Environment statistics is the application of statistical methods to environmental science. It covers procedures for dealing with questions concerning the natural environment in its undisturbed state, the interaction of humanity with the environment, and urban environments. The field of environmental statistics has seen rapid growth in the past few decades as a response to increasing concern over the environment in the public, organizational, and governmental sectors.

Property Value
dbo:abstract
  • Životní prostředí představuje soubor všech činitelů, se kterými přijde do styku živý subjekt, i podmínek, kterými je obklopen. Statistika z tzv. anorganických složek sleduje vodu (vodovody a kanalizaci) a ovzduší – tj. emise základních znečišťujících látek do ovzduší. Dále sem patří sledování finančních ukazatelů, jako jsou investice na ochranu životního prostředí či investice na nakládání s odpady podle - zdrojů financování. Ne nepodstatným předmětem sledování životního prostředí jsou chráněná území; podle zákona o ochraně přírody a krajiny je rozlišováno 6 kategorií, a to národní parky a chráněné krajinné oblasti – označované jako velkoplošná chráněná území, a národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky – označované jako maloplošná chráněná území. (cs)
  • Environment statistics is the application of statistical methods to environmental science. It covers procedures for dealing with questions concerning the natural environment in its undisturbed state, the interaction of humanity with the environment, and urban environments. The field of environmental statistics has seen rapid growth in the past few decades as a response to increasing concern over the environment in the public, organizational, and governmental sectors. The United Nations' Framework for the Development of Environment Statistics (FDES) defines the scope of environment statistics as follows:The scope of environment statistics covers biophysical aspects of the environment and those aspects of the socio-economic system that directly influence and interact with the environment.The scope of environment, social and economic statistics overlap. It is not easy – or necessary – to draw a clear line dividing these areas. Social and economic statistics that describe processes or activities with a direct impact on, or direct interaction with, the environment are used widely in environment statistics. They are within the scope of the FDES. (en)
dbo:wikiPageExternalLink
dbo:wikiPageID
  • 8919339 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 5033 (xsd:integer)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 986608487 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dct:isPartOf
dct:subject
rdf:type
rdfs:comment
  • Životní prostředí představuje soubor všech činitelů, se kterými přijde do styku živý subjekt, i podmínek, kterými je obklopen. Statistika z tzv. anorganických složek sleduje vodu (vodovody a kanalizaci) a ovzduší – tj. emise základních znečišťujících látek do ovzduší. Dále sem patří sledování finančních ukazatelů, jako jsou investice na ochranu životního prostředí či investice na nakládání s odpady podle - zdrojů financování. (cs)
  • Environment statistics is the application of statistical methods to environmental science. It covers procedures for dealing with questions concerning the natural environment in its undisturbed state, the interaction of humanity with the environment, and urban environments. The field of environmental statistics has seen rapid growth in the past few decades as a response to increasing concern over the environment in the public, organizational, and governmental sectors. (en)
rdfs:label
  • Environmental statistics (en)
  • Statistika životního prostředí (cs)
owl:sameAs
skos:closeMatch
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:academicDiscipline of
is dbo:knownFor of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is dbp:fields of
is dbp:knownFor of
is dbp:subDiscipline of
is foaf:primaryTopic of