About: Endangerment     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : yago:Transgression100745005, within Data Space : dbpedia.org associated with source document(s)
QRcode icon
http://dbpedia.org/describe/?url=http%3A%2F%2Fdbpedia.org%2Fresource%2FEndangerment

Endangerment is a type of crime involving conduct that is wrongful and reckless or wanton, and likely to produce death or grievous bodily harm to another person. There are several kinds of endangerment, each of which is a criminal act that can be prosecuted in a court. In some U.S. states, such as Florida, substantially similar language is used for the crime of culpable negligence. Various laws specify several types of endangerment:

AttributesValues
rdf:type
rdfs:label
  • Obecné ohrožení (cs)
  • Endangerment (en)
  • Mise en danger de la vie d'autrui en droit pénal français (fr)
rdfs:comment
  • La mise en danger délibérée de la vie d'autrui est un délit en droit pénal français. (fr)
  • Obecné ohrožení podle § 272–273 českého trestního zákoníku 40/2009 Sb. je trestný čin, jehož se dopustí pachatel, který úmyslně (§ 272) nebo z nedbalosti (§ 273) vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že způsobí požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání (obecné nebezpečí), případně obecné nebezpečí zvýší anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění. (cs)
  • Endangerment is a type of crime involving conduct that is wrongful and reckless or wanton, and likely to produce death or grievous bodily harm to another person. There are several kinds of endangerment, each of which is a criminal act that can be prosecuted in a court. In some U.S. states, such as Florida, substantially similar language is used for the crime of culpable negligence. Various laws specify several types of endangerment: (en)
dcterms:subject
Wikipage page ID
Wikipage revision ID
Link from a Wikipage to another Wikipage
sameAs
dbp:wikiPageUsesTemplate
has abstract
  • Obecné ohrožení podle § 272–273 českého trestního zákoníku 40/2009 Sb. je trestný čin, jehož se dopustí pachatel, který úmyslně (§ 272) nebo z nedbalosti (§ 273) vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že způsobí požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání (obecné nebezpečí), případně obecné nebezpečí zvýší anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění. Trest je podle okolností a závažnosti stanoven od jednoho roku odnětí svobody po výjimečný trest. Skutková podstata tohoto trestného činu je popsána s využitím analogie, jež je jinak v trestním právu vyloučena, což vytváří pochybnost, zda by demonstrativní výčet neměl být chápán spíše jako taxativní; vzhledem k tomu, že základní znak trestného činu, tzn. podstata obecného ohrožení, je popsán dostatečně určitě, tato otázka se jeví jako méně podstatná. Jsou-li naplněny další znaky, může přicházet v úvahu namísto trestného činu obecného ohrožení některá ze speciálních skutkových podstat, např. (§ 291) nebo teroristický útok (§ 311). V některých právních řádech je obsažena i speciální skutková podstata žhářství, jež je v platném právu jednou z forem obecného ohrožení. V komentářích a výkladech k trestnému činu obecného ohrožení se opakovaně objevuje tvrzení, že aby tato skutková podstata byla naplněna, musí být ohrožených osob nejméně sedm, či dokonce že Nejvyšší soud v judikatuře takový limit „ustanovil“. Někdy je v této souvislosti odkazováno na rozhodnutí senátu Nejvyššího soudu ČR čj. 7 To 55/81 ze dne 18. 1. 1982. Toto usnesení však takový limit z ničeho nevyvozuje ani neodůvodňuje, ale pouze konstatuje, že „soudní praxe správně předpokládá ohrožení nejméně sedmi osob pro naplnění uvedené skutkové podstaty takového trestného činu“, aniž by takovou soudní praxi konkrétně doložil a vymezení této podmínky jakkoliv přezkoumával. Zároveň zmiňuje, že „za větší počet osob se v soudní praxi považuje alespoň sedm osob skutečně přítomných“. Ve znění trestního zákona žádný konkrétní limit stanoven není, výklady lze opírat o použití tvaru „lidí“, tedy množného čísla, a o použití přídavného jména „obecné“, které jinak obecně v právu nevyjadřuje masovost, ale spíše neadresnost. V roce 2013 Nejvyšší soud ve své judikatuře dospěl k názoru, že v případech obecného ohrožení není rozhodující, zda výsledný větší počet ohrožených osob se do stavu obecného nebezpečí dostával jednáním pachatele v krátkém časovém intervalu postupně, nebo najednou ve stejném okamžiku. (cs)
  • Endangerment is a type of crime involving conduct that is wrongful and reckless or wanton, and likely to produce death or grievous bodily harm to another person. There are several kinds of endangerment, each of which is a criminal act that can be prosecuted in a court. In some U.S. states, such as Florida, substantially similar language is used for the crime of culpable negligence. The offense is intended to prohibit and therefore deter reckless or wanton (of a cruel or violent action, deliberate and unprovoked conduct) that wrongfully creates a substantial risk of death or serious injury to others. Various laws specify several types of endangerment: * Child endangerment and animal endangerment: placing a child or animal in a potentially harmful situation, either through negligence or misconduct. * Reckless endangerment: A person commits the crime of reckless endangerment or wanton endangerment if the person recklessly engages in conduct which creates substantial jeopardy of severe corporeal trauma to another person. “Reckless” conduct is conduct that exhibits a culpable disregard of foreseeable consequences to others from the act or omission involved. The accused need not intentionally cause resulting harm. The ultimate question is whether, under all of the circumstances, the accused's demeanor was of that heedless nature that made it actually or imminently dangerous to the rights or safety of others. * Public endangerment is usually applied to crimes which place the public in some form of danger, although that danger can be more or less severe according to the crime. It is punished most frequently in Canada. In the U.S, endangerment can range from a misdemeanor to a felony. For example, the New York Penal Code §120.20 defines reckless endangerment in the second degree (class A misdemeanor) as conduct that "creates a substantial serious risk of injury to another person", and §120.25 deals with reckless endangerment in the first degree (class D felony), which is conduct that shows a "depraved indifference to human life" and "creates a grave risk of death to another person". In addition, §145.25 codifies reckless endangerment to property as a class B misdemeanor. (en)
  • La mise en danger délibérée de la vie d'autrui est un délit en droit pénal français. (fr)
gold:hypernym
prov:wasDerivedFrom
page length (characters) of wiki page
foaf:isPrimaryTopicOf
is Link from a Wikipage to another Wikipage of
Faceted Search & Find service v1.17_git139 as of Feb 29 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 08.03.3330 as of Mar 19 2024, on Linux (x86_64-generic-linux-glibc212), Single-Server Edition (61 GB total memory, 49 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software