An Entity of Type: Thing, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org:8891

Three Dialogues between Hylas and Philonous, or simply Three Dialogues, is a 1713 book on metaphysics and idealism written by George Berkeley. Taking the form of a dialogue, the book was written as a response to the criticism Berkeley experienced after publishing A Treatise Concerning the Principles of Human Knowledge.

Property Value
dbo:abstract
  • Tři dialogy mezi Hyladem a Filonoem (Three Dialogues between Hylas and Philonous) jsou jedno ze stěžejních filosofických děl irského myslitele a teologa George Berkeleyho, vzniklé v roce 1713. Berkeley v něm prezentuje své ústřední filosofické názory po vzoru antických filosofů formou dialogu mezi dvěma postavami, Filonoem (řecky asi "Myslomil"), který reprezentuje Berkeleyho samotného a Hyladem (řecky "Hmota"), který reprezentuje soudobé filosofy. Autor uvádí, že jeho hlavním cílem je „dokázat pravdivost a dokonalost lidského poznání, nehmotnou povahu duše a bezprostřední prozřetelnost Boží proti skeptikům a ateistům“. V prvním dialogu přesvědčuje Filonús Hylada o neexistenci hmoty, kterou vnímáme pouze smysly. Všechny vlastnosti hmotných věcí a tudíž i hmotné věci samy existují podle Filonúa pouze jako vjemy v mysli jednotlivce a jejich hmotné podstaty vůbec neexistují. V druhém dialogu rozvíjí svou teorii aplikací na teologii a podává důkaz existence Boží – protože smyslové věci existují, musí existovat jejich univerzální vnímatel; „smyslové věci skutečně existují, a pokud skutečně existují, jsou nutně vnímány nekonečnou myslí, tudíž existuje nekonečná mysl čili Bůh“. Věci dle Berkeleyho existují právě proto, že jejich ideje jsou součástí Boží mysli, že jsou vnímány Bohem. Lidé všechny věci vnímají skrze Boha, čímž se naplňuje biblické „v něm žijeme, pohybujeme se a jsme“ (Sk 17, 28 (Kral, ČEP)). V posledním dialogu se ale Filonús brání naprostému skepticismu, ke kterému Hylada jeho vývody vedou, konstatuje, že věci skutečně existují (byť ne svouhmotnou podstatou) a že jsou totožné se svými vjemy: „Vidím tuto třešeň, cítím ji, chutnám ji, a jsem si jist, že nic nemůže být vidět, cítit ani nijak nechutná – je tedy skutečná. Odstraň počitky měkkosti, šťavnatosti, červenosti, kyselosti, a odstraníš tím třešeň. Protože to není věc odlišná od počitků. Třešeň, říkám, není nic jiného než soubor smyslových impresí či idejí vnímaných jednotlivými smysly, kteréžto ideje jsou myslí spojeny do jedné věci (či je jim dáno jedno jméno), protože se pozoruje, že spolu souvisí.“ Ve třetím dialogu také podává další teologické aplikace svých tvrzení. Český překlad Marka Tomečka vyšel v nakladatelství OIKOYMENH v roce 2007, spolu s překladem Berkeleyho drobnějšího latinského pojednání O pohybu (De motu). (cs)
  • Les Trois dialogues entre Hylas et Philonous sont une œuvre de philosophie du philosophe irlandais George Berkeley, parue de 1713. Dans cet ouvrage, Berkeley entreprend de convaincre les intellectuels de son temps que, loin d'être extravagantes et folles, les thèses immatérialistes sont valides et conformes au sens commun. Ces dialogues voient s'affronter deux personnages, Hylas, défenseur de la doctrine matérialiste (et contraire à celle de Berkeley) et Philonous, pour qui seuls existent les esprits et les idées. En trois entretiens, Philonous-Berkeley va convaincre Hylas du bien-fondé de ses thèses philosophiques. (fr)
  • Three Dialogues between Hylas and Philonous, or simply Three Dialogues, is a 1713 book on metaphysics and idealism written by George Berkeley. Taking the form of a dialogue, the book was written as a response to the criticism Berkeley experienced after publishing A Treatise Concerning the Principles of Human Knowledge. Three important concepts discussed in the Three Dialogues are perceptual relativity, the conceivability/master argument and Berkeley's phenomenalism. Perceptual relativity argues that the same object can appear to have different characteristics (e.g. shape) depending on the observer's perspective. Since objective features of objects cannot change without an inherent change in the object itself, shape must not be an objective feature. (en)
dbo:thumbnail
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
  • 2432090 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 8614 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1060164715 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:author
  • BERKELEY (en)
dbp:title
  • Three Dialogues between Hylas and Philonous (en)
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
  • Tři dialogy mezi Hyladem a Filonoem (Three Dialogues between Hylas and Philonous) jsou jedno ze stěžejních filosofických děl irského myslitele a teologa George Berkeleyho, vzniklé v roce 1713. Berkeley v něm prezentuje své ústřední filosofické názory po vzoru antických filosofů formou dialogu mezi dvěma postavami, Filonoem (řecky asi "Myslomil"), který reprezentuje Berkeleyho samotného a Hyladem (řecky "Hmota"), který reprezentuje soudobé filosofy. Autor uvádí, že jeho hlavním cílem je „dokázat pravdivost a dokonalost lidského poznání, nehmotnou povahu duše a bezprostřední prozřetelnost Boží proti skeptikům a ateistům“. (cs)
  • Three Dialogues between Hylas and Philonous, or simply Three Dialogues, is a 1713 book on metaphysics and idealism written by George Berkeley. Taking the form of a dialogue, the book was written as a response to the criticism Berkeley experienced after publishing A Treatise Concerning the Principles of Human Knowledge. (en)
  • Les Trois dialogues entre Hylas et Philonous sont une œuvre de philosophie du philosophe irlandais George Berkeley, parue de 1713. Dans cet ouvrage, Berkeley entreprend de convaincre les intellectuels de son temps que, loin d'être extravagantes et folles, les thèses immatérialistes sont valides et conformes au sens commun. (fr)
rdfs:label
  • Tři dialogy mezi Hyladem a Filonoem (cs)
  • Trois dialogues entre Hylas et Philonous (fr)
  • Três diálogos entre Hylas e Philonous (pt)
  • Three Dialogues Between Hylas and Philonous (en)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License