Ionuț Dorin Țăran (born April 8, 1987) is a Romanian luger who has competed since 1999. He was born in Toplița. Competing in two Winter Olympics, he earned his best finish of 17th in the men's doubles event at Vancouver in 2010. Ţăran best finish at the FIL World Luge Championships was 17th in the doubles event twice (2008, 2009). His best finish at the FIL European Luge Championships was 15th in the doubles event at Cesana in 2008.
Attributes | Values |
---|
rdf:type
| |
rdfs:label
| - Ionuț Țăran (de)
- Ionuț Țăran (en)
- Цэран, Йонуц (ru)
- Йонут Таран (uk)
|
rdfs:comment
| - Ionuț Dorin Țăran (born April 8, 1987) is a Romanian luger who has competed since 1999. He was born in Toplița. Competing in two Winter Olympics, he earned his best finish of 17th in the men's doubles event at Vancouver in 2010. Ţăran best finish at the FIL World Luge Championships was 17th in the doubles event twice (2008, 2009). His best finish at the FIL European Luge Championships was 15th in the doubles event at Cesana in 2008. (en)
- Йонуц Цэран (рум. Ionuţ Ţăran, 8 апреля 1987, Топлица) — румынский саночник, выступающий за сборную Румынии с 2003 года. Участник двух зимних Олимпийских игр, многократный призёр национального первенства. (ru)
- Йонут Таран (рум. Ionuţ Ţăran; 8 квітня 1987, м. Топліца, Румунія) — румунський саночник, який виступає в санному спорті, здебільшого в парному розряді, на професіональному рівні з 2000 року. Дебютував в національній команді, як учасник зимових Олімпійських ігор в 2006 році (18 місце), а в 2010 році досяг 17 місця в парному розряді. Такі ж скромні результати на світових форумах саночників. В парному розряді виступає разом з саночником Косміном Четрою з 2000 року. (uk)
- Ionuț Dorin Țăran (* 8. April 1987 in Toplița, Kreis Harghita) ist ein rumänischer Rennrodler. Ionuț Țăran lebt in und rodelt seit 1999. Er fährt zusammen mit Cosmin Chetroiu im Doppelsitzer. Seit der Saison 2005/06 tritt das Duo im Rennrodel-Weltcup an. In ihrer ersten Saison belegten sie mit dem 16. Rang in Altenberg ihr bislang bestes Ergebnis in einem Weltcuprennen. In der Gesamtwertung erreichten sie mit Platz 23 ebenfalls ihr bestes bisheriges Ergebnis. Das erste Großereignis, an dem das Doppel teilnahm, war die Rennrodel-Europameisterschaft 2006 in Winterberg. Hier belegten sie Platz 18 im Doppelsitzerwettbewerb und Platz neun im Teamwettbewerb. Bei den kurz darauf stattfindenden Olympischen Spielen von Turin konnten sie erneute 18. werden. Bei den Rennrodel-Weltmeisterschaften 200 (de)
|
dcterms:subject
| |
Wikipage page ID
| |
Wikipage revision ID
| |
Link from a Wikipage to another Wikipage
| |
Link from a Wikipage to an external page
| |
sameAs
| |
dbp:wikiPageUsesTemplate
| |
has abstract
| - Ionuț Dorin Țăran (* 8. April 1987 in Toplița, Kreis Harghita) ist ein rumänischer Rennrodler. Ionuț Țăran lebt in und rodelt seit 1999. Er fährt zusammen mit Cosmin Chetroiu im Doppelsitzer. Seit der Saison 2005/06 tritt das Duo im Rennrodel-Weltcup an. In ihrer ersten Saison belegten sie mit dem 16. Rang in Altenberg ihr bislang bestes Ergebnis in einem Weltcuprennen. In der Gesamtwertung erreichten sie mit Platz 23 ebenfalls ihr bestes bisheriges Ergebnis. Das erste Großereignis, an dem das Doppel teilnahm, war die Rennrodel-Europameisterschaft 2006 in Winterberg. Hier belegten sie Platz 18 im Doppelsitzerwettbewerb und Platz neun im Teamwettbewerb. Bei den kurz darauf stattfindenden Olympischen Spielen von Turin konnten sie erneute 18. werden. Bei den Rennrodel-Weltmeisterschaften 2007 in Igls kamen Chetroiu/Țăran auf Platz 25 und bei den Olympischen Spielen von Vancouver auf Platz 17. (de)
- Ionuț Dorin Țăran (born April 8, 1987) is a Romanian luger who has competed since 1999. He was born in Toplița. Competing in two Winter Olympics, he earned his best finish of 17th in the men's doubles event at Vancouver in 2010. Ţăran best finish at the FIL World Luge Championships was 17th in the doubles event twice (2008, 2009). His best finish at the FIL European Luge Championships was 15th in the doubles event at Cesana in 2008. (en)
- Йонуц Цэран (рум. Ionuţ Ţăran, 8 апреля 1987, Топлица) — румынский саночник, выступающий за сборную Румынии с 2003 года. Участник двух зимних Олимпийских игр, многократный призёр национального первенства. (ru)
- Йонут Таран (рум. Ionuţ Ţăran; 8 квітня 1987, м. Топліца, Румунія) — румунський саночник, який виступає в санному спорті, здебільшого в парному розряді, на професіональному рівні з 2000 року. Дебютував в національній команді, як учасник зимових Олімпійських ігор в 2006 році (18 місце), а в 2010 році досяг 17 місця в парному розряді. Такі ж скромні результати на світових форумах саночників. В парному розряді виступає разом з саночником Косміном Четрою з 2000 року. (uk)
|
gold:hypernym
| |
prov:wasDerivedFrom
| |
page length (characters) of wiki page
| |
foaf:isPrimaryTopicOf
| |
is Link from a Wikipage to another Wikipage
of | |
is Wikipage redirect
of | |
is Wikipage disambiguates
of | |
is foaf:primaryTopic
of | |