dbo:Person/height
| |
dbo:abstract
|
- Ο Γιάννης Καλμαζίδης (γεν. 16 Ιουνίου 1968, Βουδαπέστη) είναι Ελληνοσουηδός νυν προπονητής και πρώην αθλητής της πετοσφαίρισης. Αγωνίστηκε στη Σουηδία και ήταν από τους καλύτερους πασαδόρους που πέρασαν από τα ελληνικά γήπεδα. Η μεγαλύτερη στιγμή της αθλητικής του καριέρας, είναι η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σεούλ το 1988 και η 7η θέση που πήρε με την Εθνική Σουηδίας, όντας βασικός πασαδόρος. (el)
- Giannis Kalmazidis (Greek: Γιάννης Καλμαζίδης; born 16 June 1968) is a Greek-Swedish retired volleyball player and current coach of Panathinaikos women's volleyball team. He played for national level for Sweden and was competed in the men's tournament at the 1988 Summer Olympics. He was also member of the team who won the silver medal in 1989 European Championship. (en)
|
dbo:birthDate
| |
dbo:birthPlace
| |
dbo:height
| |
dbo:nationalTeam
| |
dbo:wikiPageExternalLink
| |
dbo:wikiPageID
| |
dbo:wikiPageLength
|
- 3817 (xsd:nonNegativeInteger)
|
dbo:wikiPageRevisionID
| |
dbo:wikiPageWikiLink
| |
dbp:birthDate
| |
dbp:birthPlace
| |
dbp:clubs
| |
dbp:coachteams
| |
dbp:coachyears
|
- 2007 (xsd:integer)
- 2008 (xsd:integer)
- 2010 (xsd:integer)
- 2012 (xsd:integer)
- 2013 (xsd:integer)
- 2014 (xsd:integer)
- 2017 (xsd:integer)
- 2018 (xsd:integer)
- 2019 (xsd:integer)
- 2021 (xsd:integer)
|
dbp:height
| |
dbp:medaltemplatesExpand
| |
dbp:name
| |
dbp:nationality
| |
dbp:nationalteam
| |
dbp:nationalyears
| |
dbp:position
| |
dbp:wikiPageUsesTemplate
| |
dbp:years
|
- 1986 (xsd:integer)
- 1989 (xsd:integer)
- 1992 (xsd:integer)
- 1994 (xsd:integer)
- 1999 (xsd:integer)
- 2001 (xsd:integer)
- 2003 (xsd:integer)
|
dcterms:subject
| |
rdf:type
| |
rdfs:comment
|
- Ο Γιάννης Καλμαζίδης (γεν. 16 Ιουνίου 1968, Βουδαπέστη) είναι Ελληνοσουηδός νυν προπονητής και πρώην αθλητής της πετοσφαίρισης. Αγωνίστηκε στη Σουηδία και ήταν από τους καλύτερους πασαδόρους που πέρασαν από τα ελληνικά γήπεδα. Η μεγαλύτερη στιγμή της αθλητικής του καριέρας, είναι η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σεούλ το 1988 και η 7η θέση που πήρε με την Εθνική Σουηδίας, όντας βασικός πασαδόρος. (el)
- Giannis Kalmazidis (Greek: Γιάννης Καλμαζίδης; born 16 June 1968) is a Greek-Swedish retired volleyball player and current coach of Panathinaikos women's volleyball team. He played for national level for Sweden and was competed in the men's tournament at the 1988 Summer Olympics. He was also member of the team who won the silver medal in 1989 European Championship. (en)
|
rdfs:label
|
- Γιάννης Καλμαζίδης (el)
- Ioannis Kalmazidis (en)
|
owl:sameAs
| |
prov:wasDerivedFrom
| |
foaf:isPrimaryTopicOf
| |
foaf:name
| |
is dbo:wikiPageRedirects
of | |
is dbo:wikiPageWikiLink
of | |
is foaf:primaryTopic
of | |