The 2019–20 season was 8th season in the top Ukrainian football league for FC Oleksandriya. Oleksandriya competed in Premier League, Ukrainian Cup and UEFA Europa League.
The 2019–20 season was 8th season in the top Ukrainian football league for FC Oleksandriya. Oleksandriya competed in Premier League, Ukrainian Cup and UEFA Europa League. (en)
Сезон ФК «Олександрія» 2019—2020 — 8-й сезон ФК «Олександрії» у вищому дивізіоні українського чемпіонату. Олександрійці виступали в Прем'єр-лізі, Кубку України та Лізі Європи УЄФА. (uk)