rdfs:comment
| - Die Rauchkammer ist der vorderste Teil des Kessels einer Dampflokomotive, über dem sich der Schornstein befindet. In der Rauchkammer wird der für das Ansaugen der Verbrennungsluft erforderliche Unterdruck erzeugt, indem der aus den Zylindern austretende Abdampf durch ein unter dem Schornstein angeordnetes Blasrohr in die Rauchkammer geleitet wird. Weiter sammeln sich in der Rauchkammer von den Rauchgasen mitgerissene unverbrannte Brennstoffteile, die Lösche. (de)
- La caja de humos es una de las principales partes básicas del . El humo y los gases calientes pasan desde la cámara de combustión a través de una serie de tubos, que traspasan el calor al agua circundante contenida en la caldera. El humo pasa a continuación a la caja de humos y se expulsa a la atmósfera a través de la chimenea. (es)
- La boîte à fumée est l'élément le plus en avant de la chaudière d'une locomotive à vapeur. (fr)
- Dýmnice je součást válcového parního kotle (převážně se jedná o kotle parních lokomotiv a jiných mobilních strojů), v níž se shromažďují spaliny po průchodu trubkami kotle. Nachází se v přední části kotle parní lokomotivy, je nad ní umístěn komín. Řez dýmnicí, dyšnou (bílá) a komínem (zelený). Na spodku komína je vidět síto proti úletu jisker. Vlevo dýmniční dveře, vpravo trubkovnice. Kotel na mokrou páru není opatřen přehřívačem. V dýmnici je obvykle umístěna dyšna a vyústění článků přehřívače páry. (cs)
- A smokebox is one of the major basic parts of a steam locomotive exhaust system. Smoke and hot gases pass from the firebox through tubes where they pass heat to the surrounding water in the boiler. The smoke then enters the smokebox, and is exhausted to the atmosphere through the chimney (or funnel). Early locomotives had no smokebox and relied on a long chimney to provide natural draught for the fire but smokeboxes were soon included in the design for two specific reasons. Firstly and most importantly, the blast of exhaust steam from the cylinders, when directed upwards through an airtight smokebox with an appropriate design of exhaust nozzle, effectively draws hot gases through the boiler tubes and flues and, consequently, fresh combustion air into the firebox. Secondly, the smokebox pro (en)
- Dymnica – element kotła parowego parowozu, stanowiący przedłużenie walczaka, z przodu lokomotywy. Między walczakiem a dymnicą znajduje się ściana sitowa. Od przodu dymnica zamknięta jest drzwiami, natomiast u góry dymnicy znajduje się komin, zaś na dole w osi komina - dysza odprowadzająca parę odlotową (zużytą) z cylindrów. Para uchodząc do komina z dyszy wytwarza podciśnienie dające ciąg w , wygasza również iskry. W dymnicy umieszczona jest też dmuchawka parowa uruchamiana przy pracującym kotle podczas postoju parowozu na stacji lub podczas jazdy z zamkniętą przepustnicą pary. Często przez dymnicę przechodzą rury dolotowe pary do silników. W dymnicy znajduje się ponadto skrzynia przegrzewacza, a w pierwszych modelach parowozów na parę przegrzaną z początku XX wieku, w dymnicy był umieszcz (pl)
- Дымовая коробка (дымовая камера) — одна из основных частей парового котла паровоза, расположенная в его передней части, противоположно топке. Служит для сбора выходящих из дымогарных и жаровых труб газов сгорания и вывода их в атмосферу через дымовую трубу. Играет важную роль в создании тяги воздуха в топке, что в свою очередь позволяет значительно повысить мощность паровоза. Также в дымовой коробке устанавливаются различные устройства, которые позволяют улучшить работу локомотива. (ru)
|
has abstract
| - Dýmnice je součást válcového parního kotle (převážně se jedná o kotle parních lokomotiv a jiných mobilních strojů), v níž se shromažďují spaliny po průchodu trubkami kotle. Nachází se v přední části kotle parní lokomotivy, je nad ní umístěn komín. Řez dýmnicí, dyšnou (bílá) a komínem (zelený). Na spodku komína je vidět síto proti úletu jisker. Vlevo dýmniční dveře, vpravo trubkovnice. Kotel na mokrou páru není opatřen přehřívačem. V dýmnici je obvykle umístěna dyšna a vyústění článků přehřívače páry. Dýmnice u parních lokomotiv také slouží k zachytávání jisker. Část jisker se zachytí díky tomu, že v dýmnici poklesne rychlost plynů, proudících z kotlových trubek, a změní se směr proudění spalin. U většiny lokomotiv byla také pro zachycení jisker montována záchytná síta. Do dýmnice je většinou vyveden zvláštní přívod vody, který umožňuje ochlazování zachyceného žhavého popela na jejím dně. Zachycený popel musí být pravidelně (obvykle zároveň s doplňováním paliva) odstraňován. K přístupu do dýmnice slouží . Tyto dveře musí být dokonale těsné pro zajištění správné činnosti dyšny. Toho je dosaženo jejich kruhovým tvarem a centrálním šroubovým uzávěrem. Dříve bylo utěsnění dosaženo velkým množstvím zajišťovacích šroubů na obvodu dveří, ale toto řešení bylo pro zdlouhavost obsluhy opuštěno. Dýmnice a dýmniční dveře musí také umožnit snadný přístup ke kouřovým a žárovým trubkám kotle. Trubky je třeba čistit od usazených sazí a také se musí v několikaletých intervalech měnit. Proto je dveřní otvor vždy větší, než plocha pokrytá trubkami na pecní trubkovnici. (cs)
|