Hongaria dari wilayah Slowakia selatan ke Ceko. Tindakan ini dilancarkan oleh pemerintah Cekoslowakia dari tahun 1945 hingga 1947. Dengan dalih "perekrutan buruh", orang-orang Hongaria dipindah ke wilayah perbatasan Ceko yang baru saja dikosongkan akibat pengusiran massal orang-orang Jerman. Kereta-kereta yang mengangkut orang-orang Hongaria diberi cap "buruh tani sukarela". Nyatanya, tujuan deportasi ini adalah untuk mengubah komposisi etnis di Slowakia Selatan. "Perekrutan buruh" ini dianggap sebagai bentuk "kolonisasi internal" oleh sejarawan Ceko , dan menurutnya "tujuan politik[nya]... adalah untuk memindahkan sebagian minoritas Hongaria dari perbatasan Hongaria dan menghancurkan kesatuan wilayahnya. Kolonisasi ini juga me (in)
rdfs:label
 • Přesídlení Maďarů do českých zemí (cs)
 • Deportations of Hungarians to the Czech lands (en)
 • Deportasi orang Hongaria ke Ceko (in)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License