dbo:abstract
|
- Ο Στέλιος Βότσης (1929 – 9 Νοεμβρίου 2012) ήταν από τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες της Κύπρου. Σπούδασε ζωγραφική στο Saint Martin’s School of Art, στο Sir John Cass College of Art και στη Royal Academy στο Λονδίνο. Αποφοίτησε από το Slade School of Art του Πανεπιστημίου του Λονδίνου το 1955. Παρουσίασε το έργο του σε πολυάριθμες ατομικές και ομαδικές εκθέσεις, στην Κύπρο αλλά και σε χώρες όπως Ελλάδα, Αγγλία, Ιταλία (Bienale Βενετίας),Ολλανδία, Ινδία, Βραζιλία, Γιουγκοσλαβία, Κρακοβία, Νορβηγία, Ισπανία, Γερμανία, Αμερική κλπ. Εκπρόσωπος της γενιάς των Κύπριων καλλιτεχνών που εμφανίστηκαν στο προσκήνιο την περίοδο μετά την ανακήρυξη της Ανεξαρτησίας, ο Στέλιος Βότσης ενσάρκωσε, με εκπληκτική ενάργεια, μέσω του έργου του, τον προσανατολισμό της κυπριακής τέχνης στα διδάγματα και τις κατακτήσεις του παγκόσμιου εικαστικού γίγνεσθαι και τη συνακόλουθη, αναπόφευκτη ρήξη της με τις τότε παραδεδεγμένες αξίες. Πρωτοστάτησε στην ίδρυση του Επιμελητηρίου Καλών Τεχνών Κύπρου (Ε.ΚΑ.ΤΕ) και διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην πορεία και στην ανέλιξη της Κυπριακής Τέχνης. Πνεύμα ανήσυχο και σε διαρκή αναζήτηση, ο Στέλιος Βότσης δεν περιόρισε τη δράση του στην αμιγώς καλλιτεχνική δημιουργία. Από τις επάλξεις του Επιμελητηρίου Καλών Τεχνών, του οποίου υπήρξε επί σειρά ετών πρόεδρος, πάλεψε για την ευαισθητοποίηση της ευρύτερης κοινωνίας ως προς την αξία της καλλιτεχνικής δημιουργίας. (el)
- Stelios Votsis (Greek: Στέλιος Βότσης; 1929 – 9 November 2012) was a Cypriot artist, one of the leading figures of modern art on the island, a co-founder of the Cyprus Chamber of Fine Arts and its one-time president. His style was best characterised as ‘structural abstraction’. (en)
|
dbo:wikiPageID
| |
dbo:wikiPageLength
|
- 4755 (xsd:nonNegativeInteger)
|
dbo:wikiPageRevisionID
| |
dbo:wikiPageWikiLink
| |
dbp:wikiPageUsesTemplate
| |
dcterms:subject
| |
gold:hypernym
| |
schema:sameAs
| |
rdf:type
| |
rdfs:comment
|
- Stelios Votsis (Greek: Στέλιος Βότσης; 1929 – 9 November 2012) was a Cypriot artist, one of the leading figures of modern art on the island, a co-founder of the Cyprus Chamber of Fine Arts and its one-time president. His style was best characterised as ‘structural abstraction’. (en)
- Ο Στέλιος Βότσης (1929 – 9 Νοεμβρίου 2012) ήταν από τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες της Κύπρου. Σπούδασε ζωγραφική στο Saint Martin’s School of Art, στο Sir John Cass College of Art και στη Royal Academy στο Λονδίνο. Αποφοίτησε από το Slade School of Art του Πανεπιστημίου του Λονδίνου το 1955. Παρουσίασε το έργο του σε πολυάριθμες ατομικές και ομαδικές εκθέσεις, στην Κύπρο αλλά και σε χώρες όπως Ελλάδα, Αγγλία, Ιταλία (Bienale Βενετίας),Ολλανδία, Ινδία, Βραζιλία, Γιουγκοσλαβία, Κρακοβία, Νορβηγία, Ισπανία, Γερμανία, Αμερική κλπ. (el)
|
rdfs:label
|
- Στέλιος Βότσης (el)
- Stelios Votsis (en)
|
owl:sameAs
| |
prov:wasDerivedFrom
| |
foaf:isPrimaryTopicOf
| |
is dbo:wikiPageWikiLink
of | |
is foaf:primaryTopic
of | |