The 1991–92 season of the Balkans Cup club tournament was the 26th season of the competition. It was won by Turkish side Sarıyer in the final against Romanian Oțelul Galați for their first title in the competition.
The 1991–92 season of the Balkans Cup club tournament was the 26th season of the competition. It was won by Turkish side Sarıyer in the final against Romanian Oțelul Galați for their first title in the competition. (en)
Το Βαλκανικό Κύπελλο Συλλόγων 1991-92 ήταν το 26ο Βαλκανικό Κύπελλο συλλόγων ποδοσφαίρου, μια ποδοσφαιρική διοργάνωση στην οποία πήραν μέρος πέντε σύλλογοι βαλκανικών κρατών. Για πρώτη φορά ορίστηκε να μετάσχουν ομάδες που την προηγούμενη σεζόν είχαν κατακτήσει τον τίτλο της β΄ κατηγορίας της χώρας τους ή την άνοδο από τη β΄, σε μια προσπάθεια διάσωσης της διοργάνωσης που πλέον έπνεε τα λοίσθια λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος. Η διοργάνωση διεξήχθη με σύστημα διπλών αγώνων νοκ-άουτ, ως το διπλό τελικό. Το Κύπελλο κατέκτησε η Σαριγιέρ από την Τουρκία, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Στον τελικό αντιμετώπισε την Οτελούλ Γκαλάτσι από τη Ρουμανία. Η διοργάνωση διεξήχθη στη σεζόν 1991-92, από το Οκτώβριο 1991 ως τον Απρίλιο 1992. (el)
La Coppa dei Balcani per club 1990-1991 è stata la venticinquesima edizione della Coppa dei Balcani, la competizione per squadre di club della penisola balcanica e Turchia. È stata vinta dai turchi del Sarıyer, al loro primo titolo. (it)