An Entity of Type: protein, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

Most of the eicosanoid receptors are integral membrane protein G protein-coupled receptors (GPCRs) that bind and respond to eicosanoid signaling molecules. Eicosanoids are rapidly metabolized to inactive products and therefore are short-lived. Accordingly, the eicosanoid-receptor interaction is typically limited to a local interaction: cells, upon stimulation, metabolize arachidonic acid to an eicosanoid which then binds cognate receptors on either its parent cell (acting as an Autocrine signalling molecule) or on nearby cells (acting as a Paracrine signalling molecule) to trigger functional responses within a restricted tissue area, e.g. an inflammatory response to an invading pathogen. In some cases, however, the synthesized eicosanoid travels through the blood (acting as a hormone-like

Property Value
dbo:abstract
  • Eikosanoidní receptor je receptor zpravidla spřažený s G proteinem, který se váže na eikosanoidní signální molekuly. Eikosanoidy jsou rychle metabolizovány na neaktivní produkty a působí proto krátce a ilokálně.. Buňky po stimulaci metabolizují arachidonovou kyselinu na eikosanoid, který se pak váže na koreceptory a to na svou mateřské buňku (autokrinní signalizace) nebo na blízké buňky (parakrinní signálizace) a tím se vyvola funkční odpověď v rámci omezené oblasti tkáně, např. zánětlivou reakci na invazi patogenu. V některých případech však syntetizováný eikosanoid se šíří krví a působí jako pseudo hormonální messenger pro spuštění systémové a koordinované reakce tkáně, např. prostaglandin (PG) E2 cestuje do hypothalamu a vyvolá febrilní reakce (viz Horečka#uvolňování PGE2). Příkladem receptoru nespřaženého s G proteinem je PPAR-γ nukleární receptor. (cs)
  • Most of the eicosanoid receptors are integral membrane protein G protein-coupled receptors (GPCRs) that bind and respond to eicosanoid signaling molecules. Eicosanoids are rapidly metabolized to inactive products and therefore are short-lived. Accordingly, the eicosanoid-receptor interaction is typically limited to a local interaction: cells, upon stimulation, metabolize arachidonic acid to an eicosanoid which then binds cognate receptors on either its parent cell (acting as an Autocrine signalling molecule) or on nearby cells (acting as a Paracrine signalling molecule) to trigger functional responses within a restricted tissue area, e.g. an inflammatory response to an invading pathogen. In some cases, however, the synthesized eicosanoid travels through the blood (acting as a hormone-like messenger) to trigger systemic or coordinated tissue responses, e.g. prostaglandin (PG) E2 released locally travels to the hypothalamus to trigger a febrile reaction (see Fever § PGE2 release). An example of a non-GPCR receptor that binds many eicosanoids is the PPAR-γ nuclear receptor. The following is a list of human eicosanoid GPCRs grouped according to the type of eicosanoid ligand that each binds: (en)
  • Um receptor eicosanoide(pt-BR) ou recetor eicosanoide(pt-PT?) é uma proteína integral de membrana que deteta a presença de moléculas de sinalização chamadas eicosanoides. A maioria, porém não todos, são receptores acoplados à proteína G (GPCRs). Um exemplo de um receptor não-GPCR, que se liga eicosanóides é PPAR-γ. (pt)
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
  • 9819961 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 24438 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1083101117 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
gold:hypernym
rdf:type
rdfs:comment
  • Um receptor eicosanoide(pt-BR) ou recetor eicosanoide(pt-PT?) é uma proteína integral de membrana que deteta a presença de moléculas de sinalização chamadas eicosanoides. A maioria, porém não todos, são receptores acoplados à proteína G (GPCRs). Um exemplo de um receptor não-GPCR, que se liga eicosanóides é PPAR-γ. (pt)
  • Eikosanoidní receptor je receptor zpravidla spřažený s G proteinem, který se váže na eikosanoidní signální molekuly. Eikosanoidy jsou rychle metabolizovány na neaktivní produkty a působí proto krátce a ilokálně.. Buňky po stimulaci metabolizují arachidonovou kyselinu na eikosanoid, který se pak váže na koreceptory a to na svou mateřské buňku (autokrinní signalizace) nebo na blízké buňky (parakrinní signálizace) a tím se vyvola funkční odpověď v rámci omezené oblasti tkáně, např. zánětlivou reakci na invazi patogenu. V některých případech však syntetizováný eikosanoid se šíří krví a působí jako pseudo hormonální messenger pro spuštění systémové a koordinované reakce tkáně, např. prostaglandin (PG) E2 cestuje do hypothalamu a vyvolá febrilní reakce (viz Horečka#uvolňování PGE2). Příkladem re (cs)
  • Most of the eicosanoid receptors are integral membrane protein G protein-coupled receptors (GPCRs) that bind and respond to eicosanoid signaling molecules. Eicosanoids are rapidly metabolized to inactive products and therefore are short-lived. Accordingly, the eicosanoid-receptor interaction is typically limited to a local interaction: cells, upon stimulation, metabolize arachidonic acid to an eicosanoid which then binds cognate receptors on either its parent cell (acting as an Autocrine signalling molecule) or on nearby cells (acting as a Paracrine signalling molecule) to trigger functional responses within a restricted tissue area, e.g. an inflammatory response to an invading pathogen. In some cases, however, the synthesized eicosanoid travels through the blood (acting as a hormone-like (en)
rdfs:label
  • Eikosanoidní receptor (cs)
  • Eicosanoid receptor (en)
  • Receptor eicosanoide (pt)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License