An Entity of Type: programming language, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

The idea of a knowledge ecosystem is an approach to knowledge management which claims to foster the dynamic evolution of knowledge interactions between entities to improve decision-making and innovation through improved evolutionary networks of collaboration.

Property Value
dbo:abstract
  • Znalostní ekosystém (anglicky knowledge ecosystem) je koncept, jenž spadá do oblasti managementu znalostí. Koncepce znalostního ekosystému vychází z ekologické teorie ekosystému, který je definován jako označení pro ucelenou část biosféry, jež ovšem není uzavřená a komunikuje s okolním prostředím (organismy a ekosystémy). V ekosystému znalostí jsou jako jednotlivé organismy chápány jednotlivé dílčí znalosti, které mezi sebou mají vztahy a vzájemně komunikují, přičemž mají jak konkurenční, tak kooperativní povahu. Podobně jako v přírodním ekosystému jednotlivé organismy zanikají a vznikají, popř. jsou v evolučním sledu nahrazovány, vyvíjejí a nahrazují se i jednotlivé znalosti. Ekosystém je také prostupný a otevřený vstupům i výstupům. Podoba a velikost znalostního ekosystému záleží na zvolené analytické úrovni, jež je vybrána pro jeho deskripci. Za znalostní ekosystém je možné považovat znalosti, které tvoří koherentní celek v oblasti fungování firmy či společenství. Je ho možné definovat také jako: „komplexní a různorodý systém, jenž je tvořen lidmi, institucemi, organizacemi, technologiemi a procesy, jimiž je znalost vytvářena, sdělována, vstřebávána a používána.“ Znalostní ekosystém je a schopný reagovat na nové podněty i okolní prostředí a lépe se s nimi vyrovnávat. Myšlenkové schéma ekosystému znalostí může být využito ve firmách, státní správě a v řadě dalších odvětví. Jako teoretická opora při jeho vytváření, správě a studiu mohou být využity, kromě managementu znalostí, také směry informační ekologie či ekologie znalostí. Jako znalostní ekosystémy jsou v současnosti často označována také velká inovační centra jako je např. americké Silicon Valley. Bahrami a Evans jej charakterizovali ve svém článku americké inovační centrum jako „darwinistický dynamický, znalostní ekosystém“. V jeho rámci rozlišují čtyři kategorie: Původce znalostí, Správce líhní znalostí, Tvůrce znalostí, a Mazače znalostí. Jako Původce znalostí označují prvotní autory nápadů - např. výzkumné organizace, university, nadaní jedinci atd. Úlohu Správců líhní plní investoři, inkubační centra pro start-upy, granty atd. Tvůrci znalostí jsou progresivní start-upy a mladé firmy, které dobře zkombinují dvě předcházející kategorie. Jako Mazače znalostí pak označují ty, jenž znalostem usnadňují tok a podporují je poté, co jsou vygenerovány (advokáti, marketingoví specialisté atd.). V souvislosti s nástupem digitálních technologií a rozvojem společnosti sítí se ovšem jednotlivé znalosti nedrží na jednotlivých místech, ale šíří se ve virtuálním prostoru internetu. Definování konkrétních znalostních ekosystémů a jejich vztahů se tak stává těžší a výzvou pro další výzkum, popř. vznik nových disciplín jako např. digitální ekologie. (cs)
  • The idea of a knowledge ecosystem is an approach to knowledge management which claims to foster the dynamic evolution of knowledge interactions between entities to improve decision-making and innovation through improved evolutionary networks of collaboration. In contrast to purely directive management efforts that attempt either to manage or direct outcomes, knowledge digital ecosystems espouse that knowledge strategies should focus more on enabling self-organization in response to changing environments. The suitability between knowledge and problems confronted defines the degree of "fitness" of a knowledge ecosystem. Articles discussing such ecological approaches typically incorporate elements of complex adaptive systems theory. Known implementation considerations of knowledge ecosystem include the Canadian Government. (en)
  • Un écosystème de connaissances est une approche de la gestion des connaissances qui prétend favoriser l'évolution dynamique des interactions de connaissances entre différentes entités pour améliorer la prise de décision et l'innovation grâce à l'amélioration des réseaux évolutifs de collaboration.Contrairement aux efforts de gestion purement directifs qui tentent soit de gérer soit d’aboutir directement au résultat, les écosystèmes des connaissances adoptent le fait que les stratégies de connaissance doivent se concentrer davantage sur l'activation de l'auto-organisation en réponse à des environnements changeants. L'adéquation entre les connaissances et les problèmes auxquels elles sont confrontés définit le degré d’«aptitude» d'un écosystème de la connaissance. Les écrits traitant de telles approches écologiques incorporent généralement des éléments de théorie des systèmes complexes adaptatifs. (fr)
  • Идея экосистемы знаний представляет собой подход к управлению знаниями, направленный на развитие взаимодействий между участниками обмена, упрощение процесса принятия решений и стимулирование инноваций благодаря эволюции сотрудничества между агентами. В отличие от директивных практик менеджмента, использующихся для управления результатами, экологический подход предлагает стратегии, основанные на самоорганизации как ответе на внешние изменения. Соответствие имеющихся в организации знаний и проблем, с которыми она сталкивается, определяет «пригодность» экосистемы. Авторы, развивающие экологический подход к управлению знаниями, часто обращаются к теории сложных адаптивных систем. Известно, что проект внедрения данного подхода обсуждается в правительстве Канады. (ru)
dbo:wikiPageID
  • 9037547 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 6693 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1124508524 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
  • Znalostní ekosystém (anglicky knowledge ecosystem) je koncept, jenž spadá do oblasti managementu znalostí. Koncepce znalostního ekosystému vychází z ekologické teorie ekosystému, který je definován jako označení pro ucelenou část biosféry, jež ovšem není uzavřená a komunikuje s okolním prostředím (organismy a ekosystémy). V ekosystému znalostí jsou jako jednotlivé organismy chápány jednotlivé dílčí znalosti, které mezi sebou mají vztahy a vzájemně komunikují, přičemž mají jak konkurenční, tak kooperativní povahu. Podobně jako v přírodním ekosystému jednotlivé organismy zanikají a vznikají, popř. jsou v evolučním sledu nahrazovány, vyvíjejí a nahrazují se i jednotlivé znalosti. Ekosystém je také prostupný a otevřený vstupům i výstupům. (cs)
  • The idea of a knowledge ecosystem is an approach to knowledge management which claims to foster the dynamic evolution of knowledge interactions between entities to improve decision-making and innovation through improved evolutionary networks of collaboration. (en)
  • Un écosystème de connaissances est une approche de la gestion des connaissances qui prétend favoriser l'évolution dynamique des interactions de connaissances entre différentes entités pour améliorer la prise de décision et l'innovation grâce à l'amélioration des réseaux évolutifs de collaboration.Contrairement aux efforts de gestion purement directifs qui tentent soit de gérer soit d’aboutir directement au résultat, les écosystèmes des connaissances adoptent le fait que les stratégies de connaissance doivent se concentrer davantage sur l'activation de l'auto-organisation en réponse à des environnements changeants. L'adéquation entre les connaissances et les problèmes auxquels elles sont confrontés définit le degré d’«aptitude» d'un écosystème de la connaissance. Les écrits traitant de tell (fr)
  • Идея экосистемы знаний представляет собой подход к управлению знаниями, направленный на развитие взаимодействий между участниками обмена, упрощение процесса принятия решений и стимулирование инноваций благодаря эволюции сотрудничества между агентами. (ru)
rdfs:label
  • Znalostní ekosystém (cs)
  • Écosystème de connaissances (fr)
  • Knowledge ecosystem (en)
  • Экосистема знаний (ru)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License